Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Οι κακοτεχνίες μια φορά θα γίνουν και ΜΙΑ φορά θα φτιαχτούν.

4 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Ρε φίλε, ΚΑΘΕ 10 χρόνια θα έρχεται ο ηλεκτρολόγος να βλέπει αν το ρελέ είναι στην θέση του?

Καλά, και 1 φορά πεθαίνεις. Μη νομίζεις ότι χρειάζεται παραπάνω φορές.

Επεξ/σία από yazidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Καλησπέρα έκανα αίτηση αλλαγής από Ήρων generous σε elepdison smart για να πάρω το 100αρικο.

Φίλος μου ηλεκτρολόγος μου είπε ότι αφού αλλάζω εταιρία θα χρειαστώ πιστοποιητικό από ηλεκτρολόγο το οποίο το ζητάει ο ΔΕΔΗΕ κάθε φορά που αλλάζω πάροχο. Το ζητάνε στον 4-5 λογαριασμό. Αυτό ισχύει? Έχει τύχει σε κανέναν που άλλαξε πάροχο μέσα στο 2022?

σε κανέναν δεν έχει τύχει , μόνο σε αλλαγή ΑΦΜ ή αν ήταν κομμένο

κανονικά πρέπει να βγάλεις , άρα υπολόγισέ το σαν έξοδο και αν έρθει επιστολή απο ΔΕΔΔΗΕ ,ήρθε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, korakios είπε

σε κανέναν δεν έχει τύχει , μόνο σε αλλαγή ΑΦΜ ή αν ήταν κομμένο

κανονικά πρέπει να βγάλεις , άρα υπολόγισέ το σαν έξοδο και αν έρθει επιστολή απο ΔΕΔΔΗΕ ,ήρθε

Δεν έχω κάνει κάποια αλλαγή αφμ. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα έρθει. Εγώ διάβασα για τον ενεργειακό τουρισμό που κάνουν τα παιδιά και λέω ας πάω και εγώ να πάρω το 100αρικο. Και μετά έμαθα από φίλο ηλεκτρολόγο ότι θα μου ζητήσουν χαρτί από ΔΕΔΔΗΕ. Τώρα τι ταρίφα παίζει από ηλεκτρολόγους δεν ξέρω ίσως και πάνω από 100€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kirmike είπε

Και μετά έμαθα από φίλο ηλεκτρολόγο ότι θα μου ζητήσουν χαρτί από ΔΕΔΔΗΕ.

που να ήταν και εχθρός σου 😛

βασικά αν έχεις κανα απαρχαιωμένο πίνακα χωρίς ρελέ διαρροής κτλ , καλό είναι να τα αλλάξεις , ελπίζω να είναι αυτονόητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, korakios είπε

που να ήταν και εχθρός σου 😛

βασικά αν έχεις κανα απαρχαιωμένο πίνακα χωρίς ρελέ διαρροής κτλ , καλό είναι να τα αλλάξεις , ελπίζω να είναι αυτονόητο

Όχι μια χαρά είναι ο πίνακας. Απλά είχα ξεμείνει στον Ήρων 2 χρόνια και είπα να κάνω μια αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν μετά από αλλαγή παρόχων δεν έρθει επιστολή του ΔΕΔΔΗΕ μπορείς να μην κάνεις την ΥΔΕ;

Εφόσον δεν έχεις ενημερωθεί επίσημα δεν είσαι υποχρεωμένος να το γνωρίζεις, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/11/2023 στις 9:28 ΠΜ, ss42ss είπε

Δηλαδή εσύ θα πας για 50€ για μια ΥΔΕ σε σπίτι πχ 80τμ να  μετρήσεις με το πιστοποιημένο όργανο να φας εκεί τρεις ώρες να κανείς τις μετρήσεις που πρέπει, να κανείς την καταγραφή  όλων των στοιχείων και τα σχέδια (μονογραμικό πίνακα και κάτοψη όπου θα αποτυπώνονται όλα τα στοιχεία της εγκατάστασης στο χαρτί) και μετά να πας στο σπίτι σου να κανείς άλλες τρεις ώρες να τα σχεδιάσεις με πρόγραμμα στον υπολογιστή , να τα υπογράψεις ψηφιακά, να τα ανεβάσεις στην ιστοσελίδα του ΔΕΔΔΗΕ και να στείλεις αντίγραφο στον πελάτη σου.
Να πρέπει να κόψεις την απόδειξη 50€ με ΦΠΑ και δεν σου έχω υπολογίσει μέσα το μεροκάματο το δικό σου ούτε του βοηθού που μπορεί να έχεις μαζί σου, τα έξοδα μετακίνησης τα οποία σε περίπτωση επανασύνδεσης πρέπει να γίνουν δυο φορές, τα έξοδα της θεώρησης, το ΦΠΑ σου και φυσικά την όλη ευθύνη που αναλαμβάνεις με την υπογραφή σου.

Αν τα υπολογίσεις όλα αυτά με σημερινά δεδομένα οτιδήποτε κατω από 100€+ΦΠΑ ο ηλεκτρολογος μπαίνει μέσα.

ΥΓ: Μετά θα λέμε φταίει ο ηλεκτρολόγος που υπέγραψε την ΥΔΕ για το σπίτι που δεν είχε ρελε διαρροής και σκοτώθηκε άνθρωπος.

 

Δηλαδή ο τυχαίο παράδειγμα δεν κάνει όλα αυτά που αναφέρεις και λέει ψέματα? Αν μου έρθει εμένα για 2 ΥΔΕ της τάξεως των 60-100 ευρώ για κοινόχρηστο και σπίτι των 150τμ θεωρείς ότι θα μπει μέσα, δεν θα βγάλει κέρδος? Γιατί εγώ θεωρώ ότι αν βγάλω την βενζίνη του όλα τα άλλα είναι κέρδος για 3 ώρες που λες ότι θα ασχοληθεί μαζί μου. Γιατί είδα και τον ηλεκτρολόγο της γειτονιάς που ήρθε είδε και απήλθε (κάθισε μισή ώρα από ότι μου είπαν τα πεθερικά), τους έβγαλε ύστερα από μια εβδομάδα το πιστοποιητικό και τσίμπησε και 100 μαύρα. Ε αυτόν δεν θα τον ξαναπροτιμήσω γιατί είναι κακός επαγγελματίας.

Τα γράφω όλα αυτά με αφορμή αυτό που είπες "οτιδήποτε κατω από 100€+ΦΠΑ ο ηλεκτρολογος μπαίνει μέσα.".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ev_trantos είπε

Εάν μετά από αλλαγή παρόχων δεν έρθει επιστολή του ΔΕΔΔΗΕ μπορείς να μην κάνεις την ΥΔΕ;

Εφόσον δεν έχεις ενημερωθεί επίσημα δεν είσαι υποχρεωμένος να το γνωρίζεις, σωστά;

Η αλλαγή παρόχου δεν έχει σχέση με την ΥΔΕ.

ΜΗΠΩΣ έκανες αλλαγή αφμ?

Πελάτη δηλαδή στην παροχή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ίδιος πελάτης, το ίδιο ΑΦΜ, μόνο αλλαγή 2 παρόχων έγινε και ενημερώθηκε ανεπίσημα (μετά από τηλέφωνο του στον ΔΕΔΔΗΕ για την πορεία της αλλαγής παρόχου) ότι έληξε η ΥΔΕ και θα πρέπει να την κάνει.

Εφόσον δεν έχει έρθει επίσημη έγγραφη ειδοποίηση είναι υποχρεωμένος να την κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ev_trantos είπε

Ο ίδιος πελάτης, το ίδιο ΑΦΜ, μόνο αλλαγή 2 παρόχων έγινε και ενημερώθηκε ανεπίσημα (μετά από τηλέφωνο του στον ΔΕΔΔΗΕ για την πορεία της αλλαγής παρόχου) ότι έληξε η ΥΔΕ και θα πρέπει να την κάνει.

Εφόσον δεν έχει έρθει επίσημη έγγραφη ειδοποίηση είναι υποχρεωμένος να την κάνει;

ΟΧΙ 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, messinia3 είπε

Το sms μετράει ως επίσημη ενημέρωση?

Στέλνουν και επιστολή μετά.. Αλλά και το SMS μετράει γιατί  φαίνεται μέσα στον Δεδδηε ότι έχει ενημερωθεί ο πελάτης και  ηλεκτρονικά.. 

Κοίταξε και τις πίσω 3-6 σελίδες.. Υπάρχουν και φωτογραφίες.. 

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, GREGORYMO said:

Η αλλαγή παρόχου δεν έχει σχέση με την ΥΔΕ.

ΜΗΠΩΣ έκανες αλλαγή αφμ?

Πελάτη δηλαδή στην παροχή?

Η αλλαγή παρόχου κατά κανόνα είναι μία από τις αφορμές που "αφυπνίζουν" τον ΔΕΔΔΗΕ και ζητάει φρέσκια ΥΔΕ.

Το γεγονός ότι σε κάποιον/ους δεν ζητήθηκε ΥΔΕ σε αλλαγή παρόχου, δεν σημαίνει ότι ο ΔΕΔΔΗΕ δεν πρόκειται να ζητήσει ποτέ και από κανέναν ΥΔΕ σε τέτοια περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Η αλλαγή παρόχου κατά κανόνα είναι μία από τις αφορμές που "αφυπνίζουν" τον ΔΕΔΔΗΕ και ζητάει φρέσκια ΥΔΕ.

Το γεγονός ότι σε κάποιον/ους δεν ζητήθηκε ΥΔΕ σε αλλαγή παρόχου, δεν σημαίνει ότι ο ΔΕΔΔΗΕ δεν πρόκειται να ζητήσει ποτέ και από κανέναν ΥΔΕ σε τέτοια περίπτωση.

Συμφωνώ.

Κίνδυνος υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...