Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τι σχέση εχει το ένα με το άλλο !!!

Ο γνωστός σου ονειρεύεται.

Εγώ το ρωτάω, γιατί η ημερομηνία που υποτίθεται πως κατέθεσε νέα ΥΔΕ είναι μια μέρα αφού μπήκε ΚΟΤ.. (μου φάνηκε παράξενο/απίθανο)

Το τσεκάραμε μαζί πριν καιρό που ήταν ληγμένη και τώρα στον έλεγχο λέει πως είναι σε ισχύ, ενώ στο μεσοδιάστημα δεν είχε κάνει καμία ενέργεια για ΥΔΕ..

Εκτός αν είναι συστημικό λάθος..

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Εγώ το ρωτάω, γιατί η ημερομηνία που υποτίθεται πως κατέθεσε νέα ΥΔΕ είναι μια μέρα αφού μπήκε ΚΟΤ.. (μου φάνηκε παράξενο/απίθανο)

Το τσεκάραμε μαζί πριν καιρό που ήταν ληγμένη και τώρα στον έλεγχο λέει πως είναι σε ισχύ, ενώ στο μεσοδιάστημα δεν είχε κάνει καμία ενέργεια για ΥΔΕ..

Εκτός αν είναι συστημικό λάθος..

Το Κοτ δεν έχει σχέση με την υδε.

Για το δούμε αναλυτικά:

Η υδε που ΤΩΡΑ φαίνεται σε ισχύ, ΤΙ ημερομηνία λήξης έχει ???

Είναι κρίσιμο αυτό !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kozanitis1 είπε

Έχει λήξη το 2032..

Άνοιξη του 2022 που το είχαμε τσεκάρει (σκεφτόταν να αλλάξει πάροχο) ήταν ληγμένη..

Περίεργα πράγματα!!!!

Μήπως τον Μάρτιο που άλλαξε πάροχο, του είχαν δώσει 6μηνη προθεσμία και πήγε και το έφτιαξε?

Η Αίτηση Κοτ, ηλεκτρονικα δεν έγινε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Εγώ το ρωτάω, γιατί η ημερομηνία που υποτίθεται πως κατέθεσε νέα ΥΔΕ είναι μια μέρα αφού μπήκε ΚΟΤ.. (μου φάνηκε παράξενο/απίθανο)

Το τσεκάραμε μαζί πριν καιρό που ήταν ληγμένη και τώρα στον έλεγχο λέει πως είναι σε ισχύ, ενώ στο μεσοδιάστημα δεν είχε κάνει καμία ενέργεια για ΥΔΕ..

Εκτός αν είναι συστημικό λάθος..

Μου θυμίζει τον ακάλυπτο που κάποιος του κάλυπτε τις επιταγές... :P

Ίσως να κατατέθηκε ΥΔΕ εν αγνοία του, το σπίτι το μισθώνει?

Ίσως και να είναι λάθος, είτε συστημικό όπως λες, είτε ανθρώπινο, το μόνο σίγουρο είναι πως η ένταξη σε ΚΟΤ δεν ανανεώνει την ισχύ της ΥΔΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Δεν άλλαξε καθόλου πάροχο, η αίτηση για ΚΟΤ έγινε κανονικά από ΗΔΙΚΑ, ιδιοκατοίκηση είναι δεν είναι νοίκι κλπ..

Ποιος ξέρει :P

Γράφεις για αίτηση ΚΟΤ.

Πώς έκανε αφού δεν έχουν ανοίξει ακόμα οι αιτήσεις!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σε ενοικιαζόμενο κατάστημα, υπάρχει νόμος που να λέει ποιός πληρώνει για νέα υδε; Όπως το σκέφτομαι, λογικά οι ιδιοκτήτες γιατί είναι κάτι που αφορά το ακίνητο αλλά αν ο ενοικιαστής παραμείνει για 10 χρόνια ας πούμε, θα αφορά τη χρήση του ακινήτου από τον ίδιο. Το άλλο μπέρδεμα είναι ότι είναι 4 οι ιδιοκτήτες (εγώ ο ενοικιαστής) και κάποιοι με μικρό ποσοστό που σχεδόν θα είναι και ζημιά να τους ζητήσω να πληρώσουν για υδε. Δεν θέλω να διαταράξω και τις σχέσεις μας, οι οποίες είναι άψογες. Σκέφτομαι να το πληρώσω και να μην τους ενοχλήσω καθόλου. Εκτός αν υπάρχει νόμος που να το αναφέρει συγκεκριμένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, 1comment είπε

Σε ενοικιαζόμενο κατάστημα, υπάρχει νόμος που να λέει ποιός πληρώνει για νέα υδε; Όπως το σκέφτομαι, λογικά οι ιδιοκτήτες γιατί είναι κάτι που αφορά το ακίνητο αλλά αν ο ενοικιαστής παραμείνει για 10 χρόνια ας πούμε, θα αφορά τη χρήση του ακινήτου από τον ίδιο. Το άλλο μπέρδεμα είναι ότι είναι 4 οι ιδιοκτήτες (εγώ ο ενοικιαστής) και κάποιοι με μικρό ποσοστό που σχεδόν θα είναι και ζημιά να τους ζητήσω να πληρώσουν για υδε. Δεν θέλω να διαταράξω και τις σχέσεις μας, οι οποίες είναι άψογες. Σκέφτομαι να το πληρώσω και να μην τους ενοχλήσω καθόλου. Εκτός αν υπάρχει νόμος που να το αναφέρει συγκεκριμένα. 

Οχι νομος δεν υπαρχει !!!! Δικη σου η αποφαση ..

Κι εγω στη θεση σου που για Αττικη στοιχιζει 50-60 ευρω αφου εχεις  καλες σχεσεις και δεν ειναι ενας ο ιδιοκτητης θα την πληρωνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, 1comment είπε

Σε ενοικιαζόμενο κατάστημα, υπάρχει νόμος που να λέει ποιός πληρώνει για νέα υδε; Όπως το σκέφτομαι, λογικά οι ιδιοκτήτες γιατί είναι κάτι που αφορά το ακίνητο αλλά αν ο ενοικιαστής παραμείνει για 10 χρόνια ας πούμε, θα αφορά τη χρήση του ακινήτου από τον ίδιο. Το άλλο μπέρδεμα είναι ότι είναι 4 οι ιδιοκτήτες (εγώ ο ενοικιαστής) και κάποιοι με μικρό ποσοστό που σχεδόν θα είναι και ζημιά να τους ζητήσω να πληρώσουν για υδε. Δεν θέλω να διαταράξω και τις σχέσεις μας, οι οποίες είναι άψογες. Σκέφτομαι να το πληρώσω και να μην τους ενοχλήσω καθόλου. Εκτός αν υπάρχει νόμος που να το αναφέρει συγκεκριμένα. 

Το ίδιο πράγμα το ξαναρώτησες και το απαντήσαμε πριν μερικές σελίδες, δεν έχει αλλάξει κάτι στο μεταξύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Το ίδιο πράγμα το ξαναρώτησες και το απαντήσαμε πριν μερικές σελίδες, δεν έχει αλλάξει κάτι στο μεταξύ.

Ναι, ρωτάω αν υπάρχει νόμος που να το ορίζει. Είναι άλλο το ερώτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 1comment είπε

Ναι, ρωτάω αν υπάρχει νόμος που να το ορίζει. Είναι άλλο το ερώτημα.

νομος δεν υπαρχει, αν ρωτησεις τον ΔΕΔΔΗΕ θα σου πει οτι η ευθυνη βαρυνει τον χρηστη του ακινητου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, 1comment είπε

Ναι, ρωτάω αν υπάρχει νόμος που να το ορίζει. Είναι άλλο το ερώτημα.

Μα εγώ ο ίδιος σου είχα απαντήσει για το εάν υπάρχει νόμος που το ορίζει:

"Επίσης δεν υπάρχει κάποια νομοθεσία για το ποιος επιβαρύνεται το κόστος της ΥΔΕ, απλά έχει επικρατήσει στις κατοικίες να το επιβαρύνεται ο ιδιοκτήτης επειδή κατά κανόνα τα σπίτια παραδίδονται έτοιμα να κατοικηθούν, ενώ στις επαγγελματικές μισθώσεις κατά κανόνα παραδίδονται 4 τοίχοι και το επιβαρύνεται ο ενοικιαστής μια και διαμορφώνει το χώρο όπως αυτός θέλει."

https://www.insomnia.gr/forums/topic/763296-επανέλεγχος-ηλεκτρικής-εγκατάστασης-και-υποβολή-νέας-υδε/?do=findComment&comment=59383867

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...