Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, johnmegarythmos είπε

καλησπερα σας , στην αθηνα στο σπιτι μας εχουμε την elpedison μου ηρθε ενας λογαριασμος 150 ευρω με 103 ευρω ρητρα μεσα και θελω να τους χαιρετισω που χρεωνουνε αναδρομικη ρητρα αναπροσαρμογης σε μηνες που εχουνε περασει! Τελος παντων μιλαω με την δεδδηε και μου ειπανε οτι εχει ληξει το πιστοπιητικο ηλεκτρολογου , αμα δεν το καταχωρησω δεν φευγω σε αλλον παροχο διοτι θα μου ερθει μου ειπανε στην δεδδηε ειδοποιηση για να το κανω σε 6 μηνες . Θελω να μαθω το κοστος που περιπου κυμαινεται ; ειναι κατι ευκολο ; . Το σπιτι μενει μονο ο αδελφος μου , πρεπει να αλλαξει ο ηλεκτρολογος ασφαλειες; ή κατι αλλο; . ή μονο το σχεδιο κανει ο ηλεκτρολογος ; . 

...."ΦΕΥΓΕΙΣ" σε άλλο πάροχο - απλά μετά θα σου έρθει η ειδοποίηση για έκδοση/κατάθεση νέας ΥΔΕ (εντός 6μήνου, +1 ακόμη μήνα στο τέλος "τελευταία προειδοποίηση").

Ανάλογα την περιοχή που είσαι και τί χρεώνουν εκεί, συν ανάλογα τα τετραγωνικά του σπιτιού συν αν τυχόν βρει κάποιο πρόβλημα η ηλεκτρολόγος κατά τον έλεγχο (συνήθως είναι η απουσία "ρελέ διαφυγής" στον πίνακα, όταν μιλάμε για παλιές εγκαταστάσεις, το οποίο μεταφράζεται σε επιπλέον κα΄να 50άρι = το ρελέ + τα εργατικά). Γκούγκλαρε για προσφορές αν είσαι Αττική, και στην καλύτερη θα καθαρίσεις με κα'να 50άρικο απλώς για την ΥΔΕ. Ρώτα επίσης "δικά σου άτομα" , μη τυχόν έχουν "Δικό τους ηλεκτρολόγο με φιλικές τιμές". Αν είσαι επαρχία, το πιθανότερο είναι να ψιλοξεπαραδιαστείς, έστω και απλώς για την ΥΔΕ....(στανταράκι πάνω από κατοστάρικο, μπορεί και 150 κατ' ελάχιστο - χωρίς καν τυχόν παρεμβάσεις στην εγκατάσταση). Είτε αλλάξεις πάροχο είτε όχι, χρόνο θα έχεις για να το ψάξεις και να φωνάξεις ηλεκτρολόγο πάντως (του οποίου οι τιμές θα σου κάνουν)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, ss42ss είπε

Αυτο θα αλλάξει σε λίγο καιρό, έχει ξεκινήσει ήδη η ψηφιακή υπογραφή και  κατάθεση μέσω του gov.gr

Θα ειναι πολυ καλο αυτο !!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Θα ειναι πολυ καλο αυτο !!!!!

Ναι θα το ανεβάζει ο ηλεκτρολογος, το το υπογράφει ψηφιακά ο πελάτης μέσω του gov και θα πηγαίνει στον ΔΕΔΔΗΕ, όποτε  δεν θα χρειάζεται να τρέχει κανείς στον ΔΕΔΔΗΕ, το κυριότερο δεν θα χάνονται-εξαφανίζονται οι ΥΔΕ μέσα στον ΔΕΔΔΗΕ (μου έχει συμβεί 3 φορες μέχρι τώρα😂)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, ss42ss είπε

Ναι θα το ανεβάζει ο ηλεκτρολογος, το το υπογράφει ψηφιακά ο πελάτης μέσω του gov και θα πηγαίνει στον ΔΕΔΔΗΕ, όποτε  δεν θα χρειάζεται να τρέχει κανείς στον ΔΕΔΔΗΕ, το κυριότερο δεν θα χάνονται-εξαφανίζονται οι ΥΔΕ μέσα στον ΔΕΔΔΗΕ (μου έχει συμβεί 3 φορες μέχρι τώρα😂)

Ναι καλό θα είναι αυτό.. Και αν θέλει διόρθωση το ΥΔΕ εκεί τι γίνεται.. Που πολλές φορές αυτό γίνεται.. Θα πρεπει και ο πελατης να έχει κάποιο email που θα το αναφέρεται απο τον Δεδδηε ότι υπάρχει λάθος.. Πόσο κόσμος έχει email και ασχολείται.. 

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, takoulou είπε

Ναι καλό θα είναι αυτό.. Και αν θέλει διόρθωση το ΥΔΕ εκεί τι γίνεται.. Που πολλές φορές αυτό γίνεται.. Θα πρεπει και ο πελατης να έχει κάποιο email που θα το αναφέρεται απο τον Δεδδηε ότι υπάρχει λάθος.. Πόσο κόσμος έχει email και ασχολείται.. 

Τώρα δηλαδή που την ΥΔΕ την δίνεις στον σεκιουριτά στην είσοδο ή την στέλνεις με κούριερ, πως ακριβώς σε βρίσκουν στην περίπτωση που θέλει διόρθωση? Δεν βλέπω να αλλάζει κάτι... Όχι πως είναι συχνό να θέλει διόρθωση, πιο συχνό είναι να "χάνεται-εξαφανίζεται" η ΥΔΕ.

Όσο για το mail, ο πελάτης υπογρεωτικά έχει όχι μόνο πιστοποιημένο email αλλά και πιστοποιημένο κινητό, μόνο έτσι θα μπορέσει να το υπογράψει ψηφιακά μέσω gov. Ο ΔΕΔΔΗΕ μια χαρά μπορεί να μας βρει όπως ακριβώς μας βρίσκει για να πληρώσουμε συμμετοχή στα έξοδα νυχτερινού, για να τους ανοίξουμε για καταμέτρηση ή οτιδήποτε άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, takoulou είπε

Ναι καλό θα είναι αυτό.. Και αν θέλει διόρθωση το ΥΔΕ εκεί τι γίνεται.. Που πολλές φορές αυτό γίνεται.. Θα πρεπει και ο πελατης να έχει κάποιο email που θα το αναφέρεται απο τον Δεδδηε ότι υπάρχει λάθος.. Πόσο κόσμος έχει email και ασχολείται.. 

Δεν τρολάρεις τώρα έτσι;

Τα γράφεις σοβαρά όλα αυτά;

Πραγματικά αν σας έκλειναν χτες όλους τους χαραμοφάηκους οργανισμούς θα είμασταν πολύ καλύτερα σαν χώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά τι συζητάμε; 

Αν έχει λάθος η ΥΔΕ που δεν θα παραδόσεις αυτοπροσώπως, θα σε πάρουν στο τηλέφωνο που το γράφεις στην ΥΔΕ στα στοιχεία ιδιοκτήτη. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Σε Αττικη αν εχει ρελε διαφυγης  ο πινακας ( ειναι πααριτητος)  να υπολογιζεις 50-60 ευρω για μονοφασικη παροχη

Αλοιως 20-30 ευρω πιο πολλα 

Αν δεν χρειαζεται κατι το σπιτι δεν αλαζει τιποτα απλα ελεγχει την εγκατασταση 

ειναι τριφασικο το ρευμα , και δεν υπαρχει αλλο σχεδιο παλιο για να στηριχτει επανω και μου ζητησε και κατοψη του χωρου αλλιως θα την ζωγραφισει εκεινος! , και μου ειπε 80 ευρω +φπα . Δεν ξερω αλλα νομιζω οτι ειναι πολλα . Οσο για τον ρελε ναι εχουμε ενα ρελε με ενα κουμπι που εχει , οι διακοπτες ειναι πανω απο 10 χρονια που υπαρχουνε οπως και το ρελε διαφυγης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, MadPax είπε

Δεν τρολάρεις τώρα έτσι;

Τα γράφεις σοβαρά όλα αυτά;

Πραγματικά αν σας έκλειναν χτες όλους τους χαραμοφάηκους οργανισμούς θα είμασταν πολύ καλύτερα σαν χώρα.

...μήπως να "κλείνανε" ΚΑΙ όσους δεν έχουν e-mail account/δεν ασχολούνται (ηλικιωμένοι - και όχι μόνο - σε μια χώρα ηλικιωμένων)...; Γιατί ΑΥΤΟ λέει ο άνθρωπος: το τί προβλήματα προκύπτουν λόγω του ότι "δεν έχουν γνώση υπολογιστών/υπηρεσιών Ίντερνετ"...

Όσο για τους χαραμοφάικους οργανισμούς, καλύτερα να πιέσεις στην εκλογική σου περιφέρεια, παρά να γκρινιάζεις σ' ένα thread για τις ΥΔΕ...

8 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

Δεν ξερω αλλα νομιζω οτι ειναι πολλα .

...πολύ απλά λοιπόν κοιτάς και αλλού για προσφορές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

ειναι τριφασικο το ρευμα , και δεν υπαρχει αλλο σχεδιο παλιο για να στηριχτει επανω και μου ζητησε και κατοψη του χωρου αλλιως θα την ζωγραφισει εκεινος! , και μου ειπε 80 ευρω +φπα . Δεν ξερω αλλα νομιζω οτι ειναι πολλα . Οσο για τον ρελε ναι εχουμε ενα ρελε με ενα κουμπι που εχει , οι διακοπτες ειναι πανω απο 10 χρονια που υπαρχουνε οπως και το ρελε διαφυγης.

Για την κατοψη. Σχεδίασε την μόνος σου σε ένα Α4, δεν σου ζητάει υποχρεωτικά σχέδιο από μηχανικό. Κάνε μια επιμελώς κατοψη. Υπάρχουν και με 50 συν ΦΠΑ τουλάχιστον παλιά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, washcloud είπε

...."ΦΕΥΓΕΙΣ" σε άλλο πάροχο - απλά μετά θα σου έρθει η ειδοποίηση για έκδοση/κατάθεση νέας ΥΔΕ (εντός 6μήνου, +1 ακόμη μήνα στο τέλος "τελευταία προειδοποίηση").

Ανάλογα την περιοχή που είσαι και τί χρεώνουν εκεί, συν ανάλογα τα τετραγωνικά του σπιτιού συν αν τυχόν βρει κάποιο πρόβλημα η ηλεκτρολόγος κατά τον έλεγχο (συνήθως είναι η απουσία "ρελέ διαφυγής" στον πίνακα, όταν μιλάμε για παλιές εγκαταστάσεις, το οποίο μεταφράζεται σε επιπλέον κα΄να 50άρι = το ρελέ + τα εργατικά). Γκούγκλαρε για προσφορές αν είσαι Αττική, και στην καλύτερη θα καθαρίσεις με κα'να 50άρικο απλώς για την ΥΔΕ. Ρώτα επίσης "δικά σου άτομα" , μη τυχόν έχουν "Δικό τους ηλεκτρολόγο με φιλικές τιμές". Αν είσαι επαρχία, το πιθανότερο είναι να ψιλοξεπαραδιαστείς, έστω και απλώς για την ΥΔΕ....(στανταράκι πάνω από κατοστάρικο, μπορεί και 150 κατ' ελάχιστο - χωρίς καν τυχόν παρεμβάσεις στην εγκατάσταση). Είτε αλλάξεις πάροχο είτε όχι, χρόνο θα έχεις για να το ψάξεις και να φωνάξεις ηλεκτρολόγο πάντως (του οποίου οι τιμές θα σου κάνουν)....

κηφισια Αθηνα ειναι το σπιτι μας στην Αθηνα , γενικα Αθηνα μενω . σας ευχαριστω παρα πολυ ολους. Εμενα ο ηλεκτρολογος που ξερω μου ειπε οτι δεν εχει χρονο και σε ενα μηνα να τον παρω τηλεφωνο να του το πω ξανα .  Και εκεινος ευκολο μου ειπε οτι ειναι . Ποσο καιρο κανει απο την στιγμη που στελεις με κουριερ την νεα ΥΔΕ ; να την περασουνε στο δεδδηε; να δω οτι ειναι εγκυρη για να προβω σε αλλαγη παροχου; . Φοβαμαι  κανω τωρα αλλαγη παροχου χωρις να  δειχνει το site της δεδδηε δηλαδη εδω https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/  οτι υπαρχει ενεργο ΥΔΕ; , εξαλλου δεν αλλαζω ονομα στο ρευμα στο ιδιο ονομα θα παραμεινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnmegarythmos είπε

κηφισια Αθηνα ειναι το σπιτι μας στην Αθηνα , γενικα Αθηνα μενω . σας ευχαριστω παρα πολυ ολους. Εμενα ο ηλεκτρολογος που ξερω μου ειπε οτι δεν εχει χρονο και σε ενα μηνα να τον παρω τηλεφωνο να του το πω ξανα .  Και εκεινος ευκολο μου ειπε οτι ειναι . Ποσο καιρο κανει απο την στιγμη που στελεις με κουριερ την νεα ΥΔΕ ; να την περασουνε στο δεδδηε; να δω οτι ειναι εγκυρη για να προβω σε αλλαγη παροχου; . Φοβαμαι  κανω τωρα αλλαγη παροχου χωρις να  δειχνει το site της δεδδηε δηλαδη εδω https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/  οτι υπαρχει ενεργο ΥΔΕ; , εξαλλου δεν αλλαζω ονομα στο ρευμα στο ιδιο ονομα θα παραμεινει.

Βρες άλλον ηλεκτρολόγο. Εμάς μας την έκανε επιτόπου συμπλήρωσε τα χαρτιά και μας την έφερε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Βρες άλλον ηλεκτρολόγο. Εμάς μας την έκανε επιτόπου συμπλήρωσε τα χαρτιά και μας την έφερε. 

ποσα χρηματα σου πηρε ; Αθηνα μενεις;;

Επεξ/σία από johnmegarythmos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιάννη μην αγχώνεσαι με την ΥΔΕ, αναφορικά με την αλλαγή παρόχου: είπαμε, η αλλαγή θα γίνει - απλώς ΜΕΤΑ θα προκύψει η ενημέρωση από ΔΕΔΔΗΕ για να καταθέσεις νέα ΥΔΕ, ΜΕ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ 6+1 μήνες. Είναι ΠΟΛΥΣ καιρός για να βρεις προσφορά που να σε συμφέρει. Λογικά "Κηφισιά" θα είναι τσιμπημένες οι τιμές γενικά, αλλά ταυτόχρονα θα έχει μεγαλύτερη γκάμα προσφορών (δεν είναι απαραίτητο να έχει έδρα Κηφισιά εν τω μεταξύ κάποιος - και από "γύρω" να είναι ΟΚ, αρκεί να θέλει ν' ασχοληθεί να μην χρεώσει κέρατα "λόγω απόστασης"). Πλακώσου στα τηλέφωνα (ρώτα και γνωστούς που σου είπα), παίρνε προσφορές/σύγκρινε/αποφάσισε "με την ησυχία σου".

Αν ΔΕΝ είναι "αυτός που ξέρεις" που σου ζήτησε 80+ΦΠΑ, πάρε τιμή κι από αυτόν, κι ας είναι να ασχοληθεί μετά από 1 μήνα....

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

ποσα χρηματα σου πηρε ; Αθηνα μενεις;;

Από site με τους ηλεκτρολόγους πήρα εγώ του έστειλα το σχέδιο με viber. 50€ χωρίς απόδειξη ήρθε είδε τα στοιχεία και έφυγε. Πάρε προσφορά από αυτους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...