Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άντε να σου πούμε και κάτι αρνητικό καμιά φορά... 

Μου τραβάει το βλεμμα από το θέμα το φουστάνι που ανεμίζει. Πιάνει που πιάνει και πολύ όγκο στη φωτό είναι και πιο φωτισμένο από το θέμα και τραβάει το μάτι 2 φορές. Είναι και σε σημείο που λειτουργούν από πίσω νοητικές οδηγικές γραμμές προς το βάθος και ενταξει το μάτι δε μπορεί να πάει αλλού.

Θα προτιμούσα το μοντέλο στο ανοιχτό φωτεινό φόντο τουλάχιστον εκεί να βρίσκεται το πρόσωπο γιατί μπερδεύει το φόντο από πίσω εκεί που είναι τώρα.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, gotthard είπε

Την γνώμη σας. Δεν έχω πρόβλημα με τα αρνητικά σχόλια. Αντιθέτως συμβάλουν στην βελτίωση και μόνο.

Έχεις μεγάλη εμπειρία με την επεξεργασία .Εϊναι εμφανές . (Φυσικά και στη λήψη). 

Δεν σε χαλάει να εξαφανίζεις τελείως την φυσιολογική υφή του δέρματος σε σημείο να φαίνεται σαν ζωγραφιά;

Προσωπικά δεν θέλω αυτό , προτιμώ να φαίνεται πιο φυσικό , δέρμα, όχι ζωγραφιά . Αν εσύ δεν έχεις θέμα ή ήταν στόχος,  θα έλεγα ότι είσαι άριστος σε όλα. 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Έχεις μεγάλη εμπειρία με την επεξεργασία .Εϊναι εμφανές . (Φυσικά και στη λήψη). 

Δεν σε χαλάει να εξαφανίζεις τελείως την φυσιολογική υφή του δέρματος σε σημείο να φαίνεται σαν ζωγραφιά;

Προσωπικά δεν θέλω αυτό , προτιμώ να φαίνεται πιο φυσικό , δέρμα, όχι ζωγραφιά . Αν εσύ δεν έχεις θέμα ή ήταν στόχος,  θα έλεγα ότι είσαι άριστος σε όλα. 

Είπα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό. Όλο το κάδρο είναι σε στυλ van gogh, αλλά το μοντέλο το έχω κανονικό. Ίσως από την συμπίεση να μοιάζει και αυτή πλέον ζωγραφιά. Δεν ξέρω. Στην οθόνη μου πάντως φαίνεται πάρα πολύ ωραίο. Ευχαριστώ 

8 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Άντε να σου πούμε και κάτι αρνητικό καμιά φορά... 

Μου τραβάει το βλεμμα από το θέμα το φουστάνι που ανεμίζει. Πιάνει που πιάνει και πολύ όγκο στη φωτό είναι και πιο φωτισμένο από το θέμα και τραβάει το μάτι 2 φορές. Είναι και σε σημείο που λειτουργούν από πίσω νοητικές οδηγικές γραμμές προς το βάθος και ενταξει το μάτι δε μπορεί να πάει αλλού.

Θα προτιμούσα το μοντέλο στο ανοιχτό φωτεινό φόντο τουλάχιστον εκεί να βρίσκεται το πρόσωπο γιατί μπερδεύει το φόντο από πίσω εκεί που είναι τώρα.

Ούτε που τα σκέφτηκα στην χαρά της υλοποίησης της ιδέας. Δεν έχεις άδικο. Ευχαριστώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, gotthard είπε

Την γνώμη σας. Δεν έχω πρόβλημα με τα αρνητικά σχόλια. Αντιθέτως συμβάλουν στην βελτίωση και μόνο.

DSC_9154 - Copy.jpg

     Όχι κριτική , σαν φωτογραφία είναι πολύ καλή , φέρνει προς σκίτσο ........ κάτι σε εικονογραφημένο εξώφυλλο ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ μία που είχα βγάλει το καλοκαίρι , μόλις είχα πάρει την RP. Με τα πουλιά δεν το έχω γενικά. Μάλλον την πέτυχα την πάπια όμως. Από κάπου 10 μέτρα αν θυμάμαι καλά. Στα 100mm. 

IMG_2747_up.jpg.ba988e8518296bb492f668ad3e263365.jpg

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gotthard είπε

Την γνώμη σας. Δεν έχω πρόβλημα με τα αρνητικά σχόλια. Αντιθέτως συμβάλουν στην βελτίωση και μόνο.

DSC_9154 - Copy.jpg

Εσυ το ζήτησες 😂😂😂 προσωπικά το μόνο λίγο που μου φαίνεται ξένο είναι το Μπορντό κομμάτι (μάλλον φύλλα?) στο κάτω κομμάτι. Αλλιώς μου αρέσει και η κίνηση και το φόρεμα αλλά και το background πίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Εδώ μία που είχα βγάλει το καλοκαίρι , μόλις είχα πάρει την RP. Με τα πουλιά δεν το έχω γενικά. Μάλλον την πέτυχα την πάπια όμως. Από κάπου 10 μέτρα αν θυμάμαι καλά. Στα 100mm. 

IMG_2747_up.jpg.ba988e8518296bb492f668ad3e263365.jpg

      Ρίχνουμε και λίγο φαΐ στα ζωντανά .......... οχι τζάμπα casting !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, gotthard είπε

Την γνώμη σας. Δεν έχω πρόβλημα με τα αρνητικά σχόλια. Αντιθέτως συμβάλουν στην βελτίωση και μόνο.

DSC_9154 - Copy.jpg

Είναι μια θαυμάσια φωτογραφία και αν δεν είχε το μοβ θολό περίγραμμα στο κάτω μέρος που έχεις υπογράψει και το πρόσωπο της κοπέλας ήταν χωρίς φίλτρο θα έκανε υπέροχη αντίθεση με το background που έχει αυτό το βάθος. Μπορείς να μας ανεβάσεις μια τέτοια; το φόρεμα με ξετρέλανε είναι τέλειο με αυτή την καμπυλότητα του μανδύα που μοιάζει να χορεύει δίπλα στην κοπέλα και ειναι άλλη μια αντίθεση της στατικοτητας και της κίνησης. Προσωπικά πιστευω θα είχε αγγίξει την τέλεια φωτογραφία.

Τώρα η ουρά μανδύας αν ήταν από πέπλο το μόνο που θα έκανε την φωτογραφία τέλεια θα ήταν η αφαίρεση της μοβ θολης βάσης που προσθεσες και δεν ταιριάζει σε καμία περίπτωση. Τα χρώματα απλά εξαιρετικά.

Επεξ/σία από XrysaKakou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, babisskg είπε

      Ρίχνουμε και λίγο φαΐ στα ζωντανά .......... οχι τζάμπα casting !

Και έχει ένα βλέμμα η παπιτσα σα να λέει οκ τώρα θα μου ρίξεις καμία λιχουδια; χαχα πόσο γέλασα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, XrysaKakou είπε

Και έχει ένα βλέμμα η παπιτσα σα να λέει οκ τώρα θα μου ρίξεις καμία λιχουδια; χαχα πόσο γέλασα. 

   Μα είπα ........ τζάμπα casting ........ ένα κουλουράκι , έναν καφέ ...... τίποτα δλδ ......... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, babisskg είπε

      Ρίχνουμε και λίγο φαΐ στα ζωντανά .......... οχι τζάμπα casting !

Κινδυνεύουν από παχυσαρκία οι συγκεκριμένες. Τα υπολείματα φαίνονται στο νερό . Και χαλάνε λίγο την ομοιογένειά του . Σε σημείο που μπορεί να μας αγχώσουν ότι είναι λεκέδες αισθητήρα. Ευτυχώς που δεν έχω πια D610 να είμαι επιρρεπής σε τέτοια άγχη !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Κινδυνεύουν από παχυσαρκία οι συγκεκριμένες. Τα υπολείματα φαίνονται στο νερό . Και χαλάνε λίγο την ομοιογένειά του . Σε σημείο που μπορεί να μας αγχώσουν ότι είναι λεκέδες αισθητήρα. Ευτυχώς που δεν έχω πια D610 να είμαι επιρρεπής σε τέτοια άγχη !!!

    Όχι που δεν θα έβρισκες την απάντηση ........ πονόψυχε ........ 🤣🤣🤣 ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναβάθμισα γκάτζετς και τώρα μένει να με ξαναπιάσει ο...φωτογραφικός οίστρος!

Ας ελπίσουμε να τα (ξανά)-πούμε σύντομα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...