Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, sakis444 είπε

Κορυφή Τύμπανος - βορρειο κομμάτι των Αγράφων/Πίνδος.

(Το γραφω γιατί πιάνω τον εαυτό μου να αναρωτιέται που βρίσκονται κάποιες ωραίες τοποθεσίες που ανεβαίνουν... Οπότε επειδή μπορεί κάποιοι να έχουν αντίστοιχη αποριά θα αρχίσω να το αναφέρω.)

 

Pentax KP + ένας παλιός ξεχασμένος 200mm 50ετιας φακός που τον είχα σχεδόν ξεχάσει. Κακώς ..

_IMG5694.jpg

 ..χαράς  το κουράγιο σου..   μπράβο..   αν θές βάλε φωτό του φακού  και κάποια στοιχεία  π. χ. διαφραγμα . βάρος .. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Οι φακοί , είναι όλοι χρήσιμοι . Για να υπάρχει δυσκολία με τη μοντούρα, πρέπει να είναι πριν το 1960 . 

Πολύ κακώς Μπάμπη. Και εννοειται για το "χρήσιμος". Απλά αν έχεις μαζέψει ένα μεγάλο κουτί αποθήκευσης φακούς κάποιοι ξεχνιούνται. Ειδικά αν υπάρχει κάποιος σύγχρονος τηλεφακός που λόγω AF/μεγέθους/εύρος ζουμ βρίσκει πιο εύκολα το δρόμο για την τσάντα σου.

Σε ποιότητα πάντως δε συγκρίνονται κι ας είναι 48 τελικά τα έτη της ηλικίας του. Για την μοντουρα, αν μιλάς για pentax φακούς τότε μόνο οι Takumar δεν είναι συμβατοί αλλά κι αυτό λύνεται εύκολα.

@NickSyk(  SMC Pentax σειρά - Κ , 200mm f4, έτος κατασκευής 1975. 13 εκατοστά μήκος, 530γρ βάρος - παρά το μήκος του δεν δίνει την αίσθηση μεγάλου φακού ίσως γιατί είναι μόλις 58mm διάμετρος φίλτρου. Φουλ μανουαλ εννοείται - δεν έχει ούτε Α θέση στο δαχτυλίδι διαφράγματος που υπάρχει στη μεταγενέστερη σειρά - Α φακών.  Αρκετά έως πολύ οξύς με λίγα aberations που διορθώνονται ωραίο bokeh στο f4, μεγάλο focus throw που κάνει εύκολο τη μανουαλ εστίαση  και με το μεγαλύτερο μείον που θα μπορούσα να βρω ότι έχει ελάχιστη απόσταση εστίασης τα 2 μέτρα. Οκ, όχι και τεραστιο θέμα. Κι αφού ζήτησες και φωτογραφία...ορίστε! (Τί ωραίοι που είναι αυτοί οι παλιοί μεταλλικοί φακοί ρε γμτ!)

 

 

1677865771790-01.jpeg

Κ μια ακόμα που τραβήχτηκε μαζί με την προηγούμενη με τον ίδιο φακό.

_IMG5697.jpg

Επεξ/σία από sakis444
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, sakis444 είπε

  SMC Pentax σειρά - Κ , 200mm f4, έτος κατασκευής 1975. 13 εκατοστά μήκος, 530γρ βάρος - παρά το μήκος του δεν δίνει την αίσθηση μεγάλου φακού ίσως γιατί είναι μόλις 58mm διάμετρος φίλτρου. Φουλ μανουαλ εννοείται - δεν έχει ούτε Α θέση στο δαχτυλίδι διαφράγματος που υπάρχει στη μεταγενέστερη σειρά - Α φακών.  Αρκετά έως πολύ οξύς με λίγα aberations που διορθώνονται ωραίο bokeh στο f4, μεγάλο focus throw που κάνει εύκολο τη μανουαλ εστίαση  και με το μεγαλύτερο μείον που θα μπορούσα να βρω ότι έχει ελάχιστη απόσταση εστίασης τα 2 μέτρα. Οκ, όχι και τεραστιο θέμα. Κι αφού ζήτησες και φωτογραφία...ορίστε! (Τί ωραίοι που είναι αυτοί οι παλιοί μεταλλικοί φακοί ρε γμτ!)

σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.. -  to έψαξα λίγο και στο pentaxforums -  και όντως η τελευταία πρόταση σου είναι όλο το ζουμί..  καλή συνέχεια!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης. Κι εγώ από εκεί είχα συλλέξει τις πληροφορίες όταν είχα προβεί στην αγορά του πριν καμμία 3ετία. Είχε καλές κριτικές, σχετικά χαμηλό κόστος ( σε σχεση  με τον 200mm f2.5 πχ της ίδιας σειράς που είναι 4-5 φορές πάνω η αξία του) κι αυτό που μου αρέσει είναι ότι μοιράζεται το ίδιο σκιαστρο (δυστυχώς στη σειρά Κ η pentax δεν είχε σκεφτεί τα συρόμενα μεταλλικά σκιαστρα πάνω στο σώμα που πρόσθεσε σε κάποιους φακούς της Μ ή Α σειράς που ακολούθησαν) με το διαμαντάκι της σειρας, τον 135mm f2.5.  Ο τελευταίος ήταν κι ο λόγος που ξεθαψα τον πρωτο. Κάνουν ωραίο "ζευγάρι" μανουαλ τηλεφακων μαζί.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NickSyk είπε

σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.. -  to έψαξα λίγο και στο pentaxforums -  και όντως η τελευταία πρόταση σου είναι όλο το ζουμί..  καλή συνέχεια!

     Καλά , ώρες είναι να μας πεις ότι δεν ήξερες για τις αναλύσεις σε φακούς στο pentaxforums.com .......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

     Καλά , ώρες είναι να μας πεις ότι δεν ήξερες για τις αναλύσεις σε φακούς στο pentaxforums.com .......

        σχετικά ορθόν..  καθ'' οτι το 2016 στόχευα στο σύστημα της pentax με την k3ii , αλλά τελικά στράφηκα στην nikon d7200 εκείνη την εποχή.

image.jpeg

  • Like 15
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NickSyk είπε

        σχετικά ορθόν..  καθ'' οτι το 2016 στόχευα στο σύστημα της pentax με την k3ii , αλλά τελικά στράφηκα στην nikon d7200 εκείνη την εποχή.

image.jpeg

     Εξαιρετική επιλογή ........ αν ήταν για Nikon θα την έβλεπα ευχαρίστως ........ πάνε για μία D500 μετά 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, babisskg είπε

 Εξαιρετική επιλογή ........ αν ήταν για Nikon θα την έβλεπα ευχαρίστως ........ πάνε για μία D500 μετά 👍

 το έχω σκεφτεί... η d500 θα ήταν το ιδανικό δίδυμο με την d810 που έχω τώρα..  απλά προέχει η αγορά κάποιου αξιόλογου μετ/νου  τηλεφακού..  ίδωμεν..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, NickSyk είπε

 το έχω σκεφτεί... η d500 θα ήταν το ιδανικό δίδυμο με την d810 που έχω τώρα..  απλά προέχει η αγορά κάποιου αξιόλογου μετ/νου  τηλεφακού..  ίδωμεν..

    Αν υπάρχει D810 η D500 δεν χρειάζεται ούτε σαν σκέψη ....... για τηλεφακό αν μιλήσουμε για manual έχω άριστες εντυπώσεις από Tokina 400αρη , επάνω σε D610 ........ φυσικά δεν είναι εύκολος να βρεθεί ...... αν θελήσεις σου στέλνω δείγμα εικόνας . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, NickSyk είπε

η d500 θα ήταν το ιδανικό δίδυμο με την d810 

Δεν θα το συζήταγα με τίποτε. Κανένα λόγο δεν έχεις να πάρεις D500 αν έχεις D810 .

Αν θες ντε και καλά να δώσεις λεφτά (μάλλον καθόλου απαραίτητο) και να μείνεις σε nikon dslr 

πουλάς την D810 και πας σε D850 . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Δεν θα το συζήταγα με τίποτε. Κανένα λόγο δεν έχεις να πάρεις D500 αν έχεις D810 .

Αν θες ντε και καλά να δώσεις λεφτά (μάλλον καθόλου απαραίτητο) και να μείνεις σε nikon dslr 

πουλάς την D810 και πας σε D850 . 

     ναί, δεν είναι απαραίτητο.. τα mp της d810 σε ρύθμιση dx γίνονται  16/18,  αρκετά μπόλικα για crop καρέ.       

όσο για μετάβαση σε κάποιο άλλο σώμα  ή σε ακάθρεφτη  ff προς το παρόν όχι,  καλύπτομαι απ'' την d810.

ο καημός μου είναι γενικά οι καλοί  φωτεινοί (και ακριβοί) φακοί ,  όπως έχω καταλάβει μετά από τέσσερις δεκαετίες  ενασχόλησης ερασιτεχνικά πάντα..   τουλάχιστον τώρα οι μετ/νοι  dslr ff φακοί έχουν γίνει αρκετά προσιτοί..  καλά να είμαστε , και φωτ/ες με κάτι θα βγάζουμε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...