Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 6/7/2023 στις 9:34 ΜΜ, makisman1973 είπε

Δεν ειχα θεμα με την καταθεση της ΥΔΕ , με το οτι επρεπε να πληρωσω 80 ευρω ηταν το προβλημα (και αυτο ηταν το φθηνοτερο που βρηκα μετα απο 1 μηνα αναζητησης ) .Εδω εχουμε κανει το σκατο μας παξιμαδι και καποιοι φωστηρες ψαχνουν τροπους να μας το παρουν και αυτο

Όλοι οι ηλεκτρολόγοι έχουν συμφωνήσει στα 80€. Μπορεί να βρεις και κάποιον πολύ φτηνότερα αλλά θα σε δεν το προτείνω γιατί θα σου κάνει αρλουμπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω πάντως μέσω MyConstructor έβγαλα χθες με 33€+ΦΠΑ για σπίτι έως 100m2. 

Φυσικά δεν έλεγξε τίποτα. Όταν του είπα να ελέγξει καμιά πρίζα κλπ, μου είπε δεν είναι η δουλειά του!!!

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Εγω πάντως μέσω MyConstructor έβγαλα χθες με 33€+ΦΠΑ για σπίτι έως 100m2. 

Φυσικά δεν έλεγξε τίποτα. Όταν του είπα να ελέγξει καμιά πρίζα κλπ, μου είπε δεν είναι η δουλειά του!!!

Δεν σε νοιάζει αφού αυτός υπέγραψε!!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 minutes ago, Yolo_Wolf said:

Όλοι οι ηλεκτρολόγοι έχουν συμφωνήσει στα 80€. Μπορεί να βρεις και κάποιον πολύ φτηνότερα αλλά θα σε δεν το προτείνω γιατί θα σου κάνει αρλουμπες

Ενδιαφέρον, θα κοστολογούσες εσυ την υπογραφή σου για καποια χρόνια με την ευθυνη της οικίας για 30-50 ευρω?

 

Επεξ/σία από Ribopaido
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Εγω πάντως μέσω MyConstructor έβγαλα χθες με 33€+ΦΠΑ για σπίτι έως 100m2. 

Φυσικά δεν έλεγξε τίποτα. Όταν του είπα να ελέγξει καμιά πρίζα κλπ, μου είπε δεν είναι η δουλειά του!!!

το περασμένο μήνα έκανα την διαδικασία με 2 διαφορετικούς τεχνικούς της εν λόγο ιστοσελίδας Και το έκανα έτσι   για να έχω μέτρο σύγκρισης Αφού έκαναν το σχέδιο με το που βρίσκονται πρίζες διακόπτες κλπ Η πρώτη κίνηση ήταν να ρίξουν το ρελε πατώντας το κουμπί στον πίνακα και μου σύστησαν 1 φορά το 3μηνο να κάνω το ίδιο για να μην κολλάει  Στη συνέχεια σε πρίζες 3 διαφορετικών δωματίων  έβαλαν μια   συσκευή όπου μέτρησαν τάση Mέσω αυτής  έριξαν το ρελε  και μάλλον   μέτρησαν και την γείωση  γιατι στο χαρτί που έστειλα έγραφε κάποια ΩΜ Ο ένας έκοψε απόδειξη από μπλοκάκι με αύξοντα αριθμό και την σφραγίδα του (δεν ξέρω κατά πόσο ειναι σωστό)  Ο άλλος μου είπε ότι θα την στείλει  στο μαιλ Και ακόμα περιμένω Βέβαια του έγραψα  αρνητική κριτική Σκέφτομαι και να τον στείλω και στο ΣΔΟΕ Το πόσο ειναι αυτό που βγαινει κατά την διαδικασία και άφορα ηλεκτροδοτούμεno σπιτι

: Αν δεν έχει ρεύμα μην τους καλείται γιατι πρέπει να ξαναέρθουν και ζητάνε επιπλεον χρήματα οπότε φροντίστε να ανανεώνετε πριν την διακοπή Έχει αλλάξει και το χρονικό από 14 σε 10 χρόνια απ ότι μου είπαν Έτσι για να έχουν μεροκάματο

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/7/2023 στις 7:44 ΠΜ, The_Judas είπε

80 ευρώ για πιστοποιητικό ΔΕΗ; Συνήθως γύρω στα 20 δεν κοστίζει αυτό;

Εκτός και αν έκαναν αλλαγές στον πίνακα, οπότε είναι καλό που έγινε ο έλεγχος σε αυτή την περίπτωση γιατί υπήρχε πραγματικός κίνδυνος.

Το τραγικό είναι ότι τα υπογράφουν πολλοί χωρίς να ελέγξουν τίποτα. Στο σπίτι που νοικιάζω δεν είχε ούτε ρελέ διαρροής ούτε γειώσεις παρόλο που είχε πιστοποιητικό ΥΔΕ...

Πάρε τηλέφωνο τον δεδδηε, πες αριθμό παροχής, όνομα κλπ να τον σκίσουν τον βλαμμένο. Και μετά λέμε γιατί δεν μας θέλουν εμάς τους ηλεκτρολόγους οι πελάτες. Επειδή υπάρχουν κάτι τέτοιοι που θα σου πουν 10€ ακόμα και τα καλώδια να είναι από το 1800

Στις 7/7/2023 στις 3:17 ΠΜ, Basilhs23___ είπε

 

Ο μέσος πολίτης σου λέει, από την στιγμή που δεν προέκυψε πρόβλημα και βλάβη, δεν υπάρχει πρόβλημα και κακώς μου ζητάνε έλεγχο όσο μάλλον αλλαγές. Μέσα από τους τοίχους δεν έχουν ιδέα τι επικρατεί στα καλώδια και στο υλικό. Όταν βέβαια εμφανιστεί το πρόβλημα, μπορεί ήδη να είναι νεκρός από ηλεκτροπληξια η να πάρει φωτιά το σπίτι του. 

Αυτό ακριβώς. Άιντε μετά να αποδείξει ο τελευταίος ηλεκτρολόγος ότι σου είπε να τα αλλάξεις καπ τον έγραψες 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/7/2023 στις 8:22 ΠΜ, Yolo_Wolf είπε

Όλοι οι ηλεκτρολόγοι έχουν συμφωνήσει στα 80€. Μπορεί να βρεις και κάποιον πολύ φτηνότερα αλλά θα σε δεν το προτείνω γιατί θα σου κάνει αρλουμπες

Ολοι στα  80 ? μετα απο αρκετες προσφορες που πηρα ψαχνοντας περιπου ενα μηνα βρηκα στα 80 .Οι περισσοτεροι απο 120 και πανω και χωρις αποδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.mskelectric.gr/el/αρχική 

Έκδοση Πιστοποιητικού ΜΟΝΟ από 30€ Άμεσα. Υπεύθυνα. Χωρίς Ταλαιπωρία.

ΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ Αν ρωτήσεις και αν καλύπτουν την δική σου περιοχή πες μας κι εμάς τι έγινε τελικά.

ΜΟΝΟ ΑΠΟ 30 €
12 ώρες πριν, makisman1973 είπε

Ολοι στα  80 ? μετα απο αρκετες προσφορες που πηρα ψαχνοντας περιπου ενα μηνα βρηκα στα 80 .Οι περισσοτεροι απο 120 και πανω και χωρις αποδειξη.

https://pistopoihtiko-deh.gr/ 

Τετραγωνικά μέτρα (τ.μ.) Κόστος
 
 
έως 30 τετραγωνικά 35€ + ΦΠΑ
από 31 τ.μ. έως 50 τ.μ. 40€ + ΦΠΑ
από 51 τ.μ. έως 100 τ.μ. 45€ + ΦΠΑ
από 101 τ.μ. έως 150 τ.μ. 55€ + ΦΠΑ
από 151 τ.μ. έως 200 τ.μ. 65€ + ΦΠΑ
από 201 τ.μ. έως 250 τ.μ. 77€ + ΦΠΑ
από 251 τ.μ. έως 300 τ.μ. 93€ + ΦΠΑ
άνω των 300 τ.μ. Κατόπιν συνεννόησης

 

https://myconstructor.gr/katalogos/pdeh/pistopoiitiko-ilektrologou-30/

Επεξ/σία από chipakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/7/2023 στις 9:34 ΜΜ, makisman1973 είπε

Δεν ειχα θεμα με την καταθεση της ΥΔΕ , με το οτι επρεπε να πληρωσω 80 ευρω ηταν το προβλημα (και αυτο ηταν το φθηνοτερο που βρηκα μετα απο 1 μηνα αναζητησης ) .Εδω εχουμε κανει το σκατο μας παξιμαδι και καποιοι φωστηρες ψαχνουν τροπους να μας το παρουν και αυτο

Και καλά σου ήρθε. Εδώ στην περιοχή μου τηλεφώνησα σε όλους τους ηλεκτ. για μια πολύ μικρή οικία και τα ποσά που άκουσα ήταν 130-150 χωρίς φπα! Εν τέλει ψάχτηκα μέσω σελίδας και το έκανα εξ αποστάσεως με 75Ε. Βέβαια κι αυτά δεν τα λες λίγα αφού ο ηλεκτρ. δεν θα πατήσει ούτε το πόδι του...

3 ώρες πριν, chipakos είπε

https://www.mskelectric.gr/el/αρχική 

Έκδοση Πιστοποιητικού ΜΟΝΟ από 30€ Άμεσα. Υπεύθυνα. Χωρίς Ταλαιπωρία.

 

Το συγκεκριμένο σαητ δεν εξυπηρετεί πολλές περιοχές, ακόμα και περιοχές εντός Αττικής. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2023 στις 7:43 ΜΜ, makisman1973 είπε

Ολοι στα  80 ? μετα απο αρκετες προσφορες που πηρα ψαχνοντας περιπου ενα μηνα βρηκα στα 80 .Οι περισσοτεροι απο 120 και πανω και χωρις αποδειξη.

Ναι δεν ξέρω τις τιμές τώρα απλά έδωσα το 80€ για μια παλιά τιμή που είχα πληρώσει. Όλοι πάντως το ίδιο έχουν. Αν σου πει κάποιος κάτι 30-50€ φύγε μακριά. Καπ είναι επικίνδυνο για εσένα καπ το σπίτι σου αλλά μπορεί καπ να γίνει τίποτα σε κάποιον άλλον και να τρέχεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλαμε ηλεκτρονικά τη νέα ΥΔΕ και ήρθε sms από δεδηε ότι το σύστημα ενημερώθηκε για το πιστοποιητικό. Αλλά στη σελίδα τους που κάνω έλεγχο με τον αρ. παροχής φαίνεται ακόμα ότι είναι ληγμένο. Έτυχε σε κανέναν άλλο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1comment είπε

Στείλαμε ηλεκτρονικά τη νέα ΥΔΕ και ήρθε sms από δεδηε ότι το σύστημα ενημερώθηκε για το πιστοποιητικό. Αλλά στη σελίδα τους που κάνω έλεγχο με τον αρ. παροχής φαίνεται ακόμα ότι είναι ληγμένο. Έτυχε σε κανέναν άλλο; 

Δεν ξέρω αλλά από την στιγμή που βγήκε η ΥΔΕ και σου ήρθε μήνυμα, μην αγχώνεσαι. Και να σου πουν τίποτε μελλοντικά ότι πχ δεν την εξέδωσες. Κρατάς την ΥΔΕ και το μήνυμα και τους τα δείχνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνει σοβαρή υδε, δηλαδή να έρθει ο άνθρωπος με το μηχάνημα να μετρήσει όπως προβλέπεται και να συμπληρώσει τα σχετικά πρωτόκολλα της υδε, αλλά και για να αποτυπώσει την εγκατάσταση σε σχέδιο, αυτό δεν μπορεί να γίνει με πολύ χαμηλή τιμή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, df410 είπε

Kαλησπέρα,

μόλις αλλάζετε πάροχο, σας ζητούν πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου από ΔΕΔΔΗΕ, που ισχύει για 14 χρόνια;

σε κανέναν δεν έχει ζητηθεί παραμόνο σε περιπτώσεις αλλαγής ονόματος , η αλλαγή γίνεται κανονικά χωρίς το χαρτί ,αν σου έρθει ειδοποίηση έχεις 6μηνο να κάνεις ΥΔΕ

επίσης δεν ισχύει για 14 χρόνια , νομίζω στα 10 πήγε πλέον η ισχύς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, tzitzikas2 said:

Για να γίνει σοβαρή υδε, δηλαδή να έρθει ο άνθρωπος με το μηχάνημα να μετρήσει όπως προβλέπεται και να συμπληρώσει τα σχετικά πρωτόκολλα της υδε, αλλά και για να αποτυπώσει την εγκατάσταση σε σχέδιο, αυτό δεν μπορεί να γίνει με πολύ χαμηλή τιμή.

Γιατί όχι; Ποιος απαγορεύει στους ηλεκτρολόγους εγκαταστάτες να κάνουν τη δουλειά τους με χαμηλή τιμή, και το κυριότερο, ποιος ορίζει το εάν μια τιμή είναι χαμηλή, και με τι κριτήρια;

Ακαδημαϊκές βέβαια οι παραπάνω ερωτήσεις μια και 9 στους 10 (μη πω 10 στους 10) ζητάνε ΥΔΕ επειδή τους υποχρεώνει ο ΔΕΔΔΗΕ, και όχι επειδή τους ενδιαφέρει η ασφάλεια της ηλεκτρικής τους εγκατάστασης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...