Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα stringing-oozing με υλικό esun PLA+ Purple σε Ender-3


siomio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα , πρόσφατα παρέλαβα το καινούριο μου υλικό esun PLA+ Purple εχόντας ακούσει και έχοντας δεί σε πολλά reviews οτι πρόκειται για ενα αρκετά ποιοτικό υλικό αξιόπιστης εταιρείας.
Η αναγραφόμενες τιμές θερμοκρασίας Nozzle είναι 205-225 C σαφώς μεγαλύτερες απο απλό PLA. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής έχοντας ρίξει αρκετά τη θερμοκράσια (190 C)  και έχοντας δοκιμάσει αρκετες αλλαγές σε retraction speed και distance ( CURA ) παρατήρω οτι δεν υπάρχει κάποια ιδανική ρύθμιση για να σταματίσει το stringing.
Γνωρίζει κάποιος για πιο λόγο μπορεί να συμβαίνει μήπως είναι τεχνικό το πρόβλημα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, siomio είπε

Καλησπέρα , πρόσφατα παρέλαβα το καινούριο μου υλικό esun PLA+ Purple εχόντας ακούσει και έχοντας δεί σε πολλά reviews οτι πρόκειται για ενα αρκετά ποιοτικό υλικό αξιόπιστης εταιρείας.
Η αναγραφόμενες τιμές θερμοκρασίας Nozzle είναι 205-225 C σαφώς μεγαλύτερες απο απλό PLA. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής έχοντας ρίξει αρκετά τη θερμοκράσια (190 C)  και έχοντας δοκιμάσει αρκετες αλλαγές σε retraction speed και distance ( CURA ) παρατήρω οτι δεν υπάρχει κάποια ιδανική ρύθμιση για να σταματίσει το stringing.
Γνωρίζει κάποιος για πιο λόγο μπορεί να συμβαίνει μήπως είναι τεχνικό το πρόβλημα κλπ.

ti retraction speed kai distance εχεις????εισαι bowden h direct??

αν θέλεις μπορείς να ρωτάς στο thread 3d printing community 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostasbm είπε

ti retraction speed kai distance εχεις????εισαι bowden h direct??

αν θέλεις μπορείς να ρωτάς στο thread 3d printing community 

Καλησπέρα , ευχαριστώ για την απάντηση,

bowden extruder,

Distance: 7mm
Speed: 45 mm/s

είναι οι καλύτερες μέχρι στιγμής ρυθμίσεις που έχω πετύχει,
και όλα αυτά σε θερμοκρασία 190 ( πολύ χαμηλή για PLA+) σκέψου σε υλικό gembird (το πιο φθηνό που έχω βρει δλδ) δεν έιχα κανένα θέμα πέρα απο το first layer adhesion που και αυτό το έλυσα!

-Δεν ήξερα που πρέπει να στείλω για αυτό πόσταρα εδω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, siomio είπε

Καλησπέρα , ευχαριστώ για την απάντηση,

bowden extruder,

Distance: 7mm
Speed: 45 mm/s

είναι οι καλύτερες μέχρι στιγμής ρυθμίσεις που έχω πετύχει,
και όλα αυτά σε θερμοκρασία 190 ( πολύ χαμηλή για PLA+) σκέψου σε υλικό gembird (το πιο φθηνό που έχω βρει δλδ) δεν έιχα κανένα θέμα πέρα απο το first layer adhesion που και αυτό το έλυσα!

-Δεν ήξερα που πρέπει να στείλω για αυτό πόσταρα εδω!

 

5-40 δουλευεουν οι περισσότεροι αλλά αφού βλέπεις καλύτερα εκεί άφησε το

θα κοιτάξεις αν η ψύξη του λαιμού γίνεται κανονικά μήπως εκεί στη κανει

έχεις κάνει calibration υποθετω step calibration sto Z

κανονικά πρέπει να κανείς και pid tuning στο bed kai nozzle ειναοι πολυ σημαντικο,,,,,κοιτα κανενα βιντεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...