Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Οποιοσδηποτε αδειουχος ηλεκτρολογος εν Ελλαδι !

Καλυτερα με courier

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, 1comment είπε

Η κατάθεση ΥΔΕ γίνεται ηλεκτρονικά ή μόνο σε κατάστημ;

...ή την αφήνεις στον σεκιουριτά (και την σταυρώνεις. Μαζί και τον σεκιουριτά).

 

22 λεπτά πριν, chipakos είπε

Παιδιά γνωρίζει κανείς την ΥΔΕ πρέπει να την κάνει κάποιος ηλεκτρολόγος της περιοχής που είναι το ακίνητο ή μπορεί και κάποιος που μένει μακριά...?? Δηλαδή αν θέλω να μου φτιάξουν ΥΔΕ για το εξοχικό μου που είναι στη Σάμο μπορεί να την κάνει αυτήν την ΥΔΕ ένας ηλεκτρολόγος που ζει στην Αθήνα και να την καταθέσω ταχυδρομικά......??.....ή πρέπει υποχρεωτικά να βρω κάποιον από το νησί εκεί που βρίσκεται και το ακίνητο...??

...το θέμα είναι να δεχτεί να βάλει την υπογραφή του (άρα και το κεφάλι του στον ντορβά) κάποιος που ΔΕΝ θα δει από κοντά το σπίτι (και την εγκατάστασή του δηλαδή). Κι επειδή πρώτον-πρώτον αυτόν θα τραβάνε αν κάτι πάει στραβά, δε νομίζω να βρεθεί νουνεχής επαγγελματίας να κάνει κάτι τέτοιο (εκτός κι αν είναι δικός σου άνθρωπος).

(...η ΥΔΕ, ΔΕΝ είναι ένα "τυπικό χαρτί", απλώς : ηλεκτρολόγος ΠΡΕΠΕΙ να πάει στο σπίτι, και να ΕΛΕΓΞΕΙ αν "όλα καλά", και στο τέλος να γνωμοδοτήσει γι' αυτό. Όσο κι αν στην πράξη, στο ξερωγώ 99% των περιπτώσεων. "ΕΙΝΑΙ όλα καλά". Και μόνο "ρελέ διαφυγής" να μην υπάρχει στον πίνακα - πολύ σύνηθες, πόσο μάλλον ΑΝ τυχόν μιλάμε για παλιό σπίτι σε νησί - αυτός θα είναι υπόλογος, αν πχ κάποιος πάθει ηλεκτροπληξία μια μέρα, στα επόμενα 10 χρόνια της ΥΔΕ.)

Είτε θα μιλήσεις με κάποιον ντόπιο ηλεκτρολόγο και αν τυχόν έχει κανείς κλειδιά σου στο νησί και του ανοίξει κι όλα καλά (και ή θα τον πληρώσεις εσύ με κατάθεση ή θα επιφορτίσεις τον δικό σου άνθρωπο στο νησί να τον πληρώσει - που είναι και το καλύτερο), ή θα το κάνεις ο ίδιος όταν πας από 'κει...(θα καλέσεις ηλεκτρολόγο, θα βγάλει ΥΔΕ κλπ)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κάναμε νέα υδε, τη στείλαμε κλπ και βλέπω ότι άμεσα ανανεώθηκε για 10 χρόνια. Για κατοικίες δεν είναι 14 χρόνια κανονικά; Ο ηλεκτρολόγος είχε σημειώσει επόμενος επανέλεγχος σε 10 χρόνια. Είναι σωστό αυτό; Το ψαξα λίγο στο γκουγκλ και βρήκα μερικά άρθρα να λένε για 10 χρόνια ότι πρέπει να συμπληρωθεί στην υδε και άλλα ότι η υδε ισχύει για 14 χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, 1comment είπε

Κάναμε νέα υδε, τη στείλαμε κλπ και βλέπω ότι άμεσα ανανεώθηκε για 10 χρόνια. Για κατοικίες δεν είναι 14 χρόνια κανονικά; Ο ηλεκτρολόγος είχε σημειώσει επόμενος επανέλεγχος σε 10 χρόνια. Είναι σωστό αυτό; Το ψαξα λίγο στο γκουγκλ και βρήκα μερικά άρθρα να λένε για 10 χρόνια ότι πρέπει να συμπληρωθεί στην υδε και άλλα ότι η υδε ισχύει για 14 χρόνια. 

Καλημέρα... Πλέον άλλαξε ο νόμος και ισχύει εδώ και καιρό για 10 χρόνια για τις κατοικίες.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1comment είπε

Κάναμε νέα υδε, τη στείλαμε κλπ και βλέπω ότι άμεσα ανανεώθηκε για 10 χρόνια. Για κατοικίες δεν είναι 14 χρόνια κανονικά; Ο ηλεκτρολόγος είχε σημειώσει επόμενος επανέλεγχος σε 10 χρόνια. Είναι σωστό αυτό; Το ψαξα λίγο στο γκουγκλ και βρήκα μερικά άρθρα να λένε για 10 χρόνια ότι πρέπει να συμπληρωθεί στην υδε και άλλα ότι η υδε ισχύει για 14 χρόνια. 

Σωστό είναι, η διάρκεια για κατοικίες μειώθηκε στα 10 χρόνια (μέγιστο).

Η τελευταία προθεσμία για κατάθεση ΥΔΕ με το παλιό σύστημα ήταν 31/01/22, όσες κατατέθηκαν μετά από αυτή την ημερομηνία έχουν ισχύ έως 10 έτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...κανείς καμμιά ιδέα τί ακριβώς καθορίζει την διάρκεια ισχύος των ΥΔΕ; Συγκεκριμένοι συντελεστές παλαιότητας κατασκευής οικοδομής ίσως; Ή και περιοχής; Ή έχει να κάνει με την χρονολογία κατασκευής της εγκατάστασης (η οποία προφανώς συνήθως συμπίπτει με αυτήν της οικοδομής); Ή είναι καθαρά θέμα γνώμης/απόφασης του ηλεκτρολόγου χωρίς να λαμβάνει υπ' όψη "συντελεστές", αλλά κρίνει με βάση "την εμπειρία του" αυτό που βλέπει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, washcloud είπε

...κανείς καμμιά ιδέα τί ακριβώς καθορίζει την διάρκεια ισχύος των ΥΔΕ; Συγκεκριμένοι συντελεστές παλαιότητας κατασκευής οικοδομής ίσως; Ή και περιοχής; Ή έχει να κάνει με την χρονολογία κατασκευής της εγκατάστασης (η οποία προφανώς συνήθως συμπίπτει με αυτήν της οικοδομής); Ή είναι καθαρά θέμα γνώμης/απόφασης του ηλεκτρολόγου χωρίς να λαμβάνει υπ' όψη "συντελεστές", αλλά κρίνει με βάση "την εμπειρία του" αυτό που βλέπει;

Το δεύτερο που είπες. Και ίσως σε κάποιες περιπτώσεις τα πρώτα. Η ημερομηνία της εγκατάστασης δεν συμπίπτει πάντα με τις οικοδομής, μπορεί να έχει αλλάξει, σε άλλες περιπτώσεις αλλάζουν μόνο ταμπλό πρίζες σούκο και μένουν ίδια τα καλώδια. Τέλος, εκ του νόμου αλλα χρονικά όρια δίνονται για οικίες και άλλα για επαγγελματικος η άλλους χώρους. Όπως και να χει, όλοι οι ηλεκτρολόγοι 10 χρόνια έλεγχο θα ορίσουν εκτός αν δούνε πολύ σοβαρά προβλήματα που λογικά οι έντιμοι επαγγελματίες θα απαιτήσουν την διόρθωση τους πριν εκδοθεί η ΥΔΕ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...το ρώτησα γιατί είχα την απορία εδώ και χρόνια που κάποιος είχε βγάλει ΥΔΕ σε παλιό εξοχικό της δικιάς μου, και πρόσφατα συνειδητοποίησα ότι την είχε βγάλει για 12 χρόνια κι όχι 14, κι αναρωτιόμουν για "το σκεπτικό" του κοψίματος των 2 από τα μαξ 14...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, washcloud είπε

...το ρώτησα γιατί είχα την απορία εδώ και χρόνια που κάποιος είχε βγάλει ΥΔΕ σε παλιό εξοχικό της δικιάς μου, και πρόσφατα συνειδητοποίησα ότι την είχε βγάλει για 12 χρόνια κι όχι 14, κι αναρωτιόμουν για "το σκεπτικό" του κοψίματος των 2 από τα μαξ 14...

Φαντάσου τι χάλι μαύρο συνάντησε... 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, washcloud είπε

...κανείς καμμιά ιδέα τί ακριβώς καθορίζει την διάρκεια ισχύος των ΥΔΕ; Συγκεκριμένοι συντελεστές παλαιότητας κατασκευής οικοδομής ίσως; Ή και περιοχής; Ή έχει να κάνει με την χρονολογία κατασκευής της εγκατάστασης (η οποία προφανώς συνήθως συμπίπτει με αυτήν της οικοδομής); Ή είναι καθαρά θέμα γνώμης/απόφασης του ηλεκτρολόγου χωρίς να λαμβάνει υπ' όψη "συντελεστές", αλλά κρίνει με βάση "την εμπειρία του" αυτό που βλέπει;

Σύμφωνα με τον νόμο , όταν βάλεις λιγώτερο από 10 χρόνια πρέπει να το αιτιολογήσεις. 

Υπάρχει και ειδικός χώρος να το γράψεις. 

Αυτό ισχύει στις νέες ΥΔΕ . Οι παλιές βγαίναν υποχρεωτικά για 14 χρόνια και δεν είχε την δυνατότητα ο ηλεκτρολόγος να καθορίσει λιγώτερο διάστημα. Προφανώς θα έκανε λάθος στον υπολογισμό των 14 ετών.. 

 

Ε Π Ο Μ Ε Ν Ο Σ    Τ Α Κ Τ Ι Κ Ο Σ    Ε Π Α Ν Ε Λ Ε Γ Χ Ο Σ

μέχρι

 

Αιτιολόγηση χρονικού διαστήματος (εφόσον απαιτείται : ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Επεξ/σία από Vasileios-gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι υδε σύμφωνα με τον νόμο ήταν πάντα μέχρι τα μέγιστα χρόνια και όχι μόνο στα μέγιστα χρόνια, ο ηλεκτρολόγος δεν έχει κάνει λάθος γιατί είναι στην ευχέρειά του να ορίσει τον χρόνο επανελέγχου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα αγοράσεις σπίτι με κόμμένο ρεύμα προφανώς υποβάλεις ΥΔΕ

 

Αλλά θα κάνεις εργασίες και πχ από μοναφασικό θα πας τριφασικό...

Πάλι ΥΔΕ τότε σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, coyote2 είπε

αμα αγοράσεις σπίτι με κόμμένο ρεύμα προφανώς υποβάλεις ΥΔΕ

Μόνο αν έχει λήξει η παλιά, αν είναι σε ισχύ δεν χρειάζεται να υποβάλλεις νέα.

50 λεπτά πριν, coyote2 είπε

Αλλά θα κάνεις εργασίες και πχ από μοναφασικό θα πας τριφασικό...

Πάλι ΥΔΕ τότε σωστά?

Αν οι εργασίες μπορούν να γίνουν πριν την επανασύνδεση (δλδ χωρίς να έχει ρεύμα το σπίτι), τότε μπορείς να βγάλεις ΥΔΕ μια και καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Φαντάσου τι χάλι μαύρο συνάντησε... 😂

Το λες γνωρίζοντας κάτι συγκεκριμένο για το πώς λειτουργούν οι ηλεκτρολόγοι για την έκδοση ΥΔΕ, σε συνδυασμό με το "κόψιμο" 2 ετών; Το οποίο εμένα που δεν γνωρίζω, μου φαίνεται αναντίστοιχο με "μαύρο χάλι" (ΥΠΟΘΕΤΩ ότι για "μαύρο χάλι", είτε πχ πες τα μισά χρόνια θα έδινε - σε κάθε περίπτωση κάτι "σύντομο" για τον επανέλεγχο, και όχι απλώς "12 αντί για 14". Για να μην πω ότι λογικά - πόσο μάλλον που έχει ευθύνη σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά, πόσο μάλλον σε κατάσταση "μαύρο χάλι - αν υπήρχε τόσο θέμα θα πρότεινε ξήλωμα γραμμών ή/και πίνακα ξερωγώ. Αλλά αυτά πάνε απλά με την λογική μου, δεν γνωρίζω πρακτικά πώς πάει το πράμμα, γι' αυτό και ρώτησα. Πιο πολύ είχα στο μυαλό κάτι για συντελεστές που είπα, όπου ανεξάρτητα της πραγματικής κατάστασης, "μετράνε τα χρόνια", και δη του σπιτιού. Ή στην χειρότερη, ΜΗΠΩΣ το να καταθέσει λιγότερα χρόνια, έστω και δύο, του γλύτωνε κάτι σε λεφτά; Δεν έχω ιδέα σε τί, ίσως "χαρτόσημα" - κάτι τεσπα, του τύπου 10-20 Ευρώ, που θα ΗΤΑΝ αρκετό δέλεαρ ώστε να κόψει αυτά τα 2 χρόνια, που σαν διάστημα δεν μου φαίνεται αρκετό ώστε να κάνει διαφορά στην κατάσταση μιας εγκατάστασης. Ξαναλέω, αν δεν υπάρχει "κάτι" που είτε υποχρεώνει, είτε βγάζει κέρδος, πιο λογικό μου φαίνεται το "δεν βγάζω καθόλου ΥΔΕ" ή "άντε να βγάλω για 5-7 χρόνια"...).

Εν τω μεταξύ το σπίτι ναι μεν παλιό ως άδεια ανέγερσης (κάπου στο '65 νομίζω), αλλά σίγουρα είχε επισκευαστεί/επεκταθεί (κάπου στα '00ies) και ως σπίτι αλλά και είχαν γίνει παρεμβάσεις και στην εγκατάσταση (δεν ξέρω αν είχε ξηλωθεί/ξαναμπεί όλη, αν και παίζει ΚΑΙ αυτό - σίγουρα όμως είχε αλλαχτεί ο πίνακας). Η δε εν λόγω ΥΔΕ βγήκε το '15 (και ο λόγος ήταν επειδή είχαν περάσει οι γνωστοί καλωδιοβουτηχτές και ξήλωσαν το κομμάτι της παροχής από το ρολόι έως μέχρι τον τοίχο του σπιτιού, το οποίο αποκαταστάθηκε φυσικά. Και αν και δεν νομίζω, δεν ξέρω αν είχε να κάνει με τα 12-αντί-14 και αυτό το γεγονός).

5 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

Σύμφωνα με τον νόμο , όταν βάλεις λιγώτερο από 10 χρόνια πρέπει να το αιτιολογήσεις. 

Υπάρχει και ειδικός χώρος να το γράψεις. 

Αυτό ισχύει στις νέες ΥΔΕ . Οι παλιές βγαίναν υποχρεωτικά για 14 χρόνια και δεν είχε την δυνατότητα ο ηλεκτρολόγος να καθορίσει λιγώτερο διάστημα. Προφανώς θα έκανε λάθος στον υπολογισμό των 14 ετών.. 

 

Ε Π Ο Μ Ε Ν Ο Σ    Τ Α Κ Τ Ι Κ Ο Σ    Ε Π Α Ν Ε Λ Ε Γ Χ Ο Σ

μέχρι

 

Αιτιολόγηση χρονικού διαστήματος (εφόσον απαιτείται : ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Επειδή ΝΟΜΙΖΩ ότι είσαι ηλεκτρολόγος, το 'χεις σίγουρο αυτό για τα "υποχρεωτικά 14 χρόνια";

Πού μπορώ να την βρω αυτήν την ΥΔΕ που λέω, να δω μπας και έχει γράψει αιτιολόγηση για το 12άρι; Αιτούμαι αντίγραφό της από τον ΔΕΔΔΗΕ ίσως, με βάση τον αριθμό παροχής; Η περίπτωση "λάθους" που λες, μου φαίνεται κι εμένα (αν και όχι πολύ πιθανή) λογική πιθανότητα κι αυτή...Λες όμως και για "υπολογισμό" - εννοείς ότι δεν είναι τα χρόνια κάτι που "αποφασίζει", αλλά τα υπολογίζει με βάση κάποιους συντελεστές; (Παλαιότητα, περιοχή κτλ)

4 ώρες πριν, nvel είπε

οι υδε σύμφωνα με τον νόμο ήταν πάντα μέχρι τα μέγιστα χρόνια και όχι μόνο στα μέγιστα χρόνια, ο ηλεκτρολόγος δεν έχει κάνει λάθος γιατί είναι στην ευχέρειά του να ορίσει τον χρόνο επανελέγχου.

...και το αρχικό μου ερώτημα είναι, τί ακριβώς καθορίζει αυτήν την ευχέρεια; Η αίσθησή του του "πόσο πρέπει" να βάλει τον χρόνο ισχύος; Αν ναι, μου κάνει κάπως αυτό. Και στην συγκεκριμένη περίπτωση, η ΥΔΕ συντάχτηκε το 15, και άντε να πεις ότι βρήκε την εγκατάσταση προβληματική, πιο λογικό δεν θα ήταν να κάνει και μια,,,,στρογγυλοποίηση, πχ για το '25; Αυτός την έβαλε μέχρι το '27...Θα μου πεις "και πού να ξέρω εγώ τί είχε στο κεφάλι του αυτός όταν την έγραφε". Δεκτό και δεν ζητάω να κάνετε τον Χολμς - απλά ρωτάω αν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τυφλοσούρτης που ακολουθείται και τον ξέρετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...