Προς το περιεχόμενο

Microsoft Surface Pro 7 Plus με 11η γενιά Intel Core CPU, μεγαλύτερη αυτονομία, LTE και αποσπώμενο SSD


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια διαφορετική κίνηση από τη Microsoft για τη δημοφιλή σειρά Surface Pro. 

Το νέο μοντέλο στην οικογένεια των υβριδικών υπολογιστών της Microsoft δεν είναι τελικά το Surface Pro 8 αλλά και το Surface Pro 7 Plus, το οποίο απευθύνεται σε επιχειρήσεις και τον εκπαιδευτικό τομέα. Η εξωτερική εμφάνιση του 2-σε-1 συστήματος της Microsoft παραμένει ακριβώς ίδια με τον προκάτοχό του, όμως στο εσωτερικό υπάρχουν σημαντικές αλλαγές, με σημαντικότερη την παρουσία επεξεργαστή Intel Core 11ης γενιάς. 

Το αρχικό μοντέλο έρχεται με επεξεργαστή Core i3 ενώ το μεσαίο μοντέλο με Core i5 είναι και το μοναδικό που ενσωματώνει δυνατότητα σύνδεσης με 4G δίκτυα. Το ανώτερο μοντέλο έρχεται με Core i7 επεξεργαστή αλλά και δυνατότητα επιλογής 32GB RAM με 1TB αποθηκευτικό χώρο, δύο πρωτιές για τη σειρά Surface Pro. Αναμενόμενα το κόστος στο συγκεκριμένο μοντέλο είναι αρκετά υψηλή αφού έχει οριστεί στα $2799, με το αρχικό μοντέλο με Core i3, 8GB RAM και 128GB αποθηκευτικό χώρο, να κοστίζει $899.

Μια ακόμη πρωτιά για τη Surface Pro σειρά είναι η δυνατότητα αλλαγής του SSD στο εσωτερικό, κάτι που ήδη προσφέρουν οι σειρές Surface Pro X και Surface Laptop 3. 

Surface_Pro_7__Image_4.jpg.609975cec0944c9ef18c2c7e7874503e.jpg

Η αυτονομία του νέου Surface Pro 7 Plus αναμένεται να είναι καλύτερη από την προηγούμενη γενιά, εξαιτίας της μεγαλύτερης μπαταρίας που από τα 46.5Wh φτάνει πλέον σε χωρητικότητα τα 50.4Wh. Ίδια παραμένει η PixelSense οθόνη των 12,3 ιντσών με ανάλυση 2736 x 1824, πάντα με αναλογία διαστάσεων 3:2. Καμία αλλαγή στις διαθέσιμες θύρες με την παρουσία μίας USB-C, USB-A, θύρας ακουστικών 3.5χιλ, την κλασσική Surface Connect και ενώ η απουσία Thunderbolt θύρας παραμένει. Θα πρέπει να επισημανθεί ότι η LTE έκδοση αντικαθιστά τη micro-SD θύρα που βρίσκουμε στα υπόλοιπα μοντέλα, με μια θύρα για την εισαγωγή nano SIM.

Το Surface Pro 7 Plus κυκλοφορεί αρχικά στις Η.Π.Α στις 15 Ιανουαρίου και πολύ σύντομα θα είναι διαθέσιμο σε αρκετές ευρωπαικές χώρες, μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιεικώς για τα μπάζα αναβάθμιση μετά από ένα χρόνο και. Πάμε για άλλα. 

Επεξ/σία από Vasilisxd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, techon1 είπε

Χωρίς m1 δεν πας πουθενά

Έχεις σκεφτεί καθόλου ότι ο m1 δουλεύει τόσο καλά γιατί αυτοί που τον σχεδίασαν ήταν σε επικοινωνία με αυτούς που σχεδιάζουν το λειτουργικό που τον χρησιμοποιεί; Ορισμένοι νομίζετε ότι είστε πανέξυπνοι αλλά τυγχάνει να μην έχετε ιδέα από βασικές αρχές λειτουργίας υπολογιστών. Επίσης, αυτό το οπαδιλίκι σας σχετικά με το ποια εταιρεία έχει καλύτερο λογισμικό, επεξεργαστή, κινητό κτλ δείχνει και το επίπεδο μας ως οντότητες. Εμείς που και καλά είμαστε το ισχυρότερο ζώο μαλώνουμε για το ποια εταιρεία βγάζει καλύτερους υπολογιστές χωρίς καν να έχουμε έμπρακτο όφελος από αυτήν (ενώ η εταιρεία έχει μια χαρά όφελος). Η τιμολογιακή πολιτική στον τομέα της τεχνολογίας έχει ξεφύγει τελείως από «πανέξυπνους» σας εσάς! 

  • Like 7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, rafinos είπε

Έχεις σκεφτεί καθόλου ότι ο m1 δουλεύει τόσο καλά γιατί αυτοί που τον σχεδίασαν ήταν σε επικοινωνία με αυτούς που σχεδιάζουν το λειτουργικό που τον χρησιμοποιεί; Ορισμένοι νομίζετε ότι είστε πανέξυπνοι αλλά τυγχάνει να μην έχετε ιδέα από βασικές αρχές λειτουργίας υπολογιστών. Επίσης, αυτό το οπαδιλίκι σας σχετικά με το ποια εταιρεία έχει καλύτερο λογισμικό, επεξεργαστή, κινητό κτλ δείχνει και το επίπεδο μας ως οντότητες. Εμείς που και καλά είμαστε το ισχυρότερο ζώο μαλώνουμε για το ποια εταιρεία βγάζει καλύτερους υπολογιστές χωρίς καν να έχουμε έμπρακτο όφελος από αυτήν (ενώ η εταιρεία έχει μια χαρά όφελος). Η τιμολογιακή πολιτική στον τομέα της τεχνολογίας έχει ξεφύγει τελείως από «πανέξυπνους» σας εσάς! 

Έχω έμπρακτο όφελος στη ζωή μου και στο χρόνο που γλιτώνω κάθε μέρα

Μίλα μου κι άλλο για επικοινωνία όταν υπάρχουν platform agnostic benchmarks που μετράνε ωμή δύναμη

Άλλος δεν ξέρει τι λέει μου φαίνεται

Βγάλτε κι άλλο hate είστε διασκεδαστικοί όταν το κάνετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, rafinos είπε

Έχεις σκεφτεί καθόλου ότι ο m1 δουλεύει τόσο καλά γιατί αυτοί που τον σχεδίασαν ήταν σε επικοινωνία με αυτούς που σχεδιάζουν το λειτουργικό που τον χρησιμοποιεί; Ορισμένοι νομίζετε ότι είστε πανέξυπνοι αλλά τυγχάνει να μην έχετε ιδέα από βασικές αρχές λειτουργίας υπολογιστών. Επίσης, αυτό το οπαδιλίκι σας σχετικά με το ποια εταιρεία έχει καλύτερο λογισμικό, επεξεργαστή, κινητό κτλ δείχνει και το επίπεδο μας ως οντότητες. Εμείς που και καλά είμαστε το ισχυρότερο ζώο μαλώνουμε για το ποια εταιρεία βγάζει καλύτερους υπολογιστές χωρίς καν να έχουμε έμπρακτο όφελος από αυτήν (ενώ η εταιρεία έχει μια χαρά όφελος). Η τιμολογιακή πολιτική στον τομέα της τεχνολογίας έχει ξεφύγει τελείως από «πανέξυπνους» σας εσάς! 

Εσυ που περνεις το δευτερο και πληρωνεις για πρωτο ξερεις!

Ενω γνωριζεις οτι η Apple εχει και το hardware και το software, αρα το αποτελεσμα ειναι αψογο, εσυ αγοραζεις σκουπιδια που δεν αξιζουν ειτε απο λογισμικο ειτε απο ελλειπης υποστηριξη.. οκ ΜΑΓΚΑΣ!

Εγω ενα πραγμα εχω να πω σαν κατοχος Surface Laptop 2 & Macbook pro 2018, δυο φορες εβγαλαν και οι δυο μια αναβαθμηση που κατεστρεψε τα λαπτοπ, η apple το διορθωσε σε 6 ωρες ενω η microsoft, μου εφτιαξε το λαπτοπ με update σε........ 6 μηνες! Ποτε ξανα Microsoft laptop, μαιμουδες. 🤡

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, rafinos είπε

Έχεις σκεφτεί καθόλου ότι ο m1 δουλεύει τόσο καλά γιατί αυτοί που τον σχεδίασαν ήταν σε επικοινωνία με αυτούς που σχεδιάζουν το λειτουργικό που τον χρησιμοποιεί; Ορισμένοι νομίζετε ότι είστε πανέξυπνοι αλλά τυγχάνει να μην έχετε ιδέα από βασικές αρχές λειτουργίας υπολογιστών. Επίσης, αυτό το οπαδιλίκι σας σχετικά με το ποια εταιρεία έχει καλύτερο λογισμικό, επεξεργαστή, κινητό κτλ δείχνει και το επίπεδο μας ως οντότητες. Εμείς που και καλά είμαστε το ισχυρότερο ζώο μαλώνουμε για το ποια εταιρεία βγάζει καλύτερους υπολογιστές χωρίς καν να έχουμε έμπρακτο όφελος από αυτήν (ενώ η εταιρεία έχει μια χαρά όφελος). Η τιμολογιακή πολιτική στον τομέα της τεχνολογίας έχει ξεφύγει τελείως από «πανέξυπνους» σας εσάς! 

Βρε φίλε μου έτσι όπως το γράφεις είναι σαν να υποστηρίζεις αυτό που έγραψε ο @techon1σε μια πρόταση... πχ η πρώτη σου πρόταση αποδεικνύει γιατί είναι καλύτερα τα laptop με m1 σε αντίθετα από τα υπόλοιπα που δεν συνεργάζονται αυτοί που φτιάχνουν το hw με το sw... 

κάνεις και επίθεση βάζεις και αυτογκόλ... πως τα κατάφερες???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, techon1 είπε

Έχω έμπρακτο όφελος στη ζωή μου και στο χρόνο που γλιτώνω κάθε μέρα

Μίλα μου κι άλλο για επικοινωνία όταν υπάρχουν platform agnostic benchmarks που μετράνε ωμή δύναμη

Άλλος δεν ξέρει τι λέει μου φαίνεται

Βγάλτε κι άλλο hate είστε διασκεδαστικοί όταν το κάνετε

Θέλεις να σου θυμίσω τα σκάνδαλα σχετικά με την intel και τα benchmarks πριν χρόνια; Ωστόσο, δεν αμφισβητώ το ότι ο επεξεργαστής της Apple είναι πάρα πολύ καλός. Απλά η «ωμή» δύναμη που λες πως θα χρησιμοποιηθεί από κάποιον άλλο όταν αυτή φτιάχτηκε εξολοκλήρου για να αποδίδει τα μέγιστα με συγκεκριμένο λογισμικό χωρίς να υπάρχει η παραμικρή θέληση να αποδίδει το ίδιο. 

Η σύγκριση που κάνεις είναι η ίδια που γίνεται με τον mobile επεξεργαστή της Apple με τους εκάστοτε snapdragon. Δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Από τη μία επεξεργαστής που προορίζεται για 3-4 συσκευές βασισμένες στο ΑΚΡΙΒΩΣ στο ίδιο λειτουργικό και από την άλλη επεξεργαστής που προορίζεται για όποιον γουστάρει να φτιάξει δική του συσκευή. 

Όταν εγώ φτιάχνω κάτι για να δουλεύει όπως ακριβώς το θέλω, είναι ΛΟΓΙΚΟ οι γενικές λύσεις να είναι κατώτερες. 

Και το έμπρακτο όφελος που λες το είχες και πριν τον m1... αν φυσικά ασχολείσαι με τομέα που αξίζει να χρησιμοποιείς apple προϊόντα για productivity και μόνο. 

Όσο για hate, ο μόνος που μπήκε για να γράψει ένα τελείως άσχετο με το άρθρο σχόλιο σχετικά με τον m1 είσαι εσύ και όχι εμείς που μπήκαμε να διαβάσουμε το άρθρο. Το ίδιο θα έλεγα και αν κάποιος έλεγε κάτι του στυλ «ποια Apple πάρτε Surface» και πάει λέγοντας. 

Προσωπικά μόνο χαρά πρέπει να μας δίνει που η Apple και κάθε Apple βγάζει επεξεργαστές πιο ισχυρούς και κυρίως πιο αποδοτικούς ενεργειακά, αλλά το να λέμε πράγματα απλά για να τα πούμε και να δείξουμε ότι «ΕΜΕΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ APPLE ΤΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ Η MICROSOFT» δεν σε κάνει σε καμία περίπτωση εξυπνότερο από τους άλλους, γιατί ως εξυπνάδα το έγραψες και μην προσπαθείς να μας πείσεις για το αντίθετο. 

Δεν θα κάτσω να ασχοληθώ άλλο, ούτε καν θα μπω στον κόπο να διαβάσω την επερχόμενη απάντηση σου, οπότε σε παροτρύνω να μην σπαταλήσεις τον ελεύθερο χρόνο που σου προσφέρει ο m1 για να μου απαντήσεις. 

 

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Βρε φίλε μου έτσι όπως το γράφεις είναι σαν να υποστηρίζεις αυτό που έγραψε ο @techon1σε μια πρόταση... πχ η πρώτη σου πρόταση αποδεικνύει γιατί είναι καλύτερα τα laptop με m1 σε αντίθετα από τα υπόλοιπα που δεν συνεργάζονται αυτοί που φτιάχνουν το hw με το sw... 

κάνεις και επίθεση βάζεις και αυτογκόλ... πως τα κατάφερες???

Να εξηγήσω και σε εσένα, ότι αν πάρει τον m1 η Microsoft και τον βάλει σε δικό της σύστημα, πιθανώς αυτός δεν θα αποδώσει σε καμία περίπτωση όπως οι επεξεργαστές της Intel. Ο λόγος, γιατί δημιουργήθηκε ΕΞ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ για να αποδίδει με ένα λειτουργικό σύστημα που λειτουργεί ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικά από τα Windows. Οπότε, το να μπω σε ένα άρθρο με τίτλο «Microsoft Surface Pro 7 Plus με 11η γενιά Intel Core CPU, μεγαλύτερη αυτονομία, LTE και αποσπώμενο SSD» για να πω «Χωρίς m1 δεν πάτε πουθενά», είναι στην καλύτερη άσκοπο! Δεν έκρινα ούτε το πόσο καλά λειτουργεί ο επεξεργαστής, ούτε πόσο καλοί είναι οι Apple υπολογιστές (το πόσο καλά λειτουργούν το δείχνει η προτίμηση των συσκευών της Apple από τους επαγγελματίες συγκεκριμένων κλάδων). Το να συγκρίνουμε πράγματα που δεν στέκουν έκρινα. Οπότε, για τον ίδιο λόγο που αναφέρεις (σχετικά με την συνεργασία δημιουργών hw και sw) βλέπουμε πως και η Microsoft αποφάσισε (και νομίζω πως καλά πράττει) να φτιάξει και αυτή δικούς της επεξεργαστές και μακάρι να καταφέρει ίδια αποτελέσματα, μιας που ένας τέτοιους είδους ανταγωνισμός μόνο καλό θα κάνει στον τελικό χρήστη.

Άρα νομίζω ότι το αυτογκόλ το είδες μόνο εσύ ή μάλλον ήθελες να το δεις. 

Όπως είπα και στον άλλο φίλο, τα ίδια θα έλεγα και σε Αpple haters και δεν θα μπω στον κόπο να αναλωθώ και άλλο σε αυτό το ζήτημα. Άρα και να μου απαντήσεις δεν θα το δω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα ποσοστό χρηστών iPad έρχεται από το Surface,  γιατί αρχικά ως ιδέα είναι καταπληκτική (ειδικά για τους ταλαίπωρους που έχουν win laptop) ωστόσο γρήγορα αντιλαμβάνονται ότι τα πράγματα είναι φαινομενικά  ωραία και δεν λειτουργούν οποτε καταλήγουν σε iPad και κρατάνε για χρόνια τον παλιό τους υπολογιστή. Ευχαριστούμε 

Επεξ/σία από ignome4
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, rafinos είπε

Θέλεις να σου θυμίσω τα σκάνδαλα σχετικά με την intel και τα benchmarks πριν χρόνια; Ωστόσο, δεν αμφισβητώ το ότι ο επεξεργαστής της Apple είναι πάρα πολύ καλός. Απλά η «ωμή» δύναμη που λες πως θα χρησιμοποιηθεί από κάποιον άλλο όταν αυτή φτιάχτηκε εξολοκλήρου για να αποδίδει τα μέγιστα με συγκεκριμένο λογισμικό χωρίς να υπάρχει η παραμικρή θέληση να αποδίδει το ίδιο. 

Η σύγκριση που κάνεις είναι η ίδια που γίνεται με τον mobile επεξεργαστή της Apple με τους εκάστοτε snapdragon. Δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Από τη μία επεξεργαστής που προορίζεται για 3-4 συσκευές βασισμένες στο ΑΚΡΙΒΩΣ στο ίδιο λειτουργικό και από την άλλη επεξεργαστής που προορίζεται για όποιον γουστάρει να φτιάξει δική του συσκευή. 

Όταν εγώ φτιάχνω κάτι για να δουλεύει όπως ακριβώς το θέλω, είναι ΛΟΓΙΚΟ οι γενικές λύσεις να είναι κατώτερες. 

Και το έμπρακτο όφελος που λες το είχες και πριν τον m1... αν φυσικά ασχολείσαι με τομέα που αξίζει να χρησιμοποιείς apple προϊόντα για productivity και μόνο. 

Όσο για hate, ο μόνος που μπήκε για να γράψει ένα τελείως άσχετο με το άρθρο σχόλιο σχετικά με τον m1 είσαι εσύ και όχι εμείς που μπήκαμε να διαβάσουμε το άρθρο. Το ίδιο θα έλεγα και αν κάποιος έλεγε κάτι του στυλ «ποια Apple πάρτε Surface» και πάει λέγοντας. 

Προσωπικά μόνο χαρά πρέπει να μας δίνει που η Apple και κάθε Apple βγάζει επεξεργαστές πιο ισχυρούς και κυρίως πιο αποδοτικούς ενεργειακά, αλλά το να λέμε πράγματα απλά για να τα πούμε και να δείξουμε ότι «ΕΜΕΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ APPLE ΤΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ Η MICROSOFT» δεν σε κάνει σε καμία περίπτωση εξυπνότερο από τους άλλους, γιατί ως εξυπνάδα το έγραψες και μην προσπαθείς να μας πείσεις για το αντίθετο. 

Δεν θα κάτσω να ασχοληθώ άλλο, ούτε καν θα μπω στον κόπο να διαβάσω την επερχόμενη απάντηση σου, οπότε σε παροτρύνω να μην σπαταλήσεις τον ελεύθερο χρόνο που σου προσφέρει ο m1 για να μου απαντήσεις. 

 

Να εξηγήσω και σε εσένα, ότι αν πάρει τον m1 η Microsoft και τον βάλει σε δικό της σύστημα, πιθανώς αυτός δεν θα αποδώσει σε καμία περίπτωση όπως οι επεξεργαστές της Intel. Ο λόγος, γιατί δημιουργήθηκε ΕΞ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ για να αποδίδει με ένα λειτουργικό σύστημα που λειτουργεί ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικά από τα Windows. Οπότε, το να μπω σε ένα άρθρο με τίτλο «Microsoft Surface Pro 7 Plus με 11η γενιά Intel Core CPU, μεγαλύτερη αυτονομία, LTE και αποσπώμενο SSD» για να πω «Χωρίς m1 δεν πάτε πουθενά», είναι στην καλύτερη άσκοπο! Δεν έκρινα ούτε το πόσο καλά λειτουργεί ο επεξεργαστής, ούτε πόσο καλοί είναι οι Apple υπολογιστές (το πόσο καλά λειτουργούν το δείχνει η προτίμηση των συσκευών της Apple από τους επαγγελματίες συγκεκριμένων κλάδων). Το να συγκρίνουμε πράγματα που δεν στέκουν έκρινα. Οπότε, για τον ίδιο λόγο που αναφέρεις (σχετικά με την συνεργασία δημιουργών hw και sw) βλέπουμε πως και η Microsoft αποφάσισε (και νομίζω πως καλά πράττει) να φτιάξει και αυτή δικούς της επεξεργαστές και μακάρι να καταφέρει ίδια αποτελέσματα, μιας που ένας τέτοιους είδους ανταγωνισμός μόνο καλό θα κάνει στον τελικό χρήστη.

Άρα νομίζω ότι το αυτογκόλ το είδες μόνο εσύ ή μάλλον ήθελες να το δεις. 

Όπως είπα και στον άλλο φίλο, τα ίδια θα έλεγα και σε Αpple haters και δεν θα μπω στον κόπο να αναλωθώ και άλλο σε αυτό το ζήτημα. Άρα και να μου απαντήσεις δεν θα το δω.

Φίλε μου θα καταλάβαινα ότι λες όλα τα παραπάνω ΑΝ ο m1 μπορούσε να μπει στο surface... 

ξανα διάβασε πάλι το ποστ σου, δες την επιθετικότητα σου και μετά έλα να μου πεις ότι άλλο εννοούσες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς 5G που είναι το νέο πρότυπο για αυτόνομη πρόσβαση στο διαδίκτυο, τραγικό από άποψη συνδεσιμότητας με ελάχιστες θύρες και 900 δολάρια για  Core i3, 8GB RAM και 128GB! Υπερεκτιμημένο, και περιορισμένων δυνατοτήτων δίνει χώρο σε άλλες εταιρίες να παίξουν μπάλα και ελπίζω να δούμε καλύτερες υλοποιήσεις από άλλους κατασκευαστές στο είδος. Μόνες θετικές εξελίξεις η δυνατότητα αλλαγής του SSD και τα 8 gb RAM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Καθώς το Surface Pro 5 (i7/16gb/512ssd) έχει κλείσει πια τριετία και πάει στον τέταρτο χρόνο, δεν θα με χάλαγε να διπλασιάσω την μνήμη και τον δίσκο, αλλά με αυτή την τιμή δεν πρόκειται. Θετικό το ότι πλασάρεται ως 7+ και όχι ως 8 γιατί αφήνει μια ελπίδα μήπως κυκλοφορήσει κάτι πιο ενδιαφέρον ως 8 μέσα στη χρονιά. 

Κατά τα άλλα, ως χρήστης Surface Pro από το 2013-14, η γνώμη μου δεν έχει αλλάξει: αν το θες ως συμπληρωματικό μηχάνημα, είτε σε ρόλο laptop είτε tablet, είναι πεταμένα λεφτά. Αν ξέρεις γιατί το θες, έχεις διακρίνει ότι όντως ανταποκρίνεται στις ανάγκες σου και σκοπεύεις να το χρησιμοποιήσεις ως τη μοναδική σου συσκευή, τότε αλλάζει το πράγμα. Για να μην τα επαναλαμβάνω, παραθέτω ό,τι έγραφα πριν από 3-4 χρόνια σε αντίστοιχο topic, μιας και δεν έχει αλλάξει κάτι:

Ένα μηχάνημα με Μ1 είναι όντως δελεαστικό, αλλά δύσκολα θα επέστρεφα σε κλασικό λάπτοπ, μόνο και μόνο για τις καλύτερες επιδόσεις. Η εξωπραγματική αυτονομία θα ήταν μεγαλύτερο κίνητρο, αλλά σε καιρό πανδημίας, τουλάχιστον για μένα, έχει πλέον πολύ μικρότερη σημασία (δουλεύοντας έτσι κι αλλιώς από το σπίτι τα τελευταία 10 χρόνια, ποτέ δεν ήταν το ν.1 ζητούμενο, αλλά πλέον με απασχολεί ακόμα λιγότερο, τουλάχιστον για το κοντινό μέλλον).

Εάν πάντως η Apple έβγαζε συσκευή με αντίστοιχο form-factor με το Surface σε συνδυασμό με τον Μ1, θα είχα πάει ήδη τρέχοντας (ΟΚ, θα περίμενα πρώτα λίγο να ωριμάσει, μην κάνω τον beta tester με εργαλείο δουλειάς), αφού το λειτουργικό σύστημα μου είναι αδιάφορο. Είτε σε Windows είτε OSX, τα ίδια προγράμματα θα έτρεχα πάνω-κάτω, και τα δύο είναι μια χαρά, και στα δύο έβρισκα κατά καιρούς πράγματα που με ενοχλούσαν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...