Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, gigi80 είπε

Μίλησα με γνωστο μου ηλεκτρολόγο και μου είπε ότι θέλει 150€ για υδε!!!τοσο κοστίζει ;;; 

Ναι κάπου τόσο. Εγώ την έχω 2 χρόνια ληγμένη και δεν έχω λάβει επιστολή από ΔΕΔΔΗΕ για να με ενημερώσει ότι έχει λήξει, άρα κάνω και την πάπια. Το ίδιο και οι πάροχοι, 3 φορές έχω αλλάξει, κανείς δεν είπε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, gigi80 είπε

Μίλησα με γνωστο μου ηλεκτρολόγο και μου είπε ότι θέλει 150€ για υδε!!!τοσο κοστίζει ;;; 

Κάλεσε και άλλους και όχι μόνο τον γνωστό ... εγώ πλήρωσα πχ 140 συν ΦΠΑ, συν ρελε ασφαλείας ... όταν μπήκα στον κόπο να ρωτήσω από περιέργεια αριστερά-δεξια, αποδείχτηκε ότι οι τιμές διαφέρουν τραγικά και όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω επίσης ανάλογα και τη περιοχή ( επαρχία πχ αγγίζουν 3ψηφιο οι τιμές σ αντίθεση με Σαλονικα ) 

Επεξ/σία από mdkamael
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mdkamael είπε

Κάλεσε και άλλους και όχι μόνο τον γνωστό ... εγώ πλήρωσα πχ 140 συν ΦΠΑ, συν ρόλε ασφαλείας ... όταν μπήκα στον κόπο να ρωτήσω από περιέργεια αριστερά-δεξια, αποδείχτηκε ότι οι τιμές διαφέρουν τραγικά και όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω επίσης ανάλογα και τη περιοχή ( επαρχία πχ αγγίζουν 3ψηφιο οι τιμές σ αντίθεση με Σαλονικα ) 

Για ΥΔΕ στο αντίστοιχο νήμα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, lokirulerofhell είπε

Ναι κάπου τόσο. Εγώ την έχω 2 χρόνια ληγμένη και δεν έχω λάβει επιστολή από ΔΕΔΔΗΕ για να με ενημερώσει ότι έχει λήξει, άρα κάνω και την πάπια. Το ίδιο και οι πάροχοι, 3 φορές έχω αλλάξει, κανείς δεν είπε τίποτα.

Οι πάροχοι δεν έχουν καμία  δουλειά.. Ο Δεδδηε είναι υπεύθυνος για ΥΔΕ.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι τελευταίο γιατί είναι θέμα σε άλλο νήμα .. από το 2020 βλέπω ότι έχει λήξει !!! Καμία απολύτως ενημέρωση …. Στην Χαλκιδική είμαι και η τιμή είναι αυτή … θα ρωτήσω Θεσσαλονίκη και βλέπω … ευχαριστώ για τις απαντήσεις … 

ε ρε τι μάθαμε σήμερα … 😃😃😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Οχι.. Δεν σε επηρεάζει σε κάτι.. Απλά θα πρέπει μέσα σε εξάμηνο να καταθέσεις νέα ΥΔΕ.. 

https://ecopress.gr/deddie-diakopi-revmatos-logo-yde-ke-s/

Η ΥΔΕ είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη και ζητείται όχι αν έχει λήξει αλλά σε αλλαγή ΑΦΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, bilham είπε

Η ΥΔΕ είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη και ζητείται όχι αν έχει λήξει αλλά σε αλλαγή ΑΦΜ

Δεν ζητείται μόνο εκεί.. Όταν έχει λήξει που είναι κάθε 10 χρόνια.. Άλλα και σε αλλαγή παρόχου, επαύξηση κτλπ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, takoulou είπε

Δεν ζητείται μόνο εκεί.. Όταν έχει λήξει που είναι κάθε 10 χρόνια.. Άλλα και σε αλλαγή παρόχου, επαύξηση κτλπ.. 

Σε αλλαγή παρόχου δεν ζητείται αν δεν υπάρχει αλλαγή ΑΦΜ. (Είμαστε εκτός θέματος, προσοχή... )

 

Επίσης έχουμε ενημέρωση ότι τα οικιακά προϊόντα της NRG:

nrg fixed 4U 6μηνο

nrg hybrid

θα τεθούν μη εμπορικά διαθέσιμα την Παρασκευή 30/08/2024 και αιτήσεις μετά από αυτή την ημερομηνία δεν θα γίνονται δεκτές

Επεξ/σία από bilham
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, bilham είπε

Σε αλλαγή παρόχου δεν ζητείται αν δεν υπάρχει αλλαγή ΑΦΜ. (Είμαστε εκτός θέματος, προσοχή... )

 

Επίσης έχουμε ενημέρωση ότι τα οικιακά προϊόντα της NRG:

nrg fixed 4U 6μηνο

nrg hybrid

θα τεθούν μη εμπορικά διαθέσιμα την Παρασκευή 30/08/2024 και αιτήσεις μετά από αυτή την ημερομηνία δεν θα γίνονται δεκτές

Αν έχεις νεα ενημέρωση για zenith home smart night ενημέρωσε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gigi80 είπε

Μίλησα με γνωστο μου ηλεκτρολόγο και μου είπε ότι θέλει 150€ για υδε!!!τοσο κοστίζει ;;; 

www.mskelectric.gr Αθήνα

72€ για μονοφασικο

συν άλλα 80 για να αλλάξω ρελέ ασφαλείας (ήθελε όμως, μπράβο του που το βρήκε)

Επεξ/σία από Photios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bilham είπε

Σε αλλαγή παρόχου δεν ζητείται αν δεν υπάρχει αλλαγή ΑΦΜ. (Είμαστε εκτός θέματος, προσοχή... )

 

Επίσης έχουμε ενημέρωση ότι τα οικιακά προϊόντα της NRG:

nrg fixed 4U 6μηνο

nrg hybrid

θα τεθούν μη εμπορικά διαθέσιμα την Παρασκευή 30/08/2024 και αιτήσεις μετά από αυτή την ημερομηνία δεν θα γίνονται δεκτές

Πάντως εδώ στην Αττική όταν έχει λήξει το ΥΔΕ σε όλες τις περιπτώσεις που υπάρχουν  σου έρχεται ειδοποίηση με SMS και με επιστολή.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/8/2024 στις 6:57 ΜΜ, vasilllis είπε

γιατι η αλλαγη καταναλωτη ειναι αιτια ελεγχου?

γιατί αυτό αναφέρει ο νόμος που διέπει τις ΥΔΕ και όλοι όσοι ασχολούνται  επαγγελματικά με το αντικείμενο πρέπει  να το γνωρίζουν και να το εφαρμόζουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nvel είπε

γιατί αυτό αναφέρει ο νόμος που διέπει τις ΥΔΕ και όλοι όσοι ασχολούνται  επαγγελματικά με το αντικείμενο πρέπει  να το γνωρίζουν και να το εφαρμόζουν.

στην κατηγορία Α' που είναι τα σπίτια δεν είναι απαραίτητο να γίνει ΥΔΕ στην αλλαγή του ονόματος εφόσον υπάρχει ΥΔΕ σε ισχύς και δεν έχει γίνει κάποια αλλαγή στην ΕΗΕ. Στις κατηγορίες Β' & Γ' σε υποχρεώνει να κάνεις νέα ΥΔΕ ανεξαρτήτου αν υπάρχει ήδη σε ισχύ.

Παραθέτω και το ανάλογο κομμάτι που σε υποχρεώνει για ΥΔΕ

 

Αναφορά σε κείμενο

i) αλλαγή κατηγορίας, ή αλλαγή χρήσης (υποκατηγορίας) της ΕΗΕ εντός της ίδιας κατηγορίας, με βάση την κατηγοριοποίηση της παρ. 5, του παρόντος άρθρου,

ii) αλλαγή ιδιοκτήτη ή καταναλωτή στις περιπτώσεις ΕΗΕ των κατηγοριών Β και Γ του Παραρτήματος ΙΙ.

ββ) αμέσως μετά από:

i) τροποποίηση επί υφιστάμενης ΕΗΕ που αφορά σε ηλεκτρικό πίνακα, σε προσθήκη ή αφαίρεση υλικών που άπτονται της ηλεκτρικής ασφάλειας, ή σε διάταξη γείωσης,

ii) συμβάν σοβαρού ατυχήματος που σχετίζεται άμεσα με την ΕΗΕ, όπως ηλεκτροπληξία,

iii) βλαπτικό προς την ΕΗΕ γεγονός, όπως πλημμύρα, πυρκαγιά, σεισμός, κ.λπ.

γγ) πριν την επανασύνδεση στο ΕΔΔΗΕ υπαίθριας επαγγελματικής ΕΗΕ, σε περίπτωση διακοπής ηλεκτροδότησής της,

δδ) κατόπιν απαίτησης ή εντολής ελέγχου από αρμόδια αρχή.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά που μου γράφεις τα γνωρίζω αναγκαστικά, απάντηση μου αφορούσε την παρακάτω ερώτηση

Στις 5/6/2024 στις 2:05 ΜΜ, Ikucic9 είπε

Είμαι ιδιοκτήτης ενός καταστήματος και το Νοικιάζω σε μια επιχείρηση .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τέλος πάντων εγώ το έκανα το ΥΔΕ το πλήρωσα και είναι σε ισχύ αυτή τη στιγμή.

Αλλά επειδή δεν πολυκατάλαβα από τις συνεχείς αναρτήσεις μπορεί κάποιος να μου πει υπεύθυνα και συνοπτικά.

Εγώ έπρεπε να μεριμνήσω ή ο ιδιοκτήτης της επιχείρησης - ενοικιαστής που είναι μόνιμα μέσα στο κτίριο εδώ και πολλά χρόνια; Το ρωτάω για την επόμενη φορά. Οκ το πλήρωσα τώρα. Κάθε φορά εγώ θα ελέγχω αν δεν είναι η ΥΔΕ του σε ισχύ; (μήπως να ελέγχω αν έχει καεί και καμιά λάμπα;)

Επεξ/σία από Ikucic9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...