Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, 1comment είπε

 

Το αυτοματοποιημένο μήνυμα μάλλον πηγαίνει κατ' εξαίρεση. Εγώ από πέρσι το Σεπτέμβρη άλλαξα εταιρία στο μαγαζί, καμία ειδοποίηση. Στο σπίτι τα ίδια. Στο μαγαζί είχε γίνει και αλλαγή ονόματος, στην ουσία νέο συμβόλαιο, αρχές του 2020. Πάλι καμία ειδοποίηση 2μιση χρόνια μετά. Η υδε έχει λήξει από 2007.

Διαβασες πιο πανω... Τι εγραψα...Δεν πηγαινει κατα εξαιρεση... Μαλιστα πηγαινει και επιστολη... Περιοχη;;

 

 

Και μαλιστα γινονται και διακοπες ρευματος..

https://ecopress.gr/deddie-diakopi-revmatos-logo-yde-ke-s/

 

Inked1661626067148.jpg

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Διαβασες πιο πανω... Τι εγραψα...Δεν πηγαινει κατα εξαιρεση... Μαλιστα πηγαινει και επιστολη... Περιοχη;;

 

 

Και μαλιστα γινονται και διακοπες ρευματος..

https://ecopress.gr/deddie-diakopi-revmatos-logo-yde-ke-s/

 

Inked1661626067148.jpg

Μάλλον εσύ δεν διάβασες αυτό που έγραψα. Μπορεί να πηγαίνει επιστολή ή μήνυμα αλλά όχι σε όλους. Σε μενα τουλάχιστον από το 2020 αλλαγή παρόχου (σπίτι και μαγαζί), αλλαγή ονόματος (νέο συμβόλαιο) κι άλλη αλλαγή παρόχου και καμία ειδοποίηση για τη ληγμένη υδε. Προφανώς δεν είναι ο κανόνας αυτό που γράφεις γιατί και σε φίλο μου ακριβώς τα ίδια. Καμία ενόχληση και έχει κάνει 2 αλλαγές παρόχου σε 2 χρόνια. Περιοχή δεν μπορώ να πω. Εντός Αττικής είμαι (όχι Αθήνα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα έκανα αλλαγή ονόματος σε ένα από τα σπίτια που έχω, μου ζητήσανε ΥΔΕ εντός 6μηνου τους λέω ποτέ έληξε το προηγούμενο που λένε το 1997 καλά τους λέω, ηλεκτρολόγος λέει ταρίφα 150€.. ποτέ όμως… δεν παίζει :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Raylan είπε

Πρόσφατα έκανα αλλαγή ονόματος σε ένα από τα σπίτια που έχω, μου ζητήσανε ΥΔΕ εντός 6μηνου τους λέω ποτέ έληξε το προηγούμενο που λένε το 1997 καλά τους λέω, ηλεκτρολόγος λέει ταρίφα 150€.. ποτέ όμως… δεν παίζει :D

99% δεν θα σε ενοχλήσουν ούτε σε 5 χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 1comment είπε

99% δεν θα σε ενοχλήσουν ούτε σε 5 χρόνια. 

Αν δεν δω εγώ πρώτα ενημέρωση από την ΔΕΗ να μου λέει η μου φέρνεις ΥΔΕ η σου κόβω το ρεύμα και να περιμένει έξω ο υπάλληλος να κάνει αποσύνδεση εγώ 150€ άρια σε ηλεκτρολόγους δεν δίνω :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Raylan είπε

Αν δεν δω εγώ πρώτα ενημέρωση από την ΔΕΗ να μου λέει η μου φέρνεις ΥΔΕ η σου κόβω το ρεύμα και να περιμένει έξω ο υπάλληλος να κάνει αποσύνδεση εγώ 150€ άρια σε ηλεκτρολόγους δεν δίνω :P 

Μην περιμενεις απο την ΔΕΗ.. Ο Δεδδηε θα στο κόψει.. Δεν σου το ανέφεραν.. 

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Raylan είπε

Αν δεν δω εγώ πρώτα ενημέρωση από την ΔΕΗ να μου λέει η μου φέρνεις ΥΔΕ η σου κόβω το ρεύμα και να περιμένει έξω ο υπάλληλος να κάνει αποσύνδεση εγώ 150€ άρια σε ηλεκτρολόγους δεν δίνω :P 

Η ΔΕΗ δεν έχει καμμία σχέση ούτε με συνδέσεις, ούτε με αποσυνδέσεις. Αυτά είναι ευθύνη του ΔΕΔΔΗΕ.

...ο οποίος ΔΕΔΔΗΕ, κανονικά ενημερώνει πάνωσ το 6μηνο ότι έχεις κι ένα μήνα μπόνους πριν στο κόψει. ΑΝ είσαι τυχερός. Γιατί αν δεν είσαι, θα περάσει ο υπάλληλος και δεν θα περιμένει : θα στο κόψει και θα φύγει. Βέβαια μάλλον εννοείς ότι δεν υπάρχει ελεύθερη πρόσβαση στο ρολόι, άρα θεωρείς ότι όσο δεν παίζει η πρόσβαση (=δεν του ανοίγεις) έχεις τον χρόνο να φωνάξεις ηλεκτρολόγο, να μετρήσεις, να συντάξει, να παραδώσει και να την στείλεις εσύ στον ΔΕΔΔΗΕ προς καταχώρηση, αλλά έχε κατά νου ότι μέχρι να περάσει στο σύστημά τους, μπορεί να πάρει κι ένα τάδε διάστημα (...γιατί όχι κα'να μήνα; ). Αν στο μεταξύ εσύ συνεχίζεις να αρνείσαι (είτε εκούσια είτε ακούσια) πρόσβαση στον κάθε υπάλληλο που θα περάσει για κόψιμο, έχουν δικαίωμα να κουβαληθούν με αστυνομία (κι αν πχ είναι απλά λουκέτο σε κλωβό που χωρίζει το ρολόι από τον τεχνικό, θα παραβιαστεί, για να κάνει την δουλειά του ο τεχνικός). Κι αν είναι θέμα ανοίγματος πόρτας, δεν είμαι σίγουρος αλλά μπορεί να πάει και πιο μακρυά η βαλίτσα...

Θέλω να πω : εφ' όσον έχεις την αρχική ειδοποίησηση περί κοψίματος "...αν δεν εντός 6μήνου", καλό είναι να το τσουλήσεις, το αργότερο μέχρι τον 6ο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα συστηνω να κανετε κανονικα τη δουλεια,καποιο θεματακι θα βρειτε,κατι θα χρειαζεται να βαλετε στον πινακα (καποιο ρελε),  συστηνω ανεπιφυλακτα να βαλετε και αντικεραυνικο (δεν ειναι υποχρεωτικο) γιατι εχουμε μπει σε αλλη εποχη οπου τα ακραια καιρικα φαινομενα θα ειναι πιο συχνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, washcloud είπε

έχεις τον χρόνο να φωνάξεις ηλεκτρολόγο, να μετρήσεις, να συντάξει, να παραδώσει και να την στείλεις εσύ στον ΔΕΔΔΗΕ προς καταχώρηση, αλλά έχε κατά νου ότι μέχρι να περάσει στο σύστημά τους, μπορεί να πάρει κι ένα τάδε διάστημα (...γιατί όχι κα'να μήνα; ).

 

Εμάς πάντως του σπιτιού την πέρασαν εντός 2 ημερών από τη μέρα που τη στείλαμε ταχυδρομικά. Όποιος στείλει, να γράψει έξω από το φάκελο ΥΔΕ τάδε παροχής και ονοματεπώνυμο. Εννοείται μην το στείλετε με χρέωση παραλήπτη γιατί δεν θα το παραλάβουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με τον Νέο νόμο , η αλλαγή ενοικιαστή σε εμπορικό (κατηγορία εγκατάστασης Β ή Γ ) απαιτεί νέα ΥΔΕ ακόμα και αν δεν έχει λήξει η παληά. 

Θα σου ζητηθεί Νέα Υ.Δ.Ε. αν αλλάξεις όνομα , σίγουρα , απλά θα σου δώσουν 6 μήνες για να την πας. 

Υπουργική Απόφαση Αριθμ. 101195/2021

ΦΕΚ 4654/Β/8-10-2021

Αρθρο 4 παράγραφος 4

4.Οι έλεγχοι της παρ. 1 αφορούν σε:

α. αρχικό έλεγχο, ο οποίος πραγματοποιείται μετά την ολοκλήρωση των εργασιών κατασκευής της ΕΗΕ για την αρχική ηλεκτροδότησή της, β. τακτικό επανέλεγχο, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στην επόμενη παρ. 5,

γ. έκτακτο έλεγχο, ο οποίος πραγματοποιείται: αα) εντός χρονικού διαστήματος 30 ημερών, εφόσον προκύψει:

i)αλλαγή κατηγορίας, ή αλλαγή χρήσης (υποκατηγορίας) της ΕΗΕ εντός της ίδιας κατηγορίας, με βάση την κατηγοριοποίηση της παρ. 5, του παρόντος άρθρου,

ii)αλλαγή ιδιοκτήτη ή καταναλωτή στις περιπτώσεις ΕΗΕ των κατηγοριών Β και Γ του Παραρτήματος ΙΙ.

Επεξ/σία από Vasileios-gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2022 στις 7:11 ΜΜ, xraxra είπε

Δεν ξερω. Εφυγε το 2019 ο ενοικιαστής. Απο τότε κομένο το ρευμα. Θα δω οπως ειπες απο Δευτέρα στο site του ΔΕΔΔΗΕ

Καλησπερα... Τελικα τι εγινε;; Θελεις νεα ΥΔΕ;;

Στις 27/8/2022 στις 12:20 ΜΜ, 1comment είπε

To ΥΔΕ έχει λήξει. Είσαι σίγουρος ότι θα ζητηθεί αν δεν κάνω αλλαγή παρόχου; Είναι λίγο πρόβλημα γιατί είναι μαγαζί και δύσκολο να συνεννοηθώ με τους 4 ιδιοκτήτες να το χρεωθούν αυτοί. Με βλέπω να το πληρώνω εγώ. 

Τελικα κοιταξες να δεις αν εχει ληξει το ΥΔΕ;;; Τι εκανες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, takoulou είπε

 

Τελικα κοιταξες να δεις αν εχει ληξει το ΥΔΕ;;; Τι εκανες;

Ακόμα τίποτα. Το ΥΔΕ έχει λήξει χρόνια τώρα αλλά επαναλαμβάνω ότι πέρσι το Σεπτέμβρη άλλαξα πάροχο και καμία ενόχληση από δεδδηε. Τώρα το σκέφτομαι τι θα κάνω. Σε ένα μήνα λήγει το συμβόλαιο και θα δω. Ίσως να μην αλλάξω το όνομα. Αν δεν χρειάζεται να ξαναστείλω χαρτιά για αλλαγή προγράμματος στον ίδιο πάροχο, θα αφήσω το όνομα του πατέρα μου. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εφυγε ο ενοικιαστής και όπως λές έκοψε το ρεύμα , θέλεις νέα Υ.Δ.Ε. δεν πρόκειται να σε συνδέσουν χωρίς αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

με τον Νέο νόμο , η αλλαγή ενοικιαστή σε εμπορικό (κατηγορία εγκατάστασης Β ή Γ ) απαιτεί νέα ΥΔΕ ακόμα και αν δεν έχει λήξει η παληά. 

Θα σου ζητηθεί Νέα Υ.Δ.Ε. αν αλλάξεις όνομα , σίγουρα , απλά θα σου δώσουν 6 μήνες για να την πας. 

Υπουργική Απόφαση Αριθμ. 101195/2021

ΦΕΚ 4654/Β/8-10-2021

Αρθρο 4 παράγραφος 4

4.Οι έλεγχοι της παρ. 1 αφορούν σε:

α. αρχικό έλεγχο, ο οποίος πραγματοποιείται μετά την ολοκλήρωση των εργασιών κατασκευής της ΕΗΕ για την αρχική ηλεκτροδότησή της, β. τακτικό επανέλεγχο, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στην επόμενη παρ. 5,

γ. έκτακτο έλεγχο, ο οποίος πραγματοποιείται: αα) εντός χρονικού διαστήματος 30 ημερών, εφόσον προκύψει:

i)αλλαγή κατηγορίας, ή αλλαγή χρήσης (υποκατηγορίας) της ΕΗΕ εντός της ίδιας κατηγορίας, με βάση την κατηγοριοποίηση της παρ. 5, του παρόντος άρθρου,

ii)αλλαγή ιδιοκτήτη ή καταναλωτή στις περιπτώσεις ΕΗΕ των κατηγοριών Β και Γ του Παραρτήματος ΙΙ.

Ποιές ειναι ομως οι κατηγοριες Β και Γ?

Περιλα΄μβάνουν τα ακινητα που επίσημα ειναι χαρακτηρισμένα ΑΠΟΘΗΚΕΣ?

11 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλησπερα... Τελικα τι εγινε;; Θελεις νεα ΥΔΕ;;

Τελικα κοιταξες να δεις αν εχει ληξει το ΥΔΕ;;; Τι εκανες;

Μπηκα χτες βράδυ.

Επίσης σήμερα πρωί.

Ακόμα δεν εχει ενημερωθεί τίποτα. Ειναι οπως πριν μια εβδομάδα. 

Η παροχή είναι απενεργοποιημένη.......

Δεν εχουν ενημερώσει κατι ακόμα........ νομιζα οτι ενημερώνουν την επόμενη μέρα.

Οπότε δεν ξερω τι γίνεται. 

9 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

Αν εφυγε ο ενοικιαστής και όπως λές έκοψε το ρεύμα , θέλεις νέα Υ.Δ.Ε. δεν πρόκειται να σε συνδέσουν χωρίς αυτήν.

Σε παρόμοια περίπτωση δικιά μου (κομενο ρευμα εδώ και 3 χρόνια) πηγε πριν 5 μερες ο νεος ενοικιαστής,εκανε αιτηση για ρευμα μεσω watt and volt και την επόμενη ειχε ρεύμα.Προς το παρον δεν εχουμε ενοχληση για ΥΔΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, xraxra είπε

Ποιές ειναι ομως οι κατηγοριες Β και Γ?

Περιλα΄μβάνουν τα ακινητα που επίσημα ειναι χαρακτηρισμένα ΑΠΟΘΗΚΕΣ?

Μπηκα χτες βράδυ.

Επίσης σήμερα πρωί.

Ακόμα δεν εχει ενημερωθεί τίποτα. Ειναι οπως πριν μια εβδομάδα. 

Η παροχή είναι απενεργοποιημένη.......

Δεν εχουν ενημερώσει κατι ακόμα........ νομιζα οτι ενημερώνουν την επόμενη μέρα.

Οπότε δεν ξερω τι γίνεται. 

Σε παρόμοια περίπτωση δικιά μου (κομενο ρευμα εδώ και 3 χρόνια) πηγε πριν 5 μερες ο νεος ενοικιαστής,εκανε αιτηση για ρευμα μεσω watt and volt και την επόμενη ειχε ρεύμα.Προς το παρον δεν εχουμε ενοχληση για ΥΔΕ.

Καλημερα...Ειχε ληξει το πιστοποιητικο  σε αυτο που εγινε η συνδεση;   Γιατι κανονικα δεν μπορει να παρει ρευμα χωρις να κατατεθει νεο ΥΔΕ.. Ετσι υπαρχει... Σε ποια περιοχη ας πουμε..

Τηλεφωνο 800400400  εγινε στον Δεδδηε για  να ρωτησεις... Φαινεται μεσα αν εχει ληξει

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...