Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Iliemp είπε

 52686556313_db7a00b66f_b.jpg

 

Άσε ρε...

Στημένο, μιλημένο, κανονισμένο με το πουλάκι και κούνησες το φυλλαράκι να στάξει.... τί του έταξες? Κανα μεζεδάκι μετά το ποζάρισμά;;; 😍

Τα σπάει...!!!! Μπράβο!!

Έχει αρκετό κροπ;; Νομίζω πως όχι. Πολύ καλά για μόνο 200mm σε FF που είναι πρακτικά τα 135 που τράβηξες.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά φωτογραφία, τραβηγμένη από κινητό. 

Απολογούμαι για τα τεχνικά, αλλά α) είμαι φωτογραφικά αναλφάβητη (πάω διαισθητικά 😋) και β) ήταν βιαστικά τραβηγμένη, για να μη μου φύγουν. Θα ήθελα να ήταν καλύτερη, αλλά... Παρόλα αυτά, είναι σταθερά αγαπημένη φωτογραφία. Τα άλογα είναι αδυναμία. 

IMG-20170311-155538.jpg

Πολύ ωραίο θέμα. Μπράβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Mrs. Hyde είπε

Παλιά φωτογραφία, τραβηγμένη από κινητό. 

Απολογούμαι για τα τεχνικά, αλλά α) είμαι φωτογραφικά αναλφάβητη (πάω διαισθητικά 😋) και β) ήταν βιαστικά τραβηγμένη, για να μη μου φύγουν. Θα ήθελα να ήταν καλύτερη, αλλά... Παρόλα αυτά, είναι σταθερά αγαπημένη φωτογραφία. Τα άλογα είναι αδυναμία. 

IMG-20170311-155538.jpg

Πολύ ωραίο θέμα. Μπράβο.

    Οι φωτογραφίες του καθενός είναι αρκετές , για δικαστήρια δεν έχουμε νομικές γνώσεις , οπότε ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Άσε ρε...

Στημένο, μιλημένο, κανονισμένο με το πουλάκι και κούνησες το φυλλαράκι να στάξει.... τί του έταξες? Κανα μεζεδάκι μετά το ποζάρισμά;;; 😍

Τα σπάει...!!!! Μπράβο!!

Έχει αρκετό κροπ;; Νομίζω πως όχι. Πολύ καλά για μόνο 200mm σε FF που είναι πρακτικά τα 135 που τράβηξες.

Μεταξύ μας, αλλά μην βγει παραέξω, οι σταγόνες είναι ψεύτικες χαχαχ. Απλά επειδή κοιτούσε πάνω ο κοκκινολαίμης και είχε το φύλλο, από την αρχή μου ήρθε η εικόνα με τις σταγόνες στο μυαλό 😂

Κροπ έχω λίγο γιατί είχα την τύχη να έρθει αρκετά κοντά μου ο μικρούλης και να μου ποζάρει 🥰 Ευχαριστώ πολύ!!

Επεξ/σία από Iliemp
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Iliemp είπε

Μεταξύ μας, αλλά μην βγει παραέξω, οι σταγόνες είναι ψεύτικες χαχαχ. Απλά επειδή κοιτούσε πάνω ο κοκκινολαίμης και είχε το φύλλο, από την αρχή μου ήρθε η εικόνα με τις σταγόνες στο μυαλό 😂

Κροπ έχω λίγο γιατί είχα την τύχη να έρθει αρκετά κοντά μου ο μικρούλης και να μου ποζάρει 🥰 Ευχαριστώ πολύ!!

Ευτυχώς που δεν πόσταρες και την 3η φωτό, με τον κοκκινολαίμη με ανοιχτό το στόμα και να ρουφάει τις σταγόνες..🤔....γιατί θα τρώγαμε και τα παπούτσια μας τότε( μερικοί,μερικοί)...🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα νέες φωτογραφίες με το φεγγάρι, ήταν λίγο μετά τις 6 το πρωί και είχε αρχίσει η ανατολή του ήλιου με μπλε τον ουρανό. Έπαιξα αυτή την φορά με επιλογές ISO και ταχύτητα κλείστρου ως προς την μεγέθυνση, αυτό που διαπίστωσα είναι ότι η αύξηση της ταχύτητας του κλειστρου λειτουργεί σαν αποτέλεσμα όπως η μείωση του ISO, η εικόνα είναι αρκετά πιο σκοτεινή όσο χαμηλώνει η ταχύτητα κλείστρου. 

ISO 3200, f4.0  4, χωρις μεγέθυνση

Screenshot_20230213_190201.jpg.7a3ecede6495261ce91b59e57bf59125.jpg

ISO 3200, f6.4  500, υψηλότερη μεγέθυνση 

IMG_20230213_191038.jpg.96eda4438b5b59b05e062b23a1789218.jpg

ISO 3200, f6.4  8, μεγέθυνση 40x

Screenshot_20230213_182110.jpg.28fb755105a27b79e42e8a827494ee81.jpg

ISO 80, f8.0  8, [+/-] - 2 1/3

1020654.jpg.8724469cf840e74c6e7aac09558cb01a.jpg

 

Οι κανονικές φώτο είναι μερικά MB οπότε τους άλλαξα την ανάλυση. Έβγαλα πολλές δίχως νόημα αυτές είναι οι καλύτερες. Το φεγγάρι το είδα τυχαία μπροστά από το παράθυρο του δωματίου και είπα να μην αφήσω την ευκαιρία.

Παρεμβαλλεται το τζάμι καθώς η φωτογράφιση έγινε από μεσα με σβηστά τα φώτα, κρύωνα να βγω στην βεράντα...... 

Περιμένω όταν θα βγει νέα πανσέληνος θα έχει ωραίες φωτογραφίες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Δοκίμασα νέες φωτογραφίες με το φεγγάρι, ήταν λίγο μετά τις 6 το πρωί και είχε αρχίσει η ανατολή του ήλιου με μπλε τον ουρανό. Έπαιξα αυτή την φορά με επιλογές ISO και ταχύτητα κλείστρου ως προς την μεγέθυνση, αυτό που διαπίστωσα είναι ότι η αύξηση της ταχύτητας του κλειστρου λειτουργεί σαν αποτέλεσμα όπως η μείωση του ISO, η εικόνα είναι αρκετά πιο σκοτεινή όσο χαμηλώνει η ταχύτητα κλείστρου. 

ISO 3200, f4.0  4, χωρις μεγέθυνση

Screenshot_20230213_190201.jpg.7a3ecede6495261ce91b59e57bf59125.jpg

ISO 3200, f6.4  500, υψηλότερη μεγέθυνση 

IMG_20230213_191038.jpg.96eda4438b5b59b05e062b23a1789218.jpg

ISO 3200, f6.4  8, μεγέθυνση 40x

Screenshot_20230213_182110.jpg.28fb755105a27b79e42e8a827494ee81.jpg

ISO 80, f8.0  8, [+/-] - 2 1/3

1020654.jpg.8724469cf840e74c6e7aac09558cb01a.jpg

 

Οι κανονικές φώτο είναι μερικά MB οπότε τους άλλαξα την ανάλυση. Έβγαλα πολλές δίχως νόημα αυτές είναι οι καλύτερες. Το φεγγάρι το είδα τυχαία μπροστά από το παράθυρο του δωματίου και είπα να μην αφήσω την ευκαιρία.

Παρεμβαλλεται το τζάμι καθώς η φωτογράφιση έγινε από μεσα με σβηστά τα φώτα, κρύωνα να βγω στην βεράντα...... 

Περιμένω όταν θα βγει νέα πανσέληνος θα έχει ωραίες φωτογραφίες. 

Συνέχισε τα πειράματα, καλά κάνεις. Αρχικά πρέπει να βρεις για κάθε εστιακό μήκος του φακού σου (τα mm που λέγαμε) τι ελάχιστη ταχύτητα χρειάζεται για να βγει σταθερή μια φωτό (αυτό που είπαν κ άλλοι, μια καλή αρχή είναι το 1/εστιακό μήκος. Αν πχ ο φακός σου έχει ζουμαρει στα 400mm το 1/400sec είναι μια καλή αρχή πειραματισμού. Κι από εκεί βλέπεις αν μπορείς να πέσεις πχ στα 1/200 αν υπάρχει ανάγκη. Μη φοβάσαι να ανεβάζεις iso αν πρέπει να πετύχεις τέτοιους χρόνους. Μια φωτό με ψηλό iso θα προσθέσει καποιο θόρυβο, αλλά μια κουνημενη φωτό είναι ουσιαστικά άχρηστη. Όπως σου είχα γράψει ψάξε βίντεο στο YT για exposure triangle. Θα καταλάβεις ακριβώς τι κάνουν iso-χρονος κλειστρου-διαφραγμα κ πως συνδέονται. Χοντρικά, ότι αυξάνεις πρέπει να ρίξεις αντίστοιχα κάτι άλλο για να μείνει σταθερή κ σωστή η έκθεση (φωτός) σου. Πχ αν έχεις χρόνο 1/100 - iso 100 και f8 αλλά εσύ θες να πας στο 1/400sec χρόνο για να μη σου βγει κουνημενη μια φωτό με πολύ ζουμ, τότε επειδή χάνεις 2 στοπ φωτός (1/100 δια 2 , δια 2 -> 1/200 -> 1//400) πρέπει να τα ισοφαρίσεις ανεβάζοντας ειτε 2 στοπ διάφραγμα ειτε iso. Ειτε θα πας λοιπόν το iso στο 400 (100 επί 2  επί 2) για να κερδίσεις τα 2 στοπ φωτός που έχασες, είτε το διάφραγμα που είναι λίγο πιο περίπλοκος ο υπολογισμός  καθώς δεν αυξάνεται / μειώνεται με επι2 αλλά με 1,4 ( τετραγωνική ρίζα 2). Χοντρικά f1.4 -  f2 - f2.8 - f4 - f5.6 - f8 - f11 - f16 διαφέρουν μεταξύ τους κατά ένα στοπ φωτός το καθένα. Όσο ανεβαίνει το νούμερο όμως εδώ μειώνεται το φως αφού μειώνεται το διάφραγμα του φακού που αφήνει το φως να περάσει.   Άρα αν είχες σωστή έκθεση με 1/100 - f8 - iso100 κι εσύ θες να πας το χρόνο στο 1/400 (χάνεις δύο στοπ) πρέπει είτε να πας το iso στο 400 είτε το διάφραγμα στο f4 (αν ο φακός σου κατεβαίνει στο f4. Αν όχι μπορείς πχ να πας το iso στο 200 (κέρδος 1 στοπ) κ το διάφραγμα στο f5.6 για να κερδίσεις το δεύτερο στοπ που χρειαζόσουν. Αν στη μηχανή δεν είσαι σε μανουαλ φυσικά αλλά σε κάποιο άλλο πρόγραμμα (Av που ελέγχεις το διάφραγμα ή Tv που ελέγχεις το χρόνο τότε τις μετατροπές τις κάνει αυτόματα η κάμερα κ δεν χρειάζεται να μπερδευεσαι. Πρέπει όμως να ελέγχεις αν σου κάνουν αυτά που αποφασίζει η κάμερα για σένα  

Σόρρυ αν γράφω πολλά κ σε μπερδεύω. Είναι εύκολα μόλις τα συνηθίσεις λίγο.

 

Αφού το βρεις αυτό πειραματισου με το να βρεις σωστή εστίαση. Επειδή ένα θέμα όπως φεγγάρι δεν είναι εύκολο να εστιάσει η κάμερα, ίσως πρέπει να δοκιμάσεις χειροκίνητη εστίαση αν έχει η κάμερα δυνατότητα (με έλεγχο μέσω οθόνης κάμερας) . Εναλλακτικά δοκίμασε να εστιάσεις ηλεκτρονικά σε κάποιο πολύ μακρυνό σημείο στο περιβάλλον σου (νύχτα πάντως οι κάμερες δυσκολεύονται πιο πολύ να βρουν εστίαση, ψάξε σημείο σχετικά φωτεινό). 

Κ σε 3η φάση - αφού βγάλεις το φεγγάρι - μπορείς να προσθέσεις κάποιο θέμα πέρα από αυτό (ή και όχι ...αλλά σκέτο φεγγάρι θα είναι ίδιο σε κάθε φωτό που θα βγάζεις μόλις πετύχεις την πρώτη 😎)

Εκεί θα χρειαστεί κ 4η φάση βέβαια! Επεξεργασία raw αρχείου. Γιατί το φεγγάρι είναι συνηθως τόσο φωτεινό σε σχέση με οτιδήποτε άλλο τη νύχτα που για να μη χάσεις τς λεπτομέρειες της επιφάνειας του θα βγουν όλα τα άλλα αρκετά έως πολύ σκοτεινά ...κ θα πρέπει να διορθώσεις σε πρόγραμμα επεξεργασίας .

 

Αν θες κάτι μπορείς να ρωτήσεις κ με προσωπικό μήνυμα όποτε θες. Θα πρότεινα πάντως να ξεκινήσεις με καλύτερες συνθήκες φωτός που θα σε διευκολύνουν. Το βράδυ έχει πολλές δυσκολίες. Ούτε καν τα κουμπιά της μηχανής δεν βλέπουμε ...

 

 

 

_IMG5944.jpg

Επεξ/σία από sakis444
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Δύο φορές μόνο έχω προσπαθησει να βγάλω το συγκεκριμένο θέμα με φεγγάρι στο κάδρο (κ τη 2η νομίζω την εχω σνεβασει εδώ). Την πρώτη (αυτή) ειχε θυμάμαι απίστευτο αέρα ..χωρίς τριποδα δεν θα μπορούσα να κρατήσω καν σταθερή την κάμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...