Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, topmar είπε

Καλησπέρα, σε αναζήτηση ηλεκτρολογου σε επαρχιακή πόλη, για την έκδοση νέας ΥΔΕ σε διαμέρισμα 15ετιας, οι τιμές που πήρα ως "προσφορά" μετά από ψάξιμο, ήταν από 50€ (νορμάλ) έως 150€ (!!). 

Ότι γουστάρει ζητά ο καθένας λοιπόν, θέλει ψάξιμο. 

Ενημερωτικά πάντως, το κόστος συνδέεται και με τα τετραγωνικά της κατοικίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε 2 σπίτια 100τμ έκαστο στο Ηράκλειο Κρήτης έχουνε όλοι κομμένη τιμή 270 ευρώ για το κάθε σπίτι για έκδοση ΥΔΕ.

Προφανώς έχουν κάνει κάποιο είδος καρτέλ.σε ερώτηση μου γιατί τόσο ακριβά άλλος μου έλεγε είναι Φιξ η τιμή,και άλλος μου έλεγε ότι υπάρχει στάνταρ τιμή τιμοκαταλόγου και είναι υποχρεωμένοι να κόβουν απόδειξη για αυτά τα λεφτά,άλλαξε λέει ο νόμος.

Επίσης ότι όλες οι νέες ΥΔΕ έχουνε διάρκεια 4-5 χρόνια.

Ισχύουν όλα τα παραπάνω ξέρει κανείς να μου πει με σιγουριά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, davarisx είπε

Σε 2 σπίτια 100τμ έκαστο στο Ηράκλειο Κρήτης έχουνε όλοι κομμένη τιμή 270 ευρώ για το κάθε σπίτι για έκδοση ΥΔΕ.

Προφανώς έχουν κάνει κάποιο είδος καρτέλ.σε ερώτηση μου γιατί τόσο ακριβά άλλος μου έλεγε είναι Φιξ η τιμή,και άλλος μου έλεγε ότι υπάρχει στάνταρ τιμή τιμοκαταλόγου και είναι υποχρεωμένοι να κόβουν απόδειξη για αυτά τα λεφτά,άλλαξε λέει ο νόμος.

Επίσης ότι όλες οι νέες ΥΔΕ έχουνε διάρκεια 4-5 χρόνια.

Ισχύουν όλα τα παραπάνω ξέρει κανείς να μου πει με σιγουριά?

Οτι υπαρχει καρτελ ειναι αληθεια στην επαρχια .

Πολυ προσφατα γνωστη μου στην Αθηνα το εβγαλε με 60 ευρω με πραγματικο ελεγχο της εγκαταστασης 

Τα αλλα που σας ειπε ειναι μπαρουφες.Τοσα του λειπουν!!!

Οι ΥΔΕ για σπιτια 14 χρονια (αν και διαβασα οτι εγιναν 10 χρονια)και για επαγγελματικες στεγες 7 χρονια 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι κατοικίες είναι μέχρι 10 χρόνια, οι επαγγελματικοί χώροι μέχρι 5 χρόνια και οι χώροι συνάθροισης κοινού μέχρι 2 χρόνια. Η αμοιβή του ηλεκτρολόγου είναι ελεύθερα καθοριζόμενη αλλά πιθανώς να υπάρχουν συμφωνίες εντός τοπικών συλλόγων με πλαφόν αλλά αυτό δεν τις νομιμοποιεί. Η αμοιβή φυσικά και είναι συνάρτηση της έκτασης της εγκατάστασης, άλλο τα 50τμ άλλο τα 5000τμ άλλο τα 50000τμ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Αφού εσύ τις στέλνεις δεν είπαμε;:lol:

Δεν το νομιζω να γινεται αυτο!!! Απο πολιτη ειναι...

Και μαλιστα ειναι με νεο εντυπο...Και με το νεο λογοτυπο..

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, takoulou είπε

Δεν το νομιζω να γινεται αυτο!!! Απο πολιτη ειναι...

Και μαλιστα ειναι με νεο εντυπο...Και με το νεο λογοτυπο..

Σε τρολλάρω. Αυτό που λέω είναι ότι με αυτά που έχεις γράψει κατά καιρούς, φαίνεται να είσαι του ευρύτερου κλάδου.

ΥΓ: Τέτοιο έλαβα κι εγώ πριν 6-7 μήνες.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
5 ώρες πριν, lyda94 είπε

Ερώτηση, αν δεν στείλω το πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου, θα έχω κανένα θέμα?

Αν έχουν στείλει ειδοποίηση από ΔΕΔΔΗΕ για ανανέωση, περιθώριο 6 μήνες για υποβολή νέας ΥΔΕ.

Στο 6μηνο 2η ειδοποίηση με ένα ακόμη μήνα περιθώριο. Αν δεν λάβεις καμμία ειδοποίηση, ρισκάρεις να σου κόψουν το ρεύμα από το 7μηνο κι έπειτα (σε κάποιους έχει τύχει ποτέ να μην κάνουν τίποτα μετά την ειδοποίηση, αλλά,,,το ρισκάρεις; ). Έχεις μπόλικο περιθώριο για αν ψάξεις - να πάρεις προσφορές από ηλεκτρολόγους (γκούγκλαρε, παίζουν πλατφόρμες σχετικές, αλλά ρώτα και στην περιοχή σου) καθώς παίζει μεγάλο εύρος τιμών. Μπορεί στην καλύτερη να την βγάλεις και με 30άρι (εξαρτάται ΚΑΙ από τα τετραγωνικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, washcloud είπε

Αν έχουν στείλει ειδοποίηση από ΔΕΔΔΗΕ για ανανέωση, περιθώριο 6 μήνες για υποβολή νέας ΥΔΕ.

Στο 6μηνο 2η ειδοποίηση με ένα ακόμη μήνα περιθώριο. Αν δεν λάβεις καμμία ειδοποίηση, ρισκάρεις να σου κόψουν το ρεύμα από το 7μηνο κι έπειτα (σε κάποιους έχει τύχει ποτέ να μην κάνουν τίποτα μετά την ειδοποίηση, αλλά,,,το ρισκάρεις; ). Έχεις μπόλικο περιθώριο για αν ψάξεις - να πάρεις προσφορές από ηλεκτρολόγους (γκούγκλαρε, παίζουν πλατφόρμες σχετικές, αλλά ρώτα και στην περιοχή σου) καθώς παίζει μεγάλο εύρος τιμών. Μπορεί στην καλύτερη να την βγάλεις και με 30άρι (εξαρτάται ΚΑΙ από τα τετραγωνικά).

ειδοποιηση απο δεδδηε δεν ηρθε ποτε, αλλα μου το ζητησαν απο δεη χθες. μπηκα και σε ενα λινκ που μου εδωσε καποιος στο αλλο θεμα και ελεγε οτι εχει ληξει. το ποτε αγνωστο καθως εκει που ελεγε την ημ. ληξης, ειχε αστερακια! (δλδ ελεος!)

θα βρω εναν να ερθει να το κανει να τελειωνει η υποθεση. μικρο ειναι το σπιτι, ποσα να παρει πια!

εσενα ειδικα, σε ευχαριστω τρελα πολυ για ολο τον κοπο σου να μου τα εξηγεις!!!

Επεξ/σία από lyda94
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lyda94 είπε

μικρο ειναι το σπιτι, ποσα να παρει πια!

Ανάλογα που βρίσκεται το σπίτι... όσο πιο "επαρχία" είναι τόσο περισσότερο θα είναι το minimum που θα σου ζητήσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ανάλογα που βρίσκεται το σπίτι... όσο πιο "επαρχία" είναι τόσο περισσότερο θα είναι το minimum που θα σου ζητήσουν.

οχι οχι, πειραια τριγυρω ειμαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, lyda94 είπε

ειδοποιηση απο δεδδηε δεν ηρθε ποτε, αλλα μου το ζητησαν απο δεη χθες. μπηκα και σε ενα λινκ που μου εδωσε καποιος στο αλλο θεμα και ελεγε οτι εχει ληξει. το ποτε αγνωστομ καθως εκει που ελεγε την ημ. ληξης, ειχε αστερακια! (δλδ ελεος!)

θα βρω εναν να ερθει να το κανει να τελειωνει η υποθεση. μικρο ειναι το σπιτι, ποσα να παρει πια!

εσενα ειδικα, σε ευχαριστω τρελα πολυ για ολα τον κοπο σου να μου τα εξηγεις!!!

(Να 'σαι καλά για τις ευχαριστίες :-))

...από ΔΕΗ, αν εννοείς ότι "στο ζήτησαν για να προχωρήσουν", δεν έχουν καμμία δουλειά με την ΥΔΕ - θέμα του ΔΕΔΔΗΕ είναι. Ο οποίος επίσης δεν έχει καμμία δουλειά με τον πάροχο και την μετάβαση σε πρόγραμμά του (απλώς σε ενημερώνει* για την ληγμένη ΥΔΕ, και για την υποχρέωσή σου να προβείς σε αντικατάστασή της εντός 6+1 μηνών, μετά το πέρας των οποίων μπαίνεις σε λίστα για διακοπή). Αυτό να τους πεις. Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να πέσεις σε μολυβοσπρώχτες που ζουν για να κάνουν την ζωή του κόσμου δύσκολη....

* αυτό γίνεται κάθε φορά που αιτείσαι αλλαγή παρόχου ή ονόματος : βλέπουν στον ΔΕΔΔΗΕ την καρτέλα της παροχής, κι αν έχει λήξει, ειδοποιούν. Αλλιώς και μια ζωή να περάσει, δεν κάνουν κάτι .

Αν είσαι Αττική, γκούγκλαρε όπως σου είπα και χθες, για προσφορές. Παίζουν μέχρι κι από 20 έως και,,,όρεξη να 'χεις. Ανάλογα την περιοχή, τα τετραγωνικά και τις,,,διαθέσεις τους. Γενικά 40-50 να τα θεωρείς μεσ' στο νερό και νορμάλ αν ρωτήσεις στην περιοχή σου. Υπ' όψιν αν τυχόν είναι παλιός ο κεντρικός πίνακας και δεν έχει "ρελέ διαφυγής", υποχρεωτικά θα βάλει και τέτοιον, οπότε περίπου άλλο ένα 50άρι υπολόγισε (τουλάχιστον είναι κάτι που πράγματι χρειάζεται).

 

13 λεπτά πριν, lyda94 είπε

οχι οχι, πειραια τριγυρω ειμαι..

...τωρα το ειδα αυτό. Οπότε σίγουρα θα βρεις καλές προσφορές μέσα από διάφορες πλατφόρμες. Γκούγκλαρε για "πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου".

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παίζει τρελή ταρίφα πάντως. Αλλά μέσω μιας σελίδας που αναζητείς κάθε επαγγελματία που μπορεί να χρειαστείς, έβγαλα για 70 τ.μ σπίτι με 40€ + Φ.Π.Α. Ο άνθρωπος όντως έλεγξε το σπίτι και έβαλε στη πρίζα ένα μηχάνημα (Macrotest 5035) ρίχνοντας το ρελέ και κάνοντας διάφορες μετρήσεις. Την ΥΔΕ την έφτιαξε εκείνη την ώρα και μου την παρέδωσε. Τώρα μίλησα με τον ΔΕΔΔΗΕ και αποστέλλεις με ΕΛΤΑ ή courrier την ΥΔΕ στο τοπικό παράρτημα του ΔΕΔΔΗΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...