Προς το περιεχόμενο

Microsoft Surface Pro 7 Plus με 11η γενιά Intel Core CPU, μεγαλύτερη αυτονομία, LTE και αποσπώμενο SSD


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, Kaba15 είπε

Καλα παιδια μην τσακώνεστε.. η αλήθεια είναι ότι ο μ1 ειναι κατι διαφορετικό... δεν γίνετε να συγκρίνουμε arm με κατι άλλο.. 

Μπράβο στην απλε που έκανε αυτό που δεν μπόρεσε η Microsoft εδω και χρόνια..( προσπάθησε να φέρει την αρμ τεχνολογία σε λαπτοπς και ταμπλετ αλλα καλοσ η κακος δεν το κατάφερε)

Σε λιγο καιρο που θα βγουν αρμ απο Microsoft , Nvidia , amd .. θα μπορούμε να συγκρίνουμε... 

Για τωρα , αναγκαστικά οτι εχει ιντελ..ειναι για κλάματα.. 

 

Αν μιλάς για (οχι μ1) τοτε εχεισ δίκιο.. 

Αλλα αν εισαι άνθρωπος που δεν ασχολείται με gaming τοτε τα θετικά του mac (m1) ειναι αρκετά ώστε να κάνεις λίγο υπομονή και να συνηθίσεις το λειτουργικό.. 

(Π.χ η γρηγοράδα και η μπαταρία είναι εξευτελιστικα καλύτερα)  

 

 

2 λεπτά πριν, SchinasN είπε

Είναι πιο απλό να πάει σε windows και να κάνει την δουλειά του , από το να ξοδέψει εργατοώρες για εκμάθηση και να δεσμευτεί σε macos. ο Μ1 , ναι είναι φοβερός , αλλά και ο πιο απλός i3 ανοίγει σε 20 δευτερα ( και φυσικά άμεσα από sleep mode ) και να γίνεται η δουλειά του άμεσα , χωρίς να παιδεύεται. Επιλογή το ένα , επιλογή και το άλλο. Κρίμα που δεν είναι ανοιχτά τα apple stores , με 1-2 ώρες βλέπεις αν μπορείς να το μάθεις ή και να συμβιβαστείς , αλλιώς πίσω σε αυτό που ξέρεις.

Για να απαντήσω και στους δύο, Apple έχω γιατί αυτό παρέχει η εταιρία που δουλεύω (δεν είναι ο M1 και δεν ξέρω αν θα γίνει upgrade), για προσωπική χρήση έχω dual boot windows/ubuntu. Όταν είδα πολλά βίντεο και review για το M1 είπα μπράβο, ωραία τώρα να δούμε τι θα κάνουν οι άλλες εταιρίες και κυρίως οι developer. Πολύ πριν τον M1 είχα δει review για arm surface και είχε καταλήξει ότι όποια εφαρμογή είχε γίνει compile για arm ήταν μια χαρά και οι 32bit με το ζόρι άνοιγαν. Άρα για να καταλήξω αυτό που έγραψα ήταν ποιο πολύ γιατί δεν μπορώ τα απόλυτα "M1 και ξερό ψωμί", "Microsoft για πάντα" και χειρότερα που έχουν γραφτεί σε παρόμοια άρθρα. Άλλωστε πολλοί με ένα android tablet των 200 είναι καλυμμένοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, SchinasN είπε

Είναι πιο απλό να πάει σε windows και να κάνει την δουλειά του , από το να ξοδέψει εργατοώρες για εκμάθηση και να δεσμευτεί σε macos. ο Μ1 , ναι είναι φοβερός , αλλά και ο πιο απλός i3 ανοίγει σε 20 δευτερα ( και φυσικά άμεσα από sleep mode ) και να γίνεται η δουλειά του άμεσα , χωρίς να παιδεύεται. Επιλογή το ένα , επιλογή και το άλλο. Κρίμα που δεν είναι ανοιχτά τα apple stores , με 1-2 ώρες βλέπεις αν μπορείς να το μάθεις ή και να συμβιβαστείς , αλλιώς πίσω σε αυτό που ξέρεις.

 

 ε καλά, τώρα υπερβάλλεις με το να ξοδέψει ώρες και ώρες για να μάθει κάτι τέτοιο.. 
εκτος και αν μιλάμε για ηλικία τον 40+ που δεν έχει όρεξη να μάθει κάτι καινούριο.

δεν είναι μονο η ταχύτητα των arm σε σχέση με ι3 κλπ. αλλα και το τι καίνε... και το ποσο αθόρυβοι είναι..
ναι ok, πάντα μιλάμε με βάση τον χρηστη.. και η ξαδέλφη μου που ανοίγει μονο youtube και word δεν έχει ανάγκη κάτι καλύτερο από ι3..
καμια σχέση όμως με αυτό που λεμε. Εγω δεν ειπα ποτε παρτε μ1 ολοι.. ο καθενας οτι χρειάζεται.

και για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, είμαι χρηστης window και ουμπούντου .. macOs έχω δει και χρησιμοποιήσει μονο από φίλο

 

7 λεπτά πριν, apostolos22 είπε

 

Για να απαντήσω και στους δύο, Apple έχω γιατί αυτό παρέχει η εταιρία που δουλεύω (δεν είναι ο M1 και δεν ξέρω αν θα γίνει upgrade), για προσωπική χρήση έχω dual boot windows/ubuntu. Όταν είδα πολλά βίντεο και review για το M1 είπα μπράβο, ωραία τώρα να δούμε τι θα κάνουν οι άλλες εταιρίες και κυρίως οι developer. Πολύ πριν τον M1 είχα δει review για arm surface και είχε καταλήξει ότι όποια εφαρμογή είχε γίνει compile για arm ήταν μια χαρά και οι 32bit με το ζόρι άνοιγαν. Άρα για να καταλήξω αυτό που έγραψα ήταν ποιο πολύ γιατί δεν μπορώ τα απόλυτα "M1 και ξερό ψωμί", "Microsoft για πάντα" και χειρότερα που έχουν γραφτεί σε παρόμοια άρθρα. Άλλωστε πολλοί με ένα android tablet των 200 είναι καλυμμένοι.

συμφωνουμε :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kaba15 είπε

 

 ε καλά, τώρα υπερβάλλεις με το να ξοδέψει ώρες και ώρες για να μάθει κάτι τέτοιο.. 
εκτος και αν μιλάμε για ηλικία τον 40+ που δεν έχει όρεξη να μάθει κάτι καινούριο.

δεν είναι μονο η ταχύτητα των arm σε σχέση με ι3 κλπ. αλλα και το τι καίνε... και το ποσο αθόρυβοι είναι..
ναι ok, πάντα μιλάμε με βάση τον χρηστη.. και η ξαδέλφη μου που ανοίγει μονο youtube και word δεν έχει ανάγκη κάτι καλύτερο από ι3..
καμια σχέση όμως με αυτό που λεμε. Εγω δεν ειπα ποτε παρτε μ1 ολοι.. ο καθενας οτι χρειάζεται.

και για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, είμαι χρηστης window και ουμπούντου .. macOs έχω δει και χρησιμοποιήσει μονο από φίλο

 

συμφωνουμε :)

ώρες εκπαίδευσης στο ECDL είναι 60 με 80 ώρες. αντίστοιχος χρόνος θα είναι και για macos , το ψάχνω και βρίσκω μόνος είναι ιδιαίτερη μερίδα χρηστών , δεν είναι ο μέσος χρήστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SchinasN είπε

ώρες εκπαίδευσης στο ECDL είναι 60 με 80 ώρες. αντίστοιχος χρόνος θα είναι και για macos , το ψάχνω και βρίσκω μόνος είναι ιδιαίτερη μερίδα χρηστών , δεν είναι ο μέσος χρήστης.

Ρε συ, δεν μίλησα ουτε για μέσο χρήστη ουτε για κανέναν. Μιλάω για ενα μηχάνημα που όπως και να το δεις, αυτή τη στιγμή είναι καλύτερο.  Θα είναι καλύτερο και στα δικά μου χέρια,  και στις ξάδελφης μου και σε οποιονδήποτε.  Αν αξίζει η οχι να κάτσεις να μάθεις το καινούριο λειτουργικό ειναι δικό σου θέμα.. προσωπικά αν την επόμενη φορά που αγοράσω λαπτοπ , δεν υπάρχει αρμ στα Windows θα το σκεφτώ σοβαρά να κανω την αλλαγή.  Εσυ μπορει να προτιμάς την ευκολία των Windows.. δεκτό! Δεν αλλάζει όμως ότι το ένα μηχάνημα(με αρμ) από το άλλο(ι7) είναι καλύτερο.  ( όπως τοσαααα χρόνια τα μακμπουκ ηταν πολυ κακα σε θεμα τιμής κ απόδοσης για πολους χρήστες..έτσι τωρα για πρώτη φορά έχει κάτι αξιόλογο η απλε που μπορεί να κάνει τη διαφορά για κάποιους χρήστες σαν κ εμένα) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kaba15 είπε

 

 ε καλά, τώρα υπερβάλλεις με το να ξοδέψει ώρες και ώρες για να μάθει κάτι τέτοιο.. 
εκτος και αν μιλάμε για ηλικία τον 40+ που δεν έχει όρεξη να μάθει κάτι καινούριο.

εσύ έγραψες , εγώ απάντησα , ούτε για την ηλικία συμφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...