Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Τον αύγουστο είχαν παίξει πιο χαμηλές τιμές.
3060 ti λίγο πιο πάνω από 620 ευρώ (Ελλάδα) και rtx 3080 λίγο πιο κάτω από 1100 (Γερμανία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Μην είναι σαν την προηγούμενη έκδοση που εδώ μέσα δείξαμε ότι δείχνει άλλα αντί άλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από λίγα runs δείχνει να είναι οκ consistent από run σε run με μικρές διαφορές, σε τρία  runs με τα ίδια settings temps και clocks η διαφορες  min/max/avg ηταν + -  1fps  και + -4 pts
Οταν ανέβουν τα ρολόγια σε core και μνήμη ανάλογα ανεβαίνει και το score/fps

Το μόνο άκυρο είναι η σπασμένη κίνηση στην εικόνα όταν τρέχει το benchmark  δίνει την εντύπωση ότι τρέχει με 10fps και όχι 60-100 για παράδειγμα.

Spoiler

57uZdF6.png

 

Επεξ/σία από Deu164
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/3/2022 στις 7:39 ΠΜ, Psycho_Warhead είπε

image.png.017e96cabad37121cc787a8d7533aff1.png

Εμένα μου φάνηκε να πάει αργά και με πολλά frame skipping αλλά έβγαλε score 6861 στην δικιά μου 3080 ti και βλέπω ότι είμαι οριακά πιο πάνω από την 3080 ti στο "Fastest Hardware", είναι legit το score αυτό που έβγαλα; 

Προσθέτω και το history γιατί το έτρεξα 2 φορές αφού είδα πως πήγαινε πολύ αργά οπτικά μήπως ήταν κάτι λάθος αλλά στο πρώτο run είχα ακόμα πιο μεγάλο score 6889

image.png.0c4153a6222cd29ad292c936b002141e.png

Επεξ/σία από comfuzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τσέκαρε τα score που έχουν βγάλει άλλοι με παρόμοια συστήματα, δεν το έτρεξα καν εγώ.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Τσέκαρε τα score που έχουν βγάλει άλλοι με παρόμοια συστήματα, δεν το έτρεξα καν εγώ.

Φαντάζομαι δεν το έχουν τρέξει πολλοί και ειδικά overclockers κτλ γιατί βγαίνω πιο πάνω απ'όλα τα score και σε dx12 και σε vulkan και δεν έχω κάνει κανένα tweak στην gpu.

Edit: στην 3080 ti πάντα, όχι πάνω από 3090

Επεξ/σία από comfuzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεγαν τιμες λογο ελλειψεις chips αλλα ηταν τελικα μονο το Mining, RTX 3080 σκρουτζ απο 1400 σε 20 μερες 1120 ακομα ενα μηνα ποσο κατω 😁, απλα και ωραια, βεβαια το πλαισι$ ειναι ακομα με τιμες 2021 απο 1500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, giannis2156 είπε

Ελεγαν τιμες λογο ελλειψεις chips αλλα ηταν τελικα μονο το Mining, RTX 3080 σκρουτζ απο 1400 σε 20 μερες 1120 ακομα ενα μηνα ποσο κατω 😁, απλα και ωραια, βεβαια το πλαισι$ ειναι ακομα με τιμες 2021 απο 1500

To μεγαλύτερο μέρος όσων έλεγαν νομίζω ήταν παραμύθια. Η γνώμη μου είναι πως η έλλειψη τσιπ υπήρχε/υπάρχει λόγω ανακατανομής της παραγωγής και εν μέρη σκόπιμα.

Τώρα κοιτάνε να πουλήσουν ότι μπορούν γιατί ο πόλεμος που έρχεται στην Ευρώπη (όπως φαίνεται η Ρωσία έχει πολύ κακές διαθέσεις) και η παγκόσμια αναταραχή θα μειώσουν τις πωλήσεις δραματικά.

 

Επεξ/σία από skritikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, giannis2156 είπε

Ελεγαν τιμες λογο ελλειψεις chips αλλα ηταν τελικα μονο το Mining, RTX 3080 σκρουτζ απο 1400 σε 20 μερες 1120 ακομα ενα μηνα ποσο κατω 😁, απλα και ωραια, βεβαια το πλαισι$ ειναι ακομα με τιμες 2021 απο 1500

καλά μεγαλύτερο φουμαρο από την και καλά έλλειψη chip παίζει να μην έχει ξαναϋπάρξει... ας είχε το bitcoin 60k αντί για 30 που έχει τώρα +την αύξηση ρεύματος που έχει αρχίσει να ξεφεύγει και λογικά θα βρίσκαμε κάρτες... αλλα μην ανησυχείτε ευτυχώς ο πέτσινος αύξησε την παραγωγή και έστρωσε το πράμα 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...