Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, 1comment είπε

To ΥΔΕ έχει λήξει. Είσαι σίγουρος ότι θα ζητηθεί αν δεν κάνω αλλαγή παρόχου; Είναι λίγο πρόβλημα γιατί είναι μαγαζί και δύσκολο να συνεννοηθώ με τους 4 ιδιοκτήτες να το χρεωθούν αυτοί. Με βλέπω να το πληρώνω εγώ. 

Σε κάθε αλλαγή που γίνεται ζητείται νέο ΥΔΕ εφόσον αυτό έχει λήξει..... Δίνουν μια προθεσμια έξι μηνών..Συνήθως το πληρωνει ο ενοικιαστης του καταστήματος.. Αν είναι να μπει ρευμα ζητείται άμεσα.. 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, 1comment είπε

To ΥΔΕ έχει λήξει. Είσαι σίγουρος ότι θα ζητηθεί αν δεν κάνω αλλαγή παρόχου; Είναι λίγο πρόβλημα γιατί είναι μαγαζί και δύσκολο να συνεννοηθώ με τους 4 ιδιοκτήτες να το χρεωθούν αυτοί. Με βλέπω να το πληρώνω εγώ. 

Έλεγχος ΥΔΕ γίνεται γενικά σε κάθε αλλαγή, αν δεν αλλάξεις πάροχο και κάνεις αλλαγή ονόματος (στην ουσία νέο συμβόλαιο) φυσικά και θα ζητηθεί να κατατεθεί νέα εντός εξαμήνου.

Πάντως στους επαγγελματικούς χώρους την ΥΔΕ συνηθίζεται να την πληρώνει ο ενοικιαστής, και ειδικά στην περίπτωση σου θα το θεωρούσα δεδομένο μια και η ανάγκη για νέα ΥΔΕ θα προκύψει από αλλαγή που επιθυμείτε εσείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, takoulou είπε

Σε κάθε αλλαγή που γίνεται ζητείται νέο ΥΔΕ εφόσον αυτό έχει λήξει..... Δίνουν μια προθεσμια έξι μηνών..Συνήθως το πληρωνει ο ενοικιαστης του καταστήματος.. Αν είναι να μπει ρευμα ζητείται άμεσα.. 

Καταρχήν έχω επιφύλαξη στο κατά πόσο ο δεδδηε ζητάει ΥΔΕ στο εξάμηνο (στο σπίτι δεν μας ήρθε καμία ειδοποίηση ένα χρόνο αφού αλλάξαμε εταιρία και τελικά ανανεώσαμε το ΥΔΕ υπό το φόβο και μόνο). Κατά δεύτερον, γιατί ο ενοικιαστής να πληρώσει κάτι που αφορά το ακίνητο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, 1comment είπε

Καταρχήν έχω επιφύλαξη στο κατά πόσο ο δεδδηε ζητάει ΥΔΕ στο εξάμηνο (στο σπίτι δεν μας ήρθε καμία ειδοποίηση ένα χρόνο αφού αλλάξαμε εταιρία και τελικά ανανεώσαμε το ΥΔΕ υπό το φόβο και μόνο).

Καλά κάνεις και έχεις επιφυλάξεις γιατί ο ΔΕΔΔΗΕ δεν κάνει πάντα σωστά τη δουλειά του, και σε μένα έχει τύχει αυτό που περιγράφεις, εδώ όμως συζητάμε τι προβλέπεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 1comment είπε

Καταρχήν έχω επιφύλαξη στο κατά πόσο ο δεδδηε ζητάει ΥΔΕ στο εξάμηνο (στο σπίτι δεν μας ήρθε καμία ειδοποίηση ένα χρόνο αφού αλλάξαμε εταιρία και τελικά ανανεώσαμε το ΥΔΕ υπό το φόβο και μόνο). Κατά δεύτερον, γιατί ο ενοικιαστής να πληρώσει κάτι που αφορά το ακίνητο;

Είπαμε... Όταν έχει λήξει το ΥΔΕ και υπάρξει κάποια αλλαγή όπως είναι ονόματος, παροχου, Επασυνδεσης , θα πρεπει να κατατεθεί νέο.. Αλλά εναπόκειται στον Δεδδηε της περιοχης να το ζητήσει.. Στην περιοχη Αττικής και στις μεγάλες περιφέρειες το ζητουν.. Μαλιστα στελνετε και αυτοματοποιημένο μήνυμα με SMS...Άλλου δεν έχουν προσωπικο κτλπ.. 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1comment είπε

Καταρχήν έχω επιφύλαξη στο κατά πόσο ο δεδδηε ζητάει ΥΔΕ στο εξάμηνο (στο σπίτι δεν μας ήρθε καμία ειδοποίηση ένα χρόνο αφού αλλάξαμε εταιρία και τελικά ανανεώσαμε το ΥΔΕ υπό το φόβο και μόνο). Κατά δεύτερον, γιατί ο ενοικιαστής να πληρώσει κάτι που αφορά το ακίνητο;

Ούτε και σε εμένα ήρθε ειδοποίηση για ΥΔΕ μετά το 6μηνο, τώρα πλησιάσουμε το 8μηνο. Παρα ταύτα κακώς το αμέλησα, θα βγάλω μια το συντομότερο γιατί παίζει να έρθουν ξαφνικά να το κόψουν, το ότι δεν ήρθε ειδοποίηση μπορεί να φταίει το ταχυδρομείο δεν ξέρεις τι παίχτηκε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει λάβει ειδοποίηση (γραπτή) από δεδδηε για ληγμένη υδε να την πορτάρει με σβησμένα τα στοιχεία του. 35 σελίδες δεν βλέπω κανένας να έχει ανεβάσει τίποτα σε αρχείο. Αμφιβάλλω αν ο δεδδηε έχει το προσωπικό να ασχοληθεί ειδικά πλέον με τις αλλεπάλληλες αλλαγές παρόχων και άρα τις χιλιάδες ληγμένες υδε που θα εμφανίζονται στο σύστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, korakios είπε

επαγγελματικό πλέον θέλει ανα 5 ή 2 χρόνια αν υπάρχουν εύφλεκτα υλικά , άρα μάλλον έχει βγάλει ο προηγούμενος

Δεν ξερω. Εφυγε το 2019 ο ενοικιαστής. Απο τότε κομένο το ρευμα. Θα δω οπως ειπες απο Δευτέρα στο site του ΔΕΔΔΗΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Εγώ πάλι λέω χλωμό να ζητούσε από εσάς λεφτά μια εφόσον η ανάγκη για νέα ΥΔΕ ήταν αποτέλεσμα δικών του τροποποιήσεων.

Γενικότερα στους επαγγελματικούς χώρους συνηθίζεται την ΥΔΕ να την επιβαρύνεται ο ενοικιαστής.

Υπομονή μέχρι να ενημερώσει ο ΔΕΔΔΗΕ τη σελίδα του, μέχρι τη Δευτέρα λογικά θα δεις πότε ακριβώς λήγει.

Τροποποιησεις γενικα δεν έκανε.

Αυτο που μου κάνει εντυπωση ειναι που λές οτι συνηθως ειναι εξοδο του ενοικαστή.

Ειχα την εντυπωση οτι ειναι του ιδιοκτήτη. Μηπως εννοείς οτι ειναι του ενοικιαστή ,οταν κάνει τροποποιήσεις ή επαυξηση ισχύος?

Εδω μιλάμε για αποθηκη ισογείου με μονοφασικό ρεύμα και χρήση  γραφειακού χώρου χωρις καθόλου μηχανήματα κλπ. Μόνο ψυγειο μικρό για χρήση νερου κλπ

Και έχει σημασία να το μάθω,γιατί αν τυχόν για κάποιο λόγο δεν έληξε,θα λήξει γρήγορα. Οπότε πάλι θα χρειαστεί έξοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, xraxra είπε

Τροποποιησεις γενικα δεν έκανε.

Αυτο που μου κάνει εντυπωση ειναι που λές οτι συνηθως ειναι εξοδο του ενοικαστή.

Ειχα την εντυπωση οτι ειναι του ιδιοκτήτη. Μηπως εννοείς οτι ειναι του ενοικιαστή ,οταν κάνει τροποποιήσεις ή επαυξηση ισχύος?

Εδω μιλάμε για αποθηκη ισογείου με μονοφασικό ρεύμα και χρήση  γραφειακού χώρου χωρις καθόλου μηχανήματα κλπ. Μόνο ψυγειο μικρό για χρήση νερου κλπ

Κάτσε, αν ο προηγούμενος ενοικιαστής δεν έκανε τροποποιήσεις μέσα σε αυτά τα 20 χρόνια που ήταν μέσα τότε δεν θα χρειαζόταν νέα ΥΔΕ. Αν μέσα σε αυτό το διάστημα χρειάστηκε νέα ΥΔΕ τότε είναι προφανές ότι αυτό ήταν αποτέλεσμα δικών του τροποποιήσεων (είτε στην εγκατάσταση, είτε σε συμβόλαιο με πάροχο).

Επίσης δεν υπάρχει κάποια νομοθεσία για το ποιος επιβαρύνεται το κόστος της ΥΔΕ, απλά έχει επικρατήσει στις κατοικίες να το επιβαρύνεται ο ιδιοκτήτης επειδή κατά κανόνα τα σπίτια παραδίδονται έτοιμα να κατοικηθούν, ενώ στις επαγγελματικές μισθώσεις κατά κανόνα παραδίδονται 4 τοίχοι και το επιβαρύνεται ο ενοικιαστής μια και διαμορφώνει το χώρο όπως αυτός θέλει.

21 λεπτά πριν, xraxra είπε

Και έχει σημασία να το μάθω,γιατί αν τυχόν για κάποιο λόγο δεν έληξε,θα λήξει γρήγορα. Οπότε πάλι θα χρειαστεί έξοδο.

Κάνεις λάθος, δεν θα χρειαστεί όταν θα λήξει, θα χρειαστεί μόνο εφόσον λήξει και εάν γίνει κάποια αλλαγή. Αν λήξει αύριο πχ και για τα επόμενα 20 ή 40 χρόνια δεν γίνει αλλαγή ονόματος, αλλαγή παρόχου, διακοπή για οποιονδήποτε λόγο και επανασύνδεση, κτλ κτλ κτλ τότε δεν θα ζητηθεί νέα ΥΔΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αυτοματοποιημένο μηνυμα που φευγει για τους πελατες οταν εκτελεστει μια εντολη... Για νεα ΥΔΕ.. Στις μεγαλες Δεδδηε..

 

Inked1661621913385.jpg

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Δεν έψαξες καλά φαίνεται.

 

 

13 λεπτά πριν, takoulou είπε

Το αυτοματοποιημένομηνυμα που φευγει για τους πελατες οταν εκτελεστει μια εντολη... Για νεα ΥΔΕ.. Στις μεγαλες Δεδδηε..

 

Το αυτοματοποιημένο μήνυμα μάλλον πηγαίνει κατ' εξαίρεση. Εγώ από πέρσι το Σεπτέμβρη άλλαξα εταιρία στο μαγαζί, καμία ειδοποίηση. Στο σπίτι τα ίδια. Στο μαγαζί είχε γίνει και αλλαγή ονόματος, στην ουσία νέο συμβόλαιο, αρχές του 2020. Πάλι καμία ειδοποίηση 2μιση χρόνια μετά. Η υδε έχει λήξει από 2007.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...