Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

Γειά σας. Έχω αυτό το τροφοδοτικό στον υπολογιστή μου https://www.skroutz.gr/s/10968714/Thermaltake-Toughpower-Grand-RGB-750W-Τροφοδοτικό-Υπολογιστή-Full-Modular-80-Plus-Gold.html

 Και σκέφτομαι να βάλω μια 3080 ti επάνω μαζί με έναν 5800x θα είμαι εντάξει από παροχή πιστεύετε?

Δες τα specs από τη κάρτα που σε ενδιαφέρει..

Λογικά είσαι οκ αν δεν είναι τερμα OC μοντέλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 ώρες πριν, this.is.elia είπε

Μια χαρά στα 750€ φρέσκια με εγγύηση. Από προσωρινή καταναλωτική μανία αγόρασα την ti, η "απλή" 3080 είναι τερατάκι.

Λαχειο ειναι το κομμάτι της εγγυησης με όλους αυτους και να παρακαλάει κάποιος να μην του βγάλει θέμα η κάρτα,ειδικά αν μιλάμε για τόσο ακριβές κάρτες.

Για παράδειγμα η gigabyte που ανέφερες πιο πάνω,  εχει κανονικά 4χρονια εγγύηση(εαν την κάνεις register τον πρώτο μήνα αγοράς). Τρέχα γύρευε να βγάλεις άκρη με τον πωλητή που δεν γράφει τίποτα.

Ασε που διαβάζουμε και εδώ τις ιδιες χαζομάρες τύπου'' δεν εχει χρησιμοποιηθει καθόλου'' λες και μπορεις εσύ να το επιβεβαιώσεις αυτό πριν την αγοράσεις....

Προσωπικά από ebay μονο evga θα αγόραζα λόγω μεταβίβασης εγγύησης/after sales support της εταιρειας, η φυσικα amazon.

Δεν παιζουμε με αυτά, ούτε περιμένουμε πρώτα να την πάθουμε για να μάθουμε.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

800+ ευρω για μεταχειρισμενη καρτα και ποσο μαλλον απο ebay δεν θα αγοραζα ποτε...χιλιες φορες κουτα με 300 ευρω παραπανω αλλα να εχω ησυχο το κεφαλι μου.

Btw τι φαση η 3090 αξιζει περισσοτερο για αγορα σε σχεση με την 3080ti

 

τθφ.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johnmt2 είπε

Γειά σας. Έχω αυτό το τροφοδοτικό στον υπολογιστή μου https://www.skroutz.gr/s/10968714/Thermaltake-Toughpower-Grand-RGB-750W-Τροφοδοτικό-Υπολογιστή-Full-Modular-80-Plus-Gold.html

 Και σκέφτομαι να βάλω μια 3080 ti επάνω μαζί με έναν 5800x θα είμαι εντάξει από παροχή πιστεύετε?

Από ότι βλέπω στις κριτικές. Όχι.

1 ώρα πριν, icenex είπε

800+ ευρω για μεταχειρισμενη καρτα και ποσο μαλλον απο ebay δεν θα αγοραζα ποτε...χιλιες φορες κουτα με 300 ευρω παραπανω αλλα να εχω ησυχο το κεφαλι μου.

Btw τι φαση η 3090 αξιζει περισσοτερο για αγορα σε σχεση με την 3080ti

 

τθφ.JPG

Την 3090ti που έβαλα πιονπαμω με 1188 ευρώ την ειδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Armoral είπε

Από ότι βλέπω στις κριτικές. Όχι.

Την 3090ti που έβαλα πιονπαμω με 1188 ευρώ την ειδες;

Την ειδα αλλα για τυχον παρεξηγησεις δεν αναφερομουν σε σενα αλλα συγκεκριμενα στον elia που αγορασε 3080ti tuf με 800+12 μεταφορικα.Οποτε εκανα συγκρισεις με ιδια υλοποιηση περα απο αυτο η tuf 3090 ειναι καλυτερη υλοποιηση απο την gigabyte που ποσταρες.

Πιο πολυ μου εκανε εντυπωση η διαφορα τιμης σε αυτα τα 2 μοντελα για αυτο ποσταρα την φωτο.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, icenex είπε

Btw τι φαση η 3090 αξιζει περισσοτερο για αγορα σε σχεση με την 3080ti

Η 3090 είναι η προβληματική κάρτα της γενιάς μας. Η 3080Τι δεν είναι.

14 λεπτά πριν, icenex είπε

Οποτε εκανα συγκρισεις με ιδια υλοποιηση περα απο αυτο η tuf 3090 ειναι καλυτερη υλοποιηση απο την gigabyte που ποσταρες.

Δεν ισχύει αυτό.

Παίζει ακόμα και η χειρότερη 3090Τι να είναι καλύτερη υλοποίηση από την TUF 3090.

Στις 3090Τι ανέβηκε ο πήχης γενικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Η 3090 είναι η προβληματική κάρτα της γενιάς μας. Η 3080Τι δεν είναι.

Δεν ισχύει αυτό.

Παίζει ακόμα και η χειρότερη 3090Τι να είναι καλύτερη υλοποίηση από την TUF 3090.

Στις 3090Τι ανέβηκε ο πήχης γενικά...

Ok δεν το ξερα αυτο για να το λες κατι ξερεις παραπανω, εχω καιρο να παρακολουθησω τα δρωμενα μαλλον εχω μεινω πισω.

Aκυρο τωρα ειδα οτι ποσταρε 3090ti πρεπει να παω επειγοντως στον οφθαλμιατρο.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εν τω μεταξυ η nvidia εχει να βγαλει καινουργιους drivers απο τις 9 αυγουστου. εχει βγει το steelrising τωρα το σεπτεμβριο με ray tracing ,τρεχει αισχος και ακομη drivers δεν εχουνε βγει καινουργιοι μπας και βελτιωσουνε λιγο τα πραγματα

Επεξ/σία από crsweber
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/9/2022 στις 7:19 ΜΜ, kkatzos είπε

Η 3090 είναι η προβληματική κάρτα της γενιάς μας. Η 3080Τι δεν είναι.

 

1 ώρα πριν, panakos_thess είπε

H 3090 εχει ενα προβλημα το προβλημα ειναι οτι εχει της μνημες στο Backplate σε ολες της υλοποιησεις!!!ενω η 3090Ti κλπ Οχι μονο η 3090

Αναφέρεστε στην υπερθέρμανση της vram; Έχει και η 3080 - non ti - 12gb τα ίδια θέματα;

Επεξ/σία από soleht
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, soleht είπε

Αναφέρεστε στην υπερθέρμανση της vram; Έχει και η 3080 - non ti - 12gb τα ίδια θέματα;

Και η κακή τοποθέτηση/υπερθέρμανση της GDDR6X και το κατώτερο των περιστάσεων, στις περισσότερες περιπτώσεις, PCB design.

Οι 3080/Τι δεν έχουν (έχουν αλλά λιγότερα) τέτοια θέματα ... απλά καλό είναι να αγοράσεις καλή υλοποίηση και σε αυτές. Αν πάρεις καμιά Zotac ή Gainward κτλ κτλ μπορεί και εκεί να βλέπεις 100C στις μνήμες το καλοκαίρι.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, crsweber είπε

εν τω μεταξυ η nvidia εχει να βγαλει καινουργιους drivers απο τις 9 αυγουστου. εχει βγει το steelrising τωρα το σεπτεμβριο με ray tracing ,τρεχει αισχος και ακομη drivers δεν εχουνε βγει καινουργιοι μπας και βελτιωσουνε λιγο τα πραγματα

Drivers τώρα στην GTC, την Τρίτη. Το Steelrising είναι unoptimized του κερατά, δεν φταίνε οι drivers. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, soleht είπε

 

Αναφέρεστε στην υπερθέρμανση της vram; Έχει και η 3080 - non ti - 12gb τα ίδια θέματα;

Οχι δεν εχει τα ιδια θεματα η 3090 κανει heatsink πισω απο το backplate της πισω μνημες σε ενα μεταλικο backplate που ειναι για γελια πολυ λαθος pcb design στην συγκεκριμενη η 3080τι 3080 3070τι κλπ κλπ δεν εχουν μνημες στο backplate Οπως και η 3090τι και εβαλαν μυαλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/9/2022 στις 5:06 ΜΜ, icenex είπε

800+ ευρω για μεταχειρισμενη καρτα και ποσο μαλλον απο ebay δεν θα αγοραζα ποτε...χιλιες φορες κουτα με 300 ευρω παραπανω αλλα να εχω ησυχο το κεφαλι μου.

Btw τι φαση η 3090 αξιζει περισσοτερο για αγορα σε σχεση με την 3080ti

 

τθφ.JPG

Εγώ που αγόρασα μεταχειρισμένη 800 ευρώ από ebay, δεν θα έχω ήσυχο το κεφάλι μου;

Ορίστε τί παρέλαβα κατευθείαν από τον εισαγωγέα της Asus στη Γερμανία. Μέσα είχε και 2 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση. Με τις ζελατίνες είναι η κάρτα, σφραγισμένη.

Εδώ πάρτε Ζοtac με 1100. To each his own.

noisse.01.jpg

noisse.02.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, this.is.elia είπε

Εγώ που αγόρασα μεταχειρισμένη 800 ευρώ από ebay, δεν θα έχω ήσυχο το κεφάλι μου;

Ορίστε τί παρέλαβα κατευθείαν από τον εισαγωγέα της Asus στη Γερμανία. Μέσα είχε και 2 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση. Με τις ζελατίνες είναι η κάρτα, σφραγισμένη.

Εδώ πάρτε Ζοtac με 1100. To each his own.

Συγκρίνεις τιμή μεταχειρισμένου απο ebay με τιμή καινούργιου απο κατάστημα.....

Μήλα με πορτοκάλια η σύγκριση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...