Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Πολυ ωραιο το καραβι σου 👏👏👏

Ευχαριστώ!

Το "Δημήτριος" είναι λίγο έξω απο το Γύθειο αλλά δεν νομίζω να είναι για πολύ ολόκληρο εκεί. Οι φωτό είναι το 2015 και ήδη ήταν πολύ ταλαιπωρημένο. Δεν έχω ξαναπάει έκτοτε αλλά σε φωτό που έχω δει διαρκώς αποσυντίθεται...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, DVaderLa είπε

Soundwave!!!

Χαχαχα, κύλησε ο τέντζερης και βρήκε το καπάκι! Δεν είχα συνειδητοποιήσει τι έβλεπα στο εικονίδιο του προφίλ σου μέχρι τώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα.

Μετά από καιρό εκθέτω κάποιες από τις φωτογραφίες μου από εξόρμησή μου στην εξωτική Λάρισα. Ελπίζω να σας ευχαριστήσουν.

P2070028

 

P2070032

 

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DVaderLa είπε

Καλησπέρα στην ομάδα.

Μετά από καιρό εκθέτω κάποιες από τις φωτογραφίες μου από εξόρμησή μου στην εξωτική Λάρισα. Ελπίζω να σας ευχαριστήσουν.

P2070028

 

P2070032

 

Τις είδα και λαχτάρισα! Ωραίος! ;)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

16 ώρες πριν, DVaderLa είπε

Καλησπέρα στην ομάδα.

Μετά από καιρό εκθέτω κάποιες από τις φωτογραφίες μου από εξόρμησή μου στην εξωτική Λάρισα. Ελπίζω να σας ευχαριστήσουν.

P2070028

 

P2070032

 

..καλημέρα , .... τις βρίσκω ενδιαφέρουσες...  αποτυπώνουν σύνθετες  στιγμές της πόλης...  προσωπικά - στην πρώτη -  θα αφαιρούσα  μια λωρίδα από την αριστερή κάθετη πλευρά, έως την αρχή του κορμού του δένδρου,  ή λίγο περισσότερο έως την αρχή  της κάτω σανίδας στο παγκάκι...   αλλά όπως ισχύει πάντα, ο καθένας μας βλέπει με τα δικά του μάτια, και όπως του αρέσει...   εύχομαι καλή συνέχεια..

..δυο πρωινές...DSC_4099.jpg.9a65cbfc5556469b0a544d1a9d7e960b.jpg

DSC_4107.jpg

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, NickSyk είπε

 

..καλημέρα , .... τις βρίσκω ενδιαφέρουσες...  αποτυπώνουν σύνθετες  στιγμές της πόλης...  προσωπικά - στην πρώτη -  θα αφαιρούσα  μια λωρίδα από την αριστερή κάθετη πλευρά, έως την αρχή του κορμού του δένδρου,  ή λίγο περισσότερο έως την αρχή  της κάτω σανίδας στο παγκάκι...   αλλά όπως ισχύει πάντα, ο καθένας μας βλέπει με τα δικά του μάτια, και όπως του αρέσει...   εύχομαι καλή συνέχεια..

..δυο πρωινές...DSC_4099.jpg.9a65cbfc5556469b0a544d1a9d7e960b.jpg

DSC_4107.jpg

   Η προσωπική ματιά του καθενός , είναι αυτή που είναι και δεν κρίνεται . Η παρουσίαση αυτής της ματιάς , μπορεί να γίνει έμπνευση για κάποιον άλλο , που θα την πάρει όχι ως αντιγραφή , αλλά σαν ιδέα και θα την πάει πιο πέρα . Αυτή είναι η χρησιμότητα της παρουσίασης . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NickSyk είπε

..πολύ χαμηλή ανάλ υση.. ο κόκκος μου θυμίζει παλιό φιλμ  με iso 200,  αλλά μ΄' αρέσει..

DSC_2089.jpg

     Όλοι μπορούν να χαμηλώσουν την ανάλυση στις μηχανές τους έως κάποιο σημείο και στην συνέχεια μπορούν να κάνουν μια δοκιμή ........ φυσικά δεν πρέπει να ξεχάσουμε πόσο παχιά είναι τα pixel σε κάποιον αισθητήρα . Στην D1 δεν θα δεις τέτοια διαφορά . Σε μένα λειτούργησαν οι αναλύσεις ειδικά στα 12mp και όσες μηχανές δοκίμασα εκεί γύρω , η απόδοση ήταν εξαιρετική . Σε αντίθεση με αισθητήρες στα 16 , όπου μου με άφησαν κάπως αδιάφορο ας πούμε . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, babisskg είπε

     Όλοι μπορούν να χαμηλώσουν την ανάλυση στις μηχανές τους έως κάποιο σημείο και στην συνέχεια μπορούν να κάνουν μια δοκιμή ........ φυσικά δεν πρέπει να ξεχάσουμε πόσο παχιά είναι τα pixel σε κάποιον αισθητήρα . Στην D1 δεν θα δεις τέτοια διαφορά . Σε μένα λειτούργησαν οι αναλύσεις ειδικά στα 12mp και όσες μηχανές δοκίμασα εκεί γύρω , η απόδοση ήταν εξαιρετική . Σε αντίθεση με αισθητήρες στα 16 , όπου μου με άφησαν κάπως αδιάφορο ας πούμε . 

..καλημέρα.. μάλλον δεν διατύπωσα σωστά την πρόταση μου..   εννοούσα την τελική ανάλυση για την ανάρτηση, πού κατέβηκε τόσο χαμηλά (στα 300 περίπου kb) από τα αρχικά 6 περίπου mb σε jpg μέσω του αυτόματου προγράμματος συμπίεσης που χρησιμοποίησα - το iloveMG -.... ο αισθητήρας εδώ  είναι στα 24mp aps-c..   βέβαια θα μπορούσα να την είχα βγάλει σε επίπεδο συμπίεσης  βέλτιστου jpg  η  καλύτερα και σε raw , οπότε η τελική συμπίεση θα ήταν αισθητά ψηλότερα , αλλά δεν..... πάντως σε ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...