Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Στην αλλαγή παρόχου (όχι ονόματος), υπάρχει υποχρέωση για ΥΔΕ?

Έχει ξαναγράφει και νομίζω ότι υπάρχει ασάφεια?

Αν έχει λήξει  το πιστοποιητικο.φυσικά και ζητείται.. Χτυπάει μέσα σού Δεδδηε γιατί υπάρχει κάποια  αλλαγή.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Στην αλλαγή παρόχου (όχι ονόματος), υπάρχει υποχρέωση για ΥΔΕ?

Έχει ξαναγράφει και νομίζω ότι υπάρχει ασάφεια?

ΥΔΕ μονο αν εχει ληξει η παλια  ή γινει καποια επαυξηση  κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Για ληγμένη, μιλάμε 

Όταν γίνεται κάποια αλλαγή στον Δεδδηε και έχει λήξει το ΥΔΕ τότε ζητείται.. Υπάρχει όμως η ακραία  περιπτωση στην επαρχία σε μικρές πολεις, χωριά, που δεν έχουν άτομα στον Δεδδηε να μην το ζητάνε.. Μάλιστα υπάρχει η εφαρμογή στο ταμπλετ στους τεχνικούς που πηγαίνουν για αυτήν την δουλειά εργασία και φευγει μήνυμα στον πελατη και τον ειδοποιεί.. 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σε ιδιόκτητο μικρό διαμέρισμα στο Δ. Αθηναίων που είναι κομμένο το ρεύμα εδώ και μια πενταετία έκανα συμβόλαιο στη ΔΕΗ για επανασύνδεση και κοιτώντας σήμερα την εφαρμογή του ΔΕΔΔΗΕ για τυχόν ενεργοποίηση βλέπω αυτό:

Η παροχή με αριθμό ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ03 είναι απενεργοποιημένη.

Αν επιθυμείτε την ενεργοποίησή της, επικοινωνήστε με την τοπική υπηρεσία ΔΕΔΔΗΕ σχετικά με την προσκόμιση Υ.Δ.Ε. επανελέγχου .

ΕΡΏΤΗΣΗ

Να ασχοληθώ ή να περιμένω κίνηση από ΔΕΗ- ΔΕΔΔΗΕ;

Η ΥΔΕ έληγε κανονικά τέλος του 2025.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, BigJim34 είπε

Σε ιδιόκτητο μικρό διαμέρισμα στο Δ. Αθηναίων που είναι κομμένο το ρεύμα εδώ και μια πενταετία έκανα συμβόλαιο στη ΔΕΗ για επανασύνδεση και κοιτώντας σήμερα την εφαρμογή του ΔΕΔΔΗΕ για τυχόν ενεργοποίηση βλέπω αυτό:

Η παροχή με αριθμό ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ03 είναι απενεργοποιημένη.

Αν επιθυμείτε την ενεργοποίησή της, επικοινωνήστε με την τοπική υπηρεσία ΔΕΔΔΗΕ σχετικά με την προσκόμιση Υ.Δ.Ε. επανελέγχου .

ΕΡΏΤΗΣΗ

Να ασχοληθώ ή να περιμένω κίνηση από ΔΕΗ- ΔΕΔΔΗΕ;

Η ΥΔΕ έληγε κανονικά τέλος του 2025.

 

Έχει λήξει το ΥΔΕ;  Δεν θα μπει το ρεύμα χωρίς νέο πιστοποιητικο.. Πλέον τα νέα πιστοποιητικα λήγουν σε 10 χρόνια... 

Επεξ/σία από takoulou
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας

΅Αποθηκη ισογειου. Νοικιασμένη απο το 2000 έως το 2019. Το 2019 εφυγε ο ενοικιαστής και εκοψε το ρευμα απο την ΔΕΗ (ηταν στο όνομα του)

Εδω και 3 μερες νοικιάστηκε.

Ο νεος ενοικιαστής πήγε WATT and VOLT (ισως νομιζω δεν εχει σημασια σε οποια ιδιωτική και αν πήγαινε).

Και του λέγανε για ΥΔΕ κλπ.

Μπηκα εγώ στο site του ΔΕΔΔΗΕ. Αναφερει οτι 

Η παροχή με αριθμό ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ03 είναι απενεργοποιημένη.

Αν επιθυμείτε την ενεργοποίησή της, επικοινωνήστε με την τοπική υπηρεσία ΔΕΔΔΗΕ σχετικά με την προσκόμιση Υ.Δ.Ε. επανελέγχου .

 

 

Το ερωτημα ειναι μπορει να τον συνδέσουν και εγώ να στειλω την νεα ΥΔΕ εντος 6 μηνών?

Η επειδή θα γίνει επανασύνδεση (αφου για 3 χρονια δεν υπήρχε ρευ΄μα) πρέπει άμεσα να γινει νεα ΥΔΕ,αλλιώς δεν τον συνδέουν?

Ευχαριστώ πολύ οποιον ξέρει και απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, xraxra είπε

Το ερωτημα ειναι μπορει να τον συνδέσουν και εγώ να στειλω την νεα ΥΔΕ εντος 6 μηνών?

Όχι, αν δεν καταθεθεί ΥΔΕ ο ΔΕΔΔΗΕ δεν θα του δώσει ρεύμα.

Το 6μηνο περιθώριο ισχύει μόνο στην περίπτωση που το ρεύμα ΔΕΝ είναι κομμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όχι, αν δεν καταθεθεί ΥΔΕ ο ΔΕΔΔΗΕ δεν θα του δώσει ρεύμα.

Το 6μηνο περιθώριο ισχύει μόνο στην περίπτωση που το ρεύμα ΔΕΝ είναι κομμένο.

Σε ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Έχει λήξει το ΥΔΕ;  Δεν θα μπει το ρεύμα χωρίς νέο πιστοποιητικο.. Πλέον τα νέα πιστοποιητικα λήγουν σε 10 χρόνια... 

Όχι δεν έχει λήξει. 28-11-2025 λήγει η ΥΔΕ. Πιστεύω ό,τι θέλουν κάνουν, μπορεί να το δουν και να μη ζητήσουν καινούργια που είναι και το λογικό. Άλλωστε το ρεύμα είναι να μπει στο ίδιο όνομα και πάλι στη ΔΕΗ που ήταν και τότε.

Σ' ευχαριστώ αλλά δεν ήσουν και πολύ σαφής, γι'αυτό λέω πως δουλεύουν κατά το δοκούν εκεί στον ΔΕΔΔΗΕ !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, BigJim34 είπε

Όχι δεν έχει λήξει. 28-11-2025 λήγει η ΥΔΕ. Πιστεύω ό,τι θέλουν κάνουν, μπορεί να το δουν και να μη ζητήσουν καινούργια που είναι και το λογικό. Άλλωστε το ρεύμα είναι να μπει στο ίδιο όνομα και πάλι στη ΔΕΗ που ήταν και τότε.

Σ' ευχαριστώ αλλά δεν ήσουν και πολύ σαφής, γι'αυτό λέω πως δουλεύουν κατά το δοκούν εκεί στον ΔΕΔΔΗΕ !!! 

Όχι, δεν κάνουν ότι θέλουν, αν η παλιά είναι σε ισχύ τότε δεν θα ζητήσουν καινούργια.

Το ότι θα μπει στο ίδιο όνομα και στον ίδιο πάροχο είναι αδιάφορο, εφόσον η παροχή είναι ενεργοποιημένη τότε θα γίνει έλεγχος αν ισχύει η ΥΔΕ ούτως ή άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όχι, δεν κάνουν ότι θέλουν, αν η παλιά είναι σε ισχύ τότε δεν θα ζητήσουν καινούργια.

Το ότι θα μπει στο ίδιο όνομα και στον ίδιο πάροχο είναι αδιάφορο, εφόσον η παροχή είναι ενεργοποιημένη τότε θα γίνει έλεγχος αν ισχύει η ΥΔΕ ούτως ή άλλως.

Eνω στην περίπτωση μου ,που εχει κομμένο ρευμα,και θα πάει νέος ενοικιαστής σε εταιρια παροχής ,το θεωρέις δεδομένο,οτι χωρίς ΥΔΕ δεν θα δώσουν ρευμα. Οπως μου εγραψες πιο πάνω. Σωστά? Ειναι σίγουρο δηλάδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, xraxra είπε

Eνω στην περίπτωση μου ,που εχει κομμένο ρευμα,και θα πάει νέος ενοικιαστής σε εταιρια παροχής ,το θεωρέις δεδομένο,οτι χωρίς ΥΔΕ δεν θα δώσουν ρευμα. Οπως μου εγραψες πιο πάνω. Σωστά? Ειναι σίγουρο δηλάδή...

Εγώ σου λέω τι προβλέπεται, αν ο ΔΕΔΔΗΕ κάνει σωστά τη δουλειά του τότε ΔΕΝ θα πάει να του το συνδέσει αν δεν κατατεθεί πρώτα νέα ΥΔΕ.

Τώρα για το εάν ο ΔΕΔΔΗΕ θα κάνει σωστά τη δουλειά του, δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...