Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν είναι η πρώτη φορά που υπάλληλος παρόχου λέει μλκίες.

...λες να μην είναι ούτε η τελευταία άραγε...; :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

59 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Σε ενεργη παροχη δεν ειναι υποχρεωτικη η ΥΔΕ αμμεσα

Σε ανενεργη παροχη ειναι.

Αν δηλαδη το ακινητο εχει ρευμα και απλα το μεταφερεις στην οποια Watt & Volt δεν ειναι υποχρεωτικο να παρεις ΥΔΕ για να γινει η μεταφορα. Αν το ακινητο ΔΕΝ εχει ρευμα, ειναι υποχρεωτικο για να ενεργοποιηθει η παροχη, ανεξαρτητα απο ποιος παροχος ζητα να ενεργοποιηθει

ΕΤΣΙ ξέρω και εγώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, fredd0 είπε

Σε ενεργη παροχη δεν ειναι υποχρεωτικη η ΥΔΕ αμμεσα

 

Δεν είναι υποχρεωτικό για να γίνει η μεταφορά σε νέο πάροχο, αλλά μόνο σε περίπτωση που έχει λήξει η ΥΔΕ θα σταλεί επιστολή από τον ΔΕΔΔΗΕ με την προθεσμία των 6 μηνών 

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

Επεξ/σία από ss42ss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Θα ηθελα καποιος ηλεκτρολογος να μου πει τι σχεση εχει το σχεδιο ΔΕΗ ανα 14 χρονια (εκτος απο ανετο χαρτζιλικακι) με την ασφαλεια μιας οικιακης εγκαταστασης & γιατι χρεωνουν το ρελε διπλη τιμη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, koronoioupi είπε

Θα ηθελα καποιος ηλεκτρολογος να μου πει τι σχεση εχει το σχεδιο ΔΕΗ ανα 14 χρονια (εκτος απο ανετο χαρτζιλικακι) με την ασφαλεια μιας οικιακης εγκαταστασης & γιατι χρεωνουν το ρελε διπλη τιμη... 

Η ΥΔΕ ειναι καθε 10 χρονια πια και φυσικα ενας ελεγχος εγκαταστασης απο ηλεκτρολογο ειναι απαραιτητος ειδικα σε παλια σπιτια .

Τι εννοιες για τον ρελε ?

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, koronoioupi είπε

Θα ηθελα καποιος ηλεκτρολογος να μου πει τι σχεση εχει το σχεδιο ΔΕΗ ανα 14 χρονια (εκτος απο ανετο χαρτζιλικακι) με την ασφαλεια μιας οικιακης εγκαταστασης & γιατι χρεωνουν το ρελε διπλη τιμη... 

Βασικά αυτό που απαιτείται κάθε 14 χρόνια (πλέον κάθε 10) δεν είναι απλά ένα σχέδιο, είναι μια ΥΔΕ (Υπεύθυνη Δήλωση Εγκαταστάτη), με την οποία ο ηλεκτρολόγος αφού ελέγξει την οικιακή ηλεκτρολογική σου εγκατάσταση και τη βρει σωστή βεβαιώνει ότι είναι ασφαλές να την χρησιμοποιείς. Συνεπώς έχει άμεση σχέση με την ασφάλεια της οικιακής εγκατάστασης, άσχετα αν δεν το καταλαβαίνεις.

Όσο για τον ρελέ εμένα προσωπικά την τελευταία φορά ο ηλεκτρολόγος μου τον χρέωσε ως ανταλλακτικό 1-2 ευρώ λιγότερα από την τιμή λιανικής που χρέωνε το κατάστημα, αν πράγματι εσένα στον χρέωσαν διπλή τιμή όπως λες τότε προφανώς σε έκλεψαν.

Υπόψιν δεν είμαι ηλεκτρολόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Η ΥΔΕ ειναι καθε 10 χρονια πια και φυσικα ενας ελεγχος εγκαταστασης απο ηλεκτρολογο ειναι απαραιτητος ειδικα σε παλια σπιτια .

Τι εννοιες για τον ρελε ?

Εννοω πως η τιμη στο σκρουτζ ειναι η μιση απ ο,τι χρεωνουν εκτος αν τους πιανουν κοροϊδο (που δε νομιζω!) 

Ο ελεγχος εγκαταστασης τι περιλαμβανει εκτος απο τον οπτικο ελεγχο; Τι μπορει δηλαδη να συμβει σε ηλεκτρολογικες γραμμες εντος των τοιχων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, koronoioupi είπε

Ο ελεγχος εγκαταστασης τι περιλαμβανει εκτος απο τον οπτικο ελεγχο; Τι μπορει δηλαδη να συμβει σε ηλεκτρολογικες γραμμες εντος των τοιχων;

Χρόνος απόκρισης του ρελε, την ευαισθησία του, αντίσταση μόνωσης των καλωδίων, την αντίσταση γείωσης, τον βρόχο σφάλματος από τα ποιο σημαντικά!

Επεξ/σία από ss42ss
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως εγώ πριν ένα χρόνο που πήγα από ΦΑ σε ΔΕΗ και είχε λήξει η ΥΔΕ εδώ και 5 χρόνια, κανείς δεν με ενόχλησε.

Το θέμα είναι τώρα που λήγει το σταθερό της ΔΕΗ και λέω να μεταφερθώ σε ΗΡΩΝ ή ΕΛΙΝ δεν ξέρω τι θα γίνει και η αλήθεια είναι πως είναι ο βασικός παράγοντας που με κάνει να σκέφτομαι αν πρέπει να κάνω την μεταφορά, γιατί πλέον είναι τεράστιες οι διαφορές στις χρεώσεις Kw

Επεξ/σία από akisdg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα 

Εχτές με το ταχυδρομείο μου ήρθε και έμενα ένα χαρτί για υποβολή νέας ΥΔΕ …Έψαξα να βρω τιμές και βρήκα μεγάλη απόκλιση, στην περιοχή μου η ποιο φθηνή είναι στα 150€…ενώ σε άλλες περιοχές χρεώνουν με το τετραγωνικό …Το σπίτι είναι 45τμ και το αρχικό σχέδιο είχε γίνει το 1998 …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, corsair04 είπε

Καλησπέρα 

Εχτές με το ταχυδρομείο μου ήρθε και έμενα ένα χαρτί για υποβολή νέας ΥΔΕ …Έψαξα να βρω τιμές και βρήκα μεγάλη απόκλιση, στην περιοχή μου η ποιο φθηνή είναι στα 150€…ενώ σε άλλες περιοχές χρεώνουν με το τετραγωνικό …Το σπίτι είναι 45τμ και το αρχικό σχέδιο είχε γίνει το 1998 …

Πας με τον πιο φθηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GREGORYMO είπε

Πας με τον πιο φθηνο

Δυστυχώς, οι περισσότεροι ηλεκτρολόγοι στην περιοχή μου δουλεύουν μαύρα (δεν έχουν κάνει έναρξη) και δεν ξέρω εάν μπορούν να εκδώσουν το συγκεκριμένο χαρτί …Επίσης, τι περιλαμβάνει η διαδικασία και γιατί είναι τόσο ακριβή ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, corsair04 είπε

Δυστυχώς, οι περισσότεροι ηλεκτρολόγοι στην περιοχή μου δουλεύουν μαύρα (δεν έχουν κάνει έναρξη) και δεν ξέρω εάν μπορούν να εκδώσουν το συγκεκριμένο χαρτί …

δεν μπορούν (ευτυχώς)

25 λεπτά πριν, corsair04 είπε

Επίσης, τι περιλαμβάνει η διαδικασία και γιατί είναι τόσο ακριβή ;

έλεγχο της εγκατάστασης δλδ οτι δε θα καείς στο σπίτι σου ή δε θα πας ακαριαία απο ηλεκτροπληξία αλλά θα λειτουργούν οι ασφάλειες / ρελέ ηλεκτροπληξίας ....

βάλε αγγελία με "ζητείται" και το ποσό που διαθέτεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/2/2023 στις 11:28 ΜΜ, corsair04 είπε

Δυστυχώς, οι περισσότεροι ηλεκτρολόγοι στην περιοχή μου δουλεύουν μαύρα (δεν έχουν κάνει έναρξη) και δεν ξέρω εάν μπορούν να εκδώσουν το συγκεκριμένο χαρτί …Επίσης, τι περιλαμβάνει η διαδικασία και γιατί είναι τόσο ακριβή ;

 

Θα πρέπει να βρεις ηλεκτρολόγο που να μπορεί να βγάλει και να καταθέσει ΥΔΕ με την υπογραφή του.. Τώρα από 1/3 θα πρεπει  υποβάλλονται ηλεκτρονικά στον Δεδδηε.. Δεν είναι και πολυ ακριβά.. Ανάλογα που μένεις και αν υπάρχει πληθωρα που να  βγάζουν αυτά τα πιστοποιητικα... Να υπάρχει και  κάποιος μικρός ανταγωνισμός.. Και να γίνεται σωστά, όπως  οι μετρήσεις, ρελε , πινακας κτλπ

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...