Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, 1comment είπε

Δεν θέλω να διαταράξω και τις σχέσεις μας, οι οποίες είναι άψογες

...και γιατί να "διαταράξεις σχέσεις"; Μια ερώτηση κάνε τους αν προτίθενται ν' αναλάβουν, τονίζοντας πως δεν είναι θέμα του ότι εσύ είπες να αλλάξεις κάτι στην εγκτάσταση...

8 ώρες πριν, 1comment είπε

και κάποιοι με μικρό ποσοστό που σχεδόν θα είναι και ζημιά να τους ζητήσω να πληρώσουν για υδε.

...η άλλη λογική λέει ότι ΑΝ επιμεριστούν 4 το ποσό, θα είναι "τίποτα" στον καθένα....

Εγώ θα έπαιρνα έναν (τον πιο πρόσφορο/συζητήσιμο) και θα τον ρώταγα : "έχει λήξει η ΥΔΕ,,,,θ' αναλάβετε; Τα κρατάω απ' το νοίκι; Πώς προχωράμε;" και ανάλογα τί θ' απαντήσει, προχωράς... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, θέλοντας να βοηθήσω/συμβουλέψω ηλικιωμένο συγγενή, σε μονοφασική παροχή 8 kVA με ΕΝΕΡΓΗ ΥΔΕ, παροχικό καλώδιο εναέριο (πιθανότατα 2Χ6), μήκους περίπου 15-17 μέτρων, υπάρχουν σκέψεις για επαύξηση ισχύος σε 12 kVA, όπου λογικά θα πρέπει να αντικατασταθεί το καλώδιο παροχής σε 2Χ16 καθώς και η ασφάλεια στο ρολόι (από μεριάς ΔΕΔΔΗΕ), συν παρεμβάσεις στην εσωτερική εγκατάσταση (νέα καλώδια παροχής 3Χ16 + ασφάλειες κλπ)

Ρωτώντας γνωστό μου ηλεκτρολόγο μου απάντησε καταφατικά πως δεν δίνουν, να το ξεχάσουμε...

Μπορώ να κάνω ένα ερώτημα στο ΔΕΔΔΗΕ, ώστε να μου πουν αν γίνεται και τυχόν δαπάνες (γνωρίζετε πόσο περίπου είναι το ποσό που τυχόν θα ζητήσει ο ΔΕΔΔΗΕ), ή πρέπει να γίνει αίτηση με νέα ΥΔΕ κλπ που μπορεί να τη δεχθούν ή απορρίψουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Καλησπέρα, θέλοντας να βοηθήσω/συμβουλέψω ηλικιωμένο συγγενή, σε μονοφασική παροχή 8 kVA με ΕΝΕΡΓΗ ΥΔΕ, παροχικό καλώδιο εναέριο (πιθανότατα 2Χ6), μήκους περίπου 15-17 μέτρων, υπάρχουν σκέψεις για επαύξηση ισχύος σε 12 kVA, όπου λογικά θα πρέπει να αντικατασταθεί το καλώδιο παροχής σε 2Χ16 καθώς και η ασφάλεια στο ρολόι (από μεριάς ΔΕΔΔΗΕ), συν παρεμβάσεις στην εσωτερική εγκατάσταση (νέα καλώδια παροχής 3Χ16 + ασφάλειες κλπ)

Ρωτώντας γνωστό μου ηλεκτρολόγο μου απάντησε καταφατικά πως δεν δίνουν, να το ξεχάσουμε...

Μπορώ να κάνω ένα ερώτημα στο ΔΕΔΔΗΕ, ώστε να μου πουν αν γίνεται και τυχόν δαπάνες (γνωρίζετε πόσο περίπου είναι το ποσό που τυχόν θα ζητήσει ο ΔΕΔΔΗΕ), ή πρέπει να γίνει αίτηση με νέα ΥΔΕ κλπ που μπορεί να τη δεχθούν ή απορρίψουν;

Η επαυξηση για ασφαλεια 1Χ63 ειναι δωρεαν αρκει να πληρει η εγκατασταση τους ορους και φυσικα θελει νεα ΥΔΕ που να ικανοπιει τις απαιτησεις .Δεν τις ξερω ακριβως αλαλ σε εμνα ηλεκτρολογος τραβηξε καλωδιο απο τον πινακα του σπιτιου στον μετρητη (παροχη) 

Για τριφασικη παροχη ειναι καπου στα 300 ευρω αφου εχει μονοφασικη αλλα δεν νομιζω να την χρειαζεται εκτος ειδικων περιπτωσεων 

Σπιτι 120τμ μια χαρα ειμαι με 1Χ63

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη, δωρεάν εννοείς είναι αν το παροχικό καλώδιο το "σηκώνει"?

Στην περίπτωση που αναφέρω είμαι σχεδόν σίγουρος πως το παροχικό καλώδιο είναι 2Χ6, ενώ για 12kVA χρειάζεται παροχικό 2Χ16, σε αυτή την περίπτωση το καλώδιο από το στύλο μέχρι το σπίτι, θα το χρεώσουν ή είναι "δωρεάν"
Θα ήθελαν να τοποθετήσουν ταχυθερμαντήρα 6-8kw, οπότε καταλαβαίνεις πως με το "απλό" μονοφασικό μόνο φως θα μπορούν να ανάβουν εκείνη τη στιγμή :P

Για τριφασικό δύσκολα, πολλά τα έξοδα.., έλεγα μήπως μπορέσουμε να κάνουμε δουλειά με επαύξηση μόνο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη, δωρεάν εννοείς είναι αν το παροχικό καλώδιο το "σηκώνει"?

Στην περίπτωση που αναφέρω είμαι σχεδόν σίγουρος πως το παροχικό καλώδιο είναι 2Χ6, ενώ για 12kVA χρειάζεται παροχικό 2Χ16, σε αυτή την περίπτωση το καλώδιο από το στύλο μέχρι το σπίτι, θα το χρεώσουν ή είναι "δωρεάν"
Θα ήθελαν να τοποθετήσουν ταχυθερμαντήρα 6-8kw, οπότε καταλαβαίνεις πως με το "απλό" μονοφασικό μόνο φως θα μπορούν να ανάβουν εκείνη τη στιγμή :P

Για τριφασικό δύσκολα, πολλά τα έξοδα.., έλεγα μήπως μπορέσουμε να κάνουμε δουλειά με επαύξηση μόνο..

Αν και δεν ειμαι τεχνικος δεν νομιζω να χρεωθει κατι αλλο .Εγω δεν χρεωθηκα τιποτα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/9/2022 στις 1:09 ΜΜ, Joshua21 είπε

Μα εγώ ο ίδιος σου είχα απαντήσει για το εάν υπάρχει νόμος που το ορίζει:

"Επίσης δεν υπάρχει κάποια νομοθεσία για το ποιος επιβαρύνεται το κόστος της ΥΔΕ, απλά έχει επικρατήσει στις κατοικίες να το επιβαρύνεται ο ιδιοκτήτης επειδή κατά κανόνα τα σπίτια παραδίδονται έτοιμα να κατοικηθούν, ενώ στις επαγγελματικές μισθώσεις κατά κανόνα παραδίδονται 4 τοίχοι και το επιβαρύνεται ο ενοικιαστής μια και διαμορφώνει το χώρο όπως αυτός θέλει."

https://www.insomnia.gr/forums/topic/763296-επανέλεγχος-ηλεκτρικής-εγκατάστασης-και-υποβολή-νέας-υδε/?do=findComment&comment=59383867

Μάλλον έχεις δίκιο νομίζω, προκύπτει και από την κοινή λογική.

Να ρωτήσω κάτι πρακτικό εγώ, αν τη βγάλεις τη νέα ΥΔΕ, ποιος είναι ο πιο ανώδυνος αλλά ασφαλής τρόπος να την καταθέσεις στον ΔΕΔΔΗΕ; Εννοώ να προκύπτει από κάπου πότε την κατέθεσες αλλά να αποφεύγεις ουρές, αναμονές κλπ. Υπάρχει κανένας ηλεκτρονικός τρόπος ή μόνο ταχυδρομείο (δεν το εμπιστεύομαι για τίποτα);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tryfos είπε

Μάλλον έχεις δίκιο νομίζω, προκύπτει και από την κοινή λογική.

Να ρωτήσω κάτι πρακτικό εγώ, αν τη βγάλεις τη νέα ΥΔΕ, ποιος είναι ο πιο ανώδυνος αλλά ασφαλής τρόπος να την καταθέσεις στον ΔΕΔΔΗΕ; Εννοώ να προκύπτει από κάπου πότε την κατέθεσες αλλά να αποφεύγεις ουρές, αναμονές κλπ. Υπάρχει κανένας ηλεκτρονικός τρόπος ή μόνο ταχυδρομείο (δεν το εμπιστεύομαι για τίποτα);

Δεν υπάρχει εναλλακτική του να την καταθέσεις ο ίδιος. Εκτός βέβαια αν την στείλεις με κούριερ, που και πάλι το μόνο που θα έχεις θα είναι μια απόδειξη ότι ο ΔΕΔΔΗΕ παρέλαβε έναν φάκελο που τον είχες στείλει εσύ.

Αλήθεια, τι φοβάσαι? Εγώ προσωπικά πάντως τον Γενάρη που ο ΔΕΔΔΗΕ ήταν κλειστός για τους πολίτες άφησα 2 ΥΔΕ στον σεκιουριτά στην είσοδο, χωρίς κανένα αποδεικτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν υπάρχει εναλλακτική του να την καταθέσεις ο ίδιος. Εκτός βέβαια αν την στείλεις με κούριερ, που και πάλι το μόνο που θα έχεις θα είναι μια απόδειξη ότι ο ΔΕΔΔΗΕ παρέλαβε έναν φάκελο που τον είχες στείλει εσύ.

Αλήθεια, τι φοβάσαι? Εγώ προσωπικά πάντως τον Γενάρη που ο ΔΕΔΔΗΕ ήταν κλειστός για τους πολίτες άφησα 2 ΥΔΕ στον σεκιουριτά στην είσοδο, χωρίς κανένα αποδεικτικό.

Τί να φοβάμαι, όχι βέβαια δεν φοβάμαι κάτι. Δεν θέλω να μπλέξω με ουρές και αναμονές και ψάχνω εναλλακτική. Δεν γίνεται χαμός εκεί κάθε φορά; Επίσης πρέπει ντε και καλά να πάει αυτός που αναφέρει ο λογαριασμός ή μπορεί και κάποιος τρίτος (φαντάζομαι θα ζητάνε εξουσιοδοτήσεις κλπ.);

Σε κάτι άλλο, αυτά που διαβάζω για 50-60 € για οικία 90 τμ. Αττική ισχύουν; Με σύγχρονο πίνακα κλπ., όλα νομίζω είναι οκ. Τυπική υπόθεση. Φοβάμαι μην ακούσω κανά 150άρι. Επίσης κάτι πήρε το μάτι μου για "διεκπεραιωτές" έναντι κτηρίων ΔΕΔΔΗΕ, ισχύουν αυτά ακόμα ή πάνε; Είμαι ενοικιαστής, οπότε δεν έχω κανένα ιδιαίτερο καημό, αλλά δεν θέλω και να του εμφανίσω και ένα σκληρό 150άρι στα καλά καθούμενα.

19 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εκτός βέβαια αν την στείλεις με κούριερ,

Γιατί όχι συστημένο από απλό ταχυδρομείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, tryfos είπε

 

Γιατί όχι συστημένο από απλό ταχυδρομείο;

Η διαφορα στο κοστος ειναι πολυ μικρη απο μαι φορα που ειχα ρωτησει 

https://www.ogdoo.gr/epikairotita/koinonia/akrivainei-poly-to-taxydromeio-deite-tis-nees-times 

4,40 ευρω για Α προταιρεοτητα 

Σχετικα με την μη επιτρεπομενη εισοδο σε ΔΕΔΗΕ μια ειναι η λυση...Καλεις την αστυνομια και δεν θα προχωρησουν παρα περα  και θα περασεις .Το λεω εκ πειρας απο μεσα απο τον ΔΕΔΔΗΕ. Τουλαχιστον μεχρι 2/2021 .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tryfos είπε

Τί να φοβάμαι, όχι βέβαια δεν φοβάμαι κάτι. Δεν θέλω να μπλέξω με ουρές και αναμονές και ψάχνω εναλλακτική. Δεν γίνεται χαμός εκεί κάθε φορά; Επίσης πρέπει ντε και καλά να πάει αυτός που αναφέρει ο λογαριασμός ή μπορεί και κάποιος τρίτος (φαντάζομαι θα ζητάνε εξουσιοδοτήσεις κλπ.);

Σε κάτι άλλο, αυτά που διαβάζω για 50-60 € για οικία 90 τμ. Αττική ισχύουν; Με σύγχρονο πίνακα κλπ., όλα νομίζω είναι οκ. Τυπική υπόθεση. Φοβάμαι μην ακούσω κανά 150άρι. Επίσης κάτι πήρε το μάτι μου για "διεκπεραιωτές" έναντι κτηρίων ΔΕΔΔΗΕ, ισχύουν αυτά ακόμα ή πάνε; Είμαι ενοικιαστής, οπότε δεν έχω κανένα ιδιαίτερο καημό, αλλά δεν θέλω και να του εμφανίσω και ένα σκληρό 150άρι στα καλά καθούμενα.

Στον τοπικό ΔΕΔΔΗΕ σπανίως έχει κόσμο, συνήθως δεν περιμένεις πάνω από 5'. Και όχι, δεν τους ενδιαφέρει ποιος θα τους πάει την ΥΔΕ, δεν σε ρωτάνε καν ποιος είσαι.

Ψάχνοντας πιστεύω θα βρεις με τόσα, με μια απλή αναζήτηση στο google θα βρεις άπειρα αποτελέσματα, δεν θα χρειαστεί να κάνεις πάνω από 2-3 τηλέφωνα.

Διεκπεραιωτές υπάρχουν για τα πάντα, τώρα αν αξίζει τον κόπο να τους πληρώσεις εσύ θα το κρίνεις.

2 ώρες πριν, tryfos είπε

Γιατί όχι συστημένο από απλό ταχυδρομείο;

Γιατί τα ταχυδρομεία έχουν συνήθως μεγαλύτερες ουρές από τον ΔΕΔΔΗΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Στον τοπικό ΔΕΔΔΗΕ σπανίως έχει κόσμο, συνήθως δεν περιμένεις πάνω από 5'.

Εγώ διαβάζω πάντως ότι εκτός του ότι είναι τελείως διαλυμένοι, είναι μία από τις ελάχιστες υπηρεσίες που δεν δέχονται ακόμα κόσμο λόγω δήθεν COVID, για να τεμπελιαζουν φυσικά άνετα, χωρίς να τους ενοχλούμε. Ενώ παράλληλα ουδείς σηκώνει ποτέ τα τηλέφωνα για το τίποτα.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tryfos είπε

Εγώ διαβάζω πάντως ότι εκτός του ότι είναι τελείως διαλυμένοι, είναι μία από τις ελάχιστες υπηρεσίες που δεν δέχονται ακόμα κόσμο λόγω δήθεν COVID, για να τεμπελιαζουν φυσικά άνετα, χωρίς να τους ενοχλούμε. Ενώ παράλληλα ουδείς σηκώνει ποτέ τα τηλέφωνα για το τίποτα.

Δικιο εχεις αλλα αυτες ειναι εντολες απο πολυ πιο πανω απο τους απλους υπαλληλους .

Τα εζησα μεχρι περυσι και ξερω πολυ καλα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος πάντως που έκανε το λάθος να πάει ο ίδιος στον ΔΕΔΔΗΕ τον έβαλαν να περιμένει σε ένα κλειστό γραφείο με αιρκοντίσιον στην ψύξη στους 18 βαθμούς και πολύ δυνατή μουσική στα ηχεία έπαιζε τραπ.. ο Φίλος έκανε 2 εβδομάδες να συνέλθει ..

@tryfos δεν ξέρω για σένα αλλά εγω όπως μου τα είπε μετά , δεν θα το τολμούσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης Platano είπε

Δικιο εχεις αλλα αυτες ειναι εντολες απο πολυ πιο πανω απο τους απλους υπαλληλους .

Τα εζησα μεχρι περυσι και ξερω πολυ καλα .

Το έχουν ζήσει και γνωστοί μου. Προσωπικά ουδόλως με ενδιαφέρει από που και γιατί προέρχονται οι εντολές αλλά το αποτέλεσμα. Είναι απίστευτο πλέον τέλη 2022 να είναι κλειδαμπαρωμενοι, να μην εξυπηρετούν κανέναν και απλά να εισπράττουν τα δικά μου και τα δικά σου λεφτά για το τίποτα, κάνοντας τίποτα και πουλώντας τρέλα. Τις ΥΔΕ όμως ξέρουν να τις ζητάνε και να κόβουν το ρεύμα. Δε ντρεπόμαστε λέω εγώ....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...