Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Τελικά δεν ήταν ολική διάλυση;

Δεν φτάνει που μας έδωσε τα φώτα του ο άνθρωπος με τα προγράμματα ρεύματος και μας έσωσε από τη ρήτρα(μαζί και αλλά παιδιά φυσικά), αμέσως να το παίξουμε εξυπνακηδες!Ναι "ολική" η διάλυση και ολική η επαναφορά γιατί είναι ικανοί να τα έχασαν όλα με την ψηφιοποίηση. Εμένα τη δική μου την ενεργή υδε την είχαν χάσει πάντως(έληγε 8/22 και αναγκαστικά να την κάνω από Νοέμβρη 21). Οπότε, ότι βίωμα έχει ο καθένας, αυτή και η άποψη του.

Επεξ/σία από Rattlehead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

42 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Δεν φτάνει που μας έδωσε τα φώτα του ο άνθρωπος με τα προγράμματα ρεύματος και μας έσωσε από τη ρήτρα(μαζί και αλλά παιδιά φυσικά), αμέσως να το παίξουμε εξυπνακηδες!Ναι "ολική" η διάλυση και ολική η επαναφορά γιατί είναι ικανοί να τα έχασαν όλα με την ψηφιοποίηση. Εμένα τη δική μου την ενεργή υδε την είχαν χάσει πάντως(έληγε 8/22 και αναγκαστικά να την κάνω από Νοέμβρη 21). Οπότε, ότι βίωμα έχει ο καθένας, αυτή και η άποψη του.

Δεν έφερα εγώ την καταστροφή. Και κουλαρε λίγο ,δεν έπαθε κάνεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Εμένα τη δική μου την ενεργή υδε την είχαν χάσει πάντως(έληγε 8/22 και αναγκαστικά να την κάνω από Νοέμβρη 21).

Πάλι καλά γιατί έτσι έχει ισχύ 14 έτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Πάλι καλά γιατί έτσι έχει ισχύ 14 έτη.

Όχι.εγω νόμιζα ότι την είχαν(από το 2008 που είχα καταθεσει ) αλλά την είχαν χάσει.με την αλλαγή προγράμματος το Νοέμβρη,έδειξε ότι δεν έχω καθόλου(και ότι ποτέ δεν είχα) και έκανα αμέσως.

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν έφερα εγώ την καταστροφή. Και κουλαρε λίγο ,δεν έπαθε κάνεις τίποτα.

Δεν σε κατηγόρησα για κάτι.απλα ένα σχόλιο έκανε ο άνθρωπος και ακριβώς όπως λες(και πρέπει να ισχύει και για τα δικά του λεγομενα)"δεν έπαθε κάνεις τίποτα"

👍

Επεξ/σία από Rattlehead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Όχι.εγω νόμιζα ότι την είχαν(από το 2008 που είχα καταθεσει ) αλλά την είχαν χάσει.με την αλλαγή προγράμματος το Νοέμβρη,έδειξε ότι δεν έχω καθόλου(και ότι ποτέ δεν είχα) και έκανα αμέσως.

Δεν σε κατηγόρησα για κάτι.απλα ένα σχόλιο έκανε ο άνθρωπος και ακριβώς όπως λες(και πρέπει να ισχύει και για τα δικά του λεγομενα)"δεν έπαθε κάνεις τίποτα"

👍

Καλησπερα ... Πλεον οι ΥΔΕ  ισχυουν  για  10 ετη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα ... Πλεον οι ΥΔΕ  ισχυουν  για  10 ετη...

Καλησπέρα.εγω το ξέρω,το βλέπω από το site.ο Τζόσουα είπε 14 για το νωρίτερα.. αν κατάλαβα καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Καλησπέρα.εγω το ξέρω,το βλέπω από το site.ο Τζόσουα είπε 14 για το νωρίτερα.. αν κατάλαβα καλα

Έγραψα πως εφόσον όντως την κατέθεσες Νοέμβρη 2021 όπως λες έχει ισχύ για 14 χρόνια (έως Νοέμβριο 2035), ενώ αν θα την κατέθετες Αύγουστο 2022 θα είχε ισχύ για μόλις 10 χρόνια (Αύγουστο 2032).

Τέλος Γενάρη ήταν η τελευταία διορία με το παλιό σύστημα (πιο εύκολη διαδικασία, 14 χρόνια ισχύ), εγώ προσωπικά στο τσακ πρόλαβα και την κατέθεσα με το παλιό σύστημα στις 25/01.

image.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Όχι.εγω νόμιζα ότι την είχαν(από το 2008 που είχα καταθεσει ) αλλά την είχαν χάσει.με την αλλαγή προγράμματος το Νοέμβρη,έδειξε ότι δεν έχω καθόλου(και ότι ποτέ δεν είχα) και έκανα αμέσως.

Δεν σε κατηγόρησα για κάτι.απλα ένα σχόλιο έκανε ο άνθρωπος και ακριβώς όπως λες(και πρέπει να ισχύει και για τα δικά του λεγομενα)"δεν έπαθε κάνεις τίποτα"

👍

Από το ποστ σου άλλο μου  φάνηκε πάντως,όλα καλά, συνεχίζουμε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Έγραψα πως εφόσον όντως την κατέθεσες Νοέμβρη 2021 όπως λες έχει ισχύ για 14 χρόνια (έως Νοέμβριο 2035), ενώ αν θα την κατέθετες Αύγουστο 2022 θα είχε ισχύ για μόλις 10 χρόνια (Αύγουστο 2032).

Τέλος Γενάρη ήταν η τελευταία διορία με το παλιό σύστημα (πιο εύκολη διαδικασία, 14 χρόνια ισχύ), εγώ προσωπικά στο τσακ πρόλαβα και την κατέθεσα με το παλιό σύστημα στις 25/01.

image.jpeg

https://www.e-nomothesia.gr/kat-periballon/oikodomes/upourgike-apophase-101195-2021.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημέρα, τι υποτίθεται πως θα έπρεπε να δω σε αυτό που μου δείχνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/5/2022 στις 10:20 ΠΜ, Rattlehead είπε

Συμφωνώ με όσους λένε ότι πρέπει να γίνεται σωστός έλεγχος,αλλά...

Αν ένα σπίτι έχει προβλήματα με ρεύμα,είτε διαρροή,είτε υπέρταση είτε ο,τι άλλο,περιμένει το πιστοποιητικό ΥΔΕ για να το ελέγξει;Έχω πάει σε σπίτι φιλου με διαρροή στην κουζίνα από βραχυκυκλωμενους επιλογικους από λίπος.καθε βλάβη είναι και διαφορετικη.

Προσωπικά ,βρήκα από το ίντερνετ τεχνικό,του έστειλα το σκαρίφημα εγώ μέσω mail και ήρθε και το παρέδωσε με έναν έλεγχο στο διαρροής.Περι ορεξεως για τον καθενα

ή το πιστοποιητικο ή ο ερευνητης την αιτια θανατου.

Στις 26/5/2022 στις 10:51 ΠΜ, _Biohazard_ είπε

Καλά, αυτό είναι εύκολο, το γράφουν πάνω πόσο είναι, αν είναι 0,3 ή 0,03. 

Πολλα τα γραφουν ,σχεδον κανενα δεν δοκιμαζεται και αρκετα δεν λειτουργουν οπως πρεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, caveneo είπε

Την αποστέλλεις ταχυδρομικώς.

Παιδιά γνωρίζει κανείς την ΥΔΕ πρέπει να την κάνει κάποιος ηλεκτρολόγος της περιοχής που είναι το ακίνητο ή μπορεί και κάποιος που μένει μακριά...?? Δηλαδή αν θέλω να μου φτιάξουν ΥΔΕ για το εξοχικό μου που είναι στη Σάμο μπορεί να την κάνει αυτήν την ΥΔΕ ένας ηλεκτρολόγος που ζει στην Αθήνα και να την καταθέσω ταχυδρομικά......??.....ή πρέπει υποχρεωτικά να βρω κάποιον από το νησί εκεί που βρίσκεται και το ακίνητο...??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chipakos είπε

Παιδιά γνωρίζει κανείς την ΥΔΕ πρέπει να την κάνει κάποιος ηλεκτρολόγος της περιοχής που είναι το ακίνητο ή μπορεί και κάποιος που μένει μακριά...?? Δηλαδή αν θέλω να μου φτιάξουν ΥΔΕ για το εξοχικό μου που είναι στη Σάμο μπορεί να την κάνει αυτήν την ΥΔΕ ένας ηλεκτρολόγος που ζει στην Αθήνα και να την καταθέσω ταχυδρομικά......??.....ή πρέπει υποχρεωτικά να βρω κάποιον από το νησί εκεί που βρίσκεται και το ακίνητο...??

Οποιοσδηποτε αδειουχος ηλεκτρολογος εν Ελλαδι !

1 ώρα πριν, caveneo είπε

Την αποστέλλεις ταχυδρομικώς.

Καλυτερα με courier

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...