Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, washcloud είπε

Το λες γνωρίζοντας κάτι συγκεκριμένο για το πώς λειτουργούν οι ηλεκτρολόγοι για την έκδοση ΥΔΕ, σε συνδυασμό με το "κόψιμο" 2 ετών;

Όχι, όπως δηλώνει και η φατσούλα που έβαλα το σχόλιο μου είχε μια δόση χιούμορ.

Το ότι ο ηλεκτρολόγος έχει το δικαίωμα να δώσει μικρότερη διάρκεια στην ΥΔΕ το ξέρω μόνο θεωρητικά, όχι μόνο δεν το έχω συναντήσει ποτέ στην πράξη αλλά δεν έχω καν ακούσει για τέτοια περίπτωση, μέχρι σήμερα δλδ που το άκουσα από εσένα. Για αυτό ακριβώς πιο πιθανό μου φαίνεται να έγραψε λάθος ημερομηνία λήξης ο ηλεκτρολόγος που τη συνέταξε, ή ο υπάλληλος της ΔΕΔΔΗΕ που την καταχώρησε στο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

ή ο υπάλληλος της ΔΕΔΔΗΕ που την καταχώρησε στο σύστημα.

...άμα παίζει κι αυτό (γιατί όχι θα μου πεις...), "σωθήκαμε"...Ίσως βέβαια αν ζητήσω από ΔΕΔΔΗΕ επανέλεγχο του εγγράφου, να είναι καλύτερα να έχει γίνει αυτό.

Ένα τελευταίο που τώρα μου ήρθε : το σπίτι ήταν εκτός σχεδίου (νομιμοποιημένο πάντως). Μπας και παίζει κι αυτό ρόλο για το 12άρι...;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, washcloud είπε

...άμα παίζει κι αυτό (γιατί όχι θα μου πεις...), "σωθήκαμε"...Ίσως βέβαια αν ζητήσω από ΔΕΔΔΗΕ επανέλεγχο του εγγράφου, να είναι καλύτερα να έχει γίνει αυτό.

Ένα τελευταίο που τώρα μου ήρθε : το σπίτι ήταν εκτός σχεδίου (νομιμοποιημένο πάντως). Μπας και παίζει κι αυτό ρόλο για το 12άρι...;!

Νομίζω δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς... θα ζητήσεις αντίγραφο του εγγράφου (ΑΝ προβλέπεται κάτι τέτοιο), μετά θα δεις αν όντως το έγγραφο λέει λήξη πχ 2029 αντί 2027, και αν ναι θα ζητήσεις να διορθωθεί στο σύστημα (ΑΝ είναι εφικτό κάτι τέτοιο), και όλα αυτά για ποιο λόγο? Για να κερδίσεις 2 έτη παράταση στην ισχύ της ΥΔΕ που πιθανότατα δεν θα σου χρειαστούν εκτός και αν κάνεις πχ αλλαγή ονόματος μέσα σε αυτά τα δύο έτη? Για να ικανοποιήσεις την περιέργεια σου?

Και όχι, η νομιμότητα του ακινήτου δεν ενδιαφέρει ούτε τον ηλεκτρολόγο που συνέταξε την ΥΔΕ ούτε τον ΔΕΔΔΗΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, washcloud είπε

...το ρώτησα γιατί είχα την απορία εδώ και χρόνια που κάποιος είχε βγάλει ΥΔΕ σε παλιό εξοχικό της δικιάς μου, και πρόσφατα συνειδητοποίησα ότι την είχε βγάλει για 12 χρόνια κι όχι 14, κι αναρωτιόμουν για "το σκεπτικό" του κοψίματος των 2 από τα μαξ 14...

Καλά αυτό μάλλον κάποιο λάθος του ηλεκτρολόγου θα ήταν. Δεν έχει νόημα να κόψεις 2 χρόνια από τα 14. Να έλεγε 10 η λιγότερα να πω ΟΚ αν και τότε δεν αποκλείεται η πιθανότητα λάθους. Γενικά το να συναντήσεις ΥΔΕ με λιγότερη διάρκεια από την μέγιστη που προβλέπει ο νόμος είναι πολύ σπάνιο. 

6 ώρες πριν, washcloud είπε

Το λες γνωρίζοντας κάτι συγκεκριμένο για το πώς λειτουργούν οι ηλεκτρολόγοι για την έκδοση ΥΔΕ, σε συνδυασμό με το "κόψιμο" 2 ετών; Το οποίο εμένα που δεν γνωρίζω, μου φαίνεται αναντίστοιχο με "μαύρο χάλι" (ΥΠΟΘΕΤΩ ότι για "μαύρο χάλι", είτε πχ πες τα μισά χρόνια θα έδινε - σε κάθε περίπτωση κάτι "σύντομο" για τον επανέλεγχο, και όχι απλώς "12 αντί για 14". Για να μην πω ότι λογικά - πόσο μάλλον που έχει ευθύνη σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά, πόσο μάλλον σε κατάσταση "μαύρο χάλι - αν υπήρχε τόσο θέμα θα πρότεινε ξήλωμα γραμμών ή/και πίνακα ξερωγώ. Αλλά αυτά πάνε απλά με την λογική μου, δεν γνωρίζω πρακτικά πώς πάει το πράμμα, γι' αυτό και ρώτησα. Πιο πολύ είχα στο μυαλό κάτι για συντελεστές που είπα, όπου ανεξάρτητα της πραγματικής κατάστασης, "μετράνε τα χρόνια", και δη του σπιτιού. Ή στην χειρότερη, ΜΗΠΩΣ το να καταθέσει λιγότερα χρόνια, έστω και δύο, του γλύτωνε κάτι σε λεφτά; Δεν έχω ιδέα σε τί, ίσως "χαρτόσημα" - κάτι τεσπα, του τύπου 10-20 Ευρώ, που θα ΗΤΑΝ αρκετό δέλεαρ ώστε να κόψει αυτά τα 2 χρόνια, που σαν διάστημα δεν μου φαίνεται αρκετό ώστε να κάνει διαφορά στην κατάσταση μιας εγκατάστασης. Ξαναλέω, αν δεν υπάρχει "κάτι" που είτε υποχρεώνει, είτε βγάζει κέρδος, πιο λογικό μου φαίνεται το "δεν βγάζω καθόλου ΥΔΕ" ή "άντε να βγάλω για 5-7 χρόνια"...).

Εν τω μεταξύ το σπίτι ναι μεν παλιό ως άδεια ανέγερσης (κάπου στο '65 νομίζω), αλλά σίγουρα είχε επισκευαστεί/επεκταθεί (κάπου στα '00ies) και ως σπίτι αλλά και είχαν γίνει παρεμβάσεις και στην εγκατάσταση (δεν ξέρω αν είχε ξηλωθεί/ξαναμπεί όλη, αν και παίζει ΚΑΙ αυτό - σίγουρα όμως είχε αλλαχτεί ο πίνακας). Η δε εν λόγω ΥΔΕ βγήκε το '15 (και ο λόγος ήταν επειδή είχαν περάσει οι γνωστοί καλωδιοβουτηχτές και ξήλωσαν το κομμάτι της παροχής από το ρολόι έως μέχρι τον τοίχο του σπιτιού, το οποίο αποκαταστάθηκε φυσικά. Και αν και δεν νομίζω, δεν ξέρω αν είχε να κάνει με τα 12-αντί-14 και αυτό το γεγονός).

Επειδή ΝΟΜΙΖΩ ότι είσαι ηλεκτρολόγος, το 'χεις σίγουρο αυτό για τα "υποχρεωτικά 14 χρόνια";

Πού μπορώ να την βρω αυτήν την ΥΔΕ που λέω, να δω μπας και έχει γράψει αιτιολόγηση για το 12άρι; Αιτούμαι αντίγραφό της από τον ΔΕΔΔΗΕ ίσως, με βάση τον αριθμό παροχής; Η περίπτωση "λάθους" που λες, μου φαίνεται κι εμένα (αν και όχι πολύ πιθανή) λογική πιθανότητα κι αυτή...Λες όμως και για "υπολογισμό" - εννοείς ότι δεν είναι τα χρόνια κάτι που "αποφασίζει", αλλά τα υπολογίζει με βάση κάποιους συντελεστές; (Παλαιότητα, περιοχή κτλ)

...και το αρχικό μου ερώτημα είναι, τί ακριβώς καθορίζει αυτήν την ευχέρεια; Η αίσθησή του του "πόσο πρέπει" να βάλει τον χρόνο ισχύος; Αν ναι, μου κάνει κάπως αυτό. Και στην συγκεκριμένη περίπτωση, η ΥΔΕ συντάχτηκε το 15, και άντε να πεις ότι βρήκε την εγκατάσταση προβληματική, πιο λογικό δεν θα ήταν να κάνει και μια,,,,στρογγυλοποίηση, πχ για το '25; Αυτός την έβαλε μέχρι το '27...Θα μου πεις "και πού να ξέρω εγώ τί είχε στο κεφάλι του αυτός όταν την έγραφε". Δεκτό και δεν ζητάω να κάνετε τον Χολμς - απλά ρωτάω αν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τυφλοσούρτης που ακολουθείται και τον ξέρετε...

Ζητάς αντίγραφο από τον ΔΕΔΔΗΕ, δεν είναι σίγουρο αν θα σου δώσουνε όμως. 

Δεν υπάρχουν συντελεστές ούτε επίσημα διατυπωμένοι κανόνες για το πόσα χρόνια θα κόψει ο ηλεκτρολόγος από την μέγιστη διάρκεια της ΥΔΕ, όποιος το κάνει, εφαρμόζει δικά του ποσοτικά και ποιοτικά κριτήρια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ε όχι και "όλα αυτά"...: Εγώ απλά θα αιτηθώ κάποια στιγμή να ελέγξουν την αρχική ΥΔΕ. Εάν είναι εφικτό (που στην πράξη προβλέπω να με γράψουν), καλώς. Δεν θα το κάνω και σκοπό ζωής...

...να ικανοποιήσω περιέργεια...;! (απορώ πώς το σκέφτηκες ως ενδεχόμενο). Όντως δεν αποκλείεται να γίνουν αλλαγές στο μέλλον και φυσικά καλύτερα θα ήταν να υπήρχαν 2 επιπλέον χρόνια περιθωρίου. 

Την δε "νομιμότητα" την ανέφερα παρενθετικά - πιο πολύ θα μπορούσε να έχει σημασία το "εκτός σχεδίου" καθώς τα "εκτός" είθισται να έχουν γενικά άλλη αντιμετώπιση. Κι επειδή δεν ξέρω, ρωτάω, καθώς μια χαρά παίζουν υποπεριπτώσεις, υποσημειώσεις και αστερίσκοι γενικά σε τέτοια ζητήματα (σε σημείο να τραβά κανείς τα μαλλιά του όταν τα συναντά) - γι' αυτό κι έδωσα όσες περισσότερες πληροφορίες γινόταν "με την μία", μπας και λένε κάτι σε κάποιον (για να μη βγει μετά και πει "ε δεν μας το 'πες αυτό"). Όσο κι αν η λογική μου μου λέει "δεν παίζει να έχει σημασία τίποτε από αυτά, ούτε καν η χρονολογία κατασκευής του οικοδομήματος".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, washcloud είπε

...ε όχι και "όλα αυτά"...: Εγώ απλά θα αιτηθώ κάποια στιγμή να ελέγξουν την αρχική ΥΔΕ. Εάν είναι εφικτό (που στην πράξη προβλέπω να με γράψουν), καλώς. Δεν θα το κάνω και σκοπό ζωής...

...να ικανοποιήσω περιέργεια...;! (απορώ πώς το σκέφτηκες ως ενδεχόμενο). Όντως δεν αποκλείεται να γίνουν αλλαγές στο μέλλον και φυσικά καλύτερα θα ήταν να υπήρχαν 2 επιπλέον χρόνια περιθωρίου. 

Την δε "νομιμότητα" την ανέφερα παρενθετικά - πιο πολύ θα μπορούσε να έχει σημασία το "εκτός σχεδίου" καθώς τα "εκτός" είθισται να έχουν γενικά άλλη αντιμετώπιση. Κι επειδή δεν ξέρω, ρωτάω, καθώς μια χαρά παίζουν υποπεριπτώσεις, υποσημειώσεις και αστερίσκοι γενικά σε τέτοια ζητήματα (σε σημείο να τραβά κανείς τα μαλλιά του όταν τα συναντά) - γι' αυτό κι έδωσα όσες περισσότερες πληροφορίες γινόταν "με την μία", μπας και λένε κάτι σε κάποιον (για να μη βγει μετά και πει "ε δεν μας το 'πες αυτό"). Όσο κι αν η λογική μου μου λέει "δεν παίζει να έχει σημασία τίποτε από αυτά, ούτε καν η χρονολογία κατασκευής του οικοδομήματος".

Δεν ασχολείται κανένας ούτε με την παλαιότητα του σπιτιού ούτε με το αν είναι νόμιμο η παράνομο. Ο ηλεκτρολόγος ελέγχει την κατάσταση μόνο της εγκατάστασης, από την παλαιότητα της οικοδομής απλά ξέρει τι θα περιμένει να δει στην. Ηλ. Εγκατάσταση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

11 ώρες πριν, qqqqqaa είπε

Αυτό το πιστοποιητικό Ηλεκτρολόγου που θα το το βρώ και ποιός το πληρώνει;

 

 

Ο ιδιοκτήτης πρέπει να το πληρώσει το πιστοποιητικό... βέβαια δε ξέρω αν η έκδοση του πιστοποιητικό προηγείται ή ακολουθεί την ηλεκτροδότηση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ekrepali είπε

  

Ο ιδιοκτήτης πρέπει να το πληρώσει το πιστοποιητικό... βέβαια δε ξέρω αν η έκδοση του πιστοποιητικό προηγείται ή ακολουθεί την ηλεκτροδότηση.

 

 

Αν το ρευμα ειναι κομμενο προηγειται της ηλεκτροδοτησης 

Αλοιως υπαρχει περιθωριο 6 μηνες για καταθεση του σε ΔΕΔΔΗΕ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Αλοιως υπαρχει περιθωριο 6 μηνες για καταθεση του σε ΔΕΔΔΗΕ

Επιβεβαιώνω τον Γιάννη.

Σε αλλαγή ονόματος και νέο συμβόλαιο που έκανε συγγενης μου, ήρθε μυνημα απο τον ΔΕΔΔΗΕ οτι πρέπει εντός 6μηνου να κατατεθεί πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου.

Αν μη τι άλλο, δινουν ένα σοβαρό περιθώριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Καλησπέρα,

να ρωτησω κι εγω κάτι, θα πρέπει κι εγώ να καταθέσω νέα ΥΔΕ στον Δεδδηε, μετά από αλλαγή ονόματος που έγινε στην ΔΕΗ, γιατί έχει λήξει η προηγούμενη.

  Για σπίτι 70 τετραγωνικών (Αθήνα αν παίζει ρόλο) ρώτησα ηλεκτρολόγο και μου είπε κόστος 60€. Είναι οκ το ποσό? Γιατι δεν έχω ιδέα που κυμαίνονται οι τιμές για κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, manzana είπε

  Καλησπέρα,

να ρωτησω κι εγω κάτι, θα πρέπει κι εγώ να καταθέσω νέα ΥΔΕ στον Δεδδηε, μετά από αλλαγή ονόματος που έγινε στην ΔΕΗ, γιατί έχει λήξει η προηγούμενη.

  Για σπίτι 70 τετραγωνικών (Αθήνα αν παίζει ρόλο) ρώτησα ηλεκτρολόγο και μου είπε κόστος 60€. Είναι οκ το ποσό? Γιατι δεν έχω ιδέα που κυμαίνονται οι τιμές για κάτι τέτοιο.

Ναι καπου εκει ειναι η αμοιβη τους.Ισως λιγο παρακατω...Αν ο πινακας δεν εχει ρελε διαφυγης πρεπει να βαλει με κοστος ακομα 20-30 ευρω

Σε επαρχια βαρανε στο κεφαλι 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Ναι καπου εκει ειναι η αμοιβη τους.Ισως λιγο παρακατω...Αν ο πινακας δεν εχει ρελε διαφυγης πρεπει να βαλει με κοστος ακομα 20-30 ευρω

Σε επαρχια βαρανε στο κεφαλι 

 Όχι, ευτυχώς έχουμε ρελέ διαφυγής. Τηλεφωνικά πάντως που μίλησα μαζί του μου είπε πως αν δεν είχαμε ρελέ το κόστος είναι 30€ για το ρελέ+20€ για την εργασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, manzana είπε

 Για σπίτι 70 τετραγωνικών (Αθήνα αν παίζει ρόλο) ρώτησα ηλεκτρολόγο και μου είπε κόστος 60€. Είναι οκ το ποσό? Γιατι δεν έχω ιδέα που κυμαίνονται οι τιμές για κάτι τέτοιο.

Παίζει και μάλιστα μεγάλο : για Αττική βρίσκεις προσφορές (αν γκουγκλάρεις θα δεις αποτελέσματα για διάφορα site που έχουν τέτοιες). Για 70 τετραγωνικά (που ακούγονται "μπόλικα"), ίσως να μη βρεις πολύ παρακάτω (ανάλογα και την περιοχή, και ποιοι ηλεκτρολόγοι δραστηριοποιούνται εκεί - είναι και το "κόστος της μετακίνησης" που θα χρεώσει κάποιος, αν είναι αρκετά μακρυά, πόσο μάλλον εκεί που έχουν πάει οι βενζίνες πια - και τί τιμές έχουν). Αξίζει πάντως να το ψάξεις, μπας και βρεις κάποιον να την βγάλει με πχ 40€. Πριν μερικούς μήνες (2-3) που είχα κάνει ένα ψιλοτσεκάρισμα, έβρισκες να ξεκινάνε ακόμη και κάτω από 30€ (25 σίγουρα, μπορεί και 20), βέβαια για λίγα τετραγωνικά (για γκαρσονιέρα πχ). Αν βιάζεσαι/δεν έχεις χρόνο γενικά για ψάξιμο, τα 60 δεν ακούγονται πάρα πολλά ούτε γενικά, ούτε για 70τμ (ειδικά στις μέρες μας που όλοι έχουν ανεβάσει τιμές, είτε είναι καταστήματα, είτε υπηρεσίες). Ένα 50άρι ΙΣΩΣ να είναι πιο νορμάλ (χωρίς να ξέρω στην πράξη, καθώς παίζει και η περιοχή και τί χρεώνουν οι εκεί ηλεκτρολόγοι γενικά), και ένα 40άρι θα έλεγα ότι είναι "ευκαιρία". Αλλά, αν καίγεσαι και για το 10άρικο (ή και το τάληρο ακόμα), θα έλεγα να το ψάξεις λίγο πρώτα, μπας και.

Επίσης δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να κάνεις και μια γύρα σε καταστήματα ηλεκτρολόγων στην περιοχή σου (και δεν είναι κακό ν' αναφέρεις πρόσωπο με πρόσωπο ότι δυσκολεύεσαι οικονομικά, αν συμβαίνει, μπας και ευαισθητοποιηθεί κάποιος και σου κόψει κάτι για να σου βγάλει την ΥΔΕ. Στο χέρι τους είναι άλλωστε, καθώς ούτε με τις ώρες εργασία θα κάνουν, αν και θα περάσουν από το σπίτι για τον έλεγχο, και η σύνταξη της ΥΔΕ δεν είναι δα και τόση επιβάρυνση στον χρόνο τους, άρα, όσο κι αν θα στραβώσουν πιθανοί επαγγελματίες που θα δουν αυτά που γράφω, είναι λεφτά "ευκαιρίας" αυτά που θα πάρουν - όσο κι αν "έχουν έξοδα, φόρους, αποπληρώνουν εξοπλισμό και χίλια-δυο κερατιάτικα" - και γενικά τους παίρνει, ανάλογα και την περίπτωση, να χρεώσουν κάτι λιγότερο...Συνεπώς, δοκίμασέ το).

Για την ιστορία, "30+20" για το ρελέ, ακούγεται "λογικό" (τόσα πχ μου είχε ζητήσει κάποιος προ 4ετίας, ενώ άλλος προ 5ετίας, 50 για ΥΔΕ, για 60τμ, στα βόρεια, και πήγε και την κατέθεσε κι ο ίδιος μάλιστα στο κέντρο), άρα "κράτα" τον συγκεκριμένο, ως σημείο αναφοράς - μπορεί σε αυτόν να καταλήξεις για την ΥΔΕ.

Τέλος, για την κατάθεσή της στον τοπικό ΔΕΔΔΗΕ, ή θα πρέπει να την στείλεις με συστημένο ΕΛΤΑ (η πιο φθηνή επιλογή), ή με κάποια φθηνή κούριερ (πάρε και ρώτα τιμές, αν και κάτω από 10άρι λίγο δύσκολα - κάποτε υπήρχαν και ποδηλατάδες που είχαν καλύτερες τιμές για εντός Αττικής, ψάξε μήπως υφίστανται ακόμη), ή να πας η ίδια και να την αφήσεις στον σεκιουριτά που βρίσκεται έξω από κάθε κατάστημα, τονίζοντάς του πως πρόκειται για ΥΔΕ και να τον "παρακαλέσεις" να πάει στα σωστά χέρια......

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, washcloud είπε

Παίζει και μάλιστα μεγάλο : για Αττική βρίσκεις προσφορές (αν γκουγκλάρεις θα δεις αποτελέσματα για διάφορα site που έχουν τέτοιες). Για 70 τετραγωνικά (που ακούγονται "μπόλικα"), ίσως να μη βρεις πολύ παρακάτω (ανάλογα και την περιοχή, και ποιοι ηλεκτρολόγοι δραστηριοποιούνται εκεί - είναι και το "κόστος της μετακίνησης" που θα χρεώσει κάποιος, αν είναι αρκετά μακρυά, πόσο μάλλον εκεί που έχουν πάει οι βενζίνες πια - και τί τιμές έχουν). Αξίζει πάντως να το ψάξεις, μπας και βρεις κάποιον να την βγάλει με πχ 40€. Πριν μερικούς μήνες (2-3) που είχα κάνει ένα ψιλοτσεκάρισμα, έβρισκες να ξεκινάνε ακόμη και κάτω από 30€ (25 σίγουρα, μπορεί και 20), βέβαια για λίγα τετραγωνικά (για γκαρσονιέρα πχ). Αν βιάζεσαι/δεν έχεις χρόνο γενικά για ψάξιμο, τα 60 δεν ακούγονται πάρα πολλά ούτε γενικά, ούτε για 70τμ (ειδικά στις μέρες μας που όλοι έχουν ανεβάσει τιμές, είτε είναι καταστήματα, είτε υπηρεσίες). Ένα 50άρι ΙΣΩΣ να είναι πιο νορμάλ (χωρίς να ξέρω στην πράξη, καθώς παίζει και η περιοχή και τί χρεώνουν οι εκεί ηλεκτρολόγοι γενικά), και ένα 40άρι θα έλεγα ότι είναι "ευκαιρία". Αλλά, αν καίγεσαι και για το 10άρικο (ή και το τάληρο ακόμα), θα έλεγα να το ψάξεις λίγο πρώτα, μπας και.

Επίσης δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να κάνεις και μια γύρα σε καταστήματα ηλεκτρολόγων στην περιοχή σου (και δεν είναι κακό ν' αναφέρεις πρόσωπο με πρόσωπο ότι δυσκολεύεσαι οικονομικά, αν συμβαίνει, μπας και ευαισθητοποιηθεί κάποιος και σου κόψει κάτι για να σου βγάλει την ΥΔΕ. Στο χέρι τους είναι άλλωστε, καθώς ούτε με τις ώρες εργασία θα κάνουν, αν και θα περάσουν από το σπίτι για τον έλεγχο, και η σύνταξη της ΥΔΕ δεν είναι δα και τόση επιβάρυνση στον χρόνο τους, άρα, όσο κι αν θα στραβώσουν πιθανοί επαγγελματίες που θα δουν αυτά που γράφω, είναι λεφτά "ευκαιρίας" αυτά που θα πάρουν - όσο κι αν "έχουν έξοδα, φόρους, αποπληρώνουν εξοπλισμό και χίλια-δυο κερατιάτικα" - και γενικά τους παίρνει, ανάλογα και την περίπτωση, να χρεώσουν κάτι λιγότερο...Συνεπώς, δοκίμασέ το.

Για την ιστορία, "30+20" για το ρελέ, ακούγεται "λογικό" (τόσα πχ μου είχε ζητήσει κάποιος προ 4ετίας), άρα "κράτα" τον συγκεκριμένο, ως σημείο αναφοράς - μπορεί σε αυτόν να καταλήξεις για την ΥΔΕ.

Τέλος, για την κατάθεσή της στον τοπικό ΔΕΔΔΗΕ, ή θα πρέπει να την στείλεις με συστημένο ΕΛΤΑ (η πιο φθηνή επιλογή), ή με κάποια φθηνή κούριερ (πάρε και ρώτα τιμές, αν και κάτω από 10άρι λίγο δύσκολα - κάποτε υπήρχαν και ποδηλατάδες που είχαν καλύτερες τιμές για εντός Αττικής, ψάξε μήπως υφίστανται ακόμη), ή να πας η ίδια και να την αφήσεις στον σεκιουριτά που βρίσκεται έξω από κάθε κατάστημα, τονίζοντάς του πως πρόκειται για ΥΔΕ και να τον "παρακαλέσεις" να πάει στα σωστά χέρια......

Πολύ σωστά όλα αυτά που διάβασα. Θα πρότεινα να πας έξω από την τοπική ΔΕΗ που πληρώνεις τον λογαριασμό σου. Εκεί συχνάζουν ηλεκτρολόγοι που δίνουν κάρτα για να τηλεφωνήσεις να σου βγάλουν πιστοποιητικό με οικονομική τιμή. Οπότε δεν έχεις να χάσεις τίποτε.

Επεξ/σία από chipakos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους.Θα νοικιασω ενα διαμερισμα για να ανοιξω επαγγελματικο χωρο και θα κανω επανασυνδεση καθοτι ο ιδιοκτητης εχει απενεργοποιησει την παροχη.Το ΥΔΕ (πιστοποιητικο ηλεκτρολογου) που εχει ληξει το χρεωνεται γενικα ο ιδιοκτητης ή ο ενοικιαστης?Προσωπικα θεωρω ο ενοικιαστης αλλα θα ηθελα τη γνωμη σας.Επισης σε ψαξιμο που εκανα,για Αττικη τουλ,θελει 10 εργασιμες για επανασυνδεση?Σας ευχαριστω πολυ ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...