Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

Έβρισκες στα 600-620 μέχρι και τα τέλη Ιανουαρίου πάντως. 

Με 8gb ram τι 3090 να χτυπήσει, κανά κεφάλι στο τοίχο ίσως. Θα την κόβει η vram για τα καλά αν υποτεθεί ότι σε raster φτάνει 3090. 

Κοιτα κατα την προσφιλή συνήθεια κανα 6μηνο πριν αρχίζουν πάντα τέτοιου ειδους φημες με παρε να εχεις αποδοση και βαλε και στις τσεπες και συνηθως ξερεις που καταλήγει το όραμα.. αλλα οκ.. we can all dream can't we? Εγω αυτα παντως που γράφονται ειδικα τωρα δεν τα εχω δει ποτε για παράλληλη τετοια ποσοτικη αυξηση across the board. Ακομη και με κατι χρεπια καρτες mainstream που τις πουλούσαν για high end και μετα διαφήμιζαν 2x επιδοσεις τετοια πράγματα που γράφονται δεν ειδαμε..αλλα οκ.. ποιος δε θα το ηθελε; Μακάρι να συμβεί και μακαρι να γίνοταν και παντα.. 

Εδω διπλασιασμο επιδόσεων απο γενια σε γενια σε high end  ζήτημα ειναι να εχουμε δει 2-3 φορες απο καταβολης 3D.. Anyway

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Κοιτα κατα την προσφιλή συνήθεια κανα 6μηνο πριν αρχίζουν πάντα τέτοιου ειδους φημες με παρε να εχεις αποδοση και βαλε και στις τσεπες και συνηθως ξερεις που καταλήγει το όραμα.. αλλα οκ.. we can all dream can't we? Εγω αυτα παντως που γράφονται ειδικα τωρα δεν τα εχω δει ποτε για παράλληλη αυξηση across the board. Ακομη και με κατι χρεπια καρτες mainstream που τις πουλούσαν για high end και μετα διαφήμιζαν 2x επιδοσεις τετοια πράγματα που γράφονται δεν ειδαμε..αλλα οκ.. ποιος δε θα το ηθελε; Μακάρι να συμβεί και μακαρι να γίνοταν και παντα.. 

Εδω διπλασιασμο επιδόσεων σε γενια ζήτημα ειναι να εχουμε δει 2-3 φορες απο καταβολης 3D.. Anyway

Μακάρι να έχουμε διπλασιασμό, έγω έβαλα πλώρη για 5090 , όταν με το καλό βγεί να δώ κανά x4 από την 3090 να μου φύγουν τα σαγόνια :P 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Κοιτα κατα την προσφιλή συνήθεια κανα 6μηνο πριν αρχίζουν πάντα τέτοιου ειδους φημες με παρε να εχεις αποδοση και βαλε και στις τσεπες και συνηθως ξερεις που καταλήγει το όραμα.. αλλα οκ.. we can all dream can't we? Εγω αυτα παντως που γράφονται ειδικα τωρα δεν τα εχω δει ποτε για παράλληλη τετοια ποσοτικη αυξηση across the board. Ακομη και με κατι χρεπια καρτες mainstream που τις πουλούσαν για high end και μετα διαφήμιζαν 2x επιδοσεις τετοια πράγματα που γράφονται δεν ειδαμε..αλλα οκ.. ποιος δε θα το ηθελε; Μακάρι να συμβεί και μακαρι να γίνοταν και παντα.. 

Εδω διπλασιασμο επιδόσεων απο γενια σε γενια σε high end  ζήτημα ειναι να εχουμε δει 2-3 φορες απο καταβολης 3D.. Anyway

Έχουμε δει και 3x και με αύξηση στο IQ(AF κλπ) αλλά έγινε μια φορά :P Για 2x που λένε τώρα, είναι εφικτό σε 5nm TSMC + τεράστιο die + κατανάλωση στο θεό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Anisotropic Filtering? 😜 Ποιο πολυ στοιχιζε να παρω κατι τσιχλες στο περιπτερο παρα σε επιδοσεις η αυξηση.. 3x που ρε φιλε και ποτε; Αφου τις εχω περασει σχεδον ολες ενα χερι ξεχναω γιατι γερναω μαλλον 😜

Κοιτα για high end ειναι πιθανο με τετοιο die size που θα εχει και στα 5 και θα εξαρτηθει λογικα απο τα ρολογια, γιατι το raw compute power κανα 70% θα δωσει απο μονο του, εκει δεν λεω οχι.Για να δουμε ειδικα 4060 στα ισα περιπου με 3090 και 4070 να την καβαλαει χαλαρα, δεν θα εβαζα με τιποτα το χερι μου στην φωτια. Πως; Απο καπου πρεπει να βγαλουμε κιολας nvidia ειμαστε και για να δουμε και τα yields.. Τλπ αυτο θελουμε ολοι, αναβαθμιζει που αναβαθμιζει ο κοσμος, θα δειξει τι να πω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι η NVIDIA θα πάει στα 5nm στην TSMC για τις Gaming κάρτες, έχει πολύ κόσμο στα 5nm της TSMC για να έχουν όλοι μεγάλο capacity. Προσωπικά πιστεύω ότι θα συνεχίσει στην Samsung και στην TSMC θα βγάλει μόνο τα Data Center(Hoper).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άμα αντιμετωπίσει πάλι τους gamers σαν second class citizens(Samsung node αντί για TSMC) δεν θα την προτιμήσω. Θα μου πεις στην τελική μετράνε οι επιδόσεις, ναι αλλά..

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Σαφώς καλύτερη η 3080 λόγω RT. Το Dying Light 2 είναι χάλι μαύρο χωρίς RT και στο CP 2077 η διαφορά είναι πολύ μεγάλη. Στα του raster πάνω-κάτω στα ίδια είναι.

Για το rt έχεις δίκιο. Όσον αφορά raw performance όμως έχω ενστάσεις διότι η μεθοδολογία του δεν με βρίσκει σύμφωνο. Σε στοκ οι amd χαντακώνονται. Χρειάζεται οπωσδήποτε αύξηση pl (η nvidia έχει μεγαλύτερη κατανάλωση ούτως ή άλλως οπότε είναι και λίγο άδικη η σύγκριση με το default pl), μνήμης (αδικαιολόγητα χαμηλή η default, σε συνδυασμό με τα default χαμηλά timings, τη στιγμή που όλες οι κάρτες αντέχουν τα fast) και min frequency από το τραγικά απαράδεκτο default 500 σε -100 από το όποιο max διότι έτσι έχει πολύ χαμηλά 1% και 0,1% που  για μένα είναι πιο σημαντικά από τα max (οι περισσότεροι βάζουμε κόφτη ούτως ή άλλως) και τα average. Δεν μιλάω για oc διότι φυσικά εξαρτάται από το chip και την ψύξη/υλοποίηση και διότι oc κάνουν και οι nvidia (αν και όχι τόσο μεγάλο όσο οι amd, είναι ήδη αρκετά τσιτωμένες από default). Τέλος, εννοείται to resizable bar πρέπει να είναι πάντα ενεργό διότι οι amd ωφελούνται πολύ από αυτό.

Μην παρεξηγηθώ, δεν θέλω να κάνω vs το θέμα πάλι, συμφωνώ ότι αν βάλεις στην εξίσωση rt, dlss και mining οι nvidia είναι ελκυστικότερες, εξού  και οι ακριβότερες τιμές που πωλούνται, απλά επισημαίνω για όσους δεν έχουν amd ότι η εικόνα που βλέπουν στα benchmarks και στα συγκριτικά, δεν ανταποκρίνεται απολύτως στην πραγματικότητα (με ευθύνη της amd κυρίως, βεβαίως βεβαίως).

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην ρίξουν yields με τεράστια die σε χαμηλά nm για να φέρουν μια 4090 με 2x επιδόσεις από 3090.

Αφού και με 1.3x πάλι θα πουλήσουν όσο και να τις ζητήσουν και παράλληλα θα έχουν και καλύτερες διαθεσιμότητες.

Ρεαλιστικά το 2x uplift μπορεί να έρθει μόνο με mcm design και να είναι και παράλληλα cost effective.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ αν υποθέσουμε ότι μια aftermarket υλοποίηση της προκοπής έχει 450w tdp,οι καινούργιες τι θα έχουν,900w?Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PCI-E 5.0 connector έχει προδιαγραφή 600W και η 3090Ti Kingpin θα ζητάει 2 τέτοια..Άρα ναι, μια top υλοποίηση 4090 θα θέλει ένα 1000άρι PSU για party της :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...