Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, stelios85 είπε

καλησπερα σε ολους.Θα νοικιασω ενα διαμερισμα για να ανοιξω επαγγελματικο χωρο και θα κανω επανασυνδεση καθοτι ο ιδιοκτητης εχει απενεργοποιησει την παροχη.Το ΥΔΕ (πιστοποιητικο ηλεκτρολογου) που εχει ληξει το χρεωνεται γενικα ο ιδιοκτητης ή ο ενοικιαστης?Προσωπικα θεωρω ο ενοικιαστης αλλα θα ηθελα τη γνωμη σας.Επισης σε ψαξιμο που εκανα,για Αττικη τουλ,θελει 10 εργασιμες για επανασυνδεση?Σας ευχαριστω πολυ ολους

Στα σπίτια συνηθίζεται να το πληρώνει ο ιδιοκτήτης ενώ στους επαγγελματικούς χώρους ο ενοικιαστής, και αυτό επειδή συνήθως στα σπίτια ο ενοικιαστής δεν κάνει αλλαγές στην ηλεκτρολογική εγκατάσταση ενώ στους επαγγελματικούς χώρους συνήθως κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Στα σπίτια συνηθίζεται να το πληρώνει ο ιδιοκτήτης ενώ στους επαγγελματικούς χώρους ο ενοικιαστής, και αυτό επειδή συνήθως στα σπίτια ο ενοικιαστής δεν κάνει αλλαγές στην ηλεκτρολογική εγκατάσταση ενώ στους επαγγελματικούς χώρους συνήθως κάνει.

καταλαβα,λογικο.Προσωπικα δεν θα κανω αλλαγη σε καποια εγκατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, stelios85 είπε

καταλαβα,λογικο.Προσωπικα δεν θα κανω αλλαγη σε καποια εγκατασταση.

Καλησπερα.. Στο χωρο που θελεις να βαλεις ρευμα μαλλον εσυ θα πληρωσεις το ΥΔΕ.. Δεν κανει τοσες πολλες μερες... Συνηθως οταν το παραλαβει το ΥΔΕ ο Δεδδηε και το περασει κανει το πολυ 3 μερες..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έκανα τη βλακεία, στην ιστοσελίδα του ΔΕΔΔΗΕ, εκεί που ελέγχεις τις ΥΔΕ, για το εάν έχουν λήξει, να βάλω το δικό μου αριθμό παροχής αντί εκείνου που ήθελα να αναζητήσω ( η δική μου έχει λήξει 10+ χρόνια..)

Παίζει να μου στείλουν κάνα ραβασάκι για νέα ή επειδή δεν έχει αλλάξει κάτι στην παροχή τη γλιτώνω;

Σόρρυ για το λίγο άκυρο, απλά δεν μου περισσεύει το 150αρι αυτή τη στιγμή για ΥΔΕ κλπ.. (επαρχία)

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Kozanitis1 said:

Παίζει να μου στείλουν κάνα ραβασάκι για νέα ή επειδή δεν έχει αλλάξει κάτι στην παροχή τη γλιτώνω;

Όχι, μόνο αν αλλάξεις όνομα στην παροχή ή πας σε άλλο πάροχο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Καλησπέρα, έκανα τη βλακεία, στην ιστοσελίδα του ΔΕΔΔΗΕ, εκεί που ελέγχεις τις ΥΔΕ, για το εάν έχουν λήξει, να βάλω το δικό μου αριθμό παροχής αντί εκείνου που ήθελα να αναζητήσω ( η δική μου έχει λήξει 10+ χρόνια..)

Παίζει να μου στείλουν κάνα ραβασάκι για νέα ή επειδή δεν έχει αλλάξει κάτι στην παροχή τη γλιτώνω;

Σόρρυ για το λίγο άκυρο, απλά δεν μου περισσεύει το 150αρι αυτή τη στιγμή για ΥΔΕ κλπ.. (επαρχία)

Οχι, μην αγχώνεσαι καθόλου. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2022 στις 6:59 ΜΜ, Joshua21 είπε

Στα σπίτια συνηθίζεται να το πληρώνει ο ιδιοκτήτης ενώ στους επαγγελματικούς χώρους ο ενοικιαστής, και αυτό επειδή συνήθως στα σπίτια ο ενοικιαστής δεν κάνει αλλαγές στην ηλεκτρολογική εγκατάσταση ενώ στους επαγγελματικούς χώρους συνήθως κάνει.

Πολύ σωστο !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας! Στις 18/6/2022 έβγαλα ΥΔΕ για την παροχή της κατοικίας μου καθώς ήθελα να αλλάξω το όνομα στο λογαριασμό. Εν συνεχεία κατέθεσα τα απαραίτητα δικαιολογητικά στη ΔΕΗ κι όταν ολοκληρώθηκε η διαδικασία έλαβα ένα μήνυμα από το δεδδηε για την κατάθεση του πιστοποιητικού εντός 6μηνου. Στην προσπάθεια επικοινωνίας με τον ΔΕΔΔΗΕ μου είπαν ότι πρέπει να αποστείλω το πρωτότυπο πιστοποιητικό ταχυδρομικά στη Μυλλερου 11, πράγμα που έκανα με κούριερ (Για να παρακολουθώ και την αποστολή)Στις 25/7/2022. Παραλήφθηκε στις 26/7/2022 κι από τότε έχω καλέσει 3 φορές μέχρι την Παρασκευή 5/8/2022 κι ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί . Να πω ότι έχω στείλει και ηλεκτρονικά το σκαναρισμενα πιστοποιητικό. Στην τελευταία επικοινωνία μου με τον ΔΕΔΔΗΕ μου είπαν να μην ανησυχώ και να κάνω υπομονή γιατί έχω κάνει σωστά τη διαδικασία. Τι άλλο προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, korpapastamou είπε

Καλησπέρα σας! Στις 18/6/2022 έβγαλα ΥΔΕ για την παροχή της κατοικίας μου καθώς ήθελα να αλλάξω το όνομα στο λογαριασμό. Εν συνεχεία κατέθεσα τα απαραίτητα δικαιολογητικά στη ΔΕΗ κι όταν ολοκληρώθηκε η διαδικασία έλαβα ένα μήνυμα από το δεδδηε για την κατάθεση του πιστοποιητικού εντός 6μηνου. Στην προσπάθεια επικοινωνίας με τον ΔΕΔΔΗΕ μου είπαν ότι πρέπει να αποστείλω το πρωτότυπο πιστοποιητικό ταχυδρομικά στη Μυλλερου 11, πράγμα που έκανα με κούριερ (Για να παρακολουθώ και την αποστολή)Στις 25/7/2022. Παραλήφθηκε στις 26/7/2022 κι από τότε έχω καλέσει 3 φορές μέχρι την Παρασκευή 5/8/2022 κι ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί . Να πω ότι έχω στείλει και ηλεκτρονικά το σκαναρισμενα πιστοποιητικό. Στην τελευταία επικοινωνία μου με τον ΔΕΔΔΗΕ μου είπαν να μην ανησυχώ και να κάνω υπομονή γιατί έχω κάνει σωστά τη διαδικασία. Τι άλλο προτείνετε;

Τιποτα αλλο.. Θα περιμενεις.. Εχουν παρα πολλες αιτησεις  ΥΔΕ να περασουν.. Κανε τον κοπο μετα απο ενα μηνα να δειςκαι  παλι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, korpapastamou είπε

Τι άλλο προτείνετε

Να μην αγχώνεσαι, κάποια στιγμή θα την περάσουν την ΥΔΕ στο σύστημα, και για σένα δεν θα έχει καμία απολύτως διαφορά αν αυτό γίνει αύριο ή σε 2 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, takoulou είπε

Τιποτα αλλο.. Θα περιμενεις.. Εχουν παρα πολλες αιτησεις  ΥΔΕ να περασουν.. Κανε τον κοπο μετα απο ενα μηνα να δειςκαι  παλι...

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. 

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Να μην αγχώνεσαι, κάποια στιγμή θα την περάσουν την ΥΔΕ στο σύστημα, και για σένα δεν θα έχει καμία απολύτως διαφορά αν αυτό γίνει αύριο ή σε 2 μήνες.

Σας ευχαριστώ πολύ! Καλή συνέχεια 

5 λεπτά πριν, korpapastamou είπε

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. 

Σας ευχαριστώ πολύ! Καλή συνέχεια 

Βασικά το άγχος μου είναι μήπως χαθεί το πρωτότυπο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korpapastamou είπε

Βασικά το άγχος μου είναι μήπως χαθεί το πρωτότυπο .

Μάλλον από Σεπτέμβρη και μετά να περιμένεις την καταχώρηση στο σύστημα (διότι ο Αύγουστος πεθαμένος γενικώς μήνας στην χώρα, ως γνωστόν). Κατά τ' άλλα, από την στιγμή που έστειλες με κούριερ, είσαι καλυμμένη (ελπίζω να κράτησες την απόδειξη αποστολής, και, ιδανικά, στην περιγραφή - της αποστολής - καλό θα ήταν να είχες βάλει ότι επρόκειτο για ΥΔΕ). Από εκεί και πέρα, αν δεν κάνω λάθος ο ηλεκτρολόγος μπορεί να σου βγάλει αντίγραφο του πρωτοτύπου εγγράφου που κράτησε ο ίδιος, ΑΝ κάτι για κάποιον λόγο πήγε στραβά. Λογικά, σε κάθε περίπτωση, πρόβλημα δεν θα έχεις - απλά ίσως μπλέξεις με τις "διαδικασίες" που θα εμπλεχτείς. Το πιθανότερο βέβαια είναι απλά να καθυστερούν να την περάσουν στο σύστημά τους, από τον ΔΕΔΔΗΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korpapastamou είπε

Καλησπέρα σας! Στις 18/6/2022 έβγαλα ΥΔΕ για την παροχή της κατοικίας μου καθώς ήθελα να αλλάξω το όνομα στο λογαριασμό. Εν συνεχεία κατέθεσα τα απαραίτητα δικαιολογητικά στη ΔΕΗ κι όταν ολοκληρώθηκε η διαδικασία έλαβα ένα μήνυμα από το δεδδηε για την κατάθεση του πιστοποιητικού εντός 6μηνου. Στην προσπάθεια επικοινωνίας με τον ΔΕΔΔΗΕ μου είπαν ότι πρέπει να αποστείλω το πρωτότυπο πιστοποιητικό ταχυδρομικά στη Μυλλερου 11, πράγμα που έκανα με κούριερ (Για να παρακολουθώ και την αποστολή)Στις 25/7/2022. Παραλήφθηκε στις 26/7/2022 κι από τότε έχω καλέσει 3 φορές μέχρι την Παρασκευή 5/8/2022 κι ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί . Να πω ότι έχω στείλει και ηλεκτρονικά το σκαναρισμενα πιστοποιητικό. Στην τελευταία επικοινωνία μου με τον ΔΕΔΔΗΕ μου είπαν να μην ανησυχώ και να κάνω υπομονή γιατί έχω κάνει σωστά τη διαδικασία. Τι άλλο προτείνετε;

Για να μην πεδευεσαι με τηλεφωνα μπορεις να δεις εδω ποτε θα γινει η καταχωρηση 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/8/2022 στις 12:56 ΜΜ, Prasino Mantarinh είπε

Παραλογια vol #67
(Context παω να μπω στο myHome Online και κανω αλλαγη παροχου διοτι το ρευμα που ειχα ηταν στο ονομα του ιδιοκτητη στο σπιτι που νοικιαζω) Μου ηρθε sms οτι "Το αιτημα παροχης 00000000 ολοκληροθηκε απαιτηειται εντος 6μηνου η Δηλωση του εγκαταστατη" ( δεν τα λεει ετσι ακριβως τα κανω λιγο long story short). Επειδη δεν ηξερα τι θα πει αυτο παιρνω στην ΔΕΗ μου λενε οτι αυτο πρεπει να γινει αμεσα διοτι δεν θα μπορουν να βγουν λογιαριασμοι στο ονομα σας και δεν θα μπορειτε να μπειτε στο προγραμματα αυτο μεχρι να γινει η δηλωση αυτη.

Αλλα αμα μιλησετε με την ΔΕΔΔΗΕ μπορουν να κανουν "bypass" την δηλωση του εγκαταστατη και να περασει κατευθειαν στο ονομα σας, παιρνω την ΔΕΔΔΗΕ (αναμονη 20λεπτο) τους εξηγω τι μου ειπανε απο την ΔΕΗ μου λενε, περασαν το πρωι πηρανε της μετρησεις οι τεχνικοι δεν χρειαζεται να κανετε τιποτα, βεβαιως αυτη η δηλωση πρεπει να γινει εκτος 6μηνου αλλα δεν σας επηρεαζει στο προγραμμα που θελετε να μπειτε απο εμας ειστε οκ φαινεται η παροχη να ειναι στο ονομα σας σε λιγο θα ενημερωσουμε και την ΔΕΗ. 


Τωρα να υποθεσω ολα καλα? Δεν ξερω πραγματικα εχω χαθει μεσα στην παρανοια

ΕDIT: Ερωτηση για την δηλωση του εγκαταστατη, αυτο το χρεωνεται ο ιδιοκτητης σωστα? Διοτι προκειται για το διαμερισμα του

...αδερφέ, σόρι κι όλας, αλλά η μόνη,,,παράνοια που βλέπω σε αυτό το ποστ, είναι η,,,δική σου :ρ

Ντάξει, είναι το άγχος σου κτλ και σε καταλαβαίνω, αλλά μια χαρά στα είπανε, όπως έστω ισχυρίζεσαι ότι στα είπανε - και μάλλον όντως έτσι στα είπανε : ...πήγαινε να κολλήσει η αλλαγή, λόγω ΥΔΕ = πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου, τυχερός είσαι που δεν κόλλησε, όλα καλά - εκκρεμεί απλά το ζήτημα της ληγμένης ΥΔΕ, την οποία όντως είθισται ν' αναλαμβάνει ο ιδιοκτήτης καθώς αφορά την παροχή του ακινήτου και αυτόν τον ίδιον καθώς υπάρχει υποχρέωση έκδοσης νέας κάθε 10ετία - πλέον - και του το λες,,,,μαλακά, να αναλάβει το έξοδο, αν όχι ΚΑΙ το "τρέξιμο" γι' αυτήν = να συνεννοηθεί με ηλεκτρολόγο που ίσως του κάνει "καλή τιμή" και μετά αυτός να έρθει μια ωραία μέρα από το σπίτι - ή μπορεί και μια άσχημη, ποτέ δεν ξέρεις :ρ - για να ελέγξει την εγκατάσταση και να συντάξει την Υπεύθυνη Δήλωση Εγκαταστάτη, την οποίαν θα παραδώσεις στον ιδιοκτήτη για να κανονίσει μετά αυτός να την δώσει είτε στον σεκιουριτά του ΔΕΔΔΗΕ της περιοχής, είτε να πληρώσει κούριερ ή συστημένο ΕΛΤΑ ώστε να παραδοθεί στο προαναφερθέν κατάστημα ΔΕΔΔΗΕ. Εσένα η συνήθης "υποχρέωσή σου", είναι το ρεντεβού με τον ηλεκτρολόγο. Αν ο ιδιοκτήτης δεν είναι κα'νας @%#@@& δηλαδή και σου αρχίσει τους,,,καλαματιανούς και σου λέει ν' αναλάβεις τα έξοδα ή/και το "τρέξιμο" εσύ. Στην περίπτωση αυτή, είτε να του πεις ορθόκοφτα ότι θα φωνάξεις ο ίδιος τον πρώτο ηλεκτρολόγο που θα βρεις κι ας σου ζητήσει αυτός όσα θέλει για την ΥΔΕ και μετά θα τα κρατήσεις από το νοίκι δίνοντάς του την απόδειξη παροχής υπηρεσιών του ηλεκτρολόγου (βγάλε φωτοτυπία/σκάναρέ την/βγάλε φωτογραφία - κάτι τεσπα, πριν την παραδώσεις). Η όλη φάση ΙΣΩΣ και να σε φέρει "σε ρήξη" με τον ιδιοκτήτη, συνεπώς γενικά προσπάθησε πολύ όμορφα να του θέσεις το ζήτημα, κι αν σε παίρνει, προσφέρσου (αν πχ είναι μεγάλος σε ηλικία "και δεν μπορεί να τρέχει για τέτοια") έστω να κάνεις εσύ μια έρευνα αγοράς για το κόστος (αν είσαι Αττική, γκούγκλαρε "ΥΔΕ τιμές" και θα βρεις πολύ πράμμα από προσφορές. Εξαρτάται ΚΑΙ από τα τετραγωνικά, αλλά Αττική περίμενε γύρω στο 50άρι σαν μέσο όρο. Αν όμως είσαι επαρχία, ζορίζει το πράμμα, γιατί εκεί βαράνε άσχημα οι ηλεκτρολόγοι συνήθως, και θα πρέπει να τους πάρεις σβάρνα μπας και βρεις κανέναν να σου κόψει κάτι. Ίσως βέβαια να έχει "δικό του άνθρωπο" ο ιδιοκτήτης, οπότε πες του το ούτως ή άλλως. Τέλος είναι και το θέμα να φτάσει στον ΔΕΔΔΗΕ, οπότε αν δεν κάνεις κάτι από όλα τα προηγούμενα, ίσως να προτείνεις να αναλάβεις αυτό, κυρίως με το να πεταχτείς μέχρι εκεί, ΑΝ σου είναι εύκολο, και να την δώσεις στα χέρια του σεκιουριτά (μέσα, δεν μπαίνεις). Σκέψου πάνω σε αυτά και δες πώς θα το χειριστείς. Γενικά ΜΗΝ του πετάξεις απλώς στα μούτρα (του ιδιοκτήτη) ότι "δική σου υποχρέωση είναι, ανάλαβε εσύ"...

Τουλάχιστον για να γίνει η διαδικασία, όπως σου είπαν, υπάρχει περιθώριο ενός 6μήνου (κι αν περάσει και το 6μηνο, κι ε΄νας ακόμη τελικός μήνας,,,δώρο. Μετά, διακοπή ηλεκτροδότησης). ΜΗΝ το αφήσεις για τελευταΊΑ στιγμή, αποφάσισε πώς θα το χειριστείς με τον ιδιοκτήτη, και ανασκουμπωθείτε από Σεπτέμβρη, αν όχι από τώρα, να το τελειώσετε πριν το 6μηνο.

Α, υπ' όψιν, αν τυχόν δεν βρει κάτι στον πίνακα που προβλέπεται να υπάρχει (κλασσικά, "ρελέ διαφυγής"), τότε θα σου πει ότι το κόστος θ' ανέβει κατά ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ κα'να 50άρι-60άρι (εκτός από το κόστος για την ΥΔΕ). Όπως επίσης μπορεί να σου πει το ίδιο για τυχόν άλλες ελλείψεις/προβλήματα στην εγκατάσταση (σπανιότερο μεν, αλλά άμα δει καμμιά διαλυμένη μπρίζα ή κα'να ξεχαρβαλωμένο ντουί, ή που θα σου πει φτιαχ' τα και ξαναφώναξε, ή θα σου πει τα φτιάχνω εδώ τώρα και χρεώνω και γι' αυτά). Καθώς την υπογραφή του για καταλληλότητα της εγκατάστασεις θα βάλει, και προφανώς δεν θα το κάνει αν το σπίτι έχει σχετικές εκκρεμότητες (διότι "αν γίνει τίποτα", ενδέχεται να τον τρέχουν κι αυτόν μαζί μετά...). Γενικά πάντως ό,τι "στραβό" τυχόν βρει, και πρέπει πρώτα ν' αποκατασταθεί, ΑΝ το βρήκες έτσι με το που μπήκες, είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη.  

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...