Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, BabisTs είπε

γερο vram boost σε όλο το line του από τον πέτσινο από τις 5000series....μέχρι τότε θα αρκούν οι 4090 24gb & 4080 16gb & 4080ti 20gb .....οι υπόλοιπες σειρές ας κατεβάσουν κανα setting....δεν προβληματίζεται ο πέτσινος

Ναι οκ, η 4070 υποτίθεται θα έχει επιδόσεις 3090, είναι τραγικό να ρίχνει textures με τέτοια ιπποδύναμη. Επίσης υπάρχει φήμη ότι θέλει να βγάλει 4080 12G και 4080 16G, ελπίζω να μην ισχύει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Ειναι το RT και το DLSS που δινει προβαδισμα στην Νvidia, αυτο εκμεταλλευεται ο πετσινος και μας αρμεγει, γιατι απο θεμα αποδοσης σε καθαρο raster και οι AMD καρτες ειναι υπεραρκετές, με μπόλικη vram..

Να σου πω την αλήθεια η δύναμη του dlss αρχίζει να εξασθενει με το fsr 2 όπου είναι τιμιοτατο όπου το δοκίμασα και δίνει ιδιο boost με dlss 2. Τωρα με το 2.1 θα ανέβει ακόμα περισσότερο. Στο RT είναι μπροστά και αυτό πουλάει κυρίως και ξεχωρίζουν οι ampere. Στον αντίποδα έχουμε χειρότερο rt αλλά μεγαλύτερη VRAM και efficiency. Demi demi η κατάσταση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Ναι οκ, η 4070 υποτίθεται θα έχει επιδόσεις 3090, είναι τραγικό να ρίχνει textures με τέτοια ιπποδύναμη. Επίσης υπάρχει φήμη ότι θέλει να βγάλει 4080 12G και 4080 16G, ελπίζω να μην ισχύει..

και εγω ελπιζω να μην ισχυει το 4080 12g και το 4080 16g.. Γενικως , επειδη δεν παρακολουθουσα, με τις rtx 3000 oι φήμες ειχαν πεσει μέσα ή οχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, icenex είπε

11 μερες μεχρι την ανακοινωση, περα απο τις επιδοσεις ραμ κτλ ειμαι περιεργος να δω οι τιμουλες απο ποιον κοσμο θα ερθουν, αλλα θα μου πεις τι να μας κλασει και το msrp αφου δεν εχει σχεση με την πραγματικοτητα ή τουλαχιστον δεν ειχε στην προηγουμενη γενια.

Παιζει και το σεναριο που ισως χρειαστει καποιος και καινουργιο τροφοδοτικο πραγματικα αν συνδυαστει και με αλμυρες τιμες απο πλευρας πρασινης αναρωτιεμαι τι πωλησεις θα κανει.

Αν πιάσουμε iPhone που msrp 999 μεταφράζεται σε 1350 με τις όλες ισοτιμίες ΦΠΑ κτλ μην περιμένουμε 4090 κάτω από 1800 ευρώ. Το καλό είναι ότι έπεσε το mining οπότε δεν θα υπάρχουν θέματα με scalping όπως με ampere rdna 2 που γινόταν χαμός. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικα με εχει σωσει το πλουσιο backlog και τα πιο προσφατα παιχνιδια που παιζω ή εχω τελειωσει αυτον τον καιρο ειναι το Metro exodus, resident evil 2, 3, και λογικα μετα ακολουθουν παιχνιδια, mafia remake,borderlands 3,bioshock collection.Να ειναι καλα τα bundles που αγοραζουμε παιχνιδια πιο γρηγορα απο οσο μπορουμε να παιξουμε.

Ps. @Arkin Εσυ με εχεις καταστρεψει παναθεμα σε :P  που ποσταρεις ολη την ωρα bundles και πρωτα ειχα αγορασει ολα τα resident evil και τωρα το bundle της 2k.Περα απο την πλακα σε ευχαριστω που τα ποσταρες παιζει να μην τα επαιρνα αλλιως χαμπαρι.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, icenex είπε

Προσωπικα με εχει σωσει το πλουσιο backlog και τα πιο προσφατα παιχνιδια που παιζω ή εχω τελειωσει αυτον τον καιρο ειναι το Metro exodus, resident evil 2, 3, και λογικα μετα ακολουθουν παιχνιδια, mafia remake,borderlands 3,bioshock collection.Να ειναι καλα τα bundles που αγοραζουμε παιχνιδια πιο γρηγορα απο οσο μπορουμε να παιξουμε.

Μην αναφέρεις το backlog είναι πονεμένη ιστορία. Παιχνίδια όπως arkham knight ρίχνουν σαγόνια οπτικά ακόμα και και σήμερα και το performance είναι εξαιρετικό σε κάθε κάρτα και σε 4K. Για να καταφέρουμε το backlog θέλω 10 ζωες τι να πρώτο παίξεις. Όλο το high end hardware πάει κυρίως για τα 3 4 θεοβαρα παιχνιδια που θέλουμε να ασχοληθούμε. Ούτε για τα fps γίνεται που τα 100 είναι υπεραρκετά για κάθε single player εμπειρία. 

 

Ggdeals και humble είναι η καταστροφή του gamer icenex άσε. Χαλάλι όμως ακόμα και αν δεν προλάβω ποτέ να παίξω ότι παιχνίδι έχω και μόνο που μπαίνω steam και βλέπω τη συλλογή μου ανεβαίνει η διάθεση. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Ναι οκ, η 4070 υποτίθεται θα έχει επιδόσεις 3090, είναι τραγικό να ρίχνει textures με τέτοια ιπποδύναμη. 

Πες τα και στους κατόχους των 3070 αυτα που έριχναν textures με το καλημέρα....γενικά το Χ70 του δινουν δύναμη χωρίς πολύ vram ..... οπότε και τώρα έτσι θα πάει η 4070....10-12 max στην καλύτερη 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Πες τα και στους κατόχους των 3070 αυτα που έριχναν textures με το καλημέρα....γενικά το Χ70 του δινουν δύναμη χωρίς πολύ vram ..... οπότε και τώρα έτσι θα πάει η 4070....10-12 max στην καλύτερη 

Ε εντάξει, σε 1440P δεν έριχναν..Μόνο στο DOOM είχε θέμα σε 4Κ με Ultra Nightmare settings. 

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

gtx 970 4gb Vram, gtx 980 4gb vram

gtx 1070 8gb Vram, gtx 1080 8gb Vram

Gtx 2070 8gb Vram,gtx 2080 8gb Vram

Τι στο καλό, αμνησία έπαθε ο κόσμος? Κυριως στις τελευταίες κάρτες υπήρχε διαφορά στην Vram, που και πάλι τούμπες έκανε ο κόσμος για να βρει 3070 σε msrp τιμή ακόμα και με μολις 8gb Vram.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...