Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά τα σωστά 1% lows και η απουσία stuttering εννοούνται και είναι απαίτηση και στα non-rt games χρόνια τώρα. Τα 60fps είναι ενδεικτικά γιατί έχεις το ελάχιστο σωστό smoothness και λόγω g-sync έχεις και ένα περιθώριο προς τα κάτω. Αλλά αν είσαι συνέχεια στα 50 ή και πιο κάτω είναι θεματάκι, το νιώθεις λίγο sluggish το games. Για μένα rule of thumb είναι 55-60 με high settings (όχι ultra) και 1440p (ιδανικά native, αλλιώς DLSS Q). Για single player εννοείται. Για τα online ρίχνεις τα settings και έχεις όσα fps θες..

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Καλά τα σωστά 1% lows και η απουσία stuttering εννοούνται και είναι απαίτηση και στα non-rt games χρόνια τώρα. Τα 60fps είναι ενδεικτικά γιατί έχεις το ελάχιστο σωστό smoothness και λόγω g-sync έχεις και ένα περιθώριο προς τα κάτω. Αλλά αν είσαι συνέχεια στα 50 ή και πιο κάτω είναι θεματάκι, το νιώθεις λίγο sluggish το games. Για μένα rule of thumb είναι 55-60 με high settings (όχι ultra) και 1440p (ιδανικά native, αλλιώς DLSS Q). Για single player εννοείται. Για τα online ρίχνεις τα settings και έχεις όσα fps θες..

καμια φορα ομως πιο συγχρονη gpu σημαινει και καλυτερα frametimes ακομη και αν δεν ειναι στο target framerate που θελουμε.. Φαντασου οτι υπαρχει απλα κοσμος που δεν εχει προσβαση ακομη σε σημαντικα features επειδη δεν εχει αναβαθμισει π.χ στην turing σειρα.. Features που καποτε φαινονταν ασημαντα και ο κοσμος γελουσε με την turing "αχρειαστη" σειρα καρτων γραφικων, let alone driver support for older series ;)

Τλπ ξεφυγαμε..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Στα RT games ποτε δεν μπορεις να ξερεις τι ειναι το ζητουμενο, ειδικα αν βαζεις ενα συγκεκριμενο ακατεβατο στοχο σε fps..  Μπαινουν τοσες παραμετροι στην εξισωση οπως frametimes/0.1% lows, stuttering, σωστο AA που μπορει να χρειαζεται ενα παιχνιδι π.χ περα απο το στοχο των 60fps που καποιοι θετουν γενικα για gaming που εξαρταται και τι θες.. Ασε που οσο θα ανεβαινουν οι επιδοσεις σε RT στο h/w τοσο για τους περισσοτερους δεν θα αξιζει ολο αυτο απο πλευρας IQ/visual differences, παρα μονο για τα gfx freaks που εχουν τρελλα με αυτο και ψαχνονται..

Π.χ εγω παροτι εχω high end gpu παντα, ποτε δεν εθεσα συγκεκριμενο στοχο σε fps στην ζωη μου και ανηκω στην κατηγορια των gamers που πρωταρχικος στοχος ηταν παντα η μεγαλυτερη αναλυση και το visual fidelity (πλεον θεωρω οτι το 4k φτανει και περισσευει για TV και WQHD για wide). Απλα θελω ενα σωστο και ομαλο framerate χωρις πολλα inconsistencies/dips και ας ηταν και χαμηλοτερο για τα περισσοτερα παιχνιδια που με ενδιαφερουν και οχι για να εχω εκατονταδες fps στην οθονη με πολλα Hz(πλην των competitive mp) ή ακατεβατα 60/120αρια..

ελεγα οτι ο @argimik ειναι τρελος με τον ήχο, αλλά εσύ θέτεις νέα στανταρντ. εύγε (είδα την σύνθεση της υπογραφής σου) @argimeg συμφωνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, cyberguy είπε

ελεγα οτι ο @argimik ειναι τρελος με τον ήχο, αλλά εσύ θέτεις νέα στανταρντ. εύγε (είδα την σύνθεση της υπογραφής σου) @argimeg συμφωνεις?

Ευχαριστω αλλα ειδικα στον ηχο υπαρχουν εκατονταδες θεοτρελλοι εγω δεν αποτελω καν δειγμα.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτά που δίνουν οι τρελοί για PC Hardware είναι τρίχες κατσαρές(Ακόμα και με τις τωρινές τιμές σε 3090 κλπ) μπροστά σ' αυτά που δίνουν οι high-endάδες του ήχου.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, cyberguy είπε

ελεγα οτι ο @argimik ειναι τρελος με τον ήχο, αλλά εσύ θέτεις νέα στανταρντ. εύγε (είδα την σύνθεση της υπογραφής σου) @argimeg συμφωνεις?

Ο @d4ydr33m3r από ότι καταλαβαίνω είναι μουσικόφιλος φίλε @cyberguy

Ο @argimik είναι του low frequency και σούπερ πρίμα δώσε μου και πάρε μου τις μεσαίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Γενικα, μιας και κοβω βολτες στο reddit, manli, gainward και palit δεν εχω δει τοπικς με προβληματα. Παραδοξως, η δικια μου 3070 gainward phoenix εχει παρα πολυ καλες θερμοκρασιες (44-45 mining (οταν αλλες παιζουν 48-50+) και ~55 warzone)

Palit ειναι καρταρες ειχα μια ... 750 ti κ αναγοραζα ανετα . Την gainward δεν την εχω δοκιμασει αλλα νομιζω ειναι η ιδια εταιρεια . 

 

Ρωτησα για τη manli πιο πολυ για να ξερω τι παιζει στην αγορα μιας κ ειναι οι φθηνοτερες συνηθως 

 

Σε καποιο post στο reddit ειδα οτι η Manli ειναι ονομα στην Ασια στα τροφοδοτικα . Δεν το διασταυρωσα / εψαξα παραπανω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Τα λεφτά που δίνουν οι τρελοί για PC Hardware είναι τρίχες κατσαρές(Ακόμα και με τις τωρινές τιμές σε 3090 κλπ) μπροστά σ' αυτά που δίνουν οι high-endάδες του ήχου.

Έτσι ακριβως ειναι. Περιουσίες ολόκληρες..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ioannis__ είπε

όποιος έχει κάρτα από 1070/ti και πάνω δεν χρειάζεται αλλαγή τώρα. Cross-gen games βγαίνουν ακόμη και όπως και να έχει δεν αξίζει να πάρεις πλέον ampere/rdna2 τώρα ακόμη και αν είχαν κανονική τιμή αφού σε 8 μήνες θα βγουν οι νέες. Ακόμη και με 1060/580 την χαζοπαλεύεις ακόμη. Αυτοί που έχουν πέσει μέσα στην λούμπα είναι όσοι τους χάλασε η κάρτα και όσοι έχουν ξεμείνει με καμιά 960 ξέρω 'γω και για κάποιο λόγο (είτε οικονομικό είτε από αδιαφορία) δεν αναβάθμισαν ποτέ σε κάποια από τις συμφέρουσες κάρτες που πέρασαν τόσα χρόνια (580, 5700XT, 1660S, 1650S).

Γενικα συμφωνω με αυτο που λες , ωστοσο αν μπορεις να πουλησεις ακριβα κ να αγορασεις παλι ακριβα εχει νοημα να κανεις αναβαθμιση κ ενας λογος ειναι η επιπλεον εγγυηση  μη χαλασει η gpu οταν τελειωσει η εγγυηση κ θες κανα βασικο μισθο για να παρεις τις ιδιες επιδοσεις που ειχες :P

 

(αν κ πλακα πλακα δεν χαλανε κ ευκολα οι gpu ... παλι καλα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ενεργοποίηση του ReBar στο Dying Light 2 με NVIDIA Inspector, δίνει ένα boost στο performance λένε.

 

dying light.png

 

Μα στις RTX 3000 έτσι κι αλλιώς είναι ενεργοποιημένο το ReBar. Γιατί να το ενεργοποιήσεις έτσι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ReBar το ενεργοποιεί η NVIDIA σε συγκεκριμένους τίτλους παιχνιδιών, δεν είναι παντού. Μόνο χειροκίνητα με το Inspector μπορείς να βάλεις όπου θες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να ρωτήσω, ξέρουμε ποια είναι τα πιο σταθερά drivers αυτή τη στιγμή;

Γιατί είχα ένα θέμα με μάυρες οθόνες, μέχρι που ούτε μπούταρε σήμερα μετά από μαύρη οθόνη κι ευτυχώς έφταιγαν τα τελευταία drivers, αλλά για να το έχω στο νου μου για το μέλλον.

Επίσης ότι και να λέμε, τα ενσωματωμένα γραφικά σώζουν κόσμο σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Τα λεφτά που δίνουν οι τρελοί για PC Hardware είναι τρίχες κατσαρές(Ακόμα και με τις τωρινές τιμές σε 3090 κλπ) μπροστά σ' αυτά που δίνουν οι high-endάδες του ήχου.

Ας μη συγκρίνουμε τα ανόμοια για να δικαιλογησούμε τα αδικαιολόγητα. Με κίνδυνο να τα ακούσω από τους hifi enthusiasts, να πω απλά ότι δεν "χρειάζομαι" dac της RME, Classé Audio DELTA amplifier και monitors της Amphion etc etc για να ακούσω "ικανοποιητικά" μουσική που ήδη υπάρχει ή που θα βγει τα επόμενα 3-4 χρόνια. Το ίδιο δεν ισχύει στο δικό μας sport. Μπορείς να τρέξεις ΑΑΑ games χωρίς rtx2xxx/3xxx series; Και πριν κάποιος πει ναι μπορείς αν ρίξεις όλα τα settings στο low και να παίξεις "ok" με ένα σύστημα του 2016, ας αναρωτηθεί το απλό:"τι θα γίνει σε 1-2-4 χρόνια;". Θα αντέχει ακόμα το σύστημα του 2016;Η απάντηση είναι προφανώς και όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Kh3lben είπε

Ας μη συγκρίνουμε τα ανόμοια για να δικαιλογησούμε τα αδικαιολόγητα. Με κίνδυνο να τα ακούσω από τους hifi enthusiasts, να πω απλά ότι δεν "χρειάζομαι" dac της RME, Classé Audio DELTA amplifier και monitors της Amphion etc etc για να ακούσω "ικανοποιητικά" μουσική που ήδη υπάρχει ή που θα βγει τα επόμενα 3-4 χρόνια. Το ίδιο δεν ισχύει στο δικό μας sport. Μπορείς να τρέξεις ΑΑΑ games χωρίς rtx2xxx/3xxx series; Και πριν κάποιος πει ναι μπορείς αν ρίξεις όλα τα settings στο low και να παίξεις "ok" με ένα σύστημα του 2016, ας αναρωτηθεί το απλό:"τι θα γίνει σε 1-2-4 χρόνια;". Θα αντέχει ακόμα το σύστημα του 2016;Η απάντηση είναι προφανώς και όχι. 

Οι Turing και οι RDNA1 μια χαρά τιμές είχαν.

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...