Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, ub40 είπε

Ωραία η πόζα και το φόρεμα που ανεμίζει σαν ιδέα μπράβο, αλλά προσωπικά δεν μου αρέσει το στυλ ελαιογραφίας που βλέπω σε όλο το κάδρο και το ότι το φόρεμα τραβάει όλη την προσοχή στη θέση που είναι, χωρίς μάλιστα να έχει ευκρίνεια δηλ μοιάζει ανεστίαστο, θολό. Επίσης το μωβ με το κόκκινο δεν δένουν και δεν μου αρέσει η τόσο έντονη βινιέτα που τονίζει ακόμα περισσότερο το φόρεμα σαν κυρίως θέμα. 
Τέλος θα μου άρεσε περισσότερο κάπως έτσι χρωματικά ώστε να μην μπερδεύεται το μάτι και να είναι και dreamy όπως μάλλον ήθελες. 
 

Χωρίς τίτλο.jpg

Δεν είναι και άσχημο. Θα το δοκιμάσω στις επόμενες που θα κάνω. Για το μωβ πλέον συμφωνώ. Ευχαριστώ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Forest Mood

 

Μμμμμ μυστήριο!!!!

 

17 λεπτά πριν, ub40 είπε

Καλό μήνα στην παρέα...
α6100+18-300

DSC04180

 

Καλό μήνα με μπόλικο saturation!!!!  :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, konkarien είπε

Καλό μήνα με μπόλικο saturation!!!!  :)

Το πέτυχα την ώρα που έφευγα από το σπίτι, σε σημείο με έντονο ήλιο και έπρεπε να επαναφέρω τα χαμένα χρώματα, δεν είχα φίλτρο μαζί και χρόνο να αλλάξω γωνία λήψης οπότε ίσως έδωσα λίγο παραπάνω χρώμα στην επεξεργασία.
Έχω και σημερινές εναλλακτικές μια και ο επισκέπτης ήρθε για να μείνει... και απότι φαίνεται καλεί και παρέα! 😅

DSC04247 DSC04228

 

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ub40 είπε

Το πέτυχα την ώρα που έφευγα από το σπίτι, σε σημείο με έντονο ήλιο και έπρεπε να επαναφέρω τα χαμένα χρώματα, δεν είχα φίλτρο μαζί και χρόνο να αλλάξω γωνία λήψης οπότε ίσως έδωσα λίγο παραπάνω χρώμα στην επεξεργασία.
Έχω και σημερινές εναλλακτικές μια και ο επισκέπτης ήρθε για να μείνει... και απότι φαίνεται καλεί και παρέα! 😅

DSC04247 DSC04228

 

Ωραίες φωτό, είδα και το flickr σου και ενώ δεν είχα σε εκτίμηση τους TTartisan, αυτός ο 40άρης macro (τουάχιστον στα χέρια σου) κάνει καλή δουλειά.

 

4 ώρες πριν, ub40 είπε

Το πέτυχα την ώρα που έφευγα από το σπίτι, σε σημείο με έντονο ήλιο και έπρεπε να επαναφέρω τα χαμένα χρώματα, δεν είχα φίλτρο μαζί και χρόνο να αλλάξω γωνία λήψης οπότε ίσως έδωσα λίγο παραπάνω χρώμα στην επεξεργασία.

Με ποιό πρόγραμμα επεξεργάζεσαι τις φωτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Yannis1976 είπε

το αγγλικό φαντάζομαι λόγω τίτλου... :-)

Ευχαριστώ πολύ!

     Δεν είναι εύκολο πράγμα να εκφράσεις τον ειλικρινή θαυμασμό σου ....... αποφεύγοντας τις κοινοτοπίες αφενός ........ αλλά και άλλα clichés ....... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Ωραίες φωτό, είδα και το flickr σου και ενώ δεν είχα σε εκτίμηση τους TTartisan, αυτός ο 40άρης macro (τουάχιστον στα χέρια σου) κάνει καλή δουλειά.

 

Με ποιό πρόγραμμα επεξεργάζεσαι τις φωτό;

Καλησπέρα, ευχαριστώ, ο συγκεκριμένος ttartisan είναι πολύ καλός, έχει οξύτητα καμία σχέση με τους υπόλοιπους φθηνούς.
Στο macro όμως δεν είχα θέμα με κανέναν φακό που δοκίμασα, όλοι αποδίδουν καλά, με βασική προϋπόθεση το φλας και το συγκεκριμένο DIY diffuser που χρησιμοποιώ.
Από επεξεργασία πάντα lightroom για τα raw που τραβάω και μετά με polarr βάζω το λογότυπο και κανένα εφέ αν θέλω.
Καμιά φορά ανοίγω και photoshop για τοπικές διορθώσεις, ή luminar neo για αλλαγές στο φωτισμό ανά επίπεδο.
Και έχω και το sharpen ai για έξτρα διορθώσεις εστίασης σε κάπως πιο θολά θέματα. Αλλά κυρίως lightroom και polarr ανοίγω.
 

Επεξ/σία από ub40
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα

Λίμνη Βεγορίτιδα όπως φαίνεται πιο πάνω από την Παναγίτσα ,σε ένα λόφο που έχει τη Λίμνη του Παρέα σε υψόμετρο 1.000 μέτρων

Canon DSLR 800D & Sigma 17-70mm

IMG_0654_DxO

Η Παναγίτσα από αυτό τον λόφο

IMG_0671_DxO

Η λιμνούλα αυτή (Λίμνη του Παρέα) σε υψόμετρο 1.000 μέτρων

IMG_0590

 

IMG_0177_1

Η δεύτερη λιμνούλα της Παναγίτσας

IMG_0666

Λίμνη Βεγορίτιδα

IMG_0693

Σκουφοβουτηχτάρι στη Βεγορίτιδα

Panasonic Lumix DMC-FZ300

P1220597_DxO-1

 

Επεξ/σία από greekgreek
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ub40

Ευχαριστώ και εγώ για την απάντηση. 

Πιο πολυ ρώτησα για το ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς για να δω αν είναι το lightroom ώστε να σου πω ότι έχει πλέον μάσκες (έβαλα και ένα βιντεάκι στο άλλο θέμα εδώ https://www.insomnia.gr/forums/topic/437293-photography-threadτεχνικές-εξοπλισμός-κλπ/?do=findComment&comment=59735214) ώστε θα μπορούσες (αν δεν ήθελες) στη φωτό που είπε ο φίλος ότι είναι over saturated να δώσεις τοπικά όσο saturation θες ξεχωριστά σε κάθε μέρος της εικόνας (θέμα - φόντο κλπ) ώστε να μην είχες τόσο έντονο τον ουρανό. Φυσικά δεν υπάρχει σωστό και λάθος και όλα είναι θέμα γούστου και μπορεί τα παραπάνω να τα ξέρεις αλλά έτσι να ήθελες να την παρουσιάσεις.

ΥΓ: Έχει και watermark το lightroom να βάλεις στο σημείο που θες. Είναι εκεί που  κάνεις export τη φωτογραφία. Μπορείς να φτιάξεις ένα όπως το θες και να μπαίνει σε όποιο σημείο θες. Το λέω σε περίπτωση που δεν το ήξερες και μπορεί να σου γλιτώσει χρόνο αν ανοίγεις κάποιες φορές το Polarr μόνο για αυτό το σκοπό και όχι και για κάποιο εφφέ. 

ΥΓ2: το Sharpening AI το έβαλα και εγώ και κανεί όντως καλή δουλειά. Βέβαια πρέπει να πάω για νέο υπολογιστή σιγά σιγά γιατι στο λάπτοπ που φτιάχνω κάνει πάρα πολύ ώρα αν και γενικά λένε ότι πρέπει να διορθωθεί αυτό με το χρόνο που χρειάζεται κάθε φορά για να σου κάνει τη διόρθωση που θες. 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

stratigos24
Ευχαριστώ, τα γνώριζα αυτά, ξεχωριστά τον πείραξα τον ουρανό και τα χρώματα τα ήθελα σχετικά ζωηρά, αλλά ίσως διαφέρει και η εικόνα που βλέπω εγώ στην οθόνη του laptop μου μια και δεν την έχω καλιμπραρισμένη. Δε βλέπουμε και όλοι τα ίδια ακριβώς...
Για το λογότυπο δε με βολεύει το lightroom, στο polarr μπορώ να μετακινήσω τη θέση για κάθε φώτο ή να αλλάξω το μέγεθος με 2 κινήσεις και δε με πειράζει που τις ανοίγω ξανά μια και βλέπω μια δεύτερη φορά το αποτέλεσμα που έβγαλα και κάνω τυχόν διορθώσεις.
To sharpening ai ναι αργεί λίγο αλλά κάνει δουλειά και εντάξει για μια δυο φωτογραφίες που θα χρειαστεί να βάλεις δεν είναι και καμιά τρομερή καθυστέρηση.
Αν είχε βέβαια το lightroom τους χρόνους του, θα ήταν όντως πρόβλημα και μάλιστα μεγάλο 😅
Για τα αρχεία μου μην το ματιάξω το λαπτοπάκι που έχω με Intel Core i3 1.20GHz Ice Lake 10nm και 16,0GB ram δεν είχα σκαλώματα ως τώρα ούτε σε φωτογραφίες ούτε σε ελαφρά βιντεάκια που ανοίγω με το filmora.
Εσύ τι σύστημα έχεις;
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...