Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, ub40 είπε

Μια και θέλω να πάω, από το σημείο που μπορείς να αφήσεις το όχημα, πόση ώρα περίπου είναι η διαδρομή ως τη λίμνη; Και γενικά είναι εύκολα προσβάσιμη;

Από Θεσ/νικη θα έρθεις;

Ο δρόμος μετά την Αξιούπολη είναι σχετικά καλός ,είναι με στροφές μέσα στα βουνά , δεν έχει γκρεμούς και τέτοια δίπλα στο δρόμο.

Είναι καλύτερος σε σχέση για τη Λίμνη Μεταλλείου ,ο οποίος είναι ίδιος μέχρι λίγο μετά την Αξιούπολη.

Από το πάρκινγκ μέχρι τη λίμνη έχει αρκετά σκαλιά ,στο google μου βγάζει 400 μέτρα , δεν ξέρω αν είναι όλη η διαδρομή , εμένα μου φάνηκε περισσότερο, στο κατέβασμα δεν είχα πρόβλημα ,στο ανέβασμα κουράστηκα λίγο.

Όταν κατέβηκα είδα έναν νεαρό με το αυτοκίνητο και με ρώτησε αν υπάρχει δρόμος για να ανέβει.

Από ότι κατάλαβα κατέβηκε από ένα χωμάτινο δρομάκι ,δίπλα στις σκάλες που είχε όμως λακκούβες(φαίνεται το δρομάκι στην τελευταία εικόνα).Ο οποίος φτάνει μέχρι τη γέφυρα , από εκεί έχει μονοπάτι μέχρι τη λιμνούλα.

Δεν θυμάμαι πόση ώρα έκανα , σταματούσα έβγαζα φωτογραφίες ,γύρω στα 30 λεπτά θέλει νομίζω.

Επεξ/σία από greekgreek
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τριαντάφυλλο που έβαλα και σε άλλη φωτογραφία, βγαλμένο εδώ με τον πλαστικό σκοτεινό 100-400 , στα 400mm με f/8.  Αργά το απόγευμα για να δοκιμάσω υψηλά iso (γιαυτό και έβαλα και πιο γρήγορη ταχύτητα από το 1/400 που θα μπορούσα να είχα χρησιμοποιήσει) . Με iso 12800 . Έβαλα σημειακή εστίαση και δεν θυμάμαι σε ποιό σημείο εστίασε. Συγκρίνοντας με τον πρώτο καιρό της ψηφιακής, η απόδοση σε iso 12800 είναι πλέον αρκετά καλή πιστεύω και δεν είναι ανυπόφορος ο κόκκος. 

IMG_4507up.jpg.730cd8907b53d971a1208010c09465df.jpg

 

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Το τριαντάφυλλο που έβαλα και σε άλλη φωτογραφία, βγαλμένο εδώ με τον πλαστικό σκοτεινό 100-400 , στα 400mm με f/8.  Αργά το απόγευμα για να δοκιμάσω υψηλά iso (γιαυτό και έβαλα και πιο γρήγορη ταχύτητα από το 1/400 που θα μπορούσα να είχα χρησιμοποιήσει) . Με iso 12800 . Έβαλα σημειακή εστίαση και δεν θυμάμαι σε ποιό σημείο εστίασε. Συγκρίνοντας με τον πρώτο καιρό της ψηφιακής, η απόδοση σε iso 12800 είναι πλέον αρκετά καλή πιστεύω και δεν είναι ανυπόφορος ο κόκκος. 

IMG_4507up.jpg.730cd8907b53d971a1208010c09465df.jpg

 

Κανείς δεν ασχολείται με τον θόρυβο έτσι και αλλιώς πέρα από τον εκάστοτε χρήστη που πραγματοποιεί τη λήψη και μερικούς καμένους όπως εμείς εδώ μέσα  :D. Οι φυσιολογικοί άνθρωποι παρατηρούν χρώματα - σχήματα κλπ. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, pifilos είπε

Κανείς δεν ασχολείται με τον θόρυβο έτσι και αλλιώς πέρα από τον εκάστοτε χρήστη που πραγματοποιεί τη λήψη και μερικούς καμένους όπως εμείς εδώ μέσα  :D. Οι φυσιολογικοί άνθρωποι παρατηρούν χρώματα - σχήματα κλπ. 

Θα συμφωνήσω, το τελευταίο που με ενοχλεί είναι ο θόρυβος. Και για την ακρίβεια τον προτιμώ - ως ένα σημείο, σε σχέση με μια "ξεπλυμένη" ελαιογραφία - αποτέλεσμα της αυτόματης διόρθωσης που εφαρμόζει η κάμερα στα jpeg.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ub40 είπε

Θα συμφωνήσω, το τελευταίο που με ενοχλεί είναι ο θόρυβος. Και για την ακρίβεια τον προτιμώ - ως ένα σημείο, σε σχέση με μια "ξεπλυμένη" ελαιογραφία - αποτέλεσμα της αυτόματης διόρθωσης που εφαρμόζει η κάμερα στα jpeg.

Auto ISO με range 100 - 12.800 (ή ότι έχει η καθεμιά) και άγιος ο Θεός.  🤘

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Καλούτσικος και γλυκούτσικος δείχνει ο Zuiko 70 - 300 f/4 - 5.6 ( 140 - 600 ) επάνω στην em1 ......... σαφώς επηρεάζεται από την πρωινή ατμόσφαιρα , αχλύ κλπ ........ αλλά την κάνει τη δουλειά αφού σε επί 2 crop έχεις ένα αρκετό ανώτερο άκρο ........ για την εγκυρότητα της κατάστασης επισυνάπτονται το γνήσιο ( SOOC ) jpeg , ενώ το δεύτερο κάτω δλδ είναι το ελαφρά edited ....... 

ShadowPic_2056.jpg

ShadowPic_1811.jpg

    Ομοίως δύο πρωινά Olympus jpeg τραβηγμένα στο ανώτερο άκρο του Zuiko 70 - 300 , η πρώτη άθικτη ενώ η δεύτερη με προσθήκη ψηφιακών μπαχαρικών και ψήσιμο σε χαμηλή θερμοκρασία για λίγα λεπτά ....... για την ιστορία αναφέρω πως προς το παρόν λειτουργούμε με την OM - D em1 ......... έως ότου ........ 

ShadowPic_6745.jpg

ShadowPic_7827.jpg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Καλούτσικος και γλυκούτσικος δείχνει ο Zuiko 70 - 300 f/4 - 5.6 ( 140 - 600 ) επάνω στην em1 ......... σαφώς επηρεάζεται από την πρωινή ατμόσφαιρα , αχλύ κλπ ........ αλλά την κάνει τη δουλειά αφού σε επί 2 crop έχεις ένα αρκετό ανώτερο άκρο ........ για την εγκυρότητα της κατάστασης επισυνάπτονται το γνήσιο ( SOOC ) jpeg , ενώ το δεύτερο κάτω δλδ είναι το ελαφρά edited ....... 

ShadowPic_2056.jpg

ShadowPic_1811.jpg

    Ομοίως δύο πρωινά Olympus jpeg τραβηγμένα στο ανώτερο άκρο του Zuiko 70 - 300 , η πρώτη άθικτη ενώ η δεύτερη με προσθήκη ψηφιακών μπαχαρικών και ψήσιμο σε χαμηλή θερμοκρασία για λίγα λεπτά ....... για την ιστορία αναφέρω πως προς το παρόν λειτουργούμε με την OM - D em1 ......... έως ότου ........ 

ShadowPic_6745.jpg

ShadowPic_7827.jpg

Έεεεετσι!
Λίγο ψησιματάκι στον φούρνο πάντα χρειάζεται😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

η δεύτερη με προσθήκη ψηφιακών μπαχαρικών και ψήσιμο σε χαμηλή θερμοκρασία για λίγα λεπτά .......

ShadowPic_7827.jpg

Ο κυριούλης πάντως ξεροψήθηκε αρκετά και ακόμα δεν έκατσε για ηλιοθεραπεία! 😅

Σας αφήνω κι εγώ 2 τριαντάφυλλα.
Η απόδοση των χρωμάτων παλιά δε με ικανοποιούσε με άλλες μηχανές, δεν έπαιρνα αυτό που έβλεπα, ειδικά στα κόκκινα, αλλά τώρα με την α6100 δεν έχω τέτοια θέματα πια.
H πρώτη με τον 50mm 1.8 oss και η δεύτερη με ttartisan 40mm 2.8 macro.

DSC05230.jpg

DSC05182.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, highpriest είπε

Έεεεετσι!
Λίγο ψησιματάκι στον φούρνο πάντα χρειάζεται😄

    Αισθάνομαι αρχάριος μπροστά σας ........ Master Chef ........ 🤣🤣🤣 ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, babisskg είπε

    Αισθάνομαι αρχάριος μπροστά σας ........ Master Chef ........ 🤣🤣🤣 ....... 

Σιγά ρε! Θα σε διαβάσει και κανένας και θα νομίσει κι εγώ δεν ξέρω τι! 😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, highpriest είπε

Σιγά ρε! Θα σε διαβάσει και κανένας και θα νομίσει κι εγώ δεν ξέρω τι! 😆

    Ε πώς ........ δεν θέλει ντροπές ....... 🤣🤣🤣 ........ είσαι ειδικός σε πολλά ζητήματα ....... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Ε πώς ........ δεν θέλει ντροπές ....... 🤣🤣🤣 ........ είσαι ειδικός σε πολλά ζητήματα ....... 

Σε ευχαριστώ, αλλά είναι ακόμη μακρύς ο δρόμος για να χαρακτηριστώ ειδικός. Ακόμη μαθαίνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, highpriest είπε

Σε ευχαριστώ, αλλά είναι ακόμη μακρύς ο δρόμος για να χαρακτηριστώ ειδικός. Ακόμη μαθαίνω.

     Μη τον ακούτε ........ 🤣🤣🤣 ....... με καλοπιάνει για να πάρω Fujifilm ..... 🤣🤣🤣 ......... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...