Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Τελευταία έπεσε μέσα στο ότι ο Jensen θα βάλει limiter για το mining, κανείς άλλος δεν ήξερε κάτι. Και τα vbios για το resize bar που θα πάρουμε θα έχουν το limiter λένε. Προφανώς οι miners δεν θα κάνουν update :P

φτου και ηθελα να το δοκιμασω 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Τελευταία έπεσε μέσα στο ότι ο Jensen θα βάλει limiter για το mining, κανείς άλλος δεν ήξερε κάτι. Και τα vbios για το resize bar που θα πάρουμε θα έχουν το limiter λένε. Προφανώς οι miners δεν θα κάνουν update :P

Οκ 2 λεπτά επιπλέον για να παίξω, 2 λεπτά για να minαρω. 😂

10 αλλαγές vbios την ημέρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Τελευταία έπεσε μέσα στο ότι ο Jensen θα βάλει limiter για το mining, κανείς άλλος δεν ήξερε κάτι. Και τα vbios για το resize bar που θα πάρουμε θα έχουν το limiter λένε. Προφανώς οι miners δεν θα κάνουν update :P

εκτός αν έχεις dual bios

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 3080 Ti θα ήταν ταμάμ για mining με 384-bit bus GDDR6X, και αρκετά πιο εύκολη στο να κρατάς καλές θερμοκρασίες στις μνήμες γιατί δεν θα έχει τίποτα στο backplate. Ίσως με αυτό το nerf μπορεί να είναι available για μερικά δευτερόλεπτα :-D

Αν έχει το ίδιο PCB με την 3080 και όχι το extended της 3090 θα επιχειρήσω να πάρω μια απο το scan στο launch day.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/3/2021 στις 11:18 ΜΜ, BabisTs είπε

Έλα να έρχονται στο φυσιολογικό σιγά σιγά οι μικρές.....θέλουν άλλο λίγο ακόμα προς τα κάτω βέβαια...άλλα μιλάμε για την καλύτερη τιμή από Ελλάδα.

 

1.png

Tην ίδια  κάρτα την έχω παραγγείλει  στα 459 από πλαίσιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

lm.JPG.f4cbea65e48bfdb440a92422ebfdd7aa.JPG

Θα ανεβάσω αποτελέσματα αμα καταφέρω να μην σκοτώσω την GPU (πρώτη φορά που θα ασχοληθώ με LM) :D

1 ώρα πριν, AkrhArxontas είπε

Nα προσθεσω οτι το πλαισιο μου ακυρωσε παραγγελια για 3060 ti zotac στα 660, και κατι ωρες μετα την ανεβασαν στα 700 (ιδια ακριβως υλοποιηση) 

Το πλαισιο είναι οι original scalpers σε PC parts :P

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Spartan117 είπε

lm.JPG.f4cbea65e48bfdb440a92422ebfdd7aa.JPG

Θα ανεβάσω αποτελέσματα αμα καταφέρω να μην σκοτώσω την GPU (πρώτη φορά που θα ασχοληθώ με LM) :D

Το πλαισιο είναι οι original scalpers σε PC parts :P

Στην κάρτα που θα το βάλεις το varnish? Δεν έχιε κάτι exposed το die. Η θα κάνεις delid την κάρτα? 😮 

Εγώ είχα την 1080ti πάντως, και κάθετα και οριζόντια, δεν έκανε κιχ με LM. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Spartan117 είπε

(πρώτη φορά που θα ασχοληθώ με LM)

Εύχομαι το καλύτερο.....αλλά με μηδενική εμπειρία και caps τόσα πολλά δίπλα από το die......δεν βρίσκω τον λόγο,πάντως την εγγύηση την ξεχνάς από τώρα το liquid metal θα διαβρώσει τόσο τα γράμματα στο die όσο και την ψύκτρα σου και φυσικά δεν θα μπορείς να το κρύψεις με κανένα τρόπο σε περίπτωση RMA, επίσης αν γίνει μαλακία συνειδητοποιείς προφανώς οτι θα βρεθείς με ένα τούβλο στο χέρι που κόστιζε 1,5 χήνα πάνω κάτω...

Aν παρόλα αυτά προχωρήσεις για εξάσκηση εφάρμοσε lm σε παλιές κάρτες γραφικών, επεξεργαστές χωρις heat spreader

ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ μην πας αμέσως να το εφαρμόσεις στην κάρτα σου, όσα βίντεο και να δεις στο youtube ΔΕΝ μπορείς να καταλάβεις πόσο λίγο lm χρειάζεται και πως απλώνεται όπως και πόσο εύκολα φεύγει και δύσκολα μαζεύεται.....

Χθές μάζεψα ένα laptop που ο ιδιοκτήτης του με βίντεο από το youtube νόμιζε οτι το έχει, τελικά έσπασε ένα σωρό πράγματα που (ήταν εύκολα όπως έδειχνε το βιντεο είπε) και πληρώθηκα καλά για τις ζημιές όπου αποκατέστησα....

 

IMG_20200515_165612.jpg.f4009c2d349cc95e213ff784367b635b.jpg

MVIMG_20190502_103639.jpg.ba67263fbd362bd912c9c91c1fd8bdb3.jpg

 

 

Τα είχα ξαναποστάρει παλαιότερα σε μηχάνημα πελάτη όπου χρησιμοποίησε lm σαν θερμοαγώγιμη πάστα και σώθηκε μονάχα 1 dim ram όλο το υπόλοιπο σύστημα πήγε στα σκουπίδια, ενδεικτικά το heat spreader του επεξεργαστή που είναι χαλκός δεν έμεινε κανένα γράμμα που να μπορεί να διαβαστεί σε ελάχιστο χρόνο από την ζημιά....αν θυμάμαι το αποσυναρμολόγησα 2 μέρες μετά το βραχυκύκλωμα το pc αυτό.

Επεξ/σία από Coppermine
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Coppermine είπε

Εύχομαι το καλύτερο.....αλλά με μηδενική εμπειρία και caps τόσα πολλά δίπλα από το die......δεν βρίσκω τον λόγο,πάντως την εγγύηση την ξεχνάς από τώρα το liquid metal θα διαβρώσει τόσο τα γράμματα στο die όσο και την ψύκτρα σου και φυσικά δεν θα μπορείς να το κρύψεις με κανένα τρόπο σε περίπτωση RMA, επίσης αν γίνει μαλακία συνειδητοποιείς προφανώς οτι θα βρεθείς με ένα τούβλο στο χέρι που κόστιζε 1,5 χήνα πάνω κάτω...

Aν παρόλα αυτά προχωρήσεις για εξάσκηση εφάρμοσε lm σε παλιές κάρτες γραφικών, επεξεργαστές χωρις heat spreader

ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ μην πας αμέσως να το εφαρμόσεις στην κάρτα σου, όσα βίντεο και να δεις στο youtube ΔΕΝ μπορείς να καταλάβεις πόσο λίγο lm χρειάζεται και πως απλώνεται όπως και πόσο εύκολα φεύγει και δύσκολα μαζεύεται.....

Χθές μάζεψα ένα laptop που ο ιδιοκτήτης του με βίντεο από το youtube νόμιζε οτι το έχει, τελικά έσπασε ένα σωρό πράγματα που (ήταν εύκολα όπως έδειχνε το βιντεο είπε) και πληρώθηκα καλά για τις ζημιές όπου αποκατέστησα....

 

IMG_20200515_165612.jpg.f4009c2d349cc95e213ff784367b635b.jpg

MVIMG_20190502_103639.jpg.ba67263fbd362bd912c9c91c1fd8bdb3.jpg

 

 

Τα είχα ξαναποστάρει παλαιότερα σε μηχάνημα πελάτη όπου χρησιμοποίησε lm σαν θερμοαγώγιμη πάστα και σώθηκε μονάχα 1 dim ram όλο το υπόλοιπο σύστημα πήγε στα σκουπίδια, ενδεικτικά το heat spreader του επεξεργαστή που είναι χαλκός δεν έμεινε κανένα γράμμα που να μπορεί να διαβαστεί σε ελάχιστο χρόνο από την ζημιά....αν θυμάμαι το αποσυναρμολόγησα 2 μέρες μετά το βραχυκύκλωμα το pc αυτό.

Περίπου συμφωνώ. Ντάξει δεν θέλει youtube video, θέλει απλά να καταλάβεις οτι η στρώση πρέπει να είναι όσο πιο δυνατόν λεπτή γίνεται, χωρίς φουσκάλες κλπα.

Ξέρω θα πώ λαλακία, αλλά στo GPU die δεν είδα διάβρωση. Δεν ξέρω πως και γιατί, στην 1080ti που είχα δοκιμάσει το καπάκι ήταν σαν καινούργιο μετά απο 1 χρόνο χρήσης. Στον 8700k από την άλλη είχαν σβηστεί τα γράμματα όπως γράφεις. 

Κατά τα άλλα είναι να μη σου κάτσει, γιατί εγώ πχ. με LM μέσα στο ihs και στο die στον 8700k και στην 1080ti, και χωρίς να προσέχω ιδιαίτερα (δηλαδή κουβάλαγα το κουτί στο μπαλκόνι για ξεσκόνισμα και το έβαζα κάθετα πλάγια και λοιπά) δεν έπαθε το παραμικρό.Βέβαια είχα φροντίσει να είναι όσο πιο λεπτή γίνεται η στρώση. 

ΥΓ1. Είχα ρίξει βερνίκωμα στον 8700k, αλλά όχι στην κάρτα. Δεν βρήκα το λόγο, δεν υπήρχε κάτι εκεί μέσα να βερνικώσω.

YΓ1. Επίσης afaik υπάρχει ειδική ουσία από φαρμακείο που καθαρίζει το LM σύμφωνα με τον derbauer. Τα παραδοσιακά οινοπνεύματα κλπα δεν κάνουνε δουλειά. Δεν ξέρω αν ισχύει, δεν το δοκίμασα. Πάντως δεν νομίζω να είναι διάβρωση αυτή η μαυρίλα που βγαίνει, λογικά άμα φύγει το LM θα φαίνεται κανονικά το die από κάτω.

Επεξ/σία από Herald
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Ξέρω θα πώ λαλακία, αλλά στo GPU die δεν είδα διάβρωση

Κοιτά έχω δει gp 104 να μην έχει μείνει τίποτα από γράμματα, και tu 102 όπως το λες τώρα τι να παίζει ρόλο δεν ξέρω, σε κάθε περίπτωση τα heat pipes από τις χαλκόψυκτρες όπως και ένα waterblock της ek ήταν χάλια

9 λεπτά πριν, Herald είπε

YΓ1. Επίσης afaik υπάρχει ειδική ουσία από φαρμακείο που καθαρίζει το LM σύμφωνα με τον derbauer. Τα παραδοσιακά οινοπνεύματα κλπα δεν κάνουνε δουλειά. Δεν ξέρω αν ισχύει, δεν το δοκίμασα. Πάντως δεν νομίζω να είναι διάβρωση αυτή η μαυρίλα που βγαίνει, λογικά άμα φύγει το LM θα φαίνεται κανονικά το die από κάτω.

Αυτό δεν το γνωρίζω καθόλου πιθανότατα thanks for the info, πάντως σε κάθε περίπτωση θέλει χέρι και εξάσκηση γιατί το μικρή ελάχιστη ποσότητα διαφέρει όπως το αντιλαμβάνεται ο καθένας και φυσικά θέλει περισσότερη προσοχή κάποιος εντελώς άπειρος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Coppermine είπε

Εύχομαι το καλύτερο.....αλλά με μηδενική εμπειρία και caps τόσα πολλά δίπλα από το die......δεν βρίσκω τον λόγο,πάντως την εγγύηση την ξεχνάς από τώρα το liquid metal θα διαβρώσει τόσο τα γράμματα στο die όσο και την ψύκτρα σου και φυσικά δεν θα μπορείς να το κρύψεις με κανένα τρόπο σε περίπτωση RMA, επίσης αν γίνει μαλακία συνειδητοποιείς προφανώς οτι θα βρεθείς με ένα τούβλο στο χέρι που κόστιζε 1,5 χήνα πάνω κάτω...

Εγγυηση ξεχνας και με αλλαγη παστας (με βαση τα stickers). Απο εκει και περα και οδοντοκρεμα να βαλεις δεν εχει σημασια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...