Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Στα BF αυτό. Σε άλλα games δε θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα.

Επίσης αν είναι OCed η CPU και με καλές μνήμες κάτι θα κάνεις.

Στην CPU εχω κτηνος ψήκτρα, οπότε θα την παω σε προφιλ ποιο ελεύθερο απο το BIOS (ειναι ξεκλείδωτο, σηκώνει μόνο του λιγο OC για gaming).  Μνημες, μιεχ, κατι Kingston HyperX, αστες.

Καλα, την καρφωνω μια την 3060 στο παλιο συστημα να δω πως παει, γιατι 800-1000 βγαινει το νεο case που θελω, και χωρις υπερβολες πολλες....

Ευχαριστώ όλους, θα επανέλθω με νεότερα, έτσι για να ξερουμε πως πηγε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά μια ερώτηση:

 

Έχω την GTX 1660 Ti και οθόνη την Samsung C24RG50 1080p/144Hz FreeSync Premium. Αν ενεργοποιήσω το G-Sync (μέσω DP) όταν υπάρχει στατική εικόνα πχ loading screen η οθόνη τρεμοπαίζει και είναι σπαστικό. Ξέρει κάνεις πως διορθώνεται αυτό;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _Theo_ είπε

Παιδιά μια ερώτηση:

 

Έχω την GTX 1660 Ti και οθόνη την Samsung C24RG50 1080p/144Hz FreeSync Premium. Αν ενεργοποιήσω το G-Sync (μέσω DP) όταν υπάρχει στατική εικόνα πχ loading screen η οθόνη τρεμοπαίζει και είναι σπαστικό. Ξέρει κάνεις πως διορθώνεται αυτό;;

Σε λάθος θέμα είσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@7nisiotis τελικά χρειάστηκε σχάρα. Ανάμεσα στα fans καθόταν πολύ άκρη. 

Κάποια στιγμή θα αγοράσω μαύρο fan grill (αυτό ήταν παλιό) ώστε την επόμενη φορά που θα βγάλω gpu να το αλλάξω

20210820_213716.jpg

20210820_213708.jpg

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Παιδιά μια ερώτηση:

 

Έχω την GTX 1660 Ti και οθόνη την Samsung C24RG50 1080p/144Hz FreeSync Premium. Αν ενεργοποιήσω το G-Sync (μέσω DP) όταν υπάρχει στατική εικόνα πχ loading screen η οθόνη τρεμοπαίζει και είναι σπαστικό. Ξέρει κάνεις πως διορθώνεται αυτό;;

Mε αλλαγή οθόνης. Δεν νομίζω να στο κάνει μόνο σε static, απλά ίσως να μην το καταλαβαίνεις. VA panel και gsync - freesync δεν πάνε καλά μαζί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/8/2021 στις 9:48 ΜΜ, Matrix7 είπε

Αν τα βρεις σε λογική τιμή κ όχι στο χιλιάρικο...Η eagle δεν αξίζει,ίδιες κάρτες είναι.Τα top μοντέλα έχουν μεγαλύτερο pl,είναι 8+6 pin,θα έχεις πιο σταθερά ρολόγια.Αξίζει ένα σεβαστό ποσό για μεγαλύτερο pl se 3060 ti?Όχι κατά τη γνώμη μου,αλλά κ πάλι η τιμή κάνει κουμάντο.Η inno πάντως για entry level τα σπάει.Αν θες κάτι καλύτερο κατά τη γνωμη μου gaming oc ως ενδιάμεση λύση k μετά τα κλασσικά ftw,strix,suprim..Αλλά καλή τύχη να τα βρεις

Τελικά την τσίμπησα αν και ήμουν διστακτικός λόγω brand.

3060ti.jpg.1733f5e7f91731f7f0cf3b0bb9453b7c.jpg

 

Η ψύκτρα, το βάρος και το μέγεθος της είναι δυσανάλογα του 6phase vrm και του single 8pin της.  Σίγουρα προτιμότερη από eagle,ventus 2x κλπ, εφόσον δεν έχω περιορισμένο χώρο. Νομίζω επιπέδου gaming oc είναι (όχι Pro).

Επεξ/σία από alexmpl
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, alexmpl είπε

Τελικά την τσίμπησα αν και ήμουν διστακτικός λόγω brand.

3060ti.jpg.1733f5e7f91731f7f0cf3b0bb9453b7c.jpg

 

Η ψύκτρα, το βάρος και το μέγεθος της είναι δυσανάλογα του 6phase vrm και του single 8pin της.  Σίγουρα προτιμότερη από eagle,ventus 2x κλπ, εφόσον δεν έχω περιορισμένο χώρο. Νομίζω επιπέδου gaming oc είναι (όχι Pro).

Την πρόλαβα και εγώ την συγκεκριμένη.

Στα αρνητικά οτι τα LED δεν κλείνουν κάπως (λογικά πρέπει να βγάλεις το καλώδιο) και σε οτιδήποτε πάνω από 100watt έχω coil whine

Στα θετικά, με 0.9volt πιάνει 1950mhz σταθερά χωρίς να χτυπάει power limit. Ενώ πριν με 1.075v έπεφτε και 1800mhz

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Razor-manolis είπε

Την πρόλαβα και εγώ την συγκεκριμένη.

Στα αρνητικά οτι τα LED δεν κλείνουν κάπως (λογικά πρέπει να βγάλεις το καλώδιο) και σε οτιδήποτε πάνω από 100watt έχω coil whine

Στα θετικά, με 0.9volt πιάνει 1950mhz σταθερά χωρίς να χτυπάει power limit. Ενώ πριν με 1.075v έπεφτε και 1800mhz

Ισχύει αυτό με τα LED. Δεν με νοιάζει που δεν είναι RGB αλλά θα ήθελα την επιλογή να σβήνουν. Και πέρα από τα 2 connectors των fans δεν βρήκα άλλο connector.

Coil whine παρατήρησα μόνο σε full load αλλά όχι κάτι τραγικό.

Στην δικιά μου μετά από αλλεπάλληλα timespy και firestrike και μερικές ώρες metro,aco έπαιζε σταθερά πάνω από 2000mhz χωρίς να πειράξω volt, με maximum τα 2130mhz. Στα +170c μέχρι τώρα ήταν stable στα games ενώ έτρεξα benchs μέχρι και +190 και peak 2145-60mhz.

Επεξ/σία από alexmpl
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Razor-manolis είπε

Στα αρνητικά οτι τα LED δεν κλείνουν κάπως

 

1 ώρα πριν, alexmpl είπε

Ισχύει αυτό με τα LED.

https://www.inno3d.com/en/tunit_ocutility

Δοκιμασατε το software της inno3d?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

https://www.inno3d.com/en/tunit_ocutility

Δοκιμασατε το software της inno3d?

Ναι το δοκίμασα.  Δεν αναγνωρίζει καν το lighting. Μάλλον είναι μόνο για τα RGB μοντέλα.

Επεξ/σία από alexmpl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...