Προς το περιεχόμενο

Το WhatsApp προσθέτει βιομετρικό έλεγχο κατά τη σύνδεση σε desktop


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνοντας τη διαδικασία σύνδεσης σε web browsers ακόμη πιο ασφαλές

Ένα ακόμα βήμα για την ασφάλεια σύνδεσης μέσω web browser σε desktop έκανε το WhatsApp, καθώς σύντομα οι χρήστες θα μπορούν να ενεργοποιήσουν βιομετρικό έλεγχο στο κινητό τους, οπότε θα πρέπει να ξεκλειδωθεί πρώτα η εφαρμογή στο κινητό πριν γίνει η σύνδεση του λογαριασμό.

Η εταιρεία δήλωσε πως το νέο σύστημα έχει σκοπό να αποτρέψει τη σύνδεση λογαριασμών σε οποιονδήποτε υπολογιστή, σε περίπτωση που αποκτήσουν με κάποιον τρόπο έλεγχο σε κινητό που δεν τους ανήκει (κάτι που θα έδινε πρόσβαση στο ιστορικό μηνυμάτων αλλά και επαφών).

Το νέο μέτρο αυτό θα ενεργοποιηθεί αυτόματα σε οποιαδήποτε iPhone συσκευή τρέχει iOS 14 και περιέχει είτε Touch ID είτε Face ID, ενώ σε Android συσκευές θα ενεργοποιηθεί σε οποιαδήποτε συσκευή υποστηρίζει βιομετρικό έλεγχο κατά τη σύνδεση. Αυτό σημαίνει πως οι χρήστες θα πρέπει να χρησιμοποιούν κάποιο από τα παραπάνω μέτρα, εκτός κι αν απενεργοποιήσουν πλήρως τον βιομετρικό έλεγχο από τη συσκευή. Όσοι τυχόν τον έχουν ήδη απενεργοποιήσει (ή δεν υποστηρίζει η συσκευή τους) θα συνδέονται όπως και τώρα.

Όπως και με οποιαδήποτε άλλη χρήση βιομετρικών μέτρων ασφαλείας σε μοντέρνα smartphone, το σύστημα δεν θα συλλέγει πληροφορίες ούτε και θα έχει πρόσβαση στο δακτυλικό σας αποτύπωμα. Απλά θα χρησιμοποιεί τα ίδια API για βιομετρικά δεδομένα όπως και οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή στο σύστημα, για να προσφέρει ένα επιπλέον επίπεδο ασφαλείας.

Κοινώς, με τον ίδιο τρόπο που η ανάγνωση του δακτυλικού αποτυπώματος χρησιμοποιεί κάποια δεδομένα σας για να συνδεθείτε στην web banking εφαρμογή, έτσι και το νέο σύστημα του WhatsApp δε θα έχει πρόσβαση στις προσωπικές σας πληροφορίες. Τέλος, η σχετική ενημέρωση αναμένεται μέσα στις ερχόμενες εβδομάδες για συμβατές συσκευές.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει κουβά η πλατφόρμα/εφαρμογή. Ευτυχώς ποτέ δεν τη χρησιμοποίησα αλλά όσοι την έχετε, λόγω των αποκαλύψεων καλό είναι να την αντικαταστήσετε με κάτι σαν αυτό που πρότεινε ο Elon Musk, το Signal.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, vagdesign είπε

..καλό είναι να την αντικαταστήσετε με κάτι σαν αυτό που πρότεινε ο Elon Musk, το Signal.

Ε ναι.. επειδη ο Ελον νοιαζεται για εμας ..

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, vagdesign είπε

Πάει κουβά η πλατφόρμα/εφαρμογή. Ευτυχώς ποτέ δεν τη χρησιμοποίησα αλλά όσοι την έχετε, λόγω των αποκαλύψεων καλό είναι να την αντικαταστήσετε με κάτι σαν αυτό που πρότεινε ο Elon Musk, το Signal.

λες να μας κλέβουν πρσωπικά στοιχεια??πέφταω απο τα σύννεφα.....αφού το είπε ο elon o θεός,... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή κάθε φορά που ήμουν σουπερ μαρκετ και έστελνα WhatsApp μύνημα στην γυναίκα μου αν χρειαζόμαστε να πάρω χαρτί υγείας, αυτό τώρα το ξέρει ο Ζούκερμπεργκ;

ΟΧΙ ΡΕ Γ@ΜWΤ0000000!!!!!!

Γι' αυτό βλέπω συνέχεια διαφημίσεις στο Facebook για "σουπερ απαλά, τετράφυλλα, χαρτιά υγείας Softex"?????
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aXer είπε

Δηλαδή κάθε φορά που ήμουν σουπερ μαρκετ και έστελνα WhatsApp μύνημα στην γυναίκα μου αν χρειαζόμαστε να πάρω χαρτί υγείας, αυτό τώρα το ξέρει ο Ζούκερμπεργκ;

ΟΧΙ ΡΕ Γ@ΜWΤ0000000!!!!!!

Γι' αυτό βλέπω συνέχεια διαφημίσεις στο Facebook για "σουπερ απαλά, τετράφυλλα, χαρτιά υγείας Softex"?????
 

αμα δεν την ρωτουσες  για προφυλακτηκα, ολα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stefanos_th είπε

αμα δεν την ρωτουσες  για προφυλακτηκα, ολα καλα.

Υπάρχουν ακόμα αυτά; Τα αγοράζει ο κόσμος;
Ή εννοούσες προφυλακτήρα;
Τα ορθογραφικά λάθη και η έλλειψη τονισμού, δυσκολεύει την κατανόηση της "εξυπνάδας" σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, aXer είπε

Δηλαδή κάθε φορά που ήμουν σουπερ μαρκετ και έστελνα WhatsApp μύνημα στην γυναίκα μου αν χρειαζόμαστε να πάρω χαρτί υγείας, αυτό τώρα το ξέρει ο Ζούκερμπεργκ;

ΟΧΙ ΡΕ Γ@ΜWΤ0000000!!!!!!

Γι' αυτό βλέπω συνέχεια διαφημίσεις στο Facebook για "σουπερ απαλά, τετράφυλλα, χαρτιά υγείας Softex"?????
 

Δεν έχουν όλοι την ασήμαντη ζωή σου.

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...