Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 7/9/2023 στις 10:55 ΠΜ, vlasios13 είπε

Όσο αφορά την ΥΔΕ, αρχικά από αρχές του 2022 είναι 10 χρόνια και από την στιγμή που θα την εκδώσει ο ηλεκτρολόγος έχεις 30 μέρες να την αποστείλεις, διαφορετικά δεν θα γίνει δεκτή. Επίσης οι μόνοι επίσημοι τρόποι να την στείλεις είναι με Courier συστημένο και να βάλεις μέσα το πρωτότυπο έγγραφο (όχι φωτοτυπία) ή μέσω την σελίδας του ΔΕΔΔΗΕ, επικυρωμένο από gov.gr, e-mail γίνεται πολύ σπάνια δεκτό και δεν μπορείς με φυσική παρουσία. Όσο αφορά τους επανελέγχους, όταν γίνεται αλλαγή ονόματος(αλλάζει το ΑΦΜ), στέλνει ο ΔΕΔΔΗΕ επιστολή στο ακίνητο, που ενημερώνει ότι πρέπει να καταθέσεις νέα ΥΔΕ εντός 6 μηνών, αν δεν είναι ληγμένη, δεν θα σου στείλουν. Επίσης τελευταία γίνονται παρά πολλοί έλεγχοι και σε παροχές που η ΥΔΕ έχει λήξει 1993 και πίσω, στέλνουν πάλι επιστολή, ακόμα και αν δεν έχει γίνει πότε αλλαγή ονόματος! ΠΡΟΣΟΧΗ! Επειδή πολλές φορές χάνονται οι επιστολές, ειδικά σε χωρία, καλό θα ήταν να καλέσεις στο 800 400 4000, να δώσεις τον Αριθμό Παροχής σου και να ρωτήσεις αν έχει εκδοθεί επιστολή και αν έχουν την δυνατότητα να σου πουν ποια ημερομηνία. Ωστόσο θα ήταν καλό αν η ΥΔΕ σου έχει λήξει 20+ χρόνια, να την ανανεώσεις ούτως η άλλως. Ελπίζω να βοήθησα σε ότι απορίες υπήρχαν!

Εισαι σίγουρος ότι ισχύει η αποστολή της ΥΔΕ με courier ως συστημένο στον ΔΕΔΔΗΕ; Είχα διαβάσει πως καταργηθηκε και το μόνο που υπάρχει είναι η αποστολή μέσω της σελίδας του ΔΕΔΔΗΕ ψηφιακά υπογεγραμμένη από τον ηλεκτρολόγο και με ηλεκτρονική υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι έλαβε γνώση της ΥΔΕ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Εισαι σίγουρος ότι ισχύει η αποστολή της ΥΔΕ με courier ως συστημένο στον ΔΕΔΔΗΕ; Είχα διαβάσει πως καταργηθηκε και το μόνο που υπάρχει είναι η αποστολή μέσω της σελίδας του ΔΕΔΔΗΕ ψηφιακά υπογεγραμμένη από τον ηλεκτρολόγο και με ηλεκτρονική υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι έλαβε γνώση της ΥΔΕ. 

Κανονικά ισχύει ότι θα πρέπει να στέλνετε ηλεκτρονικά πλέον η ΥΔΕ.. Αλλά μερικοί ηλεκτρολόγοι την στέλνουν μέ courier.. Γιατί δεν ξέρουν να την περάσουν μέσα ηλεκτρονικά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικά και ισχύει , γιατί δεν έχει αλλάξει ο νόμος. 

Ο νόμος αλλάζει με απόφαση της Βουλής και όχι επειδή έβγαλε μία ανακοίνωση ο ΔΕΔΔΗΕ , και είπε ότι μετά την πρώτη Μαρτίου μόνο ηλεκτρονικά. 

Για αυτό αναγκαστικά τις δέχετε,  βεβαίως λένε ότι τάχα  δώσανε παράταση μέχρι τέλος του 2023 για να προσαρμοσθούν οι ηλεκτρολόγοι. 

Η πραγματικότητα είναι ότι δεν έχουν νομοθετική εξουσιοδότηση για να κάνουν την ηλεκτρονική υποβολή υποχρεωτική.   Η απόφαση λέει : Μπορεί να γίνεται και ηλεκτρονικά, Δεν λέει "μόνο ηλεκτρονικά" 

 

Συγκεκριμένα το άρθρο 6      https://www.nomotelia.gr/photos/File/5471b-22.pdf     

Άρθρο 6 Ψηφιακή Κατάθεση Υπεύθυνης Δήλωσης Εγκαταστάτη Η κατάθεση των εγγράφων τα οποία προβλέπονται στην παρ. 3 του άρθρου 6 της υπ’ αρ. 101195/17.10.2021 απόφασης του Υπουργού Ανάπτυξης και Επενδύσεων «Γενικές και ειδικές απαιτήσεις για τις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις» (Β’ 4654), μπορεί να γίνεται και ηλεκτρονικά, υπό την προϋπόθεση ότι:........ 

Επεξ/σία από Vasileios-gr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Αν γενικά ψάχνονται το ίδιο σε αλλαγές παρόχων;

Υποτίθεται μόνο σε αλλαγές ονόματος ζητάνε ΥΔΕ, όχι σε αλλαγή παρόχου..(ακόμα και αν έχει λήξει)

μέχρι στιγμής δεν εχει αναφέρει κάποιος να ζητά ΥΔΕ ο ΔΕΔΔΗΕ σε αλλαγή πάροχου , μόνο σε αλλαγή ονόματος έχει αναφερθεί

σίγουρα μπορεί να αλλάξει αυτό στο μέλλον και να στέλνει ραβασάκια ακόμα και απλά με την λήξη της ΥΔΕ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

μέχρι στιγμής δεν εχει αναφέρει κάποιος να ζητά ΥΔΕ ο ΔΕΔΔΗΕ σε αλλαγή πάροχου , μόνο σε αλλαγή ονόματος έχει αναφερθεί

σίγουρα μπορεί να αλλάξει αυτό στο μέλλον και να στέλνει ραβασάκια ακόμα και απλά με την λήξη της ΥΔΕ

Ο @takoulou ανέφερε παραπάνω πως μετά από αλλαγή παρόχου ζητήθηκε νέα ΥΔΕ, ύστερα από επίσκεψη για καταμέτρηση.., τώρα πως και γιατί δεν ξέρω.., ελπίζω να μην άρχισαν σιγά σιγά τα ραβασάκια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kozanitis1 είπε

Ο @takoulou ανέφερε παραπάνω πως μετά από αλλαγή παρόχου ζητήθηκε νέα ΥΔΕ, ύστερα από επίσκεψη για καταμέτρηση.., τώρα πως και γιατί δεν ξέρω.., ελπίζω να μην άρχισαν σιγά σιγά τα ραβασάκια..

το συγκεκριμένο μέλος λέει πολλά που δεν ισχύουν αν παρακολουθείς τα νήματα

μπορεί να έτυχε όντως αλλά δεν έχω εμπιστοσύνη στα λεγόμενά του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

το συγκεκριμένο μέλος λέει πολλά που δεν ισχύουν αν παρακολουθείς τα νήματα

μπορεί να έτυχε όντως αλλά δεν έχω εμπιστοσύνη στα λεγόμενά του

Σεβαστό, θα δω μήπως βρω εδώ τοπικά κάνα γνωστό (τα καλά της επαρχίας) να μάθω τι γίνεται στην ουσία (και θα ενημερώσω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kozanitis1 είπε

Σεβαστό, θα δω μήπως βρω εδώ τοπικά κάνα γνωστό (τα καλά της επαρχίας) να μάθω τι γίνεται στην ουσία (και θα ενημερώσω)

θα έλεγα μην το σκαλίζεις ,θεωρητικά αν λήξει η ΥΔΕ θέλει νέα , δεν έχει κάτι άλλο .

Spoiler

Στην τελική πήγαινε να πάρεις 80+30€ και μετά αλλού για το 50άρι και έμμεσα μαζεύεις τα λεφτά της ΥΔΕ που κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα θα χρειαστεί

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οποιονδήποτε λόγω πχ αλλαγή παρόχου, αλλαγή ονόματος κτλ ανοίξει ο φάκελος της παροχής και δεν έχει έγκυρη ΥΔΕ τότε ζητείτε από τον ΔΕΔΔΗΕ  εντός εξαμήνου να γίνει ο έλεγχος της εγκατάστασης και η αποστολή της ΥΔΕ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, korakios είπε

το συγκεκριμένο μέλος λέει πολλά που δεν ισχύουν αν παρακολουθείς τα νήματα

μπορεί να έτυχε όντως αλλά δεν έχω εμπιστοσύνη στα λεγόμενά του

Έχω απαντήσει πολλές φορές με παραδείγματα.. Και με φωτογραφία.. Δυστυχώς έτσι είναι.. 

Και δεν θέλω να Αμφισβητείται κάτι που ξέρω.. 

5 ώρες πριν, ss42ss είπε

Για οποιονδήποτε λόγω πχ αλλαγή παρόχου, αλλαγή ονόματος κτλ ανοίξει ο φάκελος της παροχής και δεν έχει έγκυρη ΥΔΕ τότε ζητείτε από τον ΔΕΔΔΗΕ  εντός εξαμήνου να γίνει ο έλεγχος της εγκατάστασης και η αποστολή της ΥΔΕ

πολυ σωστά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ss42ss είπε

Για οποιονδήποτε λόγω πχ αλλαγή παρόχου, αλλαγή ονόματος κτλ ανοίξει ο φάκελος της παροχής και δεν έχει έγκυρη ΥΔΕ τότε ζητείτε από τον ΔΕΔΔΗΕ  εντός εξαμήνου να γίνει ο έλεγχος της εγκατάστασης και η αποστολή της ΥΔΕ

Το ερώτημα είναι, αν δεν σταλεί η ΥΔΕ στο εξάμηνο, τι γίνεται?

Σε πόσο καιρό το κόβουν?

Στέλνουν 2' ειδοποίηση?

'Σηκώνει' να ζητήσεις παράταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ss42ss είπε

Για οποιονδήποτε λόγω πχ αλλαγή παρόχου, αλλαγή ονόματος κτλ ανοίξει ο φάκελος της παροχής και δεν έχει έγκυρη ΥΔΕ τότε ζητείτε από τον ΔΕΔΔΗΕ  εντός εξαμήνου να γίνει ο έλεγχος της εγκατάστασης και η αποστολή της ΥΔΕ

θεωρητικά , πρακτικά δε συμβαίνει αυτό (ακόμα) 100%

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

θεωρητικά , πρακτικά δε συμβαίνει αυτό (ακόμα) 100%

Άλλαξα πάροχο τον Ιανουάριο και εκεί που έλεγα ότι την 'γλίτωσα', σήμερα μου έστειλαν χαρτί ότι θέλουν στο εξάμηνο ΥΔΕ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GREGORYMO είπε

Άλλαξα πάροχο τον Ιανουάριο και εκεί που έλεγα ότι την 'γλίτωσα', σήμερα μου έστειλαν χαρτί ότι θέλουν στο εξάμηνο ΥΔΕ 

αν δεν άλλαξες όνομα , παίξε τζόκερ , είσαι ο πρώτος που το αναφέρει εδώ πάντως

σιγά-σιγά πιστεύω οτι ο ΔΕΔΔΗΕ θα στέλνει ραβασάκια απλά με το που λήγει η ΥΔΕ , ίσως είναι η αρχή

σε 6 μήνες πάντως πρέπει να βγάλεις , είναι άπλετος χρόνος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

αν δεν άλλαξες όνομα , παίξε τζόκερ , είσαι ο πρώτος που το αναφέρει εδώ πάντως

σιγά-σιγά πιστεύω οτι ο ΔΕΔΔΗΕ θα στέλνει ραβασάκια απλά με το που λήγει η ΥΔΕ , ίσως είναι η αρχή

σε 6 μήνες πάντως πρέπει να βγάλεις , είναι άπλετος χρόνος

 

Είμαι λίγο περίπλοκη υπόθεση.

Η ΔΕΗ ήταν στο όνομα του παππού μου (χωρίς ΑΦΜ εκείνη την εποχή κτλ). Τα οποία ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΙ. 

Βέβαια, θα το λογισομε αλλαγή ονόματος. Είμαι σε αυτή την περίπτωση.

Υπολόγιζα το σενάριο κάποια στιγμή να ζητηθεί ΥΔΕ αλλά τι να έκανα? Να εμένα για ΠΑΝΤΑ ΔΕΗ? Τα 'δώρα' της ελπεντισον θα πάνε στο ΥΔΕ.

Αναγκαστικά πήγα σαν κληρονόμος για να κάνω την αλλαγή παρόχου.

8 ώρες πριν, korakios είπε

θα έλεγα μην το σκαλίζεις ,θεωρητικά αν λήξει η ΥΔΕ θέλει νέα , δεν έχει κάτι άλλο .

  Απόκρυψη περιεχομένων

Στην τελική πήγαινε να πάρεις 80+30€ και μετά αλλού για το 50άρι και έμμεσα μαζεύεις τα λεφτά της ΥΔΕ που κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα θα χρειαστεί

 

Στο σπίτι που μένεις είναι άχρηστη η ΥΔΕ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...