Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στο bed leveling


chpetros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στον 3d εκτυπωτή ender 3 pro έχω πρόβλημα εκτύπωσης λόγω bed leveling. Ενώ στα 4 άκρα του κρεβατιού που έχουμε τους ροοστάτες και γύρω από το κρεβάτι ρυθμίζονταν σωστά οι αποστάσεις στο κέντρο άφηνε απόσταση δηλ δεν πατούσε το ακροφύσιο στο χαρτάκι όπως στις γωνίες και περιφερειακά γύρω γύρω. Έβγαλα το μαγνητικό και έβαλα τζάμι αλλά πάλι τα ίδια.

Σημειωτέον ότι δεν ξεκόλλησα το κολλημένο κάτω από το μαγνητικό αλλά έβαλα επάνω του το τζάμι.

Έχει κανείς καμιά λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να είναι κυρτό το τζάμι του δίνω 0.1% πιθανότητα.

Αν η μέση ήταν ψηλότερα απο τα άκρα, αντε να πω ότι το τζάμι δεν πτάει καλά και μπαλατζάρει. Αλλά αφού τα άκρα είναι ψηλότερα απο την μέση τότε το τζάμι θα πατήσει εκεί και θα είναι επίπεδο!

Οπότε κάτι δεν κάνεις καλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα και εγώ στον ίδιο εκτυπωτή. Θεώρησα ότι με glass bed θα διορθωθεί η κατάσταση αφού θα ακουμπάει έστω στις 4 άκρες. Έχω την εντύπωση ότι έκανε το πρόβλημα χειρότερο.

Ακόμα και μετά από manual mesh leveling 49 σημείων το κέντρο είναι πιο χαμηλά από τις άκρες.

Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι ότι έχει κάποιο πρόβλημα το frame, οπότε προς το παρόν κάνω level στο κέντρο και τυπώνω μόνο εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgios29 είπε

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα και εγώ στον ίδιο εκτυπωτή. Θεώρησα ότι με glass bed θα διορθωθεί η κατάσταση αφού θα ακουμπάει έστω στις 4 άκρες. Έχω την εντύπωση ότι έκανε το πρόβλημα χειρότερο.

Ακόμα και μετά από manual mesh leveling 49 σημείων το κέντρο είναι πιο χαμηλά από τις άκρες.

Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι ότι έχει κάποιο πρόβλημα το frame, οπότε προς το παρόν κάνω level στο κέντρο και τυπώνω μόνο εκεί. 

Ρε Γιώργο το ξέρω πως αυτό που λέμε ακούγετε τρελό αλλά αυτό το ζούμε. Μην νομίσετε ότι είμαι και κανένας έξυπνος αλλά το δοκίμασα αρκετές φορές και δεν κατάφερα τίποτα. Γι αυτό κι εγώ εκτυπώνω μόνο στις άκρες

2 ώρες πριν, coffeex είπε

Κάνε 2-3 φορές το test μέχρι να το φέρεις στα "ίσια"

 

Το έκανα το τεστ φίλε και ενώ στο τεστ όλα πήγαν καλά στην εκτύπωση το κέντρο είναι χαμηλότερο. Μυστήριο...

3 ώρες πριν, nkarama είπε

Να είναι κυρτό το τζάμι του δίνω 0.1% πιθανότητα.

Αν η μέση ήταν ψηλότερα απο τα άκρα, αντε να πω ότι το τζάμι δεν πτάει καλά και μπαλατζάρει. Αλλά αφού τα άκρα είναι ψηλότερα απο την μέση τότε το τζάμι θα πατήσει εκεί και θα είναι επίπεδο!

Οπότε κάτι δεν κάνεις καλά....

Ναι φίλε σίγουρα κάτι δεν κάνω καλά. Το ερώτημα είναι τί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, nik0laus είπε

Το γυαλι που έβαλες πόσο παχύ είναι και τι είδους ;

Αν είναι 2-3 χιλιοστα απλό τζαμι,  τότε και αυτό κυρτώνει ειδικά όταν ζεσταίνεται...

Ναι φίλε απλό τζάμι 3 χιλιοστά. Σ ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, nik0laus είπε

πρεπει να πάρεις ειδικό τζαμι , το υλικό ειναι σαν αυτό του πυρεξ... δε θυμάμαι την ακριβή του ονομασία...

Ναι φίλε το έχω παραγγείλει από εξωτερικό αλλά αργεί και είπα να βάλω το απλό για να δω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω το tempered glass της Creality το οποίο είναι και αυτό 3mm. 

Νομίζω η διαφορά με το απλό γυαλί είναι ότι έχει κάποια ειδική επίστρωση για να κολλάει καλύτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...