Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, caveneo είπε

Παίζει τρελή ταρίφα πάντως. Αλλά μέσω μιας σελίδας που αναζητείς κάθε επαγγελματία που μπορεί να χρειαστείς, έβγαλα για 70 τ.μ σπίτι με 40€ + Φ.Π.Α. Ο άνθρωπος όντως έλεγξε το σπίτι και έβαλε στη πρίζα ένα μηχάνημα (Macrotest 5035) ρίχνοντας το ρελέ και κάνοντας διάφορες μετρήσεις. Την ΥΔΕ την έφτιαξε εκείνη την ώρα και μου την παρέδωσε. Τώρα μίλησα με τον ΔΕΔΔΗΕ και αποστέλλεις με ΕΛΤΑ ή courrier την ΥΔΕ στο τοπικό παράρτημα του ΔΕΔΔΗΕ.

Υπαρχουν και εντιμοι ηλεκτρολογοι .Καπου τοσα ειχα πληρωσει πριν 5 χρονια με ελεγχο της εγκαταστασης 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, caveneo είπε

Παίζει τρελή ταρίφα πάντως. Αλλά μέσω μιας σελίδας που αναζητείς κάθε επαγγελματία που μπορεί να χρειαστείς, έβγαλα για 70 τ.μ σπίτι με 40€ + Φ.Π.Α. Ο άνθρωπος όντως έλεγξε το σπίτι και έβαλε στη πρίζα ένα μηχάνημα (Macrotest 5035) ρίχνοντας το ρελέ και κάνοντας διάφορες μετρήσεις. Την ΥΔΕ την έφτιαξε εκείνη την ώρα και μου την παρέδωσε. Τώρα μίλησα με τον ΔΕΔΔΗΕ και αποστέλλεις με ΕΛΤΑ ή courrier την ΥΔΕ στο τοπικό παράρτημα του ΔΕΔΔΗΕ.

Εγώ πάντως μπερδεύτηκα, το ότι βρήκες με 40€ (ή πιο σωστά 50) αναιρεί το άλλο που ανέφερες δλδ το ότι παίζει "τρελή ταρίφα".

Πάντως στα γραφεία του τοπικού ΔΕΔΔΗΕ μπορείς να περάσεις και να αφήσεις την ΥΔΕ στον σεκιουριτά στην είσοδο, πιθανότατα να γίνεται και στη δική σου περιοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εγώ πάντως μπερδεύτηκα, το ότι βρήκες με 40€ (ή πιο σωστά 50) αναιρεί το άλλο που ανέφερες δλδ το ότι παίζει "τρελή ταρίφα".

Πάντως στα γραφεία του τοπικού ΔΕΔΔΗΕ μπορείς να περάσεις και να αφήσεις την ΥΔΕ στον σεκιουριτά στην είσοδο, πιθανότατα να γίνεται και στη δική σου περιοχή.

Δεν θα το συνιστουσα....Ο φυλακας δεν υπογραφει πουθενα οτι παρελαβε την ΥΔΕ και εχουν χαθει ΥΔΕ

Πιο καλα  με courier που υπογαφει ο παραλαβων. 

Παντα κραταμε και φωτοτυπια της 

Μερικοι φυλακες δεν παραλαμβανουν ΥΔΕ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Δεν θα το συνιστουσα....Ο φυλακας δεν υπογραφει πουθενα οτι παρελαβε την ΥΔΕ και εχουν χαθει ΥΔΕ

Πιο καλα  με courier που υπογαφει ο παραλαβων. 

Παντα κραταμε και φωτοτυπια της 

Μερικοι φυλακες δεν παραλαμβανουν ΥΔΕ. 

Για τον τοπικό ΔΕΔΔΗΕ μιλάω... εδώ όλοι οι σεκιουριτάδες τις παραλαμβάνουν, και δεν έχει ακουστεί ποτέ κάτι για απώλεια.

Προσωπικά το έχω κάνει δύο φορές, τη μία άφησα δύο ΥΔΕ στις 26/01 για να προλάβω την προθεσμία μια και άλλαξαν πολλά από 01/02, και την άλλη άφησα δύο βεβαιώσεις τετραγωνικών από τον Δήμο, όλα διεκπεραιώθηκαν κανονικά και έγκαιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πριν 6 μήνες έβγαλα με 30 ευρώ ΥΔΕ, μέσω ραντεβού από πλατφόρμα που βρήκα στο google. Ο ηλεκτρολόγος άψογος, θα τον φωνάξω σίγουρα και για άλλες εργασίες. 

Επίσης το άφησα στο κουτί που ήταν έξω από τον ΔΕΔΔΗΕ (Καλλιθέας) και σε 2 μέρες το είχαν περάσει στο σύστημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Για τον τοπικό ΔΕΔΔΗΕ μιλάω... εδώ όλοι οι σεκιουριτάδες τις παραλαμβάνουν, και δεν έχει ακουστεί ποτέ κάτι για απώλεια.

Προσωπικά το έχω κάνει δύο φορές, τη μία άφησα δύο ΥΔΕ στις 26/01 για να προλάβω την προθεσμία μια και άλλαξαν πολλά από 01/02, και την άλλη άφησα δύο βεβαιώσεις τετραγωνικών από τον Δήμο, όλα διεκπεραιώθηκαν κανονικά και έγκαιρα.

Δεν διαφωνω ..Απλα επειδη μπορω να ξερω κατι πιο πολλα για ΔΕΔΔΗΕ  (ενα χρονο εχω παρει συνταξη) το εγραψα . 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης Platano είπε

Δεν διαφωνω ..Απλα επειδη μπορω να ξερω κατι πιο πολλα για ΔΕΔΔΗΕ  (ενα χρονο εχω παρει συνταξη) το εγραψα . 

 

Δεν διαφωνώ ότι μπορεί να ξέρεις πιο πολλά γενικώς για ΔΕΔΔΗΕ, όπως και εσύ φαντάζομαι δεν διαφωνείς ότι σε κάποια παραρτήματα το προσωπικό μπορεί να είναι πιο εξυπηρετικό, και τα έγγραφα μπορεί να μην χάνονται τόσο εύκολα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν διαφωνώ ότι μπορεί να ξέρεις πιο πολλά γενικώς για ΔΕΔΔΗΕ, όπως και εσύ φαντάζομαι δεν διαφωνείς ότι σε κάποια παραρτήματα το προσωπικό μπορεί να είναι πιο εξυπηρετικό, και τα έγγραφα μπορεί να μην χάνονται τόσο εύκολα :)

Φυσικά και δεν διαφωνώ 

Στην Ελλάδα πολλά είναι και θέμα ανθρώπων 

Αν δεν κάνω λάθος η επίσημη θέση του ΔΕΔΔΗΕ για τις ΥΔΕ είναι αποστολή με courier ή συστημένο ΕΛΤΑ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Φυσικά και δεν διαφωνώ 

Στην Ελλάδα πολλά είναι και θέμα ανθρώπων 

Αν δεν κάνω λάθος η επίσημη θέση του ΔΕΔΔΗΕ για τις ΥΔΕ είναι αποστολή με courier ή συστημένο ΕΛΤΑ 

Ναι, αυτή είναι η επίσημη θέση του, ανεπίσημα όμως μέχρι και ταχυδρομικό κουτί ειδικά για αυτό το σκοπό έχουν βάλει κάποια γραφεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Εγώ πάντως μπερδεύτηκα, το ότι βρήκες με 40€ (ή πιο σωστά 50) αναιρεί το άλλο που ανέφερες δλδ το ότι παίζει "τρελή ταρίφα".

Πάντως στα γραφεία του τοπικού ΔΕΔΔΗΕ μπορείς να περάσεις και να αφήσεις την ΥΔΕ στον σεκιουριτά στην είσοδο, πιθανότατα να γίνεται και στη δική σου περιοχή.

Ταρίφα παίζει από τους ηλεκτρολόγους της περιοχής. Τον δικό μου ηλεκτρολόγο που τον φωνάζω για του σπιτιού μου τα θέματα, τον ρώτησα πόσο πάει για το σπίτι μου και μου είχε 120+ΦΠΑ και το πιστοποιητικό σε μια εβδομάδα. Από τα γνωστά σάιτ που βρίσκεις ο,τι μάστορα θες ποτέ δεν έμεινα παραπονεμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, caveneo είπε

Ταρίφα παίζει από τους ηλεκτρολόγους της περιοχής. Τον δικό μου ηλεκτρολόγο που τον φωνάζω για του σπιτιού μου τα θέματα, τον ρώτησα πόσο πάει για το σπίτι μου και μου είχε 120+ΦΠΑ και το πιστοποιητικό σε μια εβδομάδα. Από τα γνωστά σάιτ που βρίσκεις ο,τι μάστορα θες ποτέ δεν έμεινα παραπονεμένος.

Σε εκτος Αττικης εχω ακουσει τρελλα ποσα για ΥΔΕ ...Κατι κατοσταρικα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν διαφωνώ ότι μπορεί να ξέρεις πιο πολλά γενικώς για ΔΕΔΔΗΕ, όπως και εσύ φαντάζομαι δεν διαφωνείς ότι σε κάποια παραρτήματα το προσωπικό μπορεί να είναι πιο εξυπηρετικό, και τα έγγραφα μπορεί να μην χάνονται τόσο εύκολα :)

...άρα "το ορθότερο" θα ήταν απλά να τονίσεις (ακόμη κι αν σου φαίνεται ίσως αυτοννόητο), "το κάνετε φυσικά με δική σας ευθύνη" (για όποιον αποφασίσει σεκιουριτά ή κουτί).

47 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν δεν κάνω λάθος η επίσημη θέση του ΔΕΔΔΗΕ για τις ΥΔΕ είναι αποστολή με courier ή συστημένο ΕΛΤΑ 

....όχι και με αποστολή μέσω μέιλ, Γιάννη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, washcloud είπε

...άρα "το ορθότερο" θα ήταν απλά να τονίσεις (ακόμη κι αν σου φαίνεται ίσως αυτοννόητο), "το κάνετε φυσικά με δική σας ευθύνη" (για όποιον αποφασίσει σεκιουριτά ή κουτί).

....όχι και με αποστολή μέσω μέιλ, Γιάννη;

Στο χαρτι που μου ειχε στειλει εμενα ο δεδδηε ελεγε οτι αν θες για πιο γρηγορα το στελνεις με μειλ αλλα ουτως η αλλως το αυθεντικο θα επρεπε να το στειλεις εστω και αργοτερα στον δεδδηε με κουριερ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, Γιάννης Platano said:

Σε εκτος Αττικης εχω ακουσει τρελλα ποσα για ΥΔΕ ...Κατι κατοσταρικα .

Δεν πάει κι ανάλογα το μέγεθος του κτιρίου? Ίδιο ποσό παίρνει πχ για 60τμ και 300τμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...