Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Δεν τον ενδιαφέρει τον enthusiast αυτό, θέλει να δει next-gen visuals που δικαιολογούν τα 1500αρια που δίνει σε GPU. Δυστυχώς δεν θα ξαναδούμε τέτοιο τίτλο γιατί θα πάει άπατο σαν παιχνίδι αφού ακόμα κι αν έχει φοβερό gameplay, θα το κρεμάσουν ως ''benchmark'' και θα το λένε unoptimized PoS όσοι δεν θα το τρέχουν με τα μπρίκια τους.

Έτσι έγινε και με το πρώτο Crysis, παρά το γεγονός ότι έχει 91/100 στο metacritic.

Kαλα εννοείται.. και εγώ θα γουσταρα ένα game με τέτοια visuals. Αλλά με τα console ports δε ξέρω αν θα τα δούμε πότε. Ίσως σε μερικά χρόνια με την unreal 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, xartemporas είπε

Kαλα εννοείται.. και εγώ θα γουσταρα ένα game με τέτοια visuals. Αλλά με τα console ports δε ξέρω αν θα τα δούμε πότε. Ίσως σε μερικά χρόνια με την unreal 5.

Στο τέλος της γενιάς PS5/XSX θα δούμε τα πολύ δυνατά γραφικά. Όταν θα πάψουν να φτιάχνουν τα παιχνίδια και για τη σαβούρα(PS4/X1).

Όπως έγινε και με την παλιά γενιά, το 2018 πήραμε RDR 2, GoW κλπ.

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

υπάρχει game με τέτοια γραφικά

 

Καμία σχέση ο φωτισμός και το draw distance είναι πολύ πίσω. Ένα σημερινό Crysis push-αρισμένο θα άγγιζε τον φωτορεαλισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Στο τέλος της γενιάς PS5/XSX θα δούμε τα πολύ δυνατά γραφικά. Όταν θα πάψουν να φτιάχνουν τα παιχνίδια και για τη σαβούρα(PS4/X1).

Όπως έγινε και με την παλιά γενιά, το 2018 πήραμε RDR 2, GoW κλπ.

Καμία σχέση ο φωτισμός και το draw distance είναι πολύ πίσω. Ένα σημερινό Crysis push-αρισμένο θα άγγιζε τον φωτορεαλισμό.

καλά τι draw distance να δεις μέσα σε ένα δασος είναι και τα 2 :P ο φωτισμός ίσως υστερεί λίγο αλλα όπως έχω ξαναπεί μια χαρά είναι τα γραφικά στο οπτικό κομμάτι... ας φτιάξουν physics και AI μπας και δούμε κάτι διαφορετικό γιατί όλα έχουν καταντήσει να έχουν ωραία γραφικά αλλα να είναι "ξύλινα" ας τα κάνουν όλα με γραφικά σα του breath of the wild και ας φέρουν επιτέλους καινοτομίες που εχουν αφήσει στην άκρη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

καλά τι draw distance να δεις μέσα σε ένα δασος είναι και τα 2 :P ο φωτισμός ίσως υστερεί λίγο αλλα όπως έχω ξαναπεί μια χαρά είναι τα γραφικά στο οπτικό κομμάτι... ας φτιάξουν physics και AI μπας και δούμε κάτι διαφορετικό γιατί όλα έχουν καταντήσει να έχουν ωραία γραφικά αλλα να είναι "ξύλινα" ας τα κάνουν όλα με γραφικά σα του breath of the wild και ας φέρουν επιτέλους καινοτομίες που εχουν αφήσει στην άκρη

Αυτά έμειναν πίσω γιατί τα PS4/X1 είχαν σάπια CPUs οπότε έπρεπε να ρίξουν αυτά που λες για να σπρώξουν άλλα. Πλέον οι κονσόλες τα έχουν ''όλα'' και πιστεύω θα δούμε δυνατά πράγματα. Απλά θα πάρει 3-4 χρόνια ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Αυτά έμειναν πίσω γιατί τα PS4/X1 είχαν σάπια CPUs οπότε έπρεπε να ρίξουν αυτά που λες για να σπρώξουν άλλα. Πλέον οι κονσόλες τα έχουν ''όλα'' και πιστεύω θα δούμε δυνατά πράγματα. Απλά θα πάρει 3-4 χρόνια ακόμα.

συμφωνώ και διαφωνώ... ναι μεν το κακό hardware μπορεί να κρατήσει πίσω την τεχνολογία ειδικά σε τέτοιους τομείς που χρειάζεται πολύ επεξεργαστική ισχύς.. αλλα όταν βλέπω ένα swichακι να μπορεί να τρέξει αυτό απλά μου φαίνεται ότι τα έχουν βάλει σε δεύτερη μοίρα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για εσάς πολυαγαπημένοι συνφορουμίτες - αλλά για εμένα κάθε ανακοίνωση νέας σειράς καρτών είναι ευχάριστα νέα.

Να'ναι πάντα καλά ο παλίκαρος ceo της nvidia να ανακοινώσει σύντομα και τις 50x0. Σφαίρα στο ebay 😃

 

oh.yeah.jpg

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, this.is.elia είπε

Δεν ξέρω για εσάς πολυαγαπημένοι συνφορουμίτες - αλλά για εμένα κάθε ανακοίνωση νέας σειράς καρτών είναι ευχάριστα νέα.

Να'ναι πάντα καλά ο παλίκαρος ceo της nvidia να ανακοινώσει σύντομα και τις 50x0. Σφαίρα στο ebay 😃

10άρα είναι ή 12άρα;

Αν είναι 10άρα είναι KR (παλια non-LHR) ή KL (LHR);

('Η είναι μια τυχαία εικόνα από το web?)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, kkatzos είπε

10άρα είναι ή 12άρα;

Αν είναι 10άρα είναι KR (παλια non-LHR) ή KL (LHR);

('Η είναι μια τυχαία εικόνα από το web?)

δεν υπαρχει πλεον LHR, εχει σπασει στο 100%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kkatzos είπε

10άρα είναι ή 12άρα;

Αν είναι 10άρα είναι KR (παλια non-LHR) ή KL (LHR);

('Η είναι μια τυχαία εικόνα από το web?)

10άρα, LHR.

Πεθαμένη. Απλά δουλεύουν τα RGB και οι ανεμιστήρες. Την πήρα στα 200€ από ebay μήπως μπορέσω να τη φτιάξω.

Αυτή όμως που ήρθε μαζί (MSI Ventus 3080) δουλεύει τζετ. Εντελώς αθόρυβη btw. Και αυτή 10άρα και LHR. Αν μπορέσω να κάνω τίποτα με την evga, θα είναι ονειρεμένη ημέρα 😀

edit: sorry, είναι FHR και οι δυο. Βλέπω τόσο πολύ τον όρο LHR που βγαίνει αυθόρμητα πλέον (90MH/s η Ventus χωρίς να πειράξω καν την μνήμη)

yeap.jpg

Επεξ/σία από this.is.elia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

edit: sorry, είναι FHR και οι δυο. Βλέπω τόσο πολύ τον όρο LHR που βγαίνει αυθόρμητα πλέον (90MH/s η Ventus χωρίς να πειράξω καν την μνήμη)

Έχει σπάσει το LHR. Όλες οι 3080 μπορούν να πιάσουν 90 - 103MH/s.

Η ερώτηση αφορούσε στην παλαιότητα και στη βάρβαρη χρήση. Επίσης στις Gigabyte έχει να κάνει με την ποιότητα των thermal pads (στις LHR έβαλαν πολύ πολύ καλύτερα thermal pads).

Oi FHR είναι πολλές φορές πιθανότερο να τις έχουν σκίσει στο mining, τις περισσότερες φορές δε με θερμοκρασίες GDDR6X > 100C. Συγκεκριμένα στις EVGA οι FHR (τελειώνει σε KR το product number) έχουν και το γνωστό πρόβλημα του κακού soldering, μάλλον έτσι την πάτησε και αυτή που έχεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Έχει σπάσει το LHR. Όλες οι 3080 μπορούν να πιάσουν 90 - 103MH/s.

Η ερώτηση αφορούσε στην παλαιότητα και στη βάρβαρη χρήση. Επίσης στις Gigabyte έχει να κάνει με την ποιότητα των thermal pads (στις LHR έβαλαν πολύ πολύ καλύτερα thermal pads).

Oi FHR είναι πολλές φορές πιθανότερο να τις έχουν σκίσει στο mining, τις περισσότερες φορές δε με θερμοκρασίες GDDR6X > 100C. Συγκεκριμένα στις EVGA οι FHR (τελειώνει σε KR το product number) έχουν και το γνωστό πρόβλημα του κακού soldering, μάλλον έτσι την πάτησε και αυτή που έχεις.

Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες.

Όντως, σε KR τελειώνει το PN της EVGA. Αν είναι θέμα soldering όπως λες, τη χαιρετάμε. Επαναπώληση, ίσως βγάλω κάνα 50άρι - 100άρι. Μπορεί να μπω και μέσα, δεν τρέχει τίποτα.

Η MSI είναι κανόνι. Σα να αγοράστηκε χθες. Αθόρυβη, πεντακάθαρη, κουτιά σε τέλεια κατάσταση, θερμοκρασίες GPU/μνήμης μια χαρά.

Για mining δεν με ενδιαφέρει, μια γρήγορη δοκιμή έκανα να επιβεβαιώσω ότι είναι οκ. Rendering στο resolve και το vegas θα κάνει η κάρτα, δυστυχώς αυτή θα είναι η ρουτίνα της μέχρι να καταθέσει τα όπλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Steliosviper είπε

Και εδώ οι τιμές είναι ακόμα πολύ ψιλά. Για μια 3090 1000-1100 θα έδινα να αλλάξω την 3080. 

πάμε άλλη μια φορά.

Οταν βλέπετε τιμές σε δολλάρια, αυτές είναι παντα χωρίς ΦΠΑ. Βαλε λοιπον στις παραπανω τιμες 24% φπα που έχουμε εμεις να δεις ότι ειμαστε πανω κάτω στα ίδια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Never-released NVIDIA GeForce RTX 3090 SUPER with black cooler has been pictured

RTX-3090-SUPER-GPUZ-768x576.jpg

Και μια photo από 3080 20G Ventus

MSI-RTX-3080-20GB-2.jpg

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...