Προς το περιεχόμενο

Microsoft Surface Pro 7 Plus με 11η γενιά Intel Core CPU, μεγαλύτερη αυτονομία, LTE και αποσπώμενο SSD


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, andreas1gr είπε

άει καλά....

Όσοι έχουν Μ1 γελάνε διαβάζοντας τα περί αυτονομίας του νέου surface...

Επεξ/σία από bebiboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, bebiboy είπε

Όσοι έχουν Μ1 γελάνε διαβάζοντας τα περί αυτονομίας του νέου surface...

Μην ξεχνάς ότι μπορούν και γελάνε επειδή έχουν άπλετο ελεύθερο χρόνο, που τους γλιτώνει ο m1. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Υπερβολική δεν είναι η τιμή για το high end μοντέλο ? Το υποστηρίζει τεχνολογικά ? ( πραγματική ερώτηση είναι ....)

το apple σε εκείνες τις τιμές είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, SchinasN είπε

το apple σε εκείνες τις τιμές είναι

επειδή είναι σε μετάβαση τώρα δεν ξέρω με τι μοντέλο να το συγκρίνω , έχει 13αρι με 32GB RAM? (οκ με τον M1 μέχρι 16 πάει αυτή τη στιγμή)

Πάντως το αντίστοιχο Dell XPS με περίπου ίδιο χαρακτηριστικά έχει όντως αντίστοιχη τιμή , και πάλι όμως μου φαίνονται πολλά (ακόμη για για το XPS)

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsofras είπε

επειδή είναι σε μετάβαση τώρα δεν ξέρω με τι μοντέλο να το συγκρίνω , έχει 13αρι με 32GB RAM? (οκ με τον M1 μέχρι 16 πάει αυτή τη στιγμή)

Πάντως το αντίστοιχο Dell XPS με περίπου ίδιο χαρακτηριστικά έχει όντως αντίστοιχη τιμή , και πάλι όμως μου φαίνονται πολλά (ακόμη για για το XPS)

Μην συγκρίνεις χαρακτηριστικά , δες αν τα προγράμματα σου παίζουν σε ικανοποιητικό βαθμό στα μηχανήματα που κοιτάς. ΠΧ με λέει ένας θέλω λαπτοπ. Του λέω και εγώ , παιχνίδια ή surfing ; μου λέει surfing , του λέω πάρε laptop χωρίς dedicated κάρτα , κάτι καλό πχ 4600U , με λέει λίγα ζητάει, ε ναι , γιατί οι ανάγκες σου είναι τέτοιες. Αν ήταν για παιχνίδια , θα έλεγα πάρε κάτι με 2080 mobile. Με λέει αυτό κάνει 2000 , ε ναι του λέω. Τελικά πήρε με το 2080 mobile γιατί έχει εγγόνια και θέλουν να παίζουν. Πολύ ευχαριστημένος. Είναι πολύ πιθανό και με 1650 mobile να ήταν ευχαριστημένος , αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SchinasN είπε

Μην συγκρίνεις χαρακτηριστικά , δες αν τα προγράμματα σου παίζουν σε ικανοποιητικό βαθμό στα μηχανήματα που κοιτάς. ΠΧ με λέει ένας θέλω λαπτοπ. Του λέω και εγώ , παιχνίδια ή surfing ; μου λέει surfing , του λέω πάρε laptop χωρίς dedicated κάρτα , κάτι καλό πχ 4600U , με λέει λίγα ζητάει, ε ναι , γιατί οι ανάγκες σου είναι τέτοιες. Αν ήταν για παιχνίδια , θα έλεγα πάρε κάτι με 2080 mobile. Με λέει αυτό κάνει 2000 , ε ναι του λέω. Τελικά πήρε με το 2080 mobile γιατί έχει εγγόνια και θέλουν να παίζουν. Πολύ ευχαριστημένος. Είναι πολύ πιθανό και με 1650 mobile να ήταν ευχαριστημένος , αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

άλλο αυτό δεν ήταν η ερώτηση για το τι να αγοράσω εγώ :D

Αν τεχνολογικά υποστηρίζει την τόσο υψηλή τιμή ήταν η απορία μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

άλλο αυτό δεν ήταν η ερώτηση για το τι να αγοράσω εγώ :D

Αν τεχνολογικά υποστηρίζει την τόσο υψηλή τιμή ήταν η απορία μου

ποτέ και όχι από το 1990 από άποψη αγοράς για value for money. Ο λόγος που ξεκινάνε από ψηλα τις τιμές , όπως και στα κινητά , δεν είναι καθαρά το κέρδος ( μόνο η apple το επιτυγχάνει αυτό ) είναι η απόσβεση της τεχνολογίας, και επειδή δεν είναι σαν τα αυτοκίνητα , μία πλατφόρμα για όλα για καμιά 25αριά χρόνια , αλλά κάθε χρόνο καινούρια cpu ( η Intel το ξεφτύλισε με τις επανεκδόσεις, αλλά ακόμα απόσβεση κάνει ) ουδέποτε θα είναι value for money. Αν οι ανάγκες σου απαιτούν πάνω από 2 λεπτά επεξεργαστικής δύναμης , εκεί έχει να κάνει με ότι ο χρόνος είναι χρήμα. Άρα μεγαλώνει η εξίσωση του value for money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι να κάνω το benchmark του Μ1 όταν εγώ χάνω πολύ περισσότερο χρόνο σε απλές λειτουργίες όπως να ψάχνω το παράθυρο που θέλω ή να κάνω kill εφαρμογές αντί να κλείσω το ένα παράθυρο. Να κάνω άπειρα λάθη στις συντομεύσεις γιατί το command δεν είναι σε εργονομική θέση; Ποιος έξυπνος σκέφτηκε να μπορείς να κάνεις τα πάντα με μεσαίο και δεξί κλικ χωρίς να έχει το focus το πρόγραμμα και μετά γράφεις κάτι και είσαι λάθος παράθυρο.

Και είδα σε φίλο μου πόσο αργά ανοίγει ο mac του με το νέο update (σε καθαρή εγκατάσταση) που ο παλαιότερος (χωρίς το update) που έχω εγώ ανοίγει πιο γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, apostolos22 είπε

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι να κάνω το benchmark του Μ1 όταν εγώ χάνω πολύ περισσότερο χρόνο σε απλές λειτουργίες όπως να ψάχνω το παράθυρο που θέλω ή να κάνω kill εφαρμογές αντί να κλείσω το ένα παράθυρο. Να κάνω άπειρα λάθη στις συντομεύσεις γιατί το command δεν είναι σε εργονομική θέση; Ποιος έξυπνος σκέφτηκε να μπορείς να κάνεις τα πάντα με μεσαίο και δεξί κλικ χωρίς να έχει το focus το πρόγραμμα και μετά γράφεις κάτι και είσαι λάθος παράθυρο.

Και είδα σε φίλο μου πόσο αργά ανοίγει ο mac του με το νέο update (σε καθαρή εγκατάσταση) που ο παλαιότερος (χωρίς το update) που έχω εγώ ανοίγει πιο γρήγορα.

δίκιο έχεις , τα benchmark δίνουν μια ιδέα. Το user friendly interface είναι πονεμένη ιστορία και η παραμετροποίηση των windows και των linux είναι πολύ καλή , δεν ξέρω αν ιφίσταται σε mac και σε τι βαθμό. ή προσαρμόζεσαι ή προσαρμόζεις , ή κάνεις συμβιβασμούς. όλα μέσα στο παιχνίδι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα παιδια μην τσακώνεστε.. η αλήθεια είναι ότι ο μ1 ειναι κατι διαφορετικό... δεν γίνετε να συγκρίνουμε arm με κατι άλλο.. 

Μπράβο στην απλε που έκανε αυτό που δεν μπόρεσε η Microsoft εδω και χρόνια..( προσπάθησε να φέρει την αρμ τεχνολογία σε λαπτοπς και ταμπλετ αλλα καλοσ η κακος δεν το κατάφερε)

Σε λιγο καιρο που θα βγουν αρμ απο Microsoft , Nvidia , amd .. θα μπορούμε να συγκρίνουμε... 

Για τωρα , αναγκαστικά οτι εχει ιντελ..ειναι για κλάματα.. 

 

28 λεπτά πριν, SchinasN είπε

δίκιο έχεις , τα benchmark δίνουν μια ιδέα. Το user friendly interface είναι πονεμένη ιστορία και η παραμετροποίηση των windows και των linux είναι πολύ καλή , δεν ξέρω αν ιφίσταται σε mac και σε τι βαθμό. ή προσαρμόζεσαι ή προσαρμόζεις , ή κάνεις συμβιβασμούς. όλα μέσα στο παιχνίδι είναι.

Αν μιλάς για (οχι μ1) τοτε εχεισ δίκιο.. 

Αλλα αν εισαι άνθρωπος που δεν ασχολείται με gaming τοτε τα θετικά του mac (m1) ειναι αρκετά ώστε να κάνεις λίγο υπομονή και να συνηθίσεις το λειτουργικό.. 

(Π.χ η γρηγοράδα και η μπαταρία είναι εξευτελιστικα καλύτερα)  

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Kaba15 είπε

Καλα παιδια μην τσακώνεστε.. η αλήθεια είναι ότι ο μ1 ειναι κατι διαφορετικό... δεν γίνετε να συγκρίνουμε arm με κατι άλλο.. 

Μπράβο στην απλε που έκανε αυτό που δεν μπόρεσε η Microsoft εδω και χρόνια..( προσπάθησε να φέρει την αρμ τεχνολογία σε λαπτοπς και ταμπλετ αλλα καλοσ η κακος δεν το κατάφερε)

Σε λιγο καιρο που θα βγουν αρμ απο Microsoft , Nvidia , amd .. θα μπορούμε να συγκρίνουμε... 

Για τωρα , αναγκαστικά οτι εχει ιντελ..ειναι για κλάματα.. 

 

Αν μιλάς για (οχι μ1) τοτε εχεισ δίκιο.. 

Αλλα αν εισαι άνθρωπος που δεν ασχολείται με gaming τοτε τα θετικά του mac (m1) ειναι αρκετά ώστε να κάνεις λίγο υπομονή και να συνηθίσεις το λειτουργικό.. 

(Π.χ η γρηγοράδα και η μπαταρία είναι εξευτελιστικα καλύτερα)  

 

o @apostolos22 πάντως δεν έμεινε ευχαριστημένος με το macos. Άλλοι συνηθίζουν , άλλοι όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ...και ξανα λεω. Πως αν έχει τον μ1. Αξίζει να κανει υπομονή γιατί έχει πολλά θετικά που αξίζουν το χρόνο που θα ξοδέψεις μέχρι να το μάθεις...

Δεν κάθομαι να δω ποιος μαθαίνει η οχι. Απάντησα στην απορία του στο γιατι να φάει ολο αυτό το λούκι που περιγράφει.  

6 λεπτά πριν, SchinasN είπε

o @apostolos22 πάντως δεν έμεινε ευχαριστημένος με το macos. Άλλοι συνηθίζουν , άλλοι όχι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kaba15 είπε

Ναι ...και ξανα λεω. Πως αν έχει τον μ1. Αξίζει να κανει υπομονή γιατί έχει πολλά θετικά που αξίζουν το χρόνο που θα ξοδέψεις μέχρι να το μάθεις...

Δεν κάθομαι να δω ποιος μαθαίνει η οχι. Απάντησα στην απορία του στο γιατι να φάει ολο αυτό το λούκι που περιγράφει.  

Είναι πιο απλό να πάει σε windows και να κάνει την δουλειά του , από το να ξοδέψει εργατοώρες για εκμάθηση και να δεσμευτεί σε macos. ο Μ1 , ναι είναι φοβερός , αλλά και ο πιο απλός i3 ανοίγει σε 20 δευτερα ( και φυσικά άμεσα από sleep mode ) και να γίνεται η δουλειά του άμεσα , χωρίς να παιδεύεται. Επιλογή το ένα , επιλογή και το άλλο. Κρίμα που δεν είναι ανοιχτά τα apple stores , με 1-2 ώρες βλέπεις αν μπορείς να το μάθεις ή και να συμβιβαστείς , αλλιώς πίσω σε αυτό που ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...