Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, xraxra είπε

Ποιές ειναι ομως οι κατηγοριες Β και Γ?

Περιλα΄μβάνουν τα ακινητα που επίσημα ειναι χαρακτηρισμένα ΑΠΟΘΗΚΕΣ?

Οι κατηγορίες αυτές έχουν να κάνουν με τη χρήση του ακινήτου, και όχι με το πως είναι χαρακτηρισμένο το ακίνητο. Μια αποθήκη ανάλογα με τη χρήση της μπορεί να ανήκει σε οποιαδήποτε κατηγορία (Α ή Β ή Γ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χοντρικά 

Α είναι οικίες και κοινόχρηστοι χώροι

Β είναι εμπορικοί χώροι ( που μπορει να είναι και κοινόχρηστοι αν έχουν εμπορικό τιμολόγιο ) 

Και Γ είναι τόποι συνάθρισης κοινού ή χώροι με ευφλεκτα υλικά .

 

https://electr.gr/katigories-xwrwn-epanelegxou-eie

Επεξ/σία από Vasileios-gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα αλλαγή ονόματος σε ακίνητο που δεν χρησιμοποιώ (πληρώνω μόνο το πάγιο). Μου έστειλαν έγγραφο για νέα ΥΔΕ. Το πρόβλημα είναι οτι ο πίνακας είναι πολύ παλιός και για να γίνει νέα ΥΔΕ μάλλον θα χρειαστεί αντικατάσταση. Υπάρχει περίπτωση να ζητήσω από την ΔΕΔΔΗΕ να μου κόψουν το ρεύμα χωρίς να κάνω νέα ΥΔΕ και να το δεχτούν; Δηλαδή χωρίς να περάσει το εξάμηνο. Θέλω να αποφύγω το κόστος εγκατάστασης νέου πίνακα και τα πάγια που θα πλήρωνα μέχρι την λήξη του 6μηνου.

Pinakas.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, infini είπε

Έκανα αλλαγή ονόματος σε ακίνητο που δεν χρησιμοποιώ (πληρώνω μόνο το πάγιο). Μου έστειλαν έγγραφο για νέα ΥΔΕ. Το πρόβλημα είναι οτι ο πίνακας είναι πολύ παλιός και για να γίνει νέα ΥΔΕ μάλλον θα χρειαστεί αντικατάσταση. Υπάρχει περίπτωση να ζητήσω από την ΔΕΔΔΗΕ να μου κόψουν το ρεύμα χωρίς να κάνω νέα ΥΔΕ και να το δεχτούν; Δηλαδή χωρίς να περάσει το εξάμηνο. Θέλω να αποφύγω το κόστος εγκατάστασης νέου πίνακα και τα πάγια που θα πλήρωνα μέχρι την λήξη του 6μηνου.

Γενικώς δεν νομίζω να μπορείς να ζητήσεις από ΔΕΔΔΗΕ να σου κόψουν το ρεύμα, αυτό το ζητάς από τον πάροχο σου.

Και ναι, μπορείς να ζητήσεις από τον πάροχο σου διακοπή χωρίς να έχεις καταθέσει νέα ΥΔΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, infini είπε

Έκανα αλλαγή ονόματος σε ακίνητο που δεν χρησιμοποιώ (πληρώνω μόνο το πάγιο). Μου έστειλαν έγγραφο για νέα ΥΔΕ. Το πρόβλημα είναι οτι ο πίνακας είναι πολύ παλιός και για να γίνει νέα ΥΔΕ μάλλον θα χρειαστεί αντικατάσταση. Υπάρχει περίπτωση να ζητήσω από την ΔΕΔΔΗΕ να μου κόψουν το ρεύμα χωρίς να κάνω νέα ΥΔΕ και να το δεχτούν; Δηλαδή χωρίς να περάσει το εξάμηνο. Θέλω να αποφύγω το κόστος εγκατάστασης νέου πίνακα και τα πάγια που θα πλήρωνα μέχρι την λήξη του 6μηνου.

Pinakas.jpg

Πλαστικό είναι το ταμπλό η μάρμαρο; Παρόμοιο πίνακα έχουμε ο δικός μου μάλλον είναι ακόμα παλαιότερος. 

ΥΔΕ δεν παίζει να βγάλεις καθώς, στον δικό σου πίνακα όχι μόνο δεν υπάρχει ρελε το οποίο μπορεί να τοποθετηθεί και εξωτερικά χωρίς να αλλάξεις κάτι άλλο, εσύ βλέπω δεν έχεις ούτε μικροαυτοματους αλλά διακόπτες χειρισμού, εγώ έχω στρογγυλούς μικροαυτοματους αρχαίους που ακόμα δουλεύουν τους έχουμε τεστάρει. Δεν παίζει να εκδοσει ΥΔΕ κανένας αν δεν έχεις έστω ρελε και μικροαυτοματους χωρια τα υπόλοιπα θέματα της εγκατάστασης που κάποιοι ηλεκτρολόγοι τα παραβλεπουν και κοιτάνε μόνο τον κεντρικό πίνακα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αλλάξω πάροχο αλλά η ΥΔΕ έληξε πριν από δύο χρόνια. Έχω διαβάσει πως ζητάνε νέα ΥΔΕ αλλά η ΔΕΗ στο site λέει πως δεν χρειάζεται σε αλλαγή παρόχου αλλά μόνο σε αλλαγή ονόματος. Τι ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Θέλω να αλλάξω πάροχο αλλά η ΥΔΕ έληξε πριν από δύο χρόνια. Έχω διαβάσει πως ζητάνε νέα ΥΔΕ αλλά η ΔΕΗ στο site λέει πως δεν χρειάζεται σε αλλαγή παρόχου αλλά μόνο σε αλλαγή ονόματος. Τι ισχύει;

Καταρχήν η ΔΕΗ δεν έχει καμία δουλειά με τις ΥΔΕ, τον ΔΕΔΔΗΕ αφορούν, ότι σχετικό και να λέει (ή νομίζεις πως λέει) η ΔΕΗ στο site της είναι αδιάφορο.

Επίσης διάφορα μέλη του insomnia έχουν γράψει πως τους έχουν ζητήσει ΥΔΕ λόγω λήξης ΚΑΙ σε αλλαγή παρόχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Θέλω να αλλάξω πάροχο αλλά η ΥΔΕ έληξε πριν από δύο χρόνια. Έχω διαβάσει πως ζητάνε νέα ΥΔΕ αλλά η ΔΕΗ στο site λέει πως δεν χρειάζεται σε αλλαγή παρόχου αλλά μόνο σε αλλαγή ονόματος. Τι ισχύει;

...το "τί ισχύει" είναι λίγο,,,,φλου, καθώς ακόμη και να ισχύει ενδέχεται (ανάλογα την,,,"τύχη" σου) να ΜΗΝ σου ζητήσουν. Αλλά ακόμη και να σου ζητήσουν, το μόνο βέβαιο είναι ότι θα έχεις περιθώριο 6(+1 ακόμη) μήνες μέχρι να δοθεί εντολή διακοπής λόγω μη υποβολής της ΥΔΕ...Άρα να κάνεις το κουμάντο σου.

Πάντως αυτό που εννοεί η ΔΕΗ στο σάιτ ότι δεν ζητείται νέα ΥΔΕ αν ΔΕΝ έχει λήξει η προηγούμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2022 στις 11:01 ΠΜ, takoulou είπε

Ποια αφαλεια να τοποθετησει

Τη πατέντα με την ασφάλεια την κάναμε παλιά με τον ηλεκτρολόγο - με κομμένο το ρεύμα - θέλοντας να δούμε κάτι στον πίνακα. Όντως στιγμιαία δούλεψαν όλα και την ξαναβγαλαμε γιατί είναι παράνομο.

Ήδη από 1 Σεπτεμβρίου μπήκε το ρεύμα στο διαμέρισμα αφού πέρασαν από ΔΕΔΔΗΕ και στην εφαρμογή από χθες αργά το βράδυ φαίνεται ενεργή η παροχή με την ΥΔΕ να λήγει τέλος του 2025 όπως ήταν δλδ. και με τελευταίο ψηφίο ίδιο αφού δεν έγινε αλλαγή παρόχου.

Άρα σε επανασύνδεση πιθανό να ζητούν νέα ΥΔΕ αν την βρουν ληγμένη, ασχέτως παρόχου - ονόματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/9/2022 στις 5:22 ΜΜ, Joshua21 είπε

 

Επίσης διάφορα μέλη του insomnia έχουν γράψει πως τους έχουν ζητήσει ΥΔΕ λόγω λήξης ΚΑΙ σε αλλαγή παρόχου.

Αν καποιος  υπαλληλος ζησηε ΥΔΕ ενω δεν ειχε ληξει για αλλαγη παροχου δεν ηξερε τι του γινεται 

Αν εχει ληξει φυσικα και ζητειτε για οποιοδηποτε λογο εκτος απο το να μπει νυχτερινο

Μια περιπτωση για να ζητησουν ΥΔΕ ενω δεν εχει ληξει ειναι καποια επαυξηση στην παροχη

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν καποιος  υπαλληλος ζησηε ΥΔΕ ενω δεν ειχε ληξει για αλλαγη παροχου δεν ηξερε τι του γινεται 

Μια περιπτωση για να ζητησουν ΥΔΕ ενω δεν εχει ληξει ειναι καποια επαυξηση στην παροχη

Και στην αλλαγή παροχου αν αυτή  έχει λήξει η ΥΔΕ ζητείται... Εντός έξι μηνών.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν καποιος  υπαλληλος ζησηε ΥΔΕ ενω δεν ειχε ληξει για αλλαγη παροχου δεν ηξερε τι του γινεται 

Μια περιπτωση για να ζητησουν ΥΔΕ ενω δεν εχει ληξει ειναι καποια επαυξηση στην παροχη

Αυτό που έγραψα προφανώς αφορούσε την περίπτωση που η ΥΔΕ έχει λήξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, takoulou είπε

Και στην αλλαγή παροχου αν αυτή  έχει λήξει η ΥΔΕ ζητείται... Εντός έξι μηνών.. 

Αν εχει ληξει βεβαια .Αν μαλιστα υπαρχει διακοπη ρευματος την ζηταει ο ΔΕΔΔΗΕ αμεσα για να γινει επανασυνδεση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Καλημέρα στην παρέα, αν μια παροχή με ληγμένη ΥΔΕ ενταχθεί σε ΚΟΤ, ξεκινάει πάλι η ισχύ της ΥΔΕ?

Κάτι αντίστοιχο έγινε σε γνωστό μου..

Τι σχέση εχει το ένα με το άλλο !!!

Ο γνωστός σου ονειρεύεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...