Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Η αλλαγή της ταχύτητας θα δώσει πιο καθαρή εικόνα; Πρέπει να είναι το shutter speed, θα το ψάξω κι αυτό. 

Και εγώ καινούριος είμαι στη φωτογράφιση.

Από όσο ξέρω ναι η αλλαγή στο shutter speed θα σου δώσει πιο καθαρή εικόνα.

Μια τεχνική που βρήκα λέει ότι ταχύτητα κλείστρου θα πρέπει να είναι το αντίστροφο της εστιακής απόστασης του φακού.

Δηλαδή στα 600mm που φτάνω εγώ το έχω στο 1/600 ή 1/500 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Και εγώ καινούριος είμαι στη φωτογράφιση.

Από όσο ξέρω ναι η αλλαγή στο shutter speed θα σου δώσει πιο καθαρή εικόνα.

Μια τεχνική που βρήκα λέει ότι ταχύτητα κλείστρου θα πρέπει να είναι το αντίστροφο της εστιακής απόστασης του φακού.

Δηλαδή στα 600mm που φτάνω εγώ το έχω στο 1/600 ή 1/500 .

Εστιακη απόσταση εννοείς την μεγέθυνση και τον λόγο των μηκων όταν απομακρύνεται ο μπροστινος φακός για να μεγαλωσει την εικόνα; 

Αυτό έχει λογική. Διοτι όσο αυξάνεται η μεγέθυνση, τόσο ευκολότερα τρεμοπαιζει η εικόνα στο κουνημα και στην έλλειψη σταθερότητας.

Τις φωτογραφίες αυτές τις τράβηξα με το χέρι, ήταν πολύ δύσκολο να είμαι σταθερός. Έχω ένα παλαιό τρίποδο vanon στην αποθήκη, το είχε αγοράσει ο πατέρας μου το 70-80 για να προσαρμόζει εκεί κάτι φωτογραφικές μηχαναρες της εποχής που είχε αγοράσει, δεν γνωρίζω αν μπορώ να προσαρμωσω αυτήν την μηχανη στο τρίποδο, όταν έχω όρεξη να το βγάλω να δοκιμάσω. 

Τώρα πάω να κοιτάξω τι ταχύτητα κλειστρου έχει ρυθμίσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Εστιακη απόσταση εννοείς την μεγέθυνση και τον λόγο των μηκων όταν απομακρύνεται ο μπροστινος φακός για να μεγαλωσει την εικόνα; 

Αυτό έχει λογική. Διοτι όσο αυξάνεται η μεγέθυνση, τόσο ευκολότερα τρεμοπαιζει η εικόνα στο κουνημα και στην έλλειψη σταθερότητας.

Τις φωτογραφίες αυτές τις τράβηξα με το χέρι, ήταν πολύ δύσκολο να είμαι σταθερός. Έχω ένα παλαιό τρίποδο vanon στην αποθήκη, το είχε αγοράσει ο πατέρας μου το 70-80 για να προσαρμόζει εκεί κάτι φωτογραφικές μηχαναρες της εποχής που είχε αγοράσει, δεν γνωρίζω αν μπορώ να προσαρμωσω αυτήν την μηχανη στο τρίποδο, όταν έχω όρεξη να το βγάλω να δοκιμάσω. 

Τώρα πάω να κοιτάξω τι ταχύτητα κλειστρου έχει ρυθμίσει. 

Όταν κάνεις ζουμ στο σκόπευτρο δεν σου δείχνει την μέγιστη εστιακή απόσταση;

Σε εμένα δείχνει 600 ,σε εσένα πρέπει να δείχνει 1200 στο οπτικό ζουμ.

Αν βάλεις το ia χρησιμοποείται ταυτόχρονα και το ψηφιακό ζουμ, η εστιακή απόσταση διπλασιάζεται ή τετραπλασιάζεται αν ρίξεις την ανάλυση.

Επεξ/σία από greekgreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, greekgreek είπε

Όταν κάνεις ζουμ στο σκόπευτρο δεν σου δείχνει την μέγιστη εστιακή απόσταση;

Σε εμένα δείχνει 600 ,σε εσένα πρέπει να δείχνει 1200 στο οπτικό ζουμ.

Αν βάλεις το ia χρησιμοποείται ταυτόχρονα και το ψηφιακό ζουμ, η εστιακή απόσταση διπλασιάζεται ή τετραπλασιάζεται αν ρίξεις την ανάλυση.

Ναι πρέπει να μου είχε ενα νούμερο απλά δεν καταλαβαινα τι ήταν όλα αυτά. 

Edit: Ο φακός στο Zoom ξεκινάει από τα 24mm και στην τελευταία μεγέθυνση φτάνει τα 720mm. 

Την ταχύτητα του κλειστρου την βρήκα, την ρυθμίζεις με μια ροδέλα, έχει επιλογές από 4 sec ως 1/2000 s. Μου κάνει εντύπωση ότι ρύθμισα την μηχανή στο 1/2000 και όταν τράβηξα φωτογραφία αυτή είναι σκοτεινή, μόνο το φως από μια λάμπα βλέπω και αυτό σκουρο σχετικά. 

 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Ναι πρέπει να μου είχε ενα νούμερο απλά δεν καταλαβαινα τι ήταν όλα αυτά. 

Edit: Ο φακός στο Zoom ξεκινάει από τα 24mm και στην τελευταία μεγέθυνση φτάνει τα 720mm. 

Την ταχύτητα του κλειστρου την βρήκα, την ρυθμίζεις με μια ροδέλα, έχει επιλογές από 4 sec ως 1/2000 s. Μου κάνει εντύπωση ότι ρύθμισα την μηχανή στο 1/2000 και όταν τράβηξα φωτογραφία αυτή είναι σκοτεινή, μόνο το φως από μια λάμπα βλέπω και αυτό σκουρο σχετικά. 

 

Εγώ έκανα λάθος , νόμιζα έγραψες ότι πήρες την FZ80 , έγραψες TZ80.

Η TZ80 φτάνει μέχρι τα 720mm.

Τα 1/2000 είναι μικρός χρόνος που το κλείστρο παραμένει ανοικτό και μπαίνει λίγο φως , για αυτό και οι φώτο βγαίνουν σκοτεινές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Την ταχύτητα του κλειστρου την βρήκα, την ρυθμίζεις με μια ροδέλα, έχει επιλογές από 4 sec ως 1/2000 s. Μου κάνει εντύπωση ότι ρύθμισα την μηχανή στο 1/2000 και όταν τράβηξα φωτογραφία αυτή είναι σκοτεινή, μόνο το φως από μια λάμπα βλέπω και αυτό σκουρο σχετικά. 

 

Νομίζω είναι λίγο offtopic εδώ, αλλά οκ. Αν είσαι καινούριος σε κάμερες (αν δεν μπερδευομαι και το διάβασα σε άλλου μήνυμα) και σου εκανε εντύπωση πόσο σκοτεινή βγήκε μια φωτό εσωτερική μάλλον στο  1/2000sec  θα πρότεινα να ξεκινήσεις με βιντεάκια στο YouTube σχετικά με το exposure triangle.  Να καταλάβεις τι κάνει η ταχύτητα κλείστρου το διάφραγμα και το ISO και ως προς το αποτέλεσμα της φωτογραφίας αλλά και ως προς τη σωστή έκθεση (exposure)  αυτής.

 

Για αρχή (κι οχι μονο...) ειδικά θα πρότεινα να βάλεις τη μηχανή σου σε λειτουργία av mode και να μην μπλέξεις με manual mode.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και σε manual , δοκίμασε απλώς μικρότερες ταχύτητες, με όσο πιο σταθερά χέρια μπορείς. Για αρχή 1/800 . Εφόσον έχεις βάλει εστιακή απόσταση 720mm . Κάνε μια δοκιμή και σε 1/500 . Και πες μας. Πρώτες δοκιμές, με ταχύτητα όπου ο παρονομαστής της, είναι κοντά στην εστιακή που επιλέγεις . Αν βάλεις εστιακή 100mm , ταχύτητα 1/100 . 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίμνη Πολυφύτου:

Device :Canon DSLR 800D & Canon EF-S 18-135mm USM
Aperture:ƒ/10
Focal length :18mm
Shutter speed:1/200
ISO:100

4852585232d11d3b17ccf45703fb24e0707a3faf

Πύδνα:

Device :Canon DSLR 800D & Canon EF-S 55-250mm STM
Aperture:ƒ/10
Focal length :220.0 mm
Shutter speed:1/800
ISO:640

79386991036b0dbea8b6438b9d1f0b79e3ec1fba

Επεξ/σία από greekgreek
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...