Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, babisskg είπε

ψήνω μια em1 mark ii ......... 🤣🤣🤣 ....... 

Πόση διαφορά θα δώσει ; Σκοπός είναι αν μαζέψεις φακούς του συστήματος, να περιμένεις να πέσουν οι Olympus OM-D E-M1X , να χτυπήσεις μία ! Τέτοιο σώμα , μάλιστα !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, ub40 είπε

Φιλικά, υπερβολικά πολλή ψηφιακή οξύτητα στις εικόνες... έτσι βγαίνουν από αυτή τη μηχανή ή είναι αποτέλεσμα
επεξεργασίας; 
- - - - - - - - 

 

Ευχαριστώ για την παρατήρηση.

Όχι δεν βγαίνουν έτσι από τη μηχανή, είναι αποτέλεσμα λάθους στην επεξεργασίας.

Για την ιστορία τώρα τι έγινε. Χωρίς να καταλάβω πως, άλλαξα την ανάλυση από SF+RAW σε SF,  το πήρα είδηση όταν είδα της φωτογραφίες στο  OM Workspace. Λόγω της μικρής ανάλυσης (και ελλείψει RAW )πήγα να διορθώσω και το έκανα χειρότερα. Αυτό είναι όλο. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Μαντάρα τα έκανε το Lr ........ όπως πρότεινε κάποιος γνώστης ....... οπότε η δική μου επέμβαση έφερε την επιθυμητή ισορροπία ....... so much about the post processing και τις γενικές ψηφιακές ευκολίες ......... 

ShadowPic_4894.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Δοκίμασε και raw therapee. 

   Βρε ...... 3D Studio δούλευα το 90 κάτι ........ τι μου λες τώρα για raw therapee .......... μπούχτησα μ' αυτά τα μαγικά ...... αυτό είναι όλο ...... darktable και Whitetable ...... και Greytable ....... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Μαντάρα τα έκανε το Lr ........ όπως πρότεινε κάποιος γνώστης ....... οπότε η δική μου επέμβαση έφερε την επιθυμητή ισορροπία ....... so much about the post processing και τις γενικές ψηφιακές ευκολίες ......... 

ShadowPic_4894.jpg

To Lr απο μονο του δεν κάνει τίποτα μαντάρα. 
Πρέπει να μάθεις να το δουλεύεις

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, babisskg είπε

τι μου λες τώρα για raw therapee .......... μπούχτησα μ' αυτά τα μαγικά ...... αυτό είναι όλο ...... darktable και Whitetable ...... και Greytable ....... 

Raw therapee , dxo photolab , perfectly clear workbench και πέρα από αυτά, το πρόγραμμα του κατασκευαστή της κάμερας, αν είναι και ο φακός του εργοστασίου. Όχι darktable .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, akatel είπε

 

Χωρίς να καταλάβω πως, άλλαξα την ανάλυση από SF+RAW σε SF,  το πήρα είδηση όταν είδα της φωτογραφίες

..

Τι ήταν να το γράψεις; Πάω να ανεβάσω τις τελευταίες φωτό που ειχα βγάλει...μου έχει έρθει ένα μικρό γεράκι (σαΐνι) κι έχει κάτσει στο κάγκελο στο μπαλκόνι στα 2 μετρα ...μου έδωσε όλο το χρόνο να φέρω τη φωτογραφική, να βρω σημείο να το καδραρω μπροστά από κάτι φωτεινό να ξεχωρίζει , μου πόζαρε κιόλας πριν φύγει ...και τώρα συνειδητοποιώ ότι η μηχανή είχε πατηθεί να βγάζει μόνο jpeg χωρίς να καταλάβω πότε το έκανα (για την ακρίβεια κατάλαβα όταν είδα κ τις προηγούμενες φωτο ...πριν μια εβδομάδα!!!) και τα jpeg μάλιστα ήταν και σε ασπρόμαυρο που το κάνω συχνά αλλά έχοντας πάντα και την έγχρωμη πληροφορία από τα RAW αρχεία παράλληλα!

Και έτσι ...ξεμειναμε με αυτές ...και την ελπίδα να ξανάρθει . 🤢

_IMG7401.jpg

_IMG7404.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

   Μαντάρα τα έκανε το Lr ........ 

 

Το LR δεν κάνει τίποτα μόνο του, αλλά παρά τη μη αρκετά σωστή χρήση του, πάλι έχει μια ζωντάνια η εικόνα, που νομίζω την προτιμώ από το πρωτότυπο κι ας μην το είδαμε 😋

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, ub40 είπε

Το LR δεν κάνει τίποτα μόνο του, αλλά παρά τη μη αρκετά σωστή χρήση του, πάλι έχει μια ζωντάνια η εικόνα, που νομίζω την προτιμώ από το πρωτότυπο κι ας μην το είδαμε 😋

    Οι υπαίτιοι για τα χάλια μου γνωρίζουν πολύ  ....... όχι εσείς φυσικά ........ εννοείται βέβαια πως θα έχουν απάντηση και μάλιστα ιδιαίτερα σκληρή και σε ανύποπτο χρόνο ....... 🤣🤣🤣 ....... αμέσως μόλις φτάσεις η ........ Sony ..... που παρήγγειλα ........ 

Επεξ/σία από babisskg
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Οι υπαίτιοι για τα χάλια μου γνωρίζουν πολύ  ....... όχι εσείς φυσικά ........ εννοείται βέβαια πως θα έχουν απάντηση και μάλιστα ιδιαίτερα σκληρή και σε ανύποπτο χρόνο ....... 🤣🤣🤣 ....... αμέσως μόλις φτάσεις η ........ Sony ..... που παρήγγειλα ........ 

Ωωωωωωωωωωωω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Οι υπαίτιοι για τα χάλια μου γνωρίζουν πολύ  ....... όχι εσείς φυσικά ........ εννοείται βέβαια πως θα έχουν απάντηση και μάλιστα ιδιαίτερα σκληρή και σε ανύποπτο χρόνο ....... 🤣🤣🤣 ....... αμέσως μόλις φτάσεις η ........ Sony ..... που παρήγγειλα ........ 

Η sony σε σώνει χαχαχα
Αναμένω με αγωνία να δω υλικό!
Μονδέλο μπορούμε να μάθουμε ή θα είναι έκπληξη; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ub40 είπε

Η sony σε σώνει χαχαχα
Αναμένω με αγωνία να δω υλικό!
Μονδέλο μπορούμε να μάθουμε ή θα είναι έκπληξη; 

      Η έκπληξη είναι πιάτο ........ απορώ μάλιστα που δεν το έχουν συμπεριλάβει οι σεφ σε κάποιο από τα μενού τούς ........ κρύο πιάτο φυσικά ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ub40 είπε

Η sony σε σώνει χαχαχα
Αναμένω με αγωνία να δω υλικό!
Μονδέλο μπορούμε να μάθουμε ή θα είναι έκπληξη; 

Δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να πάρει ο Μπάμπης Sony...

Λέει πως δήθεν πήρε sony
αλλά κανένας δεν ψαρώνει
γιατί σε jpeg μόνο βγάζει
και την olympus και την Pentax δεν αλλάζει

Τα raw της sony
δεν θα τα σώνει
μονο σε jpeg θα τραβάει
θα κλαίει μετά, μαντάρα θα λέει
πως το Lightroom του τα χαλάει

αλλά μακάρι έξω να πέσω
και sony απ' τις καλές να πάρει
και όταν θα εμπορέσω
Lr θα του μάθω, μαντάρα να μην τα κάνει


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...