Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Ikucic9 είπε

τέλος πάντων εγώ το έκανα το ΥΔΕ το πλήρωσα και είναι σε ισχύ αυτή τη στιγμή.

Αλλά επειδή δεν πολυκατάλαβα από τις συνεχείς αναρτήσεις μπορεί κάποιος να μου πει υπεύθυνα και συνοπτικά.

Εγώ έπρεπε να μεριμνήσω ή ο ιδιοκτήτης της επιχείρησης - ενοικιαστής που είναι μόνιμα μέσα στο κτίριο εδώ και πολλά χρόνια; Το ρωτάω για την επόμενη φορά. Οκ το πλήρωσα τώρα. Κάθε φορά εγώ θα ελέγχω αν δεν είναι η ΥΔΕ του σε ισχύ; (μήπως να ελέγχω αν έχει καεί και καμιά λάμπα;)

Ο ιδιοκτήτης του ακινήτου μεριμνεί για τη μόνιμη ηλεκτρική εγκατάσταση του κτιρίου. Αυτόν βαραίνει η ΥΔΕ.

Η λάμπα είναι αναλώσιμο, apples to oranges.

6 λεπτά πριν, ss42ss είπε

Σε εμπορική/επαγγελματική παροχή υπόχρεος για την ΥΔΕ είναι ο ενοικιαστής του χώρου ο οποίος έχει διαμορφώσει την ΕΗΕ σύμφωνα με τις ανάγκες της επιχείρησης του.

 

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, doomnx είπε

Ο ιδιοκτήτης του ακινήτου μεριμνεί για τη μόνιμη ηλεκτρική εγκατάσταση του κτιρίου. Αυτόν βαραίνει η ΥΔΕ.

Η λάμπα είναι αναλώσιμο, apples to oranges.

το ρελέ στον πίνακα τι είναι;

και ένα ακόμη ερώτημα.

Αν ο χρήστης έχει αλλάξει κάποια στοιχεία με τη σύμφωνη γνώμη μου για να εξυπηρετείται καλύτερα η επιχειρήσή του. π.χ έβαλε εξτρα μπρίζες και ασφάλειες με εξωτερικά κανάλια κ.α. πάλι εγώ πρέπει να μεριμνήσω ; ή είναι θέμα συμφωνιάς.

Πάντως δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι σε μεγάλες μονάδες (π.χ ένα μεγάλο εμπορικό κατάστημα) ο ιδιοκτήτης εκδίδει τη νέα ΥΔΕ και όχι ο χρήστης. 

Επεξ/σία από Ikucic9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Ikucic9 είπε

το ρελέ στον πίνακα τι είναι;

και ένα ακόμη ερώτημα.

Αν ο χρήστης έχει αλλάξει κάποια στοιχεία με τη σύμφωνη γνώμη μου για να εξυπηρετείται καλύτερα η επιχειρήσή του. π.χ έβαλε εξτρα μπρίζες και ασφάλειες με εξωτερικά κανάλια κ.α. πάλι εγώ πρέπει να μεριμνήσω ; ή είναι θέμα συμφωνιάς.

Πάντως δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι σε μεγάλες μονάδες (π.χ ένα μεγάλο εμπορικό κατάστημα) ο ιδιοκτήτης εκδίδει τη νέα ΥΔΕ και όχι ο χρήστης. 

Το ρελέ είναι κι αυτό μέρος της μόνιμης εγκατάστασης και οφείλεις να το μετράς κάθε 10 χρόνια μαζί με την ΥΔΕ ή κάθε φορά που αλλάζεις μισθωτή στα επαγγελματικά.

Για κάθε μόνιμη αλλαγή στην ηλεκτρική εγκατάσταση πρέπει να εκδίδεται και να κατατίθεται νέα ΥΔΕ αν θες να είσαι σωστός.

Είναι σαν να πιστοποιείς στον άνθρωπο που θα μπει μέσα ότι δεν θα σκοτωθεί από ηλεκτροπληξία ή πυρκαγιά εξ'αμελείας.

Επεξ/σία από doomnx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, doomnx είπε

Το ρελέ είναι κι αυτό μέρος της μόνιμης εγκατάστασης και οφείλεις να το μετράς κάθε 10 χρόνια μαζί με την ΥΔΕ ή κάθε φορά που αλλάζεις μισθωτή στα επαγγελματικά.

Για κάθε μόνιμη αλλαγή στην ηλεκτρική εγκατάσταση πρέπει να εκδίδεται και να κατατίθεται νέα ΥΔΕ αν θες να είσαι σωστός.

Είναι σαν να πιστοποιείς στον άνθρωπο που θα μπει μέσα ότι δεν θα σκοτωθεί από ηλεκτροπληξία ή πυρκαγιά εξ'αμελείας.

Ναι αλλά άλλο γράφω και ρωτάω  παραπάνω 

Τι γίνεται όταν εγώ το παραδίδω και είναι όλα οκ και ο ενοικιαστής μου λέει; " Θα φέρω ηλεκτρολόγο εγκαταστατη και θα βάλω έξτρα ασφάλειες και καλώδια με κανάλια για να είναι πιο λειτουργική η επιχείρηση μου" .

Πάντως και η βαφή εσωτερικα και εξωτερικά είναι στοιχείο της μόνιμης εγκατάστασης και προφανώς δε του βάφω εγώ (ούτε κανένας ιδιοκτήτης ) το μαγαζί . Εγώ του το έδωσα βαμμένο και από τότε που το έχει το βάφει εκείνος.

Άρα αφού το ρελέ είναι δική μου υπόθεση άρα και να υποθέσω ότι είναι και οι δέκα ασφάλειες που έχει ο πίνακας του;

Επεξ/σία από Ikucic9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ikucic9 είπε

Τι γίνεται όταν εγώ το παραδίδω και είναι όλα οκ και ο ενοικιαστής μου λέει; " Θα φέρω ηλεκτρολόγο εγκαταστατη και θα βάλω έξτρα ασφάλειες και καλώδια με κανάλια για να είναι πιο λειτουργική η επιχείρηση μου" .

Δεν μπορείς να κάνεις αυθαίρετα αλλαγές σε κτίριο που νοικιάζεις. Σε επαγγελματική εκμίσθωση μπορείς.

1 ώρα πριν, Ikucic9 είπε

Εγώ του το έδωσα βαμμένο και από τότε που το έχει το βάφει εκείνος.

Επιδιορθώνει τη ζημιά που προκαλεί. Οφείλει να σου το παραδώσει όπως το βρήκε.

1 ώρα πριν, Ikucic9 είπε

Άρα αφού το ρελέ είναι δική μου υπόθεση άρα και να υποθέσω ότι είναι και οι δέκα ασφάλειες που έχει ο πίνακας του;

Ναι.

Επεξ/σία από doomnx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, doomnx είπε

Δεν μπορείς να κάνεις αυθαίρετα αλλαγές σε κτίριο που νοικιάζεις.

Μα δεν διαβάζεις τι γράφω παραπάνω 

Αλλαγές σε συμφωνία εκμισθωτή και μισθωτή με την επίβλεψη ηλεκτρολόγου εγκαταστατη και εκδοση νέας υδε που να φαίνονται οι μεταβολές. 

Anyway δεν βγαίνει απόλυτη άκρη διότι το άρθρο του Αστικού κώδικα (μόλις το διάβασα ) που αναφερει τις ρητές υποχρεώσεις εκμισθωτών και μισθωτών έχει αοριστολογιες άρα είναι θέμα νομολογίας. Πχ αν χαλάσει ένας ρελες σε έναν χρόνο ποιος ευθύνεται ;;;; Ο εκμισθωτής που πήρε κακό ρελέ; Ο μισθωτής που ενδεχόμενα δεν έκανε καλή χρήση;;; Η εταιρία του ρελέ;;; Πιάσ τα αυγό και κουρευτο

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις 

Επεξ/σία από Ikucic9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Ikucic9 είπε

Αλλαγές σε συμφωνία εκμισθωτή και μισθωτή με την επίβλεψη ηλεκτρολόγου εγκαταστατη και εκδοση νέας υδε που να φαίνονται οι μεταβολές. 

Αν κάνεις αλλαγές στο σπίτι, το κόστος βαραίνει εσένα. Ο κάθε μισθωτής παραλαμβάνει το μίσθιο "as is". Δεν είσαι υποχρεωμένος να συμφωνήσεις σε ό,τι του καρφωθεί του καθένα. Αν δεν του κάνει, να νοικιάσει άλλο.

51 λεπτά πριν, Ikucic9 είπε

Πχ αν χαλάσει ένας ρελες σε έναν χρόνο ποιος ευθύνεται ;;;;

Ο κατασκευαστής. Το ρελέ έχει εγγύηση 2 ετών.

Επεξ/σία από doomnx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμπορική/επαγγελματική παροχή υπόχρεος για την ΥΔΕ είναι ο ενοικιαστής του χώρου ο οποίος έχει διαμορφώσει την ΕΗΕ σύμφωνα με τις ανάγκες της επιχείρησης του.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ss42ss είπε

Σε εμπορική/επαγγελματική παροχή υπόχρεος για την ΥΔΕ είναι ο ενοικιαστής του χώρου ο οποίος έχει διαμορφώσει την ΕΗΕ σύμφωνα με τις ανάγκες της επιχείρησης του.

Ευχαριστώ. I stand corrected. @Ikucic9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ΤΩΡΑ ότι η ζενίθ σου φτιάχνει ΥΔΕ με 60€.

Αν εξαιρέσεις την Αθήνα είναι πολύ καλή τιμή.

Επίσης ΠΕΑ με 84 έως 108€.

Πανελλαδικα ΛΕΕΙ.

Το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος?

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2024 στις 12:48 ΜΜ, Ikucic9 είπε

το ρελέ στον πίνακα τι είναι;

και ένα ακόμη ερώτημα.

Αν ο χρήστης έχει αλλάξει κάποια στοιχεία με τη σύμφωνη γνώμη μου για να εξυπηρετείται καλύτερα η επιχειρήσή του. π.χ έβαλε εξτρα μπρίζες και ασφάλειες με εξωτερικά κανάλια κ.α. πάλι εγώ πρέπει να μεριμνήσω ; ή είναι θέμα συμφωνιάς.

Πάντως δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι σε μεγάλες μονάδες (π.χ ένα μεγάλο εμπορικό κατάστημα) ο ιδιοκτήτης εκδίδει τη νέα ΥΔΕ και όχι ο χρήστης. 

ο πινακας και οτι αφορα εντος του ειναι μονιμη εγκατασταση.

Εφοσον σαν ιδιοκτητης παρεδωσες το ακινητο με λειτουργικη εγκατασταση εισαι καλυμενος.Οποιαδηποτε αλλαγη οφειλεται να γινεται νεα ΥΔΕ.

Στο ερωτημα σου αν καει ενα ρελε εξαρταται και την χρονολογια και το χρονικο που συνεβει.Αν καει σε 3 μηνες αφοτου μπηκε ή σε 3 χρονια. Αν εχει προβει σε αλλαγες στον πινακα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την προηγούμενη παρασκευή ήρθε ηλεκτρολόγος για νέα ΥΔΕ. Πόσες μέρες μετά ενημερώνετε το σάιτ; Ακόμα φαίνεται ληγμένη. Αυτός λέει την κατέθεσε το ΣΚ. 

 

p.s. Άκυρο. Τον πήρα τώρα τηλ. Και είπε ότι ακόμα δεν τα έστειλε. Δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Θα περιμένουμε.

Επεξ/σία από esertas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, esertas είπε

Την προηγούμενη παρασκευή ήρθε ηλεκτρολόγος για νέα ΥΔΕ. Πόσες μέρες μετά ενημερώνετε το σάιτ; Ακόμα φαίνεται ληγμένη. Αυτός λέει την κατέθεσε το ΣΚ. 

 

p.s. Άκυρο. Τον πήρα τώρα τηλ. Και είπε ότι ακόμα δεν τα έστειλε. Δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Θα περιμένουμε.

Θα περιμένεις λίγο.. Κάνει να περαστεί το ΥΔΕ 2-3 μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,θελουμε να αλλαξουμε το ρεύμα στο σπίτι του πεθερού μου στο χωριο που ειναι ακομα στον θανόντα μπαμπα του απο πριν την μεταπολίτευση και βαλε.προφανως θα θελει και ΥΔΕ,απλα απ οσο γνωρίζω οτι οντως δεν ειναι απαραίτητη η νεα ΥΔΕ για αλλαγη ονοματος,αλλα την προσκομιζεις σ ενα 6μηνο,σωστα;

Τωρα ως προς το θεμα της τιμης απ οτι εχω καταλάβει διαφερει απο τα μεγαλα αστικα κεντρα με τα χωρια.στην Θεσσαλονίκη θυμαμαι 50-60€ κοστισε πριν κανα 3 χρονια.Εδω ενας αλλος ειοε για 150€.Αλλα αυτό που ρωτησε τον γείτονα-ξαδερφο-φιλο ηλεκτρολόγο και τον λεει θες 300€,με ξεπερνάει και νομιζω καποιο λακο εχει η φάβα...

Να το ψαξω καπου περισσότερο; ή ειμαστε το τι τιμη θα μας πει ο καθε "φιλος" ηλεκτρολόγος;

Επεξ/σία από lacta13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...