Προς το περιεχόμενο

Αγορα εκτυπωτη ασπρομαυρο Laser, αξιζει refubrish για οικιακη χρηση?


ExTaCy1337

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα παιδια. Ηρθε η ωρα για καινουργιο εκτυπωτη...

Πριν ειχα εναν Epson BX305F που τον δουλευα με συμβατα μελανια - πληρη αποτυχια ολες οι εκτυπωσεις αλλα κρατησε αρκετα χρονια. Βεβαια πριν καθε εκτυπωση σχετικα αλλαζα μελανια, δεν εκανα πολλες εκτυπωσεις, ειχα φτιαξει και script να τυπωνει ενα sample page μια φορα την εβδομαδα στο τελος, μεχρι που τα επαιξε.


Μετα πηρα τον Canon MG2550S, ολα τελεια. Με τα γνησια μελανια μεσα που τα γεμιζα με συριγγα, μεχρι που στον 1 χρονο και 1 μηνα δεν μπορει να τραβηξει πλεον το χαρτι. Κοπαναει σαν τρελο και το τραβαει μονο αν το σπρωξω εγω, δοκιμασα να καθαρισω τα ρολλερ, τον ανοιξα κιολας βρηκα ενα σπασμενο μικρο κομματι πλαστικο αλλα δεν εβγαλα ακρη.

Και επειδη κουραστηκα λεω να παω σε Laser, που δεν θα με νοιαζει αν δεν εκτυπωσω για πολυ καιρο και ελπιζω να μην χαλανε στον χρονο πανω...

Οσο πιο budget γινεται, υπαρχει περιπτωση να παρω εναν laser και να κρατησω τον mg2550s σαν scanner! Εκτος αν δεν αξιζει η διαφορα στην τιμη. Αλλα πιστευω οτι ενα μηχανημα για μια δουλεια ειναι καλυτερο απο ενα AiO. 

Θα ηθελα κατι οικονομικο, με αντοχη στον χρονο, οχι για πολλες εκτυπωσεις. Για τα τονερ τωρα, καλο θα ητανε να επαιρνα οικονομικα γνησια για να μην εχω περιπετειες. Αν οπως λενε βγαζουν 1000 σελιδες παιζει να βγαλω 3ετια με ενα τονερ - δε γνωριζω ομως για αυτα με τα Drum ενσωματομενα ή οχι.
 

Η χειροτερη εποχη για επιλογη διοτι οι τιμες ανεβηκαν αρκετα και υπαρχει μικρο αποθεμα....
Απο την αλλη τωρα βλεπω refubrished με αρκετα καλες τιμες, αξιζει; Και ειναι οι laser επισκευασιμοι ή δεν συμφερει για τυχον προβλημα στο μελλον;
Απ'οτι βλεπω τα περισσοτερα refurb, δινουν 1 ετος εγγυηση και προτεινουν μαζι και συμβατα τονερ...

Επεξ/σία από ExTaCy1337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι η επιλογή για refurbish δεν είναι κακή, αλλά δεν έχω εμπειρίες και στοιχεία να το στηρίξω. Μόνο έναν refurbish υπολογιστή έχω πρόσφατα. Αν δεν θέλεις να κάνεις συχνές εκτυπωσεις πάρε refurbish, αν τον θέλεις για συχνή και βαριά χρήση πάρε καλύτερα νέο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Βασίλης_29 είπε

Πιστεύω ότι η επιλογή για refurbish δεν είναι κακή, αλλά δεν έχω εμπειρίες και στοιχεία να το στηρίξω. Μόνο έναν refurbish υπολογιστή έχω πρόσφατα. Αν δεν θέλεις να κάνεις συχνές εκτυπωσεις πάρε refurbish, αν τον θέλεις για συχνή και βαριά χρήση πάρε καλύτερα νέο. 

Η χρηση θα ειναι αρκετα ελαφρια η αληθεια ειναι.
Απλα τα Refubrish που βλεπω ειναι τερατακια συνηθως για γραφεια σε μιση τιμη απ'οτι ενα καινουργιο μικρο.
Το αλλο που εβλεπα 70 ευρω με γεματο τονερ για 10.000 σελιδες; Γιατι ο κοσμος δεν παιρνει τετοια; Εμενα 10.000 σελιδες θα μου βγαλουν 20 χρονια...
Οι πιο πολλοι που βλεπω ειναι Lexmark, Βεβαια ειδα οι κατασκευαστες δινουν π.χ. 700-10000 σελιδες τον μηνα, δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχει ελαχιστο οριο; αν κανω 20 τον μηνα ή 10 θα εχω θεμα; Αφου ξερω οτι δεν στεγνωνουν αυτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, ExTaCy1337 είπε

Η χρηση θα ειναι αρκετα ελαφρια η αληθεια ειναι.
Απλα τα Refubrish που βλεπω ειναι τερατακια συνηθως για γραφεια σε μιση τιμη απ'οτι ενα καινουργιο μικρο.
Το αλλο που εβλεπα 70 ευρω με γεματο τονερ για 10.000 σελιδες; Γιατι ο κοσμος δεν παιρνει τετοια; Εμενα 10.000 σελιδες θα μου βγαλουν 20 χρονια...
Οι πιο πολλοι που βλεπω ειναι Lexmark, Βεβαια ειδα οι κατασκευαστες δινουν π.χ. 700-10000 σελιδες τον μηνα, δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχει ελαχιστο οριο; αν κανω 20 τον μηνα ή 10 θα εχω θεμα; Αφου ξερω οτι δεν στεγνωνουν αυτα.

Όλοι οι laser έχουν υψηλό κύκλο εργασιών, τώρα ποιος πραγματικά θα αγγίξει αυτά τα νούμερα, μόνο σε απαιτητικές περιπτώσεις προφανώς σε επαγγελματικους χώρους. Παρόλα αυτά δεν σημαίνει ότι αν εκτυπωτής αγγίξει αυτά τα νούμερα παθαίνει βλάβη, μπορεί ακόμα και στο 10% του κύκλου εργασιών να παρουσιασει πρόβλημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Όλοι οι laser έχουν υψηλό κύκλο εργασιών, τώρα ποιος πραγματικά θα αγγίξει αυτά τα νούμερα, μόνο σε απαιτητικές περιπτώσεις προφανώς σε επαγγελματικους χώρους. Παρόλα αυτά δεν σημαίνει ότι αν εκτυπωτής αγγίξει αυτά τα νούμερα παθαίνει βλάβη, μπορεί ακόμα και στο 10% του κύκλου εργασιών να παρουσιασει πρόβλημα. 

Οχι αλλο εννοω, π.χ. βλεπω τον Lexmark MS410DN και γραφει 

Συνιστώμενη ένταση μηνιαίας σελίδας: 750 – 7200 Σελίδες
Γιατι δεν γραφει Εως 7200 σελιδες, γιατι εχει κατωτατο οριο ο κατασκευαστης το 750 και δεν εχει το 0?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κατασκευαστης το δινει αυτο για να σε προλαβει απο το να αφησεις το μηχανημα να σκουριασει / πιασει σκονη / σαπισει. Πρακτικα στους laser δεν εχει καποια ιδιαιτερη σημασια, τουλαχιστον οχι τοσο οσο στους inkjet, που πρεπει να χρησιμοποιεις τακτικα το μηχανημα για να μην ξεραθουν τα μελανια στις κεφαλες και τα ακροφυσια.

Κατα τα αλλα, ο MS410 που αναφερεις αλλα και γενικοτερα ολη αυτη η σειρα της Lexmark, ειναι γερα και αξιοπιστα μηχανηματα, για τη χρηση που περιγραφεις λογικα θα σε βγαλουν χρονια. Καλο θα ηταν να προσεξεις, αν ζητησεις να αγορασεις refurbished, να σου δειξουν τις σελιδες που εχει τυπωσει η συσκευη. Μπορει να βρεις με 5000, μπορει να βρεις και με 180000. Οσο λιγοτερες τοσο καλυτερα.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lector είπε

Ο κατασκευαστης το δινει αυτο για να σε προλαβει απο το να αφησεις το μηχανημα να σκουριασει / πιασει σκονη / σαπισει. Πρακτικα στους laser δεν εχει καποια ιδιαιτερη σημασια, τουλαχιστον οχι τοσο οσο στους inkjet, που πρεπει να χρησιμοποιεις τακτικα το μηχανημα για να μην ξεραθουν τα μελανια στις κεφαλες και τα ακροφυσια.

Κατα τα αλλα, ο MS410 που αναφερεις αλλα και γενικοτερα ολη αυτη η σειρα της Lexmark, ειναι γερα και αξιοπιστα μηχανηματα, για τη χρηση που περιγραφεις λογικα θα σε βγαλουν χρονια. Καλο θα ηταν να προσεξεις, αν ζητησεις να αγορασεις refurbished, να σου δειξουν τις σελιδες που εχει τυπωσει η συσκευη. Μπορει να βρεις με 5000, μπορει να βρεις και με 180000. Οσο λιγοτερες τοσο καλυτερα.

 

Ηθελα να ρωτησω, σε περιπτωση βλαβης τα περισσοτερα επισκευαζονται ετσι; ελπιζω φθηνα οχι οσο εχει ενας νεος εκτυπωτης;

Γιατι στους Inkjet δεν επισκευαζεται σχεδον τιποτα και δεν υπαρχουν ανταλλακτικα γι'αυτο βαρεθηκα να ασχολουμαι με αυτους :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στην πλειοψηφια των περιπτωσεων επισκευαζονται και με λογικο κοστος.

Μονο ο φουρνος αν σκασει ειναι ασυμφορο να επισκευαστει/αλλαχτει (κοστος καινουριου υψηλοτερο απο νεο εκτυπωτη) αλλα δεν εχει μεγαλες πιθανοτητες να συμβει αυτο πριν τις 200.000 σελιδες. Γι'αυτο σου ειπα να κοιτας για χαμηλο νουμερο.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, lector είπε

Ναι στην πλειοψηφια των περιπτωσεων επισκευαζονται και με λογικο κοστος.

Μονο ο φουρνος αν σκασει ειναι ασυμφορο να επισκευαστει/αλλαχτει (κοστος καινουριου υψηλοτερο απο νεο εκτυπωτη) αλλα δεν εχει μεγαλες πιθανοτητες να συμβει αυτο πριν τις 200.000 σελιδες. Γι'αυτο σου ειπα να κοιτας για χαμηλο νουμερο.

 

Μιλησα και με εναν φιλο που δουλευει σε χονδρικη και εχουν τετοια πραγματα εχθες, και περιμενω να μου πει αν περιμενουν καμια νεα παραλαβη. 

Διναν μου λεει περσι τον MS410 40-50 ευρω λιανικη, σκοτωμα...πως δεν το ειχα ψαξει τοτε. Αλλα τωρα τους βλεπω διπλασια τιμη και εξαντλημενους. 
Θελω να παρω και απο Θεσσαλονικη αν βρω γιατι δινουν και 1 χρονο εγγυηση συνηθως μην στελνω Αθηνα με 50 ευρω μεταφορικα, 15 κιλα κουρσουμια... :P 

Επεξ/σία από ExTaCy1337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, ExTaCy1337 είπε

Μιλησα και με εναν φιλο που δουλευει σε χονδρικη και εχουν τετοια πραγματα εχθες, και περιμενω να μου πει αν περιμενουν καμια νεα παραλαβη. 

Διναν μου λεει περσι τον MS410 40-50 ευρω λιανικη, σκοτωμα...πως δεν το ειχα ψαξει τοτε. Αλλα τωρα τους βλεπω διπλασια τιμη και εξαντλημενους. 
Θελω να παρω και απο Θεσσαλονικη αν βρω γιατι δινουν και 1 χρονο εγγυηση συνηθως μην στελνω Αθηνα με 50 ευρω μεταφορικα, 15 κιλα κουρσουμια... :P 

Ενα διαστημα ο 410 και ο 415 ειχαν βγει οντως σε τιμες σκοτωμα, αλλα προφανως αυτο διαδοθηκε και εφυγαν ολοι.

Αν δε βρεις κατι που να σε καλυπτει απο θεσ/νικη, στειλε μου προσωπικο μηνυμα και θα δω τι μπορω να κανω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...