Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά εκδόθηκε ΥΔΕ που έχει ισχύ 1 μήνα για να γίνει επανασύνδεση και τώρα αφού έγινε επανασύνδεση θα εκδοθεί κανονική ΥΔΕ με διάρκεια 10 έτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Διερευνώ να επιλύσω κάποιες υποθέσεις σε παλιά σπίτια ηλικιωμένων συγγενών.

Αν τυχόν έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ και κάνει διακοπή ρεύματος λόγω παλιάς ΥΔΕ (βάσει της υπόθεσης επικινδυνότητας της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης), στο ενδιάμεσο το εμπορικό συμβόλαιο με τον πάροχο θα τρέχει κανονικά στο υπόλοιπο μέρος του; Για παράδειγμα, θα συνεχίσει να έρχεται λογαριασμός κανονικά που θα χρεώνει τα δημοτικά τέλη;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Διερευνώ να επιλύσω κάποιες υποθέσεις σε παλιά σπίτια ηλικιωμένων συγγενών.

Αν τυχόν έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ και κάνει διακοπή ρεύματος λόγω παλιάς ΥΔΕ (βάσει της υπόθεσης επικινδυνότητας της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης), στο ενδιάμεσο το εμπορικό συμβόλαιο με τον πάροχο θα τρέχει κανονικά στο υπόλοιπο μέρος του; Για παράδειγμα, θα συνεχίσει να έρχεται λογαριασμός κανονικά που θα χρεώνει τα δημοτικά τέλη;

 

Θα έρχεται κανονικά ο λογαριασμός.. Όλα θα χρεώνονται.. Εκτός από ρεύμα που δεν θα έχει κατανάλωση.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους,

Χρειάζομαι ανανέωση της ΥΔΕ στο νέο σπίτι και ψάχνω το internet για να βρω επαγγελματία.

Είχα την εντύπωση ότι μόνο μηχανικός μπορεί να κάνει έδκοση ΥΔΕ.

Βλέπω ότι υπάρχουν πολλοί που γράφουν ότι κάνουν αυτή τη δουλειά οι οποίοι είναι ηλεκτρολόγοι χωρίς όμως να είναι μηχανικοί. Ισχύει ότι μπορούν και οι "απλοί" ηλεκτρολόγοι να εκδόσουν ΥΔΕ ή θα είναι κάποια άλλη μελέτη πχ προσωρινή χωρίς την ίδια ισχύ ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kotsoz είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Χρειάζομαι ανανέωση της ΥΔΕ στο νέο σπίτι και ψάχνω το internet για να βρω επαγγελματία.

Είχα την εντύπωση ότι μόνο μηχανικός μπορεί να κάνει έδκοση ΥΔΕ.

Βλέπω ότι υπάρχουν πολλοί που γράφουν ότι κάνουν αυτή τη δουλειά οι οποίοι είναι ηλεκτρολόγοι χωρίς όμως να είναι μηχανικοί. Ισχύει ότι μπορούν και οι "απλοί" ηλεκτρολόγοι να εκδόσουν ΥΔΕ ή θα είναι κάποια άλλη μελέτη πχ προσωρινή χωρίς την ίδια ισχύ ?

 

 

Οι πιο πολλοί είναι οι ηλεκτρολόγοι που βγάζουν ΥΔΕ.. Σιγά μην ασχοληθούν οι μηχανικοί .. Μόνο σε πολυ μεγάλες παροχές εργοστάσια,   βιοτεχνίες  κτλπ.. 

Και στέλνεται πλέον ηλεκτρονικά.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Ερώτηση..σε σπίτι με ληγμένη ΥΔΕ σε περίπτωση αλλαγής παρόχου πρέπει πρώτα να ανανεωθεί η ΥΔΕ και μετά να γίνει αίτημα στον νέο πάροχο?

Η γίνεται να γίνει αίτηση και ταυτόχρονα να τρέξει και το θέμα ΥΔΕ??

Θέλω να προλάβω το smart night της ζενίθ για αυτό ρωτάω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Dogtor21 είπε

Καλημέρα. Ερώτηση..σε σπίτι με ληγμένη ΥΔΕ σε περίπτωση αλλαγής παρόχου πρέπει πρώτα να ανανεωθεί η ΥΔΕ και μετά να γίνει αίτημα στον νέο πάροχο?

Η γίνεται να γίνει αίτηση και ταυτόχρονα να τρέξει και το θέμα ΥΔΕ??

Θέλω να προλάβω το smart night της ζενίθ για αυτό ρωτάω 

Καλημέρα, και αίτηση να κανείς πριν την ΥΔΕ, η ολοκλήρωση της μεταφοράς θα γίνει με την κατάθεση της ΥΔΕ

Στις 26/8/2024 στις 12:29 ΜΜ, kotsoz είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Χρειάζομαι ανανέωση της ΥΔΕ στο νέο σπίτι και ψάχνω το internet για να βρω επαγγελματία.

Είχα την εντύπωση ότι μόνο μηχανικός μπορεί να κάνει έδκοση ΥΔΕ.

Βλέπω ότι υπάρχουν πολλοί που γράφουν ότι κάνουν αυτή τη δουλειά οι οποίοι είναι ηλεκτρολόγοι χωρίς όμως να είναι μηχανικοί. Ισχύει ότι μπορούν και οι "απλοί" ηλεκτρολόγοι να εκδόσουν ΥΔΕ ή θα είναι κάποια άλλη μελέτη πχ προσωρινή χωρίς την ίδια ισχύ ?

 

 

Δεν είναι απαραίτητο να είσαι ηλεκτρολογος μηχανικός για να εκπονήσεις μια ΥΔΕ, μπορεί να κάνει εκπόνηση και ένας ηλεκτρολογος με άδεια 1ης ομάδας Α ειδικότητας με όριο την ανάλογη ισχύς βάσει του ΠΔ 108

Επεξ/σία από ss42ss
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει καμμία διαφορά η ΥΔΕ αν εκδοθεί από μηχανικό ή απλό Ηλεκτρολόγο. Το ίδιο έντυπο  η ίδια διάρκεια, τα ίδια δικαιώματα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2024 στις 6:05 ΜΜ, nvel είπε

Η αλλαγή καταναλωτή είναι αιτία εκτάκτου ελέγχου της εηε όχι απλά επανέκδοσης με νέα στοιχεία 

γιατι η αλλαγη καταναλωτη ειναι αιτια ελεγχου?

Στις 5/6/2024 στις 6:08 ΜΜ, greekfragma είπε

η αλλαγή χρήσης προφανώς και είναι αιτία για έλεγχο. εγώ αναφέρομαι στη περίπτωση επανέκδοσης λόγω λήξης.

στην αρχή ο TS μας λέει για ληγμένη...μετά μας λέει αν αλλάξει ο ένοικος και από κατάστημα με μπαχάρια το κάνει χρωματοπωλείο με εύφλεκτα.

ε και πολύ ασχοληθήκαμε για το 5ετές κοστολόγιο μιας ΥΔΕ που τρέχει στα γύφτικα όπως λέει και ο kage

Μιλατε για επαγγελματικη χρηση μονο?

Στις 6/6/2024 στις 12:20 ΠΜ, Ikucic9 είπε

να σε ενημερώσω ότι ήδη παρότι από ότι φαίνεται δεν πρέπει να την βγάλω εγώ ως ιδιοκτήτης , έβαλα τον ηλεκτρολόγο μου να την έκδοσει με δικά μου έξοδα. Επέτρεψε μου να είμαι γύφτος και για 10€. Δεν μου περισσεύουν . Αλλά την υδε θα την πληρωσω . 

Το ερώτημα δεν ειχε αυτή την έννοια αλλά την αστική και ποινική ευθύνη. Εκεί μέσα έχει εργαζομένους και η επιχείρηση θα έπρεπε να την έχει ανανεώσει την υδε κατ εμέ και όχι να το εντοπίσω εγώ κατά λάθος. Δηλ τι να πάω να κάνω και έλεγχο της άδειας λειτουργίας ; Δεν με ενδιαφέρουν τα χρήματα στη συγκεκριμένη περίπτωση αλλά το αν έχω ευθύνη ως ιδιοκτήτης να κάνω εγώ τον επανέλεγχο. Λογικά δεν είμαι εγώ υπεύθυνος αλλά επειδή θέλω να κοιμάμαι ήσυχος το βράδυ θα την βγάλω άμεσα.

ΥΓ όταν ρωτάμε κάποιοι κάτι σε αυτό το φόρουμ δεν το κάνουμε πάντα ούτε για την τσιγκουνιά ούτε για τη λαμογια. Καλό βράδυ 

Οταν παραχωρεις ενα ακινητο για ενοικιαση θεωρητικα ειναι απολυτα ασφαλες και ελεγμένο .Στο κομματι της ηλεκτρικης εγκατάστασης αυτο πιστοποιειται με την ΥΔΕ.

Μετα απο κάποιο διάστημα που νοικιαζει το ακίνητο υπευθυνος ειναι ο χρήστης .

Στις 11/7/2024 στις 5:38 ΜΜ, ATmega είπε

Σε ένα σπίτι που ήταν σε ενοίκιο η ΥΔΕ έληξε το 2023. Πριν λίγες μέρες έφυγε ο ενοικιαστής και με την αποχώρηση του έκανε αίτημα διακοπής ρεύματος και όντως την επόμενη μέρα έγινε διακοπή. Τώρα που θα μπει νέος ενοικιαστής χρειάζεται νέα ΥΔΕ. Μπορεί να γίνει επανασύνδεση ρεύματος και στην συνέχεια να προσκομιστει η νέα ΥΔΕ ή ο ΔΕΔΔΗΕ θα μπλοκάρει την επανασύνδεση μέχρι να πάρει την νέα ΥΔΕ? 

 

Στις 22/7/2024 στις 7:20 ΠΜ, ATmega είπε

Τελικά εκδόθηκε ΥΔΕ που έχει ισχύ 1 μήνα για να γίνει επανασύνδεση και τώρα αφού έγινε επανασύνδεση θα εκδοθεί κανονική ΥΔΕ με διάρκεια 10 έτη.

Ερχεται ο ηλεκτρολογος και κανει καποιους ελεγχους με προσωρινη ΥΔΕ (που εχει διαρκεια ενα μηνα-και βεβαια αν δεν γινει οριστικη δεν θα κοψουν το ρευμα ποτε) και μολις γινει επανασυνδεση ολοκληρωνει τους ελεγχους και δινει την οριστικη...

Θελοντας και μη το κεφαλι επι πινακιο.

Στις 26/8/2024 στις 12:29 ΜΜ, kotsoz είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Χρειάζομαι ανανέωση της ΥΔΕ στο νέο σπίτι και ψάχνω το internet για να βρω επαγγελματία.

Είχα την εντύπωση ότι μόνο μηχανικός μπορεί να κάνει έδκοση ΥΔΕ.

Βλέπω ότι υπάρχουν πολλοί που γράφουν ότι κάνουν αυτή τη δουλειά οι οποίοι είναι ηλεκτρολόγοι χωρίς όμως να είναι μηχανικοί. Ισχύει ότι μπορούν και οι "απλοί" ηλεκτρολόγοι να εκδόσουν ΥΔΕ ή θα είναι κάποια άλλη μελέτη πχ προσωρινή χωρίς την ίδια ισχύ ?

 

 

Μπορουν και ηλεκτρολογοι να βγαλουν ΥΔΕ σε σπιτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 minutes ago, atpanos said:

τυχερέ, σε μενα δεν εχει ενεργή παροχή...

εύχομαι να μην εχει γινει μπέρδεμα με την καταμέτρηση απο ΔΕΔΔΗΕ

EDIT: τελικα στον ΔΕΔΔΗΕ τωρα ειναι η μετρησης μεσα που εδωσα ζενιθ. στη ΥΔΕ αλλαξε και ο αριθμος. Αραγε ολα καλα και περιμένουμε 

Ναι άλλαξε ο τελευταίος αριθμός …το υδε  όμως έχει λήξει !!!! Τι είναι αυτό ; Με επηρεάζει τώρα αυτό ;

Επεξ/σία από gigi80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, gigi80 είπε

Ναι άλλαξε ο τελευταίος αριθμός …το υδε  όμως έχει λήξει !!!! Τι είναι αυτό ; Με επηρεάζει τώρα αυτό ;

Αλλαγή παρόχου η ονόματος έκανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, gigi80 said:

Ναι άλλαξε ο τελευταίος αριθμός …το ύφεση μου όμως έχει λήξει !!!! Τι είναι αυτό ; Με επηρεάζει τώρα αυτό ;

Just now, GREGORYMO said:

Αλλαγή παρόχου η ονόματος έκανες?

Παρόχου μόνο 

Επεξ/σία από gigi80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, gigi80 είπε

Ναι άλλαξε ο τελευταίος αριθμός …το υδε  όμως έχει λήξει !!!! Τι είναι αυτό ; Με επηρεάζει τώρα αυτό ;

Οχι.. Δεν σε επηρεάζει σε κάτι.. Απλά θα πρέπει μέσα σε εξάμηνο να καταθέσεις νέα ΥΔΕ.. 

https://ecopress.gr/deddie-diakopi-revmatos-logo-yde-ke-s/

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, gigi80 είπε

Μίλησα με γνωστο μου ηλεκτρολόγο και μου είπε ότι θέλει 150€ για υδε!!!τοσο κοστίζει ;;; 

Ανάλογα..Θέλει ψάξιμο..Την περιοχή , το σπίτι, αν χρειάζεται κάτι ο πίνακας.. 

https://ecopress.gr/deddie-diakopi-revmatos-logo-yde-ke-s/

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...