Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι έχουμε κάνει πρόσφατα αλλαγή παρόχου, να περιμένουμε επιστολή του δεδδηε που να μας ζητάει υδε για να την βγάλουμε ή να το κάνουμε έτσι κι αλλιώς εντός 6 μηνών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, 1comment είπε

Όσοι έχουμε κάνει πρόσφατα αλλαγή παρόχου, να περιμένουμε επιστολή του δεδδηε που να μας ζητάει υδε για να την βγάλουμε ή να το κάνουμε έτσι κι αλλιώς εντός 6 μηνών;

Αν εχει ληξει η παλια εχεις περιθωριο 6 μηνες αφου δεν εγινε διακοπη

Λογικα σε ειχαν ενημερωσει οταν εκανςε αλλαγη  παροχου

Αν δεν εχει ληξει δεν χρειαζεται νεα ΥΔΕ

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν εχει ληξει η παλια εχεις περιθωριο 6 μηνες αφου δεν εγινε διακοπη

Λογικα σε ειχαν ενημερωσει οταν εκανςε αλλαγη  παροχου

Αν δεν εχει ληξει δεν χρειαζεται νεα ΥΔΕ

Αν δεν είχε λήξει δεν θα το ρώταγα. Του πατέρα μου είναι βασικά. Θα τον ενημερώσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 1comment είπε

Αν δεν είχε λήξει δεν θα το ρώταγα. Του πατέρα μου είναι βασικά. Θα τον ενημερώσω. 

Μπορει να το δει απο εδω αν εχει ληξει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, 1comment είπε

Όσοι έχουμε κάνει πρόσφατα αλλαγή παρόχου, να περιμένουμε επιστολή του δεδδηε που να μας ζητάει υδε για να την βγάλουμε ή να το κάνουμε έτσι κι αλλιώς εντός 6 μηνών;

Καλημέρα... Συνήθως αυτό γίνεται... Όταν υπάρχει αλλαγή παροχου, ονόματος, ζητείται νέα ΥΔΕ όταν χρειάζεται.. Αυτό γίνεται η με μήνυμα SMS στον πελατη η με επιστολή από τον Δεδδηε... Ανάλογα και την περιοχη του Δεδδηε.. Μπορεί να κατατεθεί εντός 6 μηνών... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημέρα... Συνήθως αυτό γίνεται... Όταν υπάρχει αλλαγή παροχου, ονόματος, ζητείται νέα ΥΔΕ όταν χρειάζεται.. Αυτό γίνεται η με μήνυμα SMS στον πελατη η με επιστολή από τον Δεδδηε... Ανάλογα και την περιοχη του Δεδδηε.. Μπορεί να κατατεθεί εντός 6 μηνών... 

Αυτό ρωτάω. Επειδή δεν έχει έρθει τίποτα από τα δύο, να περιμένουμε να έρθει πρώτα; Μόνο στο τηλ του το είχαν πει από το νέο πάροχο όταν πήραν για επιβεβαίωση της αίτησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 1comment είπε

Αυτό ρωτάω. Επειδή δεν έχει έρθει τίποτα από τα δύο, να περιμένουμε να έρθει πρώτα; Μόνο στο τηλ του το είχαν πει από το νέο πάροχο όταν πήραν για επιβεβαίωση της αίτησης. 

Σε ποια περιοχη του Δεδδηε ανήκεις;;  Μπορείς να το δεις αν χρειάζεται από και εδώ.. Αν έχει λήξει..

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/...Αλλα αφού σου το ανέφεραν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 1comment είπε

Όσοι έχουμε κάνει πρόσφατα αλλαγή παρόχου, να περιμένουμε επιστολή του δεδδηε που να μας ζητάει υδε για να την βγάλουμε ή να το κάνουμε έτσι κι αλλιώς εντός 6 μηνών;

Κανείς δεν μπορεί να σου πει αν τύχει να σου έρθει. Αν δε σου ζητήσουν, δε χρειάζεται να βγάλεις νέα. Κατά τη γνώμη μου μη συμπληρώνεις τη φόρμα που σου έδωσαν, γιατί πιστεύω ότι μπορεί να ενεργοποιείς μόνο σου τη διαδικασία του ΔΕΔΔΗΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DownUNDERground είπε

Κανείς δεν μπορεί να σου πει αν τύχει να σου έρθει. Αν δε σου ζητήσουν, δε χρειάζεται να βγάλεις νέα. Κατά τη γνώμη μου μη συμπληρώνεις τη φόρμα που σου έδωσαν, γιατί πιστεύω ότι μπορεί να ενεργοποιείς μόνο σου τη διαδικασία του ΔΕΔΔΗΕ.

Αν καταλαβα καλα εννοεις οτι ο ΔΕΔΔΗΕ "τσιμπαει" ληγμενες ΥΔΕ οταν καποιος δοκιμαζει την εφαρμογη να δει αν εχει ληξει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν καταλαβα καλα εννοεις οτι ο ΔΕΔΔΗΕ "τσιμπαει" ληγμενες ΥΔΕ οταν καποιος δοκιμαζει την εφαρμογη να δει αν εχει ληξει ?

Έτσι πιστεύω. Δεν έχω αποδείξεις. Αλλά τεχνικά είναι πανεύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Έτσι πιστεύω. Δεν έχω αποδείξεις. Αλλά τεχνικά είναι πανεύκολο.

Ο ΔΕΔΔΗΕ εχει βαση δεδομενων και ξερει ποτε ληγει καθε ΥΔΕ ανεξαρτητα απο παροχο .

Με ενα κουμπι μπορει ανα πασα στιγμη να δει τις ληγμενες ΥΔΕ.

Γιατι δεν το κανει και να ζηταει νεες χωρις να υπαρχει καποια αλλαγη στην παροχη δεν μπορω να ξερω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Ο ΔΕΔΔΗΕ εχει βαση δεδομενων και ξερει ποτε ληγει καθε ΥΔΕ ανεξαρτητα απο παροχο .

Με ενα κουμπι μπορει ανα πασα στιγμη να δει τις ληγμενες ΥΔΕ.

Γιατι δεν το κανει και να ζηταει νεες χωρις να υπαρχει καποια αλλαγη στην παροχη δεν μπορω να ξερω .

Προφανώς και έχει βάση δεδομένων. Δεν είπα ότι περιμένει εμάς να τη χτίσουμε.

Αλλά, όπως είπες κι εσύ, περιέργως δε ζητάει από όλους, αλλά σε κάποιες συγκεκριμένες περιπτώσεις. Μία πολύ κλασική είναι να αλλάξεις όνομα στην παροχή. Μία άλλη να αλλάξεις πάροχο. Πονηρά σκεπτόμενος, πιστεύω ότι άλλο ένα φιλτράρισμα είναι να έχει μία βάση δεδομένων με το ποιοι έψαξαν αν έχει λήξει. Ακριβώς για να μη στέλνει σε όλους (άγνωστο σε μένα γιατί), ίσως να θεωρούν ότι έχει ενδιαφέρον να ελέγχεται ποιοι κάνουν αναζήτηση.

Ξαναλέω, ούτε στοιχεία έχω, ούτε είμαι απόλυτος. Αλλά πιστεύω ότι είναι ένα έξτρα καλό φιλτράρισμα να ξεχωρίσεις "ενεργές" παροχές για πιθανούς ελέγχους. Για φαντάσου να στέλνανε επιστολές για χιλιάδες παροχές σε μακαρίτες και διάφορες άλλες ανενεργές που δεν υπήρχε καμμία περίπτωση να ελεγχθούν. Τί χαμένες ανθρωπο-ώρες και πεταμένο χρήμα θα ήταν; Ενώ μια παροχή που έχει ψαχτεί από κάποιον, μπορεί να έχει νόημα να φύγει επιστολή...😉

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σε αναζήτηση ηλεκτρολογου σε επαρχιακή πόλη, για την έκδοση νέας ΥΔΕ σε διαμέρισμα 15ετιας, οι τιμές που πήρα ως "προσφορά" μετά από ψάξιμο, ήταν από 50€ (νορμάλ) έως 150€ (!!). 

Ότι γουστάρει ζητά ο καθένας λοιπόν, θέλει ψάξιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Κανείς δεν μπορεί να σου πει αν τύχει να σου έρθει. Αν δε σου ζητήσουν, δε χρειάζεται να βγάλεις νέα. Κατά τη γνώμη μου μη συμπληρώνεις τη φόρμα που σου έδωσαν, γιατί πιστεύω ότι μπορεί να ενεργοποιείς μόνο σου τη διαδικασία του ΔΕΔΔΗΕ.

Δεν στέκει κάτι τέτοιο. Το είχα κάνει εγώ πριν χρόνο για την παροχή μου που παίζει να μην είχε βγει ποτέ ΥΔΕ. Τωρα έκανα αλλαγή ονόματος και ήρθε SMS μόλις πέρασε ο υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ να μετρήσει και να ελεγξει τον μετρητή. 

Στο SMS αναφέρει ότι απαιτείται εντός 6 μηνών η κατάθεση υπεύθυνης δηλωσης ηλεκτρολόγου. 

7 λεπτά πριν, topmar είπε

Καλησπέρα, σε αναζήτηση ηλεκτρολογου σε επαρχιακή πόλη, για την έκδοση νέας ΥΔΕ σε διαμέρισμα 15ετιας, οι τιμές που πήρα ως "προσφορά" μετά από ψάξιμο, ήταν από 50€ (νορμάλ) έως 150€ (!!). 

Ότι γουστάρει ζητά ο καθένας λοιπόν, θέλει ψάξιμο. 

Το 150 ευρώ είναι το normal για την εργασία που απαιτείται σύμφωνα με τα πρότυπα και τους κανονισμούς ώστε να εκδοθεί μια σωστή ΥΔΕ. Τα 50 ευρώ είναι απλά η τσαπατσουλικη δουλειά πέρασα είδα έγραψα στο χαρτί, το υπέγραψα και σφραγισα αυθημερόν και γειά σας. 

2 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Προφανώς και έχει βάση δεδομένων. Δεν είπα ότι περιμένει εμάς να τη χτίσουμε.

Αλλά, όπως είπες κι εσύ, περιέργως δε ζητάει από όλους, αλλά σε κάποιες συγκεκριμένες περιπτώσεις. Μία πολύ κλασική είναι να αλλάξεις όνομα στην παροχή. Μία άλλη να αλλάξεις πάροχο. Πονηρά σκεπτόμενος, πιστεύω ότι άλλο ένα φιλτράρισμα είναι να έχει μία βάση δεδομένων με το ποιοι έψαξαν αν έχει λήξει. Ακριβώς για να μη στέλνει σε όλους (άγνωστο σε μένα γιατί), ίσως να θεωρούν ότι έχει ενδιαφέρον να ελέγχεται ποιοι κάνουν αναζήτηση.

Ξαναλέω, ούτε στοιχεία έχω, ούτε είμαι απόλυτος. Αλλά πιστεύω ότι είναι ένα έξτρα καλό φιλτράρισμα να ξεχωρίσεις "ενεργές" παροχές για πιθανούς ελέγχους. Για φαντάσου να στέλνανε επιστολές για χιλιάδες παροχές σε μακαρίτες και διάφορες άλλες ανενεργές που δεν υπήρχε καμμία περίπτωση να ελεγχθούν. Τί χαμένες ανθρωπο-ώρες και πεταμένο χρήμα θα ήταν; Ενώ μια παροχή που έχει ψαχτεί από κάποιον, μπορεί να έχει νόημα να φύγει επιστολή...😉

Οι ανενεργες παροχές είναι μαρκαρισμένες στο σύστημα και προφανώς δεν θα κάτσουν να στέλνουν σε όλους. Τωρα για τα ονόματα, ας καθόταν ο καθένας να γυρίσει στο όνομα του την παροχή. Τέλος πάντων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, davarisx είπε

Γνωρίζει κανείς αν έχει αλλάξει η διάρκεια της ΥΔΕ για κατοικίες?

Για ποσα χρόνια ισχύει?

H ΥΔΕ για κατοικίες ισχύει μέχρι  10 χρόνια . Ο ηλεκτρολόγος μπορεί να βάλει λιγώτερη διάρκεια αν το αιτιολογήσει . 

Σήμερα 8 Ιανουαρίου 2022 έκλεισε η ημερομηνία μέχρι την οποία μπορούσαν να κατατεθούν ΥΔΕ που  δημιουργήθηκαν από 8/1/2021 μέχρι 8/10/2021 για τις οποίες είχε δοθεί τρίμηνη προθεσμία κατάθεσης ( με τον παλιό νόμο ισχυε  κατάθεση εντός ενός έτους. ) Μαζί με αυτό έκλεισε και η τρύπα ( κάπιοι βγάζανε ΥΔΕ με ημερομηνία 5 ή 6 ή 7 Οκτωβρίου για ...14 χρόνια )

Οι νέες ΥΔΕ κατατίθενται εντός 30 ημερών.

Επεξ/σία από Vasileios-gr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...