Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Τα έχουμε πει με τις ΥΔΕ και γενικά εργασίες μαστορων και άλλων επαγγελματιών σε επαρχία που δεν υπάρχει ανταγωνισμός, οι τιμές είναι αυξημένες και έχουνε συνεννοηθεί μεταξύ τους. 

Επίσης το ότι έγινε ηλεκτρονικό και δεν θέλει "τρέξιμο" κάθε άλλο, αύξησε τις τιμές, διότι τώρα θα εξαφανιστούν τα φαινόμενα με τα έτοιμα σχέδια και τις ψεύτικες σφραγίδες, ο ηλεκτρολόγος θα κάτσει να κάνει πραγματικό έλεγχο γιατί δεν τον παίρνει, επίσης και ο ιδιοκτήτης υπογράφει ότι έλαβε γνώση, σε τυχόν στραβή την πληρώνουν και οι δύο. Οι ηλεκτρολόγοι εγκαταστατες όπως και οι πτυχιούχοι μηχανικοί ΤΕ έχουν το νταβατζιλικι από τα σωματεία τους για έλεγχο και θεώρηση της υπογραφής οπότε και λογικα περνάνε το κόστος στον πελάτη, έχω ακούσει και τιμές μέχρι 80 ευρώ από σωματείο ηλεκτρολόγων. Αυτά είναι αστεία πράγματα, έπρεπε να υπήρχε ένα ηλεκτρονικό μητρώο σε δημόσιο φορέα, να τους ταυτοποιουν όλους άμεσα από τον δεδδηε και ούτε θεωρήσεις και έξτρα κόστη ούτε τίποτα. 

Τί κόστος δηλαδή έχει ο 'έλεγχος και θεώρηση'της υπογραφής από το σωματείο; Εγώ πάλι νομίζω ότι όλα αυτά είναι δουλίτσα να έχουμε, αλλά τώρα με το τρελό χτίσιμο που γίνεται παντού το σνομπαρουν και το θεωρούν αγγαρεία, δεν καίγονται. Για αυτό σου λένε μια τρελή τιμή και σου λέει άμα δεχτεί ο πελάτης οκ. Πάντως το τριψήφιο νούμερο πλέον ακούγεται άνετα. Εγώ δύο που έχω πάρει μέχρι στιγμής ούτε καν τα τετραγωνικά δεν ρωτάνε, σου πετάνε ένα νούμερο και αντίο, που σημαίνει ότι είναι δουλειές της πλάκας ανεξαρτήτως χώρου.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, tryfos είπε

Τί κόστος δηλαδή έχει ο 'έλεγχος και θεώρηση'της υπογραφής από το σωματείο; Εγώ πάλι νομίζω ότι όλα αυτά είναι δουλίτσα να έχουμε, αλλά τώρα με το τρελό χτίσιμο που γίνεται παντού το σνομπαρουν και το θεωρούν αγγαρεία, δεν καίγονται. Για αυτό σου λένε μια τρελή τιμή και σου λέει άμα δεχτεί ο πελάτης οκ. Πάντως το τριψήφιο νούμερο πλέον ακούγεται άνετα. Εγώ δύο που έχω πάρει μέχρι στιγμής ούτε καν τα τετραγωνικά δεν ρωτάνε, σου πετάνε ένα νούμερο και αντίο, που σημαίνει ότι είναι δουλειές της πλάκας ανεξαρτήτως χώρου.

Το σωματείο θα ζητήσει από 20-30 ευρώ όπως η ΕΕΤΕΜ, κάποια άλλα σωματεία από 50 ευρώ, έχω ακούσει μέχρι και 80 ευρώ. Έτσι λένε κάποιοι ηλεκτρολόγοι και καλά για να πουν πως από τα Χ ευρώ που θα δώσεις τόσα παίρνει το σωματείο τα υπόλοιπα εγώ. 

Η δουλειά για την έκδοση ΥΔΕ δεν είναι καθόλου της πλάκας, διασφαλίζει την ασφάλεια της εγκατάστασης. Αν βέβαια έτσι έχει καταντήσει της πλάκας αυτό είναι άλλο θέμα. Οι περισσότεροι που πήγαιναν σε σπίτια κοιτούσαν μόνο αν υπήρχε ρελε κάποιοι δεν κοιτούσαν ούτε και αυτό. 

Το χτίσιμο δεν έχει να κάνει απαραίτητα, αλλά ναι γενικά όλα τα κόστη εργασιών γύρω από την οικοδομή έχουν αυξηθεί. Μερικοί θα ρωτήσουν και τετραγωνικα, ο καθένας τον δικό του τρόπο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Το σωματείο θα ζητήσει από 20-30 ευρώ όπως η ΕΕΤΕΜ, κάποια άλλα σωματεία από 50 ευρώ, έχω ακούσει μέχρι και 80 ευρώ. Έτσι λένε κάποιοι ηλεκτρολόγοι και καλά για να πουν πως από τα Χ ευρώ που θα δώσεις τόσα παίρνει το σωματείο τα υπόλοιπα εγώ. 

Η δουλειά για την έκδοση ΥΔΕ δεν είναι καθόλου της πλάκας, διασφαλίζει την ασφάλεια της εγκατάστασης. Αν βέβαια έτσι έχει καταντήσει της πλάκας αυτό είναι άλλο θέμα. Οι περισσότεροι που πήγαιναν σε σπίτια κοιτούσαν μόνο αν υπήρχε ρελε κάποιοι δεν κοιτούσαν ούτε και αυτό. 

Το χτίσιμο δεν έχει να κάνει απαραίτητα, αλλά ναι γενικά όλα τα κόστη εργασιών γύρω από την οικοδομή έχουν αυξηθεί. Μερικοί θα ρωτήσουν και τετραγωνικα, ο καθένας τον δικό του τρόπο. 

 

Δηλαδή στην "περατζάδα" κάποιων ηλεκτρολόγων που -σωστά- αναφέρεις, τώρα προσθέσαμε και "νταβατζιλίκι" από τα σωματεία για παροχή κυριολεκτικά 0 υπηρεσιών. Όλα σε βάρος του τελικού καταναλωτή, που τώρα θα πρέπει να πληρώνει και τους καθήμενους συνδικάλες, εκτός από τους περαστικούς ηλεκτρολόγους (όσοι εν πάση περιπτώσει το κάνουν έτσι). Όντως για τη "διασφάλιση της εγκατάστασης" γίνονται όλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, tryfos είπε

Δηλαδή στην "περατζάδα" κάποιων ηλεκτρολόγων που -σωστά- αναφέρεις, τώρα προσθέσαμε και "νταβατζιλίκι" από τα σωματεία για παροχή κυριολεκτικά 0 υπηρεσιών. Όλα σε βάρος του τελικού καταναλωτή, που τώρα θα πρέπει να πληρώνει και τους καθήμενους συνδικάλες, εκτός από τους περαστικούς ηλεκτρολόγους (όσοι εν πάση περιπτώσει το κάνουν έτσι). Όντως για τη "διασφάλιση της εγκατάστασης" γίνονται όλα...

Η θεώρηση υπογραφής είναι υποχρεωτική, δεν είναι επιλογή του ηλεκτρολόγου δηλαδή. Νομίζω μόνο οι απόφοιτοι των πολυτεχνειων δεν κάνουν θεώρηση. Τώρα η θεώρηση γίνεται και αυτή ηλεκτρονικά από το σωματείο, το κόστος ίδιο βέβαια. Κάνουνε ημερίδες ενημέρωσης των επαγγελματιών διότι υπάρχει μπέρδεμα σε πολύ κόσμο που είχε συνηθίσει το παλαιό σύστημα με τις σφραγίδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω το εχω ξαναγραψει,στη δικη μου περιπτωση στην επαρχια,βρηκα ηλεκτρολογο απο Αττικη οπου μου εδωσε το χαρτι χωρις να παει ποτε απο εκει.Βεβαια ειχα στειλει πολλες φωτογραφιες,ηταν καινουρια οικοδομη,αλλα αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι δεν ειχε τροπο να πιστοποιησει οτι ολα αυτα ισχυουν.

Στην Ελλαδα η αληθεια με τις σφραγιδες και τις ευθυνες ειναι οτι υπαρχουν μεν διαφοροι νομοι αλλα στο τελος δεν τιμωρειται ευκολα καποιος,το max που εχω ακουσει για μαιμου ΥΔΕ ειναι μια τριετη ποινη με αναστολη (σε περιπτωση οπου πεθανε ανθρωπος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagos789 είπε

Νομιζω το εχω ξαναγραψει,στη δικη μου περιπτωση στην επαρχια,βρηκα ηλεκτρολογο απο Αττικη οπου μου εδωσε το χαρτι χωρις να παει ποτε απο εκει.Βεβαια ειχα στειλει πολλες φωτογραφιες,ηταν καινουρια οικοδομη,αλλα αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι δεν ειχε τροπο να πιστοποιησει οτι ολα αυτα ισχυουν.

Στην Ελλαδα η αληθεια με τις σφραγιδες και τις ευθυνες ειναι οτι υπαρχουν μεν διαφοροι νομοι αλλα στο τελος δεν τιμωρειται ευκολα καποιος,το max που εχω ακουσει για μαιμου ΥΔΕ ειναι μια τριετη ποινη με αναστολη (σε περιπτωση οπου πεθανε ανθρωπος).

Δεν έχω ακούσει ποτέ τίποτα για ΥΔΕ. Τί πάει να πει "μαϊμού" ΥΔΕ και ποιος θα μπορέσει ποτέ να αποδείξει ότι δεν ήρθε τελικά ο ηλεκτρολόγος; Ιστορίες γι' αγρίους. Μου θυμίζουν όλα αυτά το "ενεργειακό πιστοποιητικό"- ΠΕΑ για όσους γνωρίζουν, που βγάζουν οι μηχανικοί, που ΑΝΕΤΑ στο δίνουν από το σπίτι και χρεώνουν κανά 70-80αράκι για το τίποτα.  Το βάλανε να είναι υποχρεωτικό στις μισθώσεις/μεταβιβάσεις(;!). Υποχρεώσεις που καταφέρνουν να επιβάλουν διάφορες συντεχνίες είναι αυτές, για να υπάρχει δουλίτσα για όλους, τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο. Εύκολα εξτραδάκια, σε κάθε επάγγελμα υπάρχουν. Βέβαια τώρα με την οικοδομή που πάει σφαίρα τα σνομπάρουν, για αυτό ακούγονται αυτές οι τιμές. Αν ήταν 2013, με 25 Ευρώ θα σου βγάζανε εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον οι ΥΔΕ κατατίθεται ηλεκτρονικά.. Και δεν μπορεί κάποιος μαϊμού ηλεκτρολόγος να κάνει και  πολλά.. Γιατί υπάρχουν κάποιες δικλείδες.. Θα πρέπει να έχει πιστοποιηθεί... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ηλεκτρολόγος μπορει να μην είναι μαϊμού αλλά μπορει να καταθέσει μαϊμού ΥΔΕ, δεν ελέγχεται αν η ΥΔΕ περιλαμβάνει πραγματικά δεδομένα. Αυτό ισχύει όχι μόνο για τα σπίτια του θέματος αλλά και σε μεγάλες εγκαταστάσεις πολλών MW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nvel είπε

ο ηλεκτρολόγος μπορει να μην είναι μαϊμού αλλά μπορει να καταθέσει μαϊμού ΥΔΕ, δεν ελέγχεται αν η ΥΔΕ περιλαμβάνει πραγματικά δεδομένα. Αυτό ισχύει όχι μόνο για τα σπίτια του θέματος αλλά και σε μεγάλες εγκαταστάσεις πολλών MW.

Πλέον έχουν ξεκινήσει και γίνονται έλεγχοι όχι πολύ αλλά γίνονται ειδικά αν σου έχουν κάνει καταγγελία και προσωπικά μου ‘χει τύχει σε σπίτι που ‘χα βγάλει πιστοποιητικό πριν πέντε χρόνια με καλέσανε στον χώρο και μου έκαναν επίπληξη γιατί δεν έχει γείωση το σπίτι, όταν τους παρουσίασα τα στοιχεία που είχα κρατήσει με ημερομηνίες κτλ μου ζήτησαν και συγνώμη και έφαγε καμπάνα ο ιδιοκτήτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ss42ss είπε

Πλέον έχουν ξεκινήσει και γίνονται έλεγχοι όχι πολύ αλλά γίνονται ειδικά αν σου έχουν κάνει καταγγελία και προσωπικά μου ‘χει τύχει σε σπίτι που ‘χα βγάλει πιστοποιητικό πριν πέντε χρόνια με καλέσανε στον χώρο και μου έκαναν επίπληξη γιατί δεν έχει γείωση το σπίτι, όταν τους παρουσίασα τα στοιχεία που είχα κρατήσει με ημερομηνίες κτλ μου ζήτησαν και συγνώμη και έφαγε καμπάνα ο ιδιοκτήτης

Απο ποιον σου εγινε ελεγχος ; Αν καταλαβα καλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Απο ποιον σου εγινε ελεγχος ; Αν καταλαβα καλα 

 Από την Περιφέρεια με εκπρόσωπο του τμήματος βιομηχανίας και δυο άτομα από ΔΕΔΔΗΕ

Επεξ/σία από ss42ss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, ss42ss said:

Πλέον έχουν ξεκινήσει και γίνονται έλεγχοι όχι πολύ αλλά γίνονται ειδικά αν σου έχουν κάνει καταγγελία και προσωπικά μου ‘χει τύχει σε σπίτι που ‘χα βγάλει πιστοποιητικό πριν πέντε χρόνια με καλέσανε στον χώρο και μου έκαναν επίπληξη γιατί δεν έχει γείωση το σπίτι, όταν τους παρουσίασα τα στοιχεία που είχα κρατήσει με ημερομηνίες κτλ μου ζήτησαν και συγνώμη και έφαγε καμπάνα ο ιδιοκτήτης

Δηλαδή ο ιδιοκτήτης ξήλωσε εντελώς το καλώδιο της γείωσης?

Πάντως και στοιχεία να μην είχες κρατήσει τίποτα δεν θα σου έκαναν, πως θα μπορούσε να αποδείξει κάποιος ότι πριν 5 χρόνια που είχες κάνει τον έλεγχο δεν υπήρχε γείωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ss42ss είπε

 Από την Περιφέρεια με εκπρόσωπο του τμήματος βιομηχανίας και δυο άτομα από ΔΕΔΔΗΕ

Δεν ξέρω αν έχει σημασία που το ρεύμα ήταν για επαγγελματικη χρήση αλλά τουλάχιστον μέχρι πριν 2 χρονιά που πήρα σύνταξη ο ΔΕΔΔΗΕ απαγορεύοταν να μπει σε σπιτι. Για κανένα λόγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Δεν ξέρω αν έχει σημασία που το ρεύμα ήταν για επαγγελματικη χρήση αλλά τουλάχιστον μέχρι πριν 2 χρονιά που πήρα σύνταξη ο ΔΕΔΔΗΕ απαγορεύοταν να μπει σε σπιτι. Για κανένα λόγο. 

Σύμφωνα με τον νόμο 182/ 17/6/2013 ΦΕΚ 1463Β 17/6/2013 έχει το δικαίωμα ο Δεδδηε να ελέγξει την παροχή.. Και να κάνει διάφορες ενέργειες ,όπως τον έλεγχο καταμέτρηση κτλπ .. 

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...