Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εγώ σου λέω τι προβλέπεται, αν ο ΔΕΔΔΗΕ κάνει σωστά τη δουλειά του τότε ΔΕΝ θα πάει να του το συνδέσει αν δεν κατατεθεί πρώτα νέα ΥΔΕ.

Τώρα για το εάν ο ΔΕΔΔΗΕ θα κάνει σωστά τη δουλειά του, δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά.

Ουσιαστική απάντηση. Ευχαριστώ και πάλι

 

UPDATE 19.30 Μόλις μου είπε ο ενοικιαστής οτι αργά το μεσημερι συνδέθηκε με το ρευμα. Αρα ειναι οπως το ειπες. (Μεσω watt and volt) . Προφανώς δεν το μπλόκαρε ο ΔΕΔΔΗΕ.

Λογικάομως δεν θα μου ερθει ειδοποίηση? Σε μένα ή στον ενοικιαστή? Να το κάνω λές εντός εξαμήνου? Η να περιμένω,αν το πάρουν χαμπάρι (ΥΓ Επαρχία και οι τιμές παιζουν απο 130-160 ευρώ για ΥΔΕ)

Επεξ/σία από xraxra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

52 λεπτά πριν, xraxra είπε

Ουσιαστική απάντηση. Ευχαριστώ και πάλι

 

UPDATE 19.30 Μόλις μου είπε ο ενοικιαστής οτι αργά το μεσημερι συνδέθηκε με το ρευμα. Αρα ειναι οπως το ειπες. (Μεσω watt and volt) . Προφανώς δεν το μπλόκαρε ο ΔΕΔΔΗΕ.

Λογικάομως δεν θα μου ερθει ειδοποίηση? Σε μένα ή στον ενοικιαστή? Να το κάνω λές εντός εξαμήνου? Η να περιμένω,αν το πάρουν χαμπάρι (ΥΓ Επαρχία και οι τιμές παιζουν απο 130-160 ευρώ για ΥΔΕ)

Δεν θα ερθει καμια ειδοποιηση... Μονο οταν γινει καποια αλλαγη παλι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xraxra είπε

Ουσιαστική απάντηση. Ευχαριστώ και πάλι

 

UPDATE 19.30 Μόλις μου είπε ο ενοικιαστής οτι αργά το μεσημερι συνδέθηκε με το ρευμα. Αρα ειναι οπως το ειπες. (Μεσω watt and volt) . Προφανώς δεν το μπλόκαρε ο ΔΕΔΔΗΕ.

Λογικάομως δεν θα μου ερθει ειδοποίηση? Σε μένα ή στον ενοικιαστή? Να το κάνω λές εντός εξαμήνου? Η να περιμένω,αν το πάρουν χαμπάρι (ΥΓ Επαρχία και οι τιμές παιζουν απο 130-160 ευρώ για ΥΔΕ)

Κάτσε, είσαι σίγουρος πως η ΥΔΕ έχει λήξει? Το site που ελέγχεις τις ΥΔΕ όταν πρόκειται για απενεργοποιημένη παροχή πάντα λέει για "επικοινωνία με τον ΔΕΔΔΗΕ για προσκόμιση ΥΔΕ επανελέγχου", άσχετα αν η κατατεθημένη ΥΔΕ είναι σε ισχύ ή όχι, ξέχασα να στο διευκρινίσω αυτό πριν.

Πάντως τώρα που συνδέθηκε ξανά η παροχή θα φανεί στο site του ΔΕΔΔΗΕ η λήξη της ΥΔΕ που υπάρχει στο σύστημα, συνήθως το site ενημερώνεται άμεσα.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xraxra είπε

Λογικάομως δεν θα μου ερθει ειδοποίηση? Σε μένα ή στον ενοικιαστή? Να το κάνω λές εντός εξαμήνου? Η να περιμένω,αν το πάρουν χαμπάρι (ΥΓ Επαρχία και οι τιμές παιζουν απο 130-160 ευρώ για ΥΔΕ)

καταρχάς είσαι σίγουρος οτι έληξε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, xraxra είπε

Μολις τωρα ξαναμπηκα στον ΔΕΔΔΗΕ. Εχει ακριβως το ιδιο (με το συνημμένο που ανεβασα εδώ πριν λίγο)

Βεβαια το ρευμα ήρθε.

μπες απο Δευτέρα και θα δεις

χλωμό να άφησαν επανασύνδεση με ληγμένη ΥΔΕ , ειδικά σε επαγγελματικό που έχεις, αν είναι ληγμένη τότε απλά είσαι τυχερός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, BigJim34 είπε

Όχι δεν έχει λήξει. 28-11-2025 λήγει η ΥΔΕ. Πιστεύω ό,τι θέλουν κάνουν, μπορεί να το δουν και να μη ζητήσουν καινούργια που είναι και το λογικό. Άλλωστε το ρεύμα είναι να μπει στο ίδιο όνομα και πάλι στη ΔΕΗ που ήταν και τότε.

Σ' ευχαριστώ αλλά δεν ήσουν και πολύ σαφής, γι'αυτό λέω πως δουλεύουν κατά το δοκούν εκεί στον ΔΕΔΔΗΕ !!! 

Καλησπέρα. Επειδή φαντάζομαι ότι ενδιαφέρει αρκετούς εδώ μέσα, αν θέλετε κάντε μια ενημέρωση μόλις έχετε νεότερα. Σας ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, korakios είπε

μπες απο Δευτέρα και θα δεις

χλωμό να άφησαν επανασύνδεση με ληγμένη ΥΔΕ , ειδικά σε επαγγελματικό που έχεις, αν είναι ληγμένη τότε απλά είσαι τυχερός

Δεν μπορω να καταλάβω.  Εγώ( η οικογένεια μου δηλαδή) δεν καναμε ανανέωση υδε σιγουρα) . Ηταν νοικιασμένο 20 χρονια σε εναν ενοικιαστή, και απο το 2019 κενό,με κομένο ρεύμα.

Χλωμό να εκανε ΥΔΕ ο παλιος  ενοικιαστης. Αν το εκανε, θα ζητουσε τα λεφτά σιγουρα.

Τι να πώ. Να παιζει κάτι με watt και wolt. Δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, xraxra είπε

Δεν μπορω να καταλάβω.  Εγώ( η οικογένεια μου δηλαδή) δεν καναμε ανανέωση υδε σιγουρα) . Ηταν νοικιασμένο 20 χρονια σε εναν ενοικιαστή, και απο το 2019 κενό,με κομένο ρεύμα.

Χλωμό να εκανε ΥΔΕ ο παλιος  ενοικιαστης. Αν το εκανε, θα ζητουσε τα λεφτά σιγουρα.

Τι να πώ. Να παιζει κάτι με watt και wolt. Δεν ξερω.

επαγγελματικό πλέον θέλει ανα 5 ή 2 χρόνια αν υπάρχουν εύφλεκτα υλικά , άρα μάλλον έχει βγάλει ο προηγούμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xraxra είπε

Δεν μπορω να καταλάβω.  Εγώ( η οικογένεια μου δηλαδή) δεν καναμε ανανέωση υδε σιγουρα) . Ηταν νοικιασμένο 20 χρονια σε εναν ενοικιαστή, και απο το 2019 κενό,με κομένο ρεύμα.

Χλωμό να εκανε ΥΔΕ ο παλιος  ενοικιαστης. Αν το εκανε, θα ζητουσε τα λεφτά σιγουρα.

Τι να πώ. Να παιζει κάτι με watt και wolt. Δεν ξερω.

Εγώ πάλι λέω χλωμό να ζητούσε από εσάς λεφτά μια εφόσον η ανάγκη για νέα ΥΔΕ ήταν αποτέλεσμα δικών του τροποποιήσεων.

Γενικότερα στους επαγγελματικούς χώρους συνηθίζεται την ΥΔΕ να την επιβαρύνεται ο ενοικιαστής.

Υπομονή μέχρι να ενημερώσει ο ΔΕΔΔΗΕ τη σελίδα του, μέχρι τη Δευτέρα λογικά θα δεις πότε ακριβώς λήγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

7 ώρες πριν, 1comment είπε

Επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα η αλλαγή ονόματος που θα κάνω σε ενάμιση μήνα με αλλαγή προγράμματος μαζί (αλλά στον ίδιο πάροχο 99%). Πρέπει να έχω ενεργό ΥΔΕ ή δεν χρειάζεται αφού δεν θα αλλάξω πάροχο; Βασικά έχει γίνει ήδη η αλλαγή ονόματος στην επιχείρηση (ήταν στου πατέρα μου και έγινε στο δικό μου) αλλά για να μην αλλάξω το προνομιακό σταθερό δεν έκανα αλλαγή ονόματος στο ρεύμα. Τώρα όμως λέω να κάνω αφού θα αλλάξω πρόγραμμα. 

Αν έχετε ενεργό ΥΔΕ, δε χρειάζεται καινούργιο. Αν έχει λήξει, τότε θα σου ζητηθεί καινούργιο απ'τον ΔΕΔΔΗΕ εντός 6μήνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Καλησπέρα. Επειδή φαντάζομαι ότι ενδιαφέρει αρκετούς εδώ μέσα, αν θέλετε κάντε μια ενημέρωση μόλις έχετε νεότερα. Σας ευχαριστώ. 

Η ΥΔΕ από το 2019 και μετά ισχύει για 10 χρόνια κι όχι για 14 που αναφέρεται στο σάιτ του ΔΕΔΔΗΕ. Επίσης αν είναι εντός της 14ετιας - ή 10ετιας στους πρόσφατους ελέγχους από ηλεκτρολόγο- εν ισχύ δλδ. δεν απαιτείται επανέλεγχος στη περίπτωση επανασύνδεσης.

Δευτέρα το επιβεβαιώνω και τα ξαναλέμε.

Στη περίπτωση τη δική μου υπάρχει καθυστέρηση για την επανασύνδεση, γιατί φαντάζομαι ότι πρέπει να περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ να τοποθετήσει κάποια ασφάλεια στο μετρητή κι όχι τόσο για να πάρει μέτρηση αφού με τη τροπολογία του Αυγούστου δεν χρειάζεται.

IMG_20220827_104004.jpg.a7af69083c8e600bbcca1d30a90a55a6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα...Εδω  ειναι ο νεος νομος... 

Ποια αφαλεια να τοποθετησει.. Επανασυνδεση θα κανει και θα τοποθετησει μετα την σφραγιδα κιβωτιου και ακροδεκτων αν χρειαζεται...Συνηθως αυτο γινεται μεσα  σε 2-3 μερες η επανασυνδεση..Και αναλογα αν βρει ανοιχτα... Σε περιοχες της Αττικης- Αθηνας - Καλλιθεας  στελνουν μηνυμα με ραντεβου τριωρο.. 

Μαζι  θα αναφερει και την μετρηση που βρισκει...

https://www.e-nomothesia.gr/kat-periballon/oikodomes/upourgike-apophase-101195-2021.html

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

  

Αν έχετε ενεργό ΥΔΕ, δε χρειάζεται καινούργιο. Αν έχει λήξει, τότε θα σου ζητηθεί καινούργιο απ'τον ΔΕΔΔΗΕ εντός 6μήνου.

To ΥΔΕ έχει λήξει. Είσαι σίγουρος ότι θα ζητηθεί αν δεν κάνω αλλαγή παρόχου; Είναι λίγο πρόβλημα γιατί είναι μαγαζί και δύσκολο να συνεννοηθώ με τους 4 ιδιοκτήτες να το χρεωθούν αυτοί. Με βλέπω να το πληρώνω εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...