Προς το περιεχόμενο

Εκτυπωτής χωρίς wifi και σύνδεση με router


Βασίλης_29

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν κάποια μηχανήματα που διαθέτουν ενσωματωμένη σύνδεση με WiFi για να εκτυπώσεις πχ από κινητό και καποιοι που δεν διαθέτουν. 

Ήθελα να μάθω αν σε αυτούς που δεν διαθέτουν μπορώ να τους συνδέσω με ένα παλιό ασύρματο router που έχω από τον ΟΤΕ και έτσι να μπορεί να συνδεθεί πχ ο υπολογιστής μου να εκτυπώσει χωρίς χρήση καλωδίου USB η να εκτυπωσω από το κινητό μου στο μηχάνημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτο εχω κανει εγω με τον δικο μου εκτυπωτή που έχει μόνο ethernet.

Πρεπει να μπορει το δεύτερο router να συνδεθεί  με αλλο στο wifi. Αλλιώς υπάρχουν  σχετικά φθηνοί  wifi clients .

Αν ο εκτυπωτής ειναι usb ειναι πιο δύσκολα τα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, smpt είπε

Αυτο εχω κανει εγω με τον δικο μου εκτυπωτή που έχει μόνο ethernet.

Πρεπει να μπορει το δεύτερο router να συνδεθεί  με αλλο στο wifi. Αλλιώς υπάρχουν  σχετικά φθηνοί  wifi clients .

Αν ο εκτυπωτής ειναι usb ειναι πιο δύσκολα τα πραγματα

Ο εκτυπωτής θα έχει και USB και ethernet αλλά δεν έχει ενσωματωμένο WiFi. Θα βρίσκεται σε απόσταση περίπου 5 μετρα από τον υπολογιστή και το καλώδιο δεν βολεύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν προβείς σε οποιαδήποτε αγορά κανε ένα τεστ.
Προσπάθησε να συνδέσεις τα δυο router με wifi. Βάλε στατική IP στο δεύτερο router και δεν πρέπει να έχει ενεργοποιημένο το DHCP.
Αν γίνουν αυτά σύνδεσε το κινητό σου στο δεύτερο router. Θα πρέπει να βγαίνει στο internet.

Διάβασε και το manual του δεύτερου router για το πως θα το κανεις

Αλλιώς θέλεις κάτι σαν και αυτο

https://www.skroutz.gr/s/14227605/TP-LINK-TL-WR802N-v4.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχεις συνδέσει το δυο router και αφού  συνδεθείς στο δεύτερο  μπαίνεις στο Internet τότε όλα είναι καλά. Θα βάλεις τον εκτυπωτή στο δεύτερο router με το καλώδιο και θα τυπώνεις από όλα τα computer του σπιτιού.

Λάμψη το καναμε, αλλά καλύτερα να είμαστε σίγουροι ότι το κατάλαβες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2021 στις 10:51 ΜΜ, smpt είπε

Αν ο εκτυπωτής ειναι usb ειναι πιο δύσκολα τα πραγματα

Επειδή με ενδιαφέρει και για να μην ανοίγω άλλο θέμα, αν έχεις λύση, μπορείς να τη γράψεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει το router να εχει usb και να υποστηρίζει printer sharing.

Εναλλακτικά,  μπορείς να παρεις ενα usb print server.

https://www.skroutz.gr/c/727/print-servers.html?keyphrase=usb&o=usb+print+server

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, smpt είπε

Θα πρέπει το router να εχει usb και να υποστηρίζει printer sharing.

Εναλλακτικά,  μπορείς να παρεις ενα usb print server.

https://www.skroutz.gr/c/727/print-servers.html?keyphrase=usb&o=usb+print+server

 

Ακριβές λύσεις, το είχα ψάξει κι εγώ. Σε τέτοιες τιμές παίρνεις νέο εκτυπωτή με wifi.

Αν έχεις κάτι πιο φτηνό ως λύση, γράψε γιατί δε θέλω να πετάξω τον εκτυπωτή που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, smpt είπε

Πιο  router εχεις;

Σαν μεση  λύση μπορείς να συνδέσεις τον εκτυπωτή σε ενα pc και να το  μοιράσεις απο εκει. 

Technicolor 788, το οποίο υποτιθεται ότι έχει print server ως συσκευή, αλλά η wind στο interface δεν το δίνει.

Θα κοιτάξω μήπως βρω κανένα φτηνό μεταχειρισμένο ρούτερ με print server και θα ακολουθήσω τη λύση του φίλου που άνοιξε το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συνδεσεις τον εκτυπωτη με ethernet πανω στο router και το κινητο ειναι συνδεδεμενο στο ιδιο δικτυο, η ιστορια τελειωνει εκει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, lector είπε

Αν συνδεσεις τον εκτυπωτη με ethernet πανω στο router και το κινητο ειναι συνδεδεμενο στο ιδιο δικτυο, η ιστορια τελειωνει εκει. 

Ο εκτυπωτής έχει μόνο usb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Ο εκτυπωτής έχει μόνο usb.

Η απαντηση πηγαινε στον op, που ειπε οτι εχει και ethernet, sorry που δεν το διευκρινισα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/2/2021 στις 11:09 ΜΜ, lector είπε

Αν συνδεσεις τον εκτυπωτη με ethernet πανω στο router και το κινητο ειναι συνδεδεμενο στο ιδιο δικτυο, η ιστορια τελειωνει εκει. 

Το router είναι αναγκαίο να περιέχει printer server? 

Ο εκτυπωτής που έχω τωρα έχει ethernet οπότε θα κάνω μια δοκιμή να συνδέσω το παλαιό router εκεί και να δω τι γίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...