Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Μιας και διαβάζω αντικρουόμενες απόψεις, για μια 3060ti θα είναι αρκετό ένα τροφοδοτικό 550w (το pure power 11 fm της bequiet!); Αν αγοραστεί θα μπει σε σύστημα με 5600x και μια b550 aorus pro.

Είμαστε σε ίδιο setup αλλά εγώ με 600 Platinum. Είσαι καλά ναι. Δεν περνάω τα 350 watt.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδη δεν εχω παρακολουθησει λεπτομερώς τον τελαιτευο καιρο τι παιζει με τις καρτες,  πιστευετε τωρα  ειναι η καταλληλη  ωρα , για αγορα μιας 3080  στα 1000 ευρω περιπου?  η αναμενεται να πέσουν και αλλο οι τιμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ababapanos είπε

Επειδη δεν εχω παρακολουθησει λεπτομερώς τον τελαιτευο καιρο τι παιζει με τις καρτες,  πιστευετε τωρα  ειναι η καταλληλη  ωρα , για αγορα μιας 3080  στα 1000 ευρω περιπου?  η αναμενεται να πέσουν και αλλο οι τιμες?

πάντα μέσα στο καλοκαίρι υπάρχει η μεγαλύτερη πτώση τιμών ... βεβαια άμα είναι να περιμένεις μέχρι τότε λογικά σεμπτέβρη βγαίνει η σειρά 4000 οποτε δεν αξίζει... πάντως κάθε μέρα που κοιτάω υπάρχει πτωτική τάση, προσωπικά πιστεύω ότι φθηνές υλοποιήσεις 3080 ίσως τις δούμε και στα 800

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ababapanos είπε

Επειδη δεν εχω παρακολουθησει λεπτομερώς τον τελαιτευο καιρο τι παιζει με τις καρτες,  πιστευετε τωρα  ειναι η καταλληλη  ωρα , για αγορα μιας 3080  στα 1000 ευρω περιπου?  η αναμενεται να πέσουν και αλλο οι τιμες?

οχι ,οι τιμες πεφτουν συνεχως . ειδικα σε λιγο καιρο θα βγαλει η ιντελ τις αντιστοιχες δικες της κ θα πεσουν κι αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω σε κανα χρονο οσο πουλησα τον σταθερο μου χωρις καρτα να αγοραζω τον ιδιο με 3060 ti και να μενουν ρεστα για σουβλακια.:lol:

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Βλεπω σε κανα χρονο οσο πουλησα τον σταθερο μου χωρις καρτα να αγοραζω τον ιδιο με 3060 ti και να μενουν ρεστα για σουβλακια.:lol:

Σε κανένα χρόνο μάλλον θα μας απασχολούν άλλα από τα PC και τις GPU :)

Πάντως οι τιμές έχουν πάρει την κατηφόρα για τα καλά μέρα-μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Stefanos683 είπε

οχι ,οι τιμες πεφτουν συνεχως . ειδικα σε λιγο καιρο θα βγαλει η ιντελ τις αντιστοιχες δικες της κ θα πεσουν κι αλλο

Οι πληροφορίες έλεγαν για τέλη Μαϊου με αρχές Ιουνίου. Επειδή όμως έγιναν ανακοινώσεις της Intel όσον αφορά τα mobile chips, τώρα οι εκτιμήσεις είναι ότι θ' αργήσουν έτι περαιτέρω, το top chip ~ rtx 3070 μπορεί να πάει προς Αύγουστο για κυκλοφορία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και όλο αυτό ξεκίνησε από την πτώση του mining τον τελευταίο καιρό και πλέον ''βοηθάει'' και η αύξηση στο ρεύμα.

Πέραν αυτού όμως χωρίς μεγάλες κυκλοφορίες παιχνιδιών να αναμένονται στους επόμενους μήνες, δεν υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον για αγορά καρτών (ειδικά των ακριβότερων).

Και δημοφιλή παιχνίδια όπως Elden Ring και Lost Ark,τρέχουν και σε πιο αδύναμες κάρτες.

Για τον ίδιο λόγο που έχουν πέσει οι τιμές/ενδιαφέρον και σε cpu μεριά.

Αυτή είναι η ουσία του θέματος και όχι το γιατί το 1440p δεν είναι mainstream και τι χρήματα πρέπει να δώσει κάποιος για να παίζει σε 1080p very high/ultra.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, είμαι σε φάση νέου HTPC, με το οποίο παίζω και κάποια παιχνίδια (εκτός των ταινιών) και πρόσφατα αγόρασα την LG 65G16LA (έχει hdmi2.1, g-sync, hdr κτλ). Κουτί έχω καταλήξει στο Silverstone gd09b και για κάρτα γραφικών έχω καταλήξει στην παρακάτω:

ASUS ROG -STRIX-RTX3060-O12G-V2-GAMING NVIDIA GeForce RTX 3060 12 GB GDDR6

Έχετε κάποιο σχόλιο για την κάρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, mike_a4 είπε

Καλημέρα, είμαι σε φάση νέου HTPC, με το οποίο παίζω και κάποια παιχνίδια (εκτός των ταινιών) και πρόσφατα αγόρασα την LG 65G16LA (έχει hdmi2.1, g-sync, hdr κτλ). Κουτί έχω καταλήξει στο Silverstone gd09b και για κάρτα γραφικών έχω καταλήξει στην παρακάτω:

ASUS ROG -STRIX-RTX3060-O12G-V2-GAMING NVIDIA GeForce RTX 3060 12 GB GDDR6

Έχετε κάποιο σχόλιο για την κάρτα?

Τι παιχνιδια εχεις σκοπο να παιξεις ?? 

Υπερβολικα αδυναμη για 4k που ειναι η tv σου για ΑΑΑ games

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Aristomaxos είπε

Οι πληροφορίες έλεγαν για τέλη Μαϊου με αρχές Ιουνίου. Επειδή όμως έγιναν ανακοινώσεις της Intel όσον αφορά τα mobile chips, τώρα οι εκτιμήσεις είναι ότι θ' αργήσουν έτι περαιτέρω, το top chip ~ rtx 3070 μπορεί να πάει προς Αύγουστο για κυκλοφορία. 

εχει ειπωθει οτι η ιντελ εχει επικεντρωθει σε παραγωγη παρα πολλων τσιπ μικρης κ μεσαιας κατηγοριας για να βελτιστοποιησει τις πωλησεις.

οι 1660,3050,6600 οταν αποδιδουν σαν ασθενικο χβοχ , εκει παιζονται πολλα λεφτα.

πολλοι αμερικανοι θα τσιμπησουν μια δυο! 1660 σουπερ ή 3050,6600 ευκαιρια στα 260,330 ευρω 

κ μετα θα λενε τις πηραμε τσαμπα, τρεχουν σαν κονσολα για 4 χρονια ..

κ μετα θα βγαινουν στα φορουμ κ θα λενε ωωω τσιμπησα 2 1660 στα 260 ευρω το 2022 κ τρεχω τα παντα ακομη κ σημερα

 

Επεξ/σία από Stefanos683
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Τι παιχνιδια εχεις σκοπο να παιξεις ?? 

Υπερβολικα αδυναμη για 4k που ειναι η tv σου για ΑΑΑ games

Τώρα το htpc έχει i7-2600 με gtx 560 και παίζω need for speed rivals. Οπότε κάποιο αντίστοιχο παιχνίδι, απλά γενικά δεν ασχολούμαι με το pc συνέχεια, συνήθως το φτιάχνω και το έχω 5-7 χρόνια.

Επεξ/σία από mike_a4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...