Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Από site με τους ηλεκτρολόγους πήρα εγώ του έστειλα το σχέδιο με viber. 50€ χωρίς απόδειξη ήρθε είδε τα στοιχεία και έφυγε. Πάρε προσφορά από αυτους

μάλιστα.... κρατάμε το χωρίς απόδειξη, είδε τα στοιχεία και έφυγε.... έτσι όπως το γράφεις, να υποθέσω ότι ήρθε και έφυγε χωρίς να κάνει τις ανάλογες μετρήσεις στην εγκατάσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, ss42ss είπε

μάλιστα.... κρατάμε το χωρίς απόδειξη, είδε τα στοιχεία και έφυγε.... έτσι όπως το γράφεις, να υποθέσω ότι ήρθε και έφυγε χωρίς να κάνει τις ανάλογες μετρήσεις στην εγκατάσταση?

Ναι, το έχω αναφέρει ξανά εξάλλου. Πέρα από το γεγονός ότι λόγω ιδίου επαγγέλματος, το είχα μετρήσει μόνος μου το σπίτι, δεν ντράπηκε που μου έδωσε φωτοτυπία με έτοιμες μετρήσεις να το δώσω στο δεδδηε. Αυτή είναι η πραγματικότητα στο Ελλαντα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψηφιακά η διαδικασία επανέλεγχου για την έκδοση ΥΔΕ. 
 

https://news.b2green.gr/25169/σε-φεκ-η-ψηφιακή-έκδοση-η-θεώρηση-υπεύ

https://www.gov.gr/ipiresies/epikheirematike-drasterioteta/adeiodoteseis-kai-summorphose/psephiake-bebaiose-upeuthunes-deloses-elektrologou-egkatastate

 

Επεξ/σία από geodimis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, johnmegarythmos είπε

ποσα χρηματα σου πηρε ; Αθηνα μενεις;;

Πριν πολύ καιρό, είχα δώσει 50 συν ΦΠΑ. Αρκετοί τόσα ζητάνε. Άμα τώρα θέλει αλλαγές μέσα η προσθήκη ρελε εκεί αλλάζει άρδην το κόστος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rattlehead είπε

Ναι, το έχω αναφέρει ξανά εξάλλου. Πέρα από το γεγονός ότι λόγω ιδίου επαγγέλματος, το είχα μετρήσει μόνος μου το σπίτι, δεν ντράπηκε που μου έδωσε φωτοτυπία με έτοιμες μετρήσεις να το δώσω στο δεδδηε. Αυτή είναι η πραγματικότητα στο Ελλαντα 

80€,του φαινονται πολλα του αλλου.50€ χωρις μετρηση μας φαινεται Ελλαντα..Τι ισχυει ακριβως?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, vasilllis είπε

80€,του φαινονται πολλα του αλλου.50€ χωρις μετρηση μας φαινεται Ελλαντα..Τι ισχυει ακριβως?

 

Συγνώμη το περίεργο που είναι; ότι δεν γίνονται; ότι δε ξέρεις ότι γίνονται; ότι μας βολεύει που γίνονται; σε ποιο απ όλα θες απάντηση. Δώρο αυτό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Συγνώμη το περίεργο που είναι; ότι δεν γίνονται; ότι δε ξέρεις ότι γίνονται; ότι μας βολεύει που γίνονται; σε ποιο απ όλα θες απάντηση. Δώρο αυτό 

Eγω προσωπικα ειμαι κατα αυτων.Αλλος το χρησιμοποιησε ομως και το κατακρινει κιολας........αφου εκανε την δουλεια του!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Eγω προσωπικα ειμαι κατα αυτων.Αλλος το χρησιμοποιησε ομως και το κατακρινει κιολας........αφου εκανε την δουλεια του!!

Ειπα:έχω μετρήσει ο ίδιος την εγκατάσταση μου. Από την άλλη, μου ζήτησε σκαρίφημα, το έκανα, ήρθε, μου ζήτησε δύο πράγματα και έφυγε. να υπήρχαν ελεγκτικοί μηχανισμοί να μην έπραττε, όπως έπραξε. Δηλαδή τι να κάνω; καταγγελία; και που; ποιος είναι ο φορέας; λες κάτι, αλλά δεν προτείνεις κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rattlehead είπε

Ειπα:έχω μετρήσει ο ίδιος την εγκατάσταση μου. 

έχεις κάποιο όργανο? αν ναι ποιο??

 

1 λεπτό πριν, Rattlehead είπε

. Δηλαδή τι να κάνω; καταγγελία; και που; ποιος είναι ο φορέας; λες κάτι, αλλά δεν προτείνεις κάτι. 

για αρχή μπορείς να ξεκινήσεις από την ΔΟΥ και μετά στο σωματείο που ανήκει. 

σε όλα τα πιστοποιητηκά πρέπει να αναφέρεται ο τύπος(ΑΠΥ ή ΤΠΥ) και ο αύξον αριθμός του  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Ειπα:έχω μετρήσει ο ίδιος την εγκατάσταση μου. Από την άλλη, μου ζήτησε σκαρίφημα, το έκανα, ήρθε, μου ζήτησε δύο πράγματα και έφυγε. να υπήρχαν ελεγκτικοί μηχανισμοί να μην έπραττε, όπως έπραξε. Δηλαδή τι να κάνω; καταγγελία; και που; ποιος είναι ο φορέας; λες κάτι, αλλά δεν προτείνεις κάτι. 

Δυστυχως δεν υπαρχει κατι που μπορεις να κανεις (καταγγελιες και λοιπα ανεκδοτα το αφηνω).Απλα βολευονται καποιοι με αυτους τους κακους επαγγελματιες που υπαρχουν σε καθε τομεα.

Μην ξεχνας ομως οτι αυτους ΕΜΕΙΣ τους συντηρουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, ss42ss είπε

έχεις κάποιο όργανο? αν ναι ποιο??

 

για αρχή μπορείς να ξεκινήσεις από την ΔΟΥ και μετά στο σωματείο που ανήκει. 

σε όλα τα πιστοποιητηκά πρέπει να αναφέρεται ο τύπος(ΑΠΥ ή ΤΠΥ) και ο αύξον αριθμός του  

Macrotest 5035. Το πήρα από τη δουλειά και μέτρησα. Τώρα όσο για τα άλλα, εγώ συμφωνώ μαζί σου αλλά μην ξεχνάς ότι όσο ζάχαρη να βάλεις στα σκατα, λουκουμάδες δεν γινονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ss42ss είπε

Είναι λίγο off topic αλλά αξίζει να το βάλω εδώ…

 

https://www.agrinionews.gr/enochoi-ilektrologos-idioktitis-diamerismatos-to-thanato-nearoy-eyrytana-alexandroy-tsialta/

Σε εγκατάσταση χωρίς ρελε δεν δίνει κανένας ΥΔΕ, όλα τα χάλια του κόσμου να έχει η εγκατάσταση αν δεν έχει ρελε απλά δεν..... 

Μεγάλη βλακεια να δώσεις ΥΔΕ σε τέτοια εγκατάσταση. Το ρελε σε προστατευει σε σημαντικό βαθμό ακόμα και να μην υπάρχει γείωση. Αν υπάρχει βέβαια γείωση η προστασία είναι στο 100%. 

Όσο για τον ιδιοκτήτη δεν ξέρω γιατί καταδικαστηκε και αυτός, διότι μολονότι υπογράφει την ΥΔΕ δεν είναι υποχρεωμένος να γνωρίζει από ηλεκτρολογικους κανονισμούς. Τώρα τι παίχτηκε στην δικη, μόνο από την δικογραφία θα το ξέραμε, υποθέτω ότι ο ηλεκτρολόγος δήλωσε πως ενεκυψε σε πιέσεις ιδιοκτήτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, ss42ss είπε

Είναι λίγο off topic αλλά αξίζει να το βάλω εδώ…

 

https://www.agrinionews.gr/enochoi-ilektrologos-idioktitis-diamerismatos-to-thanato-nearoy-eyrytana-alexandroy-tsialta/

Γελιο αρθρο ,αν σκεφτεις η ΚΥΑ για το εντυπο ΕΠΔΡΡ δημοσιευτηκε ενα χρονο μετα το ατυχημα....Ασε που αυτο το εντυπο ειναι ασχετο με το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Super Moderators

Gov.gr: Ψηφιακά πλέον η Υπεύθυνη Δήλωση Εγκαταστάτη για την ηλεκτροδότηση ακινήτων -Τα 5 βήματα | Ελλάδα24 (ellada24.gr)

Ο ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης αναρτά την ΥΔΕ σε μορφή pdf (ένα ενιαίο αρχείο που θα περιλαμβάνει τόσο την υπεύθυνη δήλωση όσο και τη συνοδευτική τεκμηρίωση) και την υπογράφει ψηφιακά.

Κάθε επόμενος υπογράφων αυθεντικοποιείται στην πλατφόρμα και εντοπίζει και υπογράφει ψηφιακά το προς υπογραφή έγγραφο στο πεδίο «Εκκρεμότητες».
Όταν η διαδικασία ολοκληρωθεί από όλους τους συμβαλλόμενους, το έγγραφο εμφανίζεται ψηφιακά υπογεγραμμένο στην ψηφιακή θυρίδα κάθε υπογράφοντα (my.gov.gr).

Η τελική υπογεγραμμένη δήλωση αποστέλλεται στη συνέχεια στην αντίστοιχη ψηφιακή θυρίδα του Διαχειριστή Ελληνικού Δικτύου Διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας (ΔΕΔΔΗΕ).

 

Nice...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...