Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν πάει κι ανάλογα το μέγεθος του κτιρίου? Ίδιο ποσό παίρνει πχ για 60τμ και 300τμ?

Προφανως εχεουν σημασια τα τετραγωνικα γιατι η εγκατασταση εχει σχεση με αυτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, caveneo είπε

Ταρίφα παίζει από τους ηλεκτρολόγους της περιοχής. Τον δικό μου ηλεκτρολόγο που τον φωνάζω για του σπιτιού μου τα θέματα, τον ρώτησα πόσο πάει για το σπίτι μου και μου είχε 120+ΦΠΑ και το πιστοποιητικό σε μια εβδομάδα. Από τα γνωστά σάιτ που βρίσκεις ο,τι μάστορα θες ποτέ δεν έμεινα παραπονεμένος.

Κάτσε γιατί ξαναμπερδεύτηκα, εφόσον λες ότι "Ταρίφα παίζει από τους ηλεκτρολόγους της περιοχής" ο ηλεκτρολόγος που βρήκες από τα γνωστά σάιτ ήταν από άλλη περιοχή? Πχ είσαι Λάρισα, και αυτός είναι ηλεκτρολόγος στα Τρίκαλα ξέρω γω? Ή άλλο έγραψες και άλλο εννοούσες, δλδ έγραψες "ηλεκτρολόγοι της περιοχής" και εννοούσες "ηλεκτρολόγοι που τους βρίσκεις εκτός των γνωστών site"?

Μια και το ανέφερες πάντως, με μια μικρή αναζήτηση στο internet βρίσκεις άπειρα παράπονα για "μάστορες" που τους βρήκαν από τα γνωστά site, ακόμα και εδώ στο insomnia έχω δει τέτοιες αναφορές.

5 ώρες πριν, washcloud είπε

...άρα "το ορθότερο" θα ήταν απλά να τονίσεις (ακόμη κι αν σου φαίνεται ίσως αυτοννόητο), "το κάνετε φυσικά με δική σας ευθύνη" (για όποιον αποφασίσει σεκιουριτά ή κουτί).

Όπως το βλέπει ο καθένας, εγώ προσωπικά είμαι της άποψης "τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται", μόνο αν συντρέχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος θα μπω στη φασαρία να το τονίσω, πχ εάν τα έγγραφα που αφήνουν στους σεκιουριτάδες ή στα κουτιά χάνονταν συστηματικά.

Τώρα εάν στο παράρτημα του ΔΕΔΔΗΕ που ήταν ο Γιάννης "χάνεται" τουλάχιστον το 10% των εγγράφων, τότε πολύ καλά κάνει και το αναφέρει.

2 ώρες πριν, Thresh είπε

Δεν πάει κι ανάλογα το μέγεθος του κτιρίου? Ίδιο ποσό παίρνει πχ για 60τμ και 300τμ?

Το εμβαδόν του κτηρίου δεν κάνει απαραίτητα διαφορά στην δουλειά που πρέπει να κάνει ο ηλεκτρολόγος, πχ μια αποθήκη 1.000 τετραγωνικά μπορεί να έχει λιγότερη δουλειά από μια κατοικία 70τμ. Κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όπως το βλέπει ο καθένας, εγώ προσωπικά είμαι της άποψης "τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται", μόνο αν συντρέχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος θα μπω στη φασαρία να το τονίσω, πχ εάν τα έγγραφα που αφήνουν στους σεκιουριτάδες ή στα κουτιά χάνονταν συστηματικά.

Τώρα εάν στο παράρτημα του ΔΕΔΔΗΕ που ήταν ο Γιάννης "χάνεται" τουλάχιστον το 10% των εγγράφων, τότε πολύ καλά κάνει και το αναφέρει.

...για καλό το λέω, μην πάει κανένας και την αφήσει σε καμμιά καθαρίστρια, κάνει αυτή τα τζάμια με την ΥΔΕ αν της τελειώσουν οι εφημερίδες, και μετά έρχεται και σου ζητάει "λογαριασμό"...

Ακόμη κι αν είναι το 1% των περιπτώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, washcloud είπε

...για καλό το λέω, μην πάει κανένας και την αφήσει σε καμμιά καθαρίστρια, κάνει αυτή τα τζάμια με την ΥΔΕ αν της τελειώσουν οι εφημερίδες, και μετά έρχεται και σου ζητάει "λογαριασμό"...

Ακόμη κι αν είναι το 1% των περιπτώσεων.

Ε τώρα σαν να υπερβάλλεις, αν γίνει αυτό που περιγράφεις ας έρθει μετά να μου ζητήσει τα ρέστα, θα πέσει τρελό γέλιο.

Λες να είναι λάθος μου που θεωρώ ότι όποιος μπαίνει insomnia ΔΕΝ είναι τέρμα καθυστερημένος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Λες να είναι λάθος μου που θεωρώ ότι όποιος μπαίνει insomnia ΔΕΝ είναι τέρμα καθυστερημένος?

...με τρώει το χέρι μου τώρα να κάνω quotations, αλλά ας το προσπεράσω...:-D

(...βασικά όπως θέλεις κάνε, απλά - και όχι, χωρίς να υπερβάλλω - σου είπα "το σωστό ποιο θα ήταν"...Βάλε εσύ το ντισκλέιμερ το καλό, και ριχ' το στο γυαλό...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Παραθέτω ηλεκτρολογική απορία που είναι ίσως λίγο οφφ-τοπικ.

 

Πρόσφατα μετακόμισα σε διαμέρισμα που έχει τον παρακάτω πίνακα:

Spoiler

IMG5_6215.jpg.c2ac69845e76a61c6ff32dcf05106b55.jpg

 

Επειδή η προηγούμενη ΥΔΕ είχε λήξει και το σπίτι είναι ιδιόκτητο, πρέπει να βγάλω νέα.

Από τα λίγα που ξέρω σχετικά με πίνακες, ο συγκεκριμένος προφανώς δεν έχει ρελέ, και είναι απαραίτητο για να βγει το πιστοποιητικό.

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτόν και να τον περάσει ο ηλεκτρολόγος που θα έρθει και για τα σχέδια.

 

Είναι συμβατός με τις προδιαγραφές του πίνακά μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Kda είπε

Καλησπέρα!

Παραθέτω ηλεκτρολογική απορία που είναι ίσως λίγο οφφ-τοπικ.

 

Πρόσφατα μετακόμισα σε διαμέρισμα που έχει τον παρακάτω πίνακα:

  Απόκρυψη περιεχομένων

IMG5_6215.jpg.c2ac69845e76a61c6ff32dcf05106b55.jpg

 

Επειδή η προηγούμενη ΥΔΕ είχε λήξει και το σπίτι είναι ιδιόκτητο, πρέπει να βγάλω νέα.

Από τα λίγα που ξέρω σχετικά με πίνακες, ο συγκεκριμένος προφανώς δεν έχει ρελέ, και είναι απαραίτητο για να βγει το πιστοποιητικό.

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτόν και να τον περάσει ο ηλεκτρολόγος που θα έρθει και για τα σχέδια.

 

Είναι συμβατός με τις προδιαγραφές του πίνακά μου;

Υπάρχουν και πιο φτηνοι 

Εσύ αποφασίζεις 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kda είπε

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτόν και να τον περάσει ο ηλεκτρολόγος που θα έρθει και για τα σχέδια.

Είναι συμβατός με τις προδιαγραφές του πίνακά μου;

Λογικά ναι, αλλά γιατί δεν κάνεις το προφανές; Ρώτα τον ηλεκτρολόγο που είναι ΝΑ έρθει (πριν έρθει), αν συμφωνεί με αυτήν την αγορά, ή αν έχει να προτείνει κάτι άλλο (πρότεινέ του και εσύ κάποιον φθηνότερο πχ που είπε ο Γιάννης και ρώτα τον τί νομίζει)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι συμβατός με τον πίνακα σου. Επίσης υπάρχει χώρος για να τοποθετηθεί. 

Είναι ρελές τύπου Α   ο οποίος δεν είναι υποχρεωτικός στην Ελλάδα, δηλαδή μπορει να μπει και ένας φτηνώτερος AC . 

Αλλά και εγώ Α θα έβαζα σπίτι μου. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά έριξα μια ματιά στο υδε που έφτιαξε ο ηλεκτρολόγος και ειδα οτι εχει βάλει για 10 χρόνια αντί για 14 χρόνια, που διάβασα!! γιατι το έκανε αυτό?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, fotini_20 είπε

Καλησπέρα παιδιά έριξα μια ματιά στο υδε που έφτιαξε ο ηλεκτρολόγος και ειδα οτι εχει βάλει για 10 χρόνια αντί για 14 χρόνια, που διάβασα!! γιατι το έκανε αυτό?? 

Κατι ακουσα οτι εχει μειωθει ο χρονος τους αλλα με επιφυλλαξη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, fotini_20 είπε

Καλησπέρα παιδιά έριξα μια ματιά στο υδε που έφτιαξε ο ηλεκτρολόγος και ειδα οτι εχει βάλει για 10 χρόνια αντί για 14 χρόνια, που διάβασα!! γιατι το έκανε αυτό?? 

Καλησπέρα.. Πράγματι με τον νέο νόμο έχει μειωθεί η διάρκεια σε 10 χρόνια.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...